Jump to content

Συμβουλή Για Στυλ Αμαζονίου


Recommended Posts

Γειά σας! Αρχάρια γοητευμένη με τα βιοτοπικά Αμαζονίου παρακαλώ και μόνο ένα 60λ στη διάθεσή της...αλλά ακόμα ελπίζω οτι μπορώ να κάνω θαύματα... Λοιπόν μέσα στο ενυδρείο προς το παρόν έχω μία ρίζα και ένα φυτό που πρόσφατα έμαθα τι είναι το bolbitis heudelotii.Σκέφτηκα επίσης να βάλλω άμμο στον πάτο για να μοιάζει ποιό φυσικό αλλά το σκέφτηκα αφού έβαλα το χαλίκι οπότε άκυρο.. :( Και τώρα η απορία..θα ήθελα να βάλλω στον πάτο που έχω δει σε άλλα ενυδρεία αποξηραμένα φύλλα πλατάνου..αλλά δεν έχω ιδέα πώς θα πρέπει να τα προετοιμάσω για να μπουν και αν θα επηρεάσουν τις τιμές του νερου ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Κατ' αρχήν, όσον αφορά στο αρχάρια, να ξέρεις πως όποιος δηλώνει κάτι διαφορετικό στο χόμπυ μας δεν ξέρει τι του γίνεται. Οι πιο έμπειροι στον χώρο αλλά και στο forum μας δηλώνουν "μαθητές".

Όοσν αφορά στο ενυδρείο σου, αφού θέλεις να δώσεις μια αυθεντική βιοτοπική προσέγγυση η λευκή χαλαζιακή άμμος είναι μονόδρομος.

Και μιας και δεν έχεις ακόμη ψάρια δεν θα είναι δύσκολο να την αντικαταστήσεις. Ποιότητες και τιμές υπάρχουν πολλές. (μπορώ να σου πω με ένα πμ).

Όσο για τα φύλλα πλάτανου, να έχεις υπ΄ όψιν σου πως ότι προέρχεται απο την φύση θέλει ιδιαίτερη προσοχή στο πως θα μπει στο ενυδρείο μας.

Τα φύλλα (πλάτανου, βελανιδιάς κλπ) πρέπει να μαζευτούν απο το δέντρο (ΟΧΙ πεσμένα στο έδαφος) αυτά που είναι ήδη ξερά.

Πολλοί τα ζεματίζουν με καυτό νερό και μετά τα στεγνώνουν (στον ήλιο, στον φούρνο κλπ) για να τα έχουν διαθέσιμα όλο το υπόλοιπο χρόνο.

Πειραματίσου και θα δες τι σε βολεύει.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάάάάάάάρα πολύ για τις πληροφορίες και την άμεση απάντηση..θα βάλλω τελικά φύλλα πλατάνου :) Επίσης σκεφτόμουν να βάλλω ένα φυτό επιφάνειας για να είναι λίγο πιο σκοτεινά στο νερό όπως το pistia stratiotes ή κερατόφυλλο.Τί μου προτείνεται και που μπορώ να τα βρω? Και κάτι τελευταίο, αν θέλω να κάνω blackwater μπορώ να το κάνω με τα πετραδάκια (χωρίς άμμο) ή και με ψαράκια μέσα(θα τα επιρρεάσει?) ? Συγνώμη αν σας κούρασα..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με τα πετραδάκια ή με τα ψαράκια στο blackwater?

Αμα θέλεις να κάνεις βιοτοπικό Αμαζονίου, η άμμος φοβάμαι πως είναι μονόδρομος. Αν όμως θέλεις άσε το χαλίκι που έβαλες, δεν θα σε μαλώσει και κανένας :bigemo_harabe_net-64:, απλά απέφυγε τον τίτλο "βιοτοπικό" και θα είσαι ok.

Όσο για το Blackwater, αυτό αναφέρεται στο χρώμα του νερού και επιτυγχάνεται είτε με τύρφη, είτε με ειδικά χημικά σκευάσματα. Τα ψάρια του Αμαζονίου το βρίσκουν ευχάριστο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν,όχι βιοτοπικό.. :) Για το blackwater εννοώ να το κάνω αφού βάλω τα ψαράκια μέσα, λες να τα ενοχλήσει? Και για τα φυτά που ρώτησα ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Το blackwater για τα ψαρια αμαζονιου ειναι οτι καλητερο!εκτος οτι φτιαχνεις το φυσικο περιβαλον τους αλλα οι ταννινες και τα χουμικα οξεα απο την τυρφη δρουν ευεργετικα για τα ψαρακια.Αν μπορεις να το κανεις απο πριν θα ειναι πολυ καλητερα αλλα και μετα να το κανεις με τα ψαρια μεσα δεν θα εχεις προβληματα.Διαβασε και ενα σχετικο αρθρο για την τυρφη ωστε να δεις πως την δουλευεις και τι θα χρειαστεις επιπλεον http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69872

Οι πιστιες ειναι οτι πρεπει για τετοιου ειδους ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες και απο εμένα!!Το blackwater οχι μόνο δεν ενοχλεί τα ψαράκια αλλα τους αρέσει κιόλας,εκτός αν θέλεις να βάλεις και γαρίδες που τους ενοχλούν λιγο οι τανίνες από το blackwater,πάντως εγώ θα σου το σύστηνα ανεπιφύλακτα γιατί εκτός του οτι το ενυδρείο δείχνει πιο φυσικό αρέσει και στα ψαράκια!!Οσο για τα φυτά που ρώτησες εγω θα προτιμούσα την pistia επειδή μου αρέσει περισσότερο στο μάτι,το κερατοφυλλο έχει γίνει πολύ συνιθησμένο! :)

Link to comment
Share on other sites

Το blackwater για τα ψαρια αμαζονιου ειναι οτι καλητερο!εκτος οτι φτιαχνεις το φυσικο περιβαλον τους αλλα οι ταννινες και τα χουμικα οξεα απο την τυρφη δρουν ευεργετικα για τα ψαρακια.Αν μπορεις να το κανεις απο πριν θα ειναι πολυ καλητερα αλλα και μετα να το κανεις με τα ψαρια μεσα δεν θα εχεις προβληματα.Διαβασε και ενα σχετικο αρθρο για την τυρφη ωστε να δεις πως την δουλευεις και τι θα χρειαστεις επιπλεον http://www.aquazone....showtopic=69872

Οι πιστιες ειναι οτι πρεπει για τετοιου ειδους ενυδρεια.

Πάρα πολύ χρήσιμο το άρθρο σου! Μπράβο.. :D άρα απ' οτι κατάλαβα μόνο καλό κάνει η τύρφη! Αλλά πού μπορώ να τη βρω? αν ρωτήσω στα πετ-σοπ θα μου δώσουν..?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες και απο εμένα!!Το blackwater οχι μόνο δεν ενοχλεί τα ψαράκια αλλα τους αρέσει κιόλας,εκτός αν θέλεις να βάλεις και γαρίδες που τους ενοχλούν λιγο οι τανίνες από το blackwater,πάντως εγώ θα σου το σύστηνα ανεπιφύλακτα γιατί εκτός του οτι το ενυδρείο δείχνει πιο φυσικό αρέσει και στα ψαράκια!!Οσο για τα φυτά που ρώτησες εγω θα προτιμούσα την pistia επειδή μου αρέσει περισσότερο στο μάτι,το κερατοφυλλο έχει γίνει πολύ συνιθησμένο! :)

Ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα κι εγώ! :) έχεις δίκιο για το κερατόφυλλο πέρασε η μόδα του :D αλλά το pistia υπάρχει στα πετ-σοπ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι η τυρφη μονο καλο κανει στα ψαρια.Θα την βρεις σε πετσοπ γιατι μονο αυτη ειναι για ενυδρειακη χρηση!

Πιστα μπορεις να βεις και απο καποιον συνχομπιστα,βαλε μια αγγελια και ολο και καποιος θα βρεθει κοντα σου να σου δωσει λιγο. :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πραγματικά δεν πίστευα οτι θα βρω τόση βοήθεια! Νά'σται καλά.. :)

Link to comment
Share on other sites

To blackwater εγώ το ειχα πετύχει στο ενυδρείο μου με ενα σκεύασμα που ειχα αγοράσει,λεγόταν tetra blackwater,και απο ότι ειχα διαβάσει ηταν από εκχυλίσματα τυρφης άρα ως εναλακτική μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό αν δεν βρεις τύρφη αλλιώς σιγουρα είναι καλύτερη η τύρφη γιατι ξέρεις καλύτερα τη βάζεις στο ενυδρείο σου!!για πίστια και για τυρφη ξερω ένα μαγαζί στη Θεσαλονίκη αν θες στείλε μου πμ να σου πω...

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

To blackwater εγώ το ειχα πετύχει στο ενυδρείο μου με ενα σκεύασμα που ειχα αγοράσει,λεγόταν tetra blackwater,και απο ότι ειχα διαβάσει ηταν από εκχυλίσματα τυρφης άρα ως εναλακτική μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό αν δεν βρεις τύρφη αλλιώς σιγουρα είναι καλύτερη η τύρφη γιατι ξέρεις καλύτερα τη βάζεις στο ενυδρείο σου!!

Η τυρφη βοηθα να πασει το ph και οι σκληροτητες του νερου φτανοντας τις παραμετρους του νερου που ζουν αυτα τα ψαρια,ενω το σκευασμα σου δινει μονο τον χρωματισμο.Επεισης ειναι πολυ καλητερα να ριχνεις κατι φυσικο στο ενυδρειο απ οτι κατι χημικο.

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη βοηθα να πασει το ph και οι σκληροτητες του νερου φτανοντας τις παραμετρους του νερου που ζουν αυτα τα ψαρια,ενω το σκευασμα σου δινει μονο τον χρωματισμο.Επεισης ειναι πολυ καλητερα να ριχνεις κατι φυσικο στο ενυδρειο απ οτι κατι χημικο.

Αφτό εννοείται αλλώστε και εγώ τύρφη εβαζα στα ενύδρεια απλώς δεν είχα βρει τοτε και αγόρασα αυτό...απλώς πιστεύω οτι ακόμα και το σκεύασμα δεν επιβαρύνει το ενυδρείο απλώς δεν μπορεί να συγκρηθεί με την τύρφη. :)

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη είναι καλύτερη λύση σαν αποτέλεσμα και στο χρώμα αλλά και στην δημιουργία συνθηκών Αμαζονίου, και με πολύ μικρότερο κόστος.

Θα την βρεις κανονικά σε κάθε pet shop με είδη για ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη είναι καλύτερη λύση σαν αποτέλεσμα και στο χρώμα αλλά και στην δημιουργία συνθηκών Αμαζονίου, και με πολύ μικρότερο κόστος.

Δηλαδή έχετε καμία ιδέα για το πόσο μπορεί να κοστίζει?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από μένα!

Τι ψαράκια σκάφτεσαι να βάλεις?

Μετρήσεις στο νερό της βρύσης έχεις κάνει να δεις που βρίσκεσαι από θέμα σκληρότητας για να δεις που πρέπει να το φτάσεις? (με τύρφη εννοείτε)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από μένα!

Τι ψαράκια σκάφτεσαι να βάλεις?

Μετρήσεις στο νερό της βρύσης έχεις κάνει να δεις που βρίσκεσαι από θέμα σκληρότητας για να δεις που πρέπει να το φτάσεις? (με τύρφη εννοείτε)

Ευχαριστώ πολύ..Καταλαβαίνω οτι με ένα 60λιτρο έχω πολύ περιορισμένες επιλογές σε ψαράκια.. :( Ειδικά εγώ που εντυπωσιάζομαι πολύ με τα σκαλάρια, τους δίσκους και τα corys αλλά τί να κάνουμε.Οπότε τώρα σχεδόν δεν έχω ιδέα τί θα βάλλω και μην μου πει κανείς πάλι για ζωοτόκα γιατί σε όποιν λέω για 60λ μου λέει αυστηρά για γκαπάκια ,γαρίδες ,πλατι ,και ξιφοφόρους...Μετρήσεις είχα κάνει στην αρχή που το έστησα και είχα pH 7,5 και σκληρότητα 8.Αλλά αργότερα πρόσθεσα και μια ρίζα κ ένα φυτάκι δεν ξέρω αν επιρρέασαν κάποια τιμή..

Link to comment
Share on other sites

Με την ριζα που εβαλες μπορει να εχει πεσει ελαχιστα αλλα οχι τιποτα το ιδιετερο.Με την τυρφη θα φερεις το νερο εκει που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Με την ριζα που εβαλες μπορει να εχει πεσει ελαχιστα αλλα οχι τιποτα το ιδιετερο.Με την τυρφη θα φερεις το νερο εκει που θελεις.

Ευχαριστώ Mr.Rastafarian θα το έχω υπόψιν μου.. με την άμμο δεν νομίζω να αλλάξει κάτι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Mr.Rastafarian θα το έχω υπόψιν μου.. με την άμμο δεν νομίζω να αλλάξει κάτι έτσι?

Εννοεις απο αποψη σκληροτητων και ph? Ναι μπορει να αλλαξει αν η αμμος η το χαλικακι που εχεις η θα βαλεις ειναι ασβεστολυθικο.Αν ειναι ασβεστολυθικο οτι και να κανεις οι σκληροτητες και το ph του νερου σου θα ξανανεβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά καλημέρα!

Εντόπισα ότι το έχεις πάρει λάθος τον τίτλο ΄΄αμαζονιος΄΄ σε 60 λίτρα γιαυτο και σε ρώτησα!

Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω και φυσικά θα σου πω ότι ούτε σκαλαρια ουτε δίσκους μπορείς να βάλεις σε τόσο μικρό ενυδρείο!

Μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστείς σε αυτό που σου είχαν προτείνει με τα gappys και τα πλατυ η με κανένα cpd η τετρας!

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις μέσα 2 όμορφα χρυσόψαρα!

Επίσης σκέψου να αλλάξεις εντελώς ήπειρο και να πας σε Αφρική που μπορείς να φτιάξεις ένα ωραίο ενυδρείο με μερικές νανοκυχλιδες!

Πρέπει να αποφασίσεις για την ψαροσυνθεση σου και ύστερα τα λέμε για το που πρέπει να φτάσουν οι σκληρότητες και το ph σου!

Φιλικά Νίκος!

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά καλημέρα!

Εντόπισα ότι το έχεις πάρει λάθος τον τίτλο ΄΄αμαζονιος΄΄ σε 60 λίτρα γιαυτο και σε ρώτησα!

Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω και φυσικά θα σου πω ότι ούτε σκαλαρια ουτε δίσκους μπορείς να βάλεις σε τόσο μικρό ενυδρείο!

Μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστείς σε αυτό που σου είχαν προτείνει με τα gappys και τα πλατυ η με κανένα cpd η τετρας!

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις μέσα 2 όμορφα χρυσόψαρα!

Επίσης σκέψου να αλλάξεις εντελώς ήπειρο και να πας σε Αφρική που μπορείς να φτιάξεις ένα ωραίο ενυδρείο με μερικές νανοκυχλιδες!

Πρέπει να αποφασίσεις για την ψαροσυνθεση σου και ύστερα τα λέμε για το που πρέπει να φτάσουν οι σκληρότητες και το ph σου!

Φιλικά Νίκος!

Καλημέρα Νίκο, το ξέρω πολύ καλά οτι δεν μπορώ να βάλλω κανένα απο αυτά τα ψαράκια δυστιχώς, εννοούσα απλά οτι θα μείνω με το όνειρο :D Γι' αυτό προσπαθώ να συζητάω (καλή ώρα :) ) και να διαβάζω όσο προλαβαίνω για τις επιλογές που έχω επειδή δεν θέλω να πάρω οτι ναναι και να έχουν άσχημη κατάληξη τα ψαράκια..Και μια ερώτηση , μήπως θα μπορούσα να βάλλω ροδόστομους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...