Jump to content

Τι φυτα να διαλεξω για το ενυρειο μου?


Recommended Posts

Μιας και εχω ετοιμασει το ενυδρειο και δουλευει 3 μερες τωρα μου φαινεται εφτασε η ωρα να διαλεξω φυτα!

Κ εδω θελω την βοηθεια σας..

Θα ηθελα να μου προτεινεται 2-3 το πολυ τα οποια χρησιμοποιουνται συχνοτερα!

Σκεφτομαι κατι σε θαμνοειδη πρασινο και ισως ενα κοκκινο ή οτι αλλο εσεις μου προτεινεται!!

Link to comment
Share on other sites

Στο επάνω μέρος της ιστοσελίδας, υπάρχει η ένδειξη Φυτά Tropica. Εκεί θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες καθώς και εικόνες των φυτών για να διαλέξεις. Ρίξε μια ματιά. Φυσικά αν ενδιαφέρεσαι για ζωντανά φυτά μόνο. :thumbup :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα σου προτεινα κερατοφυλλο , ελοντεα και καμια ανουμπια .

Link to comment
Share on other sites

Το τη φυτά θα Βάλης είναι καθαρά προσωπικό γούστο. Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι τα φυτά της γρήγορης ανάπτυξης να είναι περισσότερα από της αργής ανάπτυξης και να έχουν της ίδιες απαιτήσεις στο νερό. Κάνε μια προσωπική επιλογή και μετά ξανά ζήτα γνώμες για τα φυτά που επέλεξες.

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον θα τα κοιταξω και βλεπουμε!Δεν πιστευω να εχω προβλημα που εχω βυθο με χαλικακι?

Επισης θα μπορουσα να βαλω κανενα κοραλλι ή ειναι μονο για αλμυρο νερο και μπλεξιμο γενικοτερα?

Κ κατι αλλο λιγο ασχετο αλλα το ρωταω μιας και ψαχνομαι για τη διακοσμηση!Μου ειπαν οτι δεν κανει να βαζω οτι και οτι πετρες ακομα και αν τις βρασω πρωτα?

Έγινε επεξεργασία - Virus
Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον θα τα κοιταξω και βλεπουμε!Δεν πιστευω να εχω προβλημα που εχω βυθο με χαλικακι?

Επισης θα μπορουσα να βαλω κανενα κοραλλι ή ειναι μονο για αλμυρο νερο και μπλεξιμο γενικοτερα?

Κ κατι αλλο λιγο ασχετο αλλα το ρωταω μιας και ψαχνομαι για τη διακοσμηση!Μου ειπαν οτι δεν κανει να βαζω οτι και οτι πετρες ακομα και αν τις βρασω πρωτα?

Κοραλι δε μπορεις να βαλεις μεσα σε ενυδρειο γλυκου νερου ειναι για θαλασσινο .

Φυσικα και δε μπορεις να βαζεις οτι πετρα βρεις εστω και εαν τη βρασεις γιατι υπαρχουν πετρες που ανεβαζουν τη σκληροτητα του νερου με αποτελεσματα να μη μπορουν να ζησουν μερικα ειδη ψαριων . Καλητερα ομως ειναι να μας πεις τι ψαρακια θα βαλεις και συνεχιζουμε την ενημερωση ....

Link to comment
Share on other sites

Κοραλι να μην βαλεις καθως και πετρες να μην βαλεις εστω και αν τις βρασεις παρα μονο αν θες να φτιαξεις ενυδρειο malawi ή γενικα ενυδρειο που τα ψαρια του να θελουν αρκετα σκληρο νερο

Link to comment
Share on other sites

Oκ τοτε δεν βαζω πετρες!Το τι ψαρια θα βαλω θα ειναι η επομενη ερωτηση..χιχιχι

Κ μιας και το θιξατε το θεμα δεν βοηθατε λιγο..Λογικα δισκους αγγελοψαρα κτλ ε?

Link to comment
Share on other sites

..Λογικα δισκους αγγελοψαρα κτλ ε?

Ακόμα και 1000 λίτρα ενυδρείο να έχεις δίσκους δεν θα Βάλης. :) Η δίσκοι είναι ψάρια καθαρά για προχωρημένους ακουαριστες είναι δύσκολα στην συντήρηση τους για έναν αρχάριο.

Αλλά πες μας και πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις και τη συνθήκες νερού επικρατούν στο ενυδρείο σου. Κα μετά μιλάμε και για ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 170λτ εκ των οποιων τα 150λτ νερο!

Συνθηκες ακομα δεν ξερω γιατι δεν το εχω πανω απο 3 μερες με αποτελεσμα σημερα να παω για αγορα τεστ κτλ!Αληθεια υπαρχει κανενα σετακι που να περιλαμβανει ολα τα τεστ?

Αφου κανω τα τεστ θα σας ενημερωσω σε καινουργιο ποστ και θα συζητησουμε για το τι ψαρια θα βαλω..

Link to comment
Share on other sites

Πετρες μπορεις να βαλεις φτανει να ειναι 'η απο pet shop αγορασμενες (ακριβη λυση),'η να

μαζεψεις εσυ απο κανενα ποταμι να τις ριξεις ξυδι και εαν δεν αφρισουν κανουν για το ενυδρειο σου

(δηλαδη δεν ειναι ασβεστολιθικες).Εαν βρεις μη ασβεστολιθικες πετρες τις βραζεις και τις βαζεις στο

ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...