Jump to content

Πρόβλημα Με I2 Test.


Skywalker

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα προσπάθησα για πρώτη φορά να μετρήσω iodie/iodate με το τεστάκι της salifert. Ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες, αλλά το δείγμα έμεινε διάφανο, χωρίς να πάρει κανένα χρώμα..Προσπάθησα και δεύτερη φορά, αλλα τίποτα.. Το τεστάκι είναι καινούριο με ημερομηνία λήξης τον 12/2013.

Γνωρίζει κανείς πως ερμηνεύεται αυτό, γιατί από όσο διάβασα το νερό θα πάρει κάποιους χρωματισμούς ακόμα και όταν η συγκέντρωση είναι πολύ μικρότερη από τις κανονικές τιμές και την κλίμακα της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει πως η συγκέντρωση είναι μηδενική. Ο Habib (ιδιοκτήτης της Salifert) είπε πως θα το περάσει στις οδηγίες στα επόμενα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες και τα δύο βήματα των τεστ... και για iodide και για iodate?

Η αλήθεια είναι πάντως, πως το τεστ ιωδίου δεν είναι και από τα πιο ξεκάθαρα στο αποτέλεσμα, και ο λόγος είναι ότι το ιώδιο στο θαλασσινό αποτελείται και από άλλα επί μέρους είδη ιωδίου. Οι περισσότεροι δεν το μετράνε.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Το θέμα με το test διαλευκάνθηκε. Πήρα απάντηση και από το κατάστημα που αγόρασα το test, η οποία ήταν ξεκάθαρη "η συγκεντρωση είναι μεδενική"..

Σε μια προσπάθεια όμως να βγάλω άκρη με όλες τις μετρήσεις μου, μέτρησα αλατότητα με ρεφρακτόμετρο και είναι αρκετά ψηλά (1.029-1.030). Δυστυχώς δν έχω ακόμα ρεφρακτόμετρο και παλεύω με ένα αλατόμετρο της red sea (αυτό με τον δείκτη), το οποίο μου δείχνει 1.025... Το ξέρω είμαι απαράδεκτος...

Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος συνχομπίστας, που έχει ρεφρακτόμετρο και βρίσκεται στην περιοχή μου (Άνω Γλυφάδα)? Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια μέχρι να παραγγείλω ρεφρακτόμετρο, ώστε να αφαιρέσω/συμπληρώσω νερό για να κατεβάσω αλατότητα και να μην τα πεθάνω όλα.. Θα είμαι πραγματικά υπόχρεος!

Link to comment
Share on other sites

για αρχη αφου εμαθες πχ οτι εχεις 4 η 5 βαθμους διαφορα με ρεφρακτομετρο μπορεις να αλλαξεις νερο.....

Link to comment
Share on other sites

για αρχη αφου εμαθες πχ οτι εχεις 4 η 5 βαθμους διαφορα με ρεφρακτομετρο μπορεις να αλλαξεις νερο.....

Αυτό έκανα. Άλλαξα περίπου στα 10 λίτρα και θα το πάω σιγά σιγά για να ρίξω την αλατότητα σταδιακά. Να αναφέρω ότι το ενυδρείο μου είναι ένα rio 180.

Το θέμα είναι ότι δν μπορώ να πάρω κάποια μέτρηση για να δω περίπου που βρίσκομαι και δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να δημιουργήσω κάποια αντιστοιχία μεταξύ υδρόμετρου και ρεφρακτόμετρου.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειχα παθει και εγω το πικνομετρο εγραφε 1025 και.αφου εβλεπα οτι κατι τρεχει στο ενυδρειο αλλα δεν μπορουσα να βρω τι φτεει ηπα να παρω ρεφρακτομετρο και αυτο εβγαλε 1033 και ενος φιλου 1034 αστα να πανε. Απο τοτε θεωρω πολυ συμαντικο το ρεφρακτομετρο . Εγω μενω στον Αλιμο αν θες περναω να το μετρισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνουμε χρήση του Refractometer (διαθλασίμετρο) καλό είναι πάντα να γίνεται πριν τη μέτρηση βαθμονόμιση.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου το ειχα καλιμπραρει την πρωτη φορα και οταν ηρθε ο φιλος τα ξαναρυθμισαμε και τα 2 και βγαλαμε αυτα τα νουμερα. Αλατομετρο και εγω της red sea ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...