Jump to content

Επανένταξη !!!!!!


Recommended Posts

Καλημερίζω την παρέα!!!! Μετα απο περίπου 2 χρόνια αποχής απο το hobby λέω να επιστρέψω στην αγαπημένη μου ενασχόληση. Όχι βέβαια πως ειμουν κανά μέλος ενεργό αλλα τα θέματα μου είχαν ανοίξει τα ματια και με γλίτωσαν απο ταλεπορια και λεφτά. Έχω ένα 120 λίτρο απο τα Carrefour με ένα εξωτερικό Της ehaim. πλέον έχω και αντίστροφη οσμοση 5 φιλτρων. Σκέφτομαι να ξεκινήσω με γλυκό και κάτι σε κηχλιδες Oscar η παγκασιους. Αλιος θα πάω σε φυτά με διάφορα γκάπι πλατη κτλπ. Πάμε λοιπών για μια νέα αρχή.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι να κάνω μια παρουσίαση με φωτογραφίες πως είναι παρατημενο το ενυδριακι και σιγά σιγά με τη βοήθεια σας και της ιδέες σας πως θα καταλιξει. Μια ομαδική δουλειά δηλαδή. Έτσι να περνά και η ώρα μας μιας και απο δουλειά ..... Μύγες σκοτωνουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλο ξεκίνημα νομίζω για τα λίτρα σου Oscar και παγκασιους είναι τέλειος απαγορευτικά μπορείς αν θέλεις για κιχλιδες αλλα άλλες μικρότερου μεγέθους δες το προφίλ των ψαριών και επέλεξε εχει παρα πολλα αν και ένα ωραίο φυτέμενο με ζωοτοκα θα σου πρότεινα! η επιλογή δική σου διάβασε όμως τα προφίλ για να αποφύγεις της λάθος αγορές και να μην πετάς τα λεφτα σου....

Link to comment
Share on other sites

Και παλιά με τα Oscar είχα πρόβλημα χώρου μιας και μετα απο κανά χρόνο δεν τους έφτανε ο χώρος. Απλα είναι πανέμορφα.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω και εμένα μου αρέσουν πολυ αλλα δεν χωράνε μετα απο λίγο καιρο!!!! όσο για τα παγκασιους πάρε λήψη να σου πω είχα και εγω είναι πολυ ευαίσθητα ζώα και στρεσαροντε πολυ και θέλουν παρα πολλα λίτρα.....................

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω. Έχει ένα φιλαράκι παγκασιους και κάνει λες και έιναι ψυχασθενης, παίρνει φορά και κοπανά τα τζάμια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες....απο οσο διαβαζω νομιζω οτι ξεκαθαρα δεν καταλαβες γιατι δεν κανουν αυτα τα παγκασιους και οσκαρ να μπαινουν σε αυτα τα λιτρα...δεν ειναι ουτε διακοσμητικο ουτε απλα να σου αρεσει να στρεσσσαρονται τα ψαρια αυτα...αν θες αυτα τα ψαρια θες το πολυ 1000λιτρα για μενα

Link to comment
Share on other sites

Όχι Φίλε μου μάλλον παρεξήγησες. Σε καμία περίπτωση δεν μου αρέσει να στρεσσαρονται τα ψάρια, τόνισα πως το έχω ζήσει με δικά μου και μάλλον λάθος μου που δεν είπα πως τα έδωσα για υιοθεσία μιας και τα έβλεπα να ατονουν σε μένα. Όσο για το (διακόσμηση) που είπες...... Μα αυτο δεν είναι που θες στο ενυδριο; Να είναι όμορφο;

Έγινε επεξεργασία - assasertzis
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα!

Θα πρότεινα κάτι σε κιχλιδες η φυτεμένο με ζωοτόκα!

Πάνω από όλα διάβασε και κατέληξε τι σου αρέσει!Θα είναι και πιο εύκολο για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω τι θέλω. Η τσέπη μου μου τα χαλάει !!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

post-19988-1340011464,1398_thumb.jpg

Για αρχή μόλις αγόρασα βακτηρια. Όταν πάω Σπιτι θα ανέβασω φοτό το ενυδριο και τα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

ημερομηνια ληξης ειδες στα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδριο post-19988-1340028239,9453_thumb.jpg

To ehaim

post-19988-1340028215,0251_thumb.jpg

Χαλικη ανάμεικτο με ηφεστιογενη πέτρα και substrat

post-19988-1340028267,9563_thumb.jpg

Αντίσταση 100 w

post-19988-1340028393,6094_thumb.jpg

post-19988-1340028463,1104_thumb.jpg

post-19988-1340028183,3896_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-19988-1340028581,3141_thumb.jpg

Αυτο είναι το σφουγγάρι απο το φιλτρο. Είναι στεγνό εδώ και 2περιπου χρόνια , πρέπει να πάρω καινούριο;

Link to comment
Share on other sites

post-19988-1340028581,3141_thumb.jpg

Αυτο είναι το σφουγγάρι απο το φιλτρο. Είναι στεγνό εδώ και 2περιπου χρόνια , πρέπει να πάρω καινούριο;

οχι δεν χρειαζεται.τι κιχλιδες θα βαλεις?ρωταω γιατι το χαλικι σου δεν μου αρεσε.
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω φυτά λογικά δεν μπορώ να βάλω αμερικανικές. Ακόμα προσπαθώ να καταλήξω τι θα κάνω. Έλεγα να πάω σε ζωοτόκα με διάφορα φυτα αλλα η γυναίκα μου δεν θέλει γιατί όταν πρώτο άρχισα είχα ζωοτόκα και πέθαναν αρκετά..... Και δώσε κλάμα η δικιά σου..... :) απο την άλλη θέλω να ξεκινήσω reef αλλα φοβάμαι ασε που η τσέπη μου δεν σηκώνει πολλά έξοδα μιας και τα βασικότερα μου λείπουν

Link to comment
Share on other sites

post-19988-1340029995,3213_thumb.jpg

Αυτή είναι η αντίστροφη οσμοση. Μου είπαν πως αν βάλω ζωοτόκα να μη βάζω νερό απο εδώ γιατί θέλουν σκληρό νερό. Ισχύει κάτι τέτοιο ; Η γέμιζε το ενυδριο με νερό απο εδω;

Έγινε επεξεργασία - assasertzis
Link to comment
Share on other sites

το χαλικι σου δεν μου αρεσε οπως σου ειπα.το πιο σημαντικο ειναι να αποφασισεις τι θελεις,ετσι ωστε να σε οδηγησουμε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

post-19988-1340029995,3213_thumb.jpg

Αυτή είναι η αντίστροφη οσμοση. Μου είπαν πως αν βάλω ζωοτόκα να μόνο βάζω νερό απο εδώ γιατί θέλουν σκληρό νερό. Ισχύει κάτι τέτοιο ; Η γέμιζε το ενυδριο με νερό απο εδω;

οποιοι σου ειπανε κατι τετοιο ειναι ανιδεοι......

νερο μαλακο απο οσμωση ΔΕΝ μπαινει σε ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβός μου είπε. Να μην βάλω απο οσμοση στα ζωοτόκα.

Link to comment
Share on other sites

τα ζωοτοκα θελουν σκληρο νερακι και οχι απο οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λέω να βάλω αφρικανικές με φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Με της αφρικανικές τεριαζουν silver dollar;

Έγινε επεξεργασία - assasertzis
Link to comment
Share on other sites

για πες ποιες συγκεκριμενα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...