Jump to content

Μέτρηση Αλατότητας


Skywalker

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Σαν νέος στα αλάτια έχω αρκετές απορίες..

Έχω ένα ρεφρακτόμερο της Ruwal και πιο συγκεκριμένα http://www.ruwal.com/eng/prodotti41.htm.

Προσπάθησα να βρω πληροφορίες για το καλιμπράρισμα και πώς είναι πιο σωστό να γίνεται, αλλά δν βρήκα κάτι συγκεκριμένο. Υπάρχουν απόψεις που λένε ότι πρέπει να καλιμπράρεται με νερό από Α/Ο , με φυσιολογικό ορό στο 0 ή στο 1.009 ή με κάποιο υγρό που έχει συγκεκριμένη αλατότητα. Επειδή, απο όσο κατάλαβα η πιο σωστή λύση είναι το υγρό με την συγκεκριμένη αλατότητα, βρήκα κ παράγγειλα ένα. Μέχρι να έρθει όμως κάπως πρέπει να μετράω, γιατί έχω κ ένα θέμα με την αλατότητα. Ήταν πολύ υψηλή και σιγά σιγά την κατεβάζω..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Το καλιμπραρισμα γινεται με νερο αντιστροφης οσμωσης.Εξαλλου το γραφει και στις οδηγιες του δικου σου ρεφρακτομετρου:

The calibration of RWH10/ATC refractometer can be easily done with distilled water.Τωρα το πως γινεται ειναι πολυ απλο.Ριχνεις 2-3 σταγονες πανω στο τζαμακι του ρεφρακτομετρου απο το νερο αντιστροφης οσμωσης ή απεσταγμενου νερου εαν δεν εχεις οσμωση και κοιτας μεσα στο τζαμακι η βαθμονομηση να ειναι στο μηδεν.Εαν ειναι πιο πανω η πιο κατω,το ρεγουλαρεις με ενα μικρο κατσαβιδακι που σου εχει μεσα,ωστε να παει στο μηδεν.Μετα σκουπιζεις το τζαμακι και μετρας με τον ιδιο τροπο απο το νερο του ενυδρειου σου!

Έγινε επεξεργασία - sefis
Link to comment
Share on other sites

Sefis, αυτά τα διαβασα. Το θέμα με το νεράκι απο Α/O είναι ότι ποτε δν είσαι σίγουρος για τις τιμές του..εκτός και αν την ελέγχεις με ανάλογα όργανα μέτρησης ώστε να παρακολουθείς μεμβράνες κ τα σχετικά. Επίσης, σύμφωνα με τους κατασκευαστές οι μεμβράνες δουλεύουν κάτω από συγκεκριμένη πίεση, αλλιώς υπολειτουργούν, πράγμα για το οποίο πάλι δν είσαι σίγουρος εκτος πάλι αν έχεις μανόμετρο. Αυτό που ρωτάω είναι πιος τρόπος σου δίνει μεγαλύτερη ακρίβεια και από όσο διάβασα το να καλιμπράρεις στο 0, δίνει μεγάλες αποκλείσεις.

Link to comment
Share on other sites

γιατι πιο νερο εχει στανταρ τιμες?το νερο της βρυσης σου εχει στανταρ τιμες καθημερινα?το νερο της οσμωσης ομως εχει μηδενικη σκληροτητα και ουδετερο ph,οποτε εχεις 2 βασικα στοιχεια για να κανεις την μετρηση σου.και εαν αλλαζεις τα φιλτρα κανονικα οπως πρεπει δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - sefis
Link to comment
Share on other sites

γιατι πιο νερο εχει στανταρ τιμες?το νερο της βρυσης σου εχει στανταρ τιμες καθημερινα?το νερο της οσμωσης ομως εχει μηδενικη σκληροτητα και ουδετερο ph,οποτε εχεις 2 βασικα στοιχεια για να κανεις την μετρηση σου.

Για κανένα εκτος αν καλιμπράρεις με διάλειμμα συγκεκριμένης αλατότητας. Το αν η Α/Ο σου βγαζει μηδενική σκληρότητα πρέπει να το παρακολουθείς και αν οι μεμβράνες σου είναι στα οριά τους, τότε αρχίζεις να φεύγεις από το 0, έστω και ελάχιστα. Θεωρώ κατά την γνώμη μου ότι μπορείς να είσαι πολύ πιο σίγουρος για τον φυσιολογικό ορό, παρά για την Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

ο φυσιολογικος ορος εχει NaCl 0,9% δηλαδη σε 1000gr περιεχει και 9gr αλατιου. οποτε το διαλυμα εχει μετρησιμη αλατοτητα ανω του 0. ετσι δεν ενδεικνυται για καλιμπραρισμα στο 0.αντε τωρα να βρεις ακριβως που χρειαζεται για να μετρησεις.οποτε μετρας με νερο οσμωσης στο 0 και ξεμπερδευεις.

Έγινε επεξεργασία - sefis
Link to comment
Share on other sites

ο φυσιολογικος ορος εχει NaCl 0,9% δηλαδη σε 1000gr περιεχει και 9gr αλατιου. οποτε το διαλυμα εχει μετρησιμη αλατοτητα ανω του 0. ετσι δεν ενδεικνυται για καλιμπραρισμα στο 0.αντε τωρα να βρεις ακριβως που χρειαζεται για να μετρησεις.οποτε μετρας με νερο οσμωσης στο 0 και ξεμπερδευεις.

Αυτή είναι η απορία μου..Το καλιμπράρισμα στο μηδέν με A/O προυποθέτει ότι πριν θα έχεις πάρει μετρήσεις από την A/O σου, ώστε να διασφαλίσεις ότι είναι 0.. Για να καλιμπράρεις όσο το δυνατόν καλύτερα, χρειάζεσαι ένα υγρό για το οποίο να είσαι σίγουρος για την τιμή του. Μόνο τότε λογικά θα είσαι σίγουρος ότι έχεις καλιμπράρει σωστά. Αυτή είναι η άποψή μου και στηρίζεται εδώ http://reefkeeping.com/issues/2006-12/rhf/index.php#11. Για αυτό, μπήκα και στην διαδικασία να παραγγείλω ένα υγρό, το οποίο χρησιμοποιείται για καλιμπράρισμα ρεφρακτόμετρων και έχει συγκεκριμένη αλατότητα. Έστω ότι ο φυσιολογικός ορός πρέπει να έχει αλατότητα 1.009. Πάλι βρίσκω πολύ πιο αξιόπιστη την τιμή του φυσιολογικού ορού, παρά την τιμή της Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να παραλάβεις το υγρό (που είναι και η πιο σωστή διαδικασία), μπορείς να το βαθμονομήσεις με απιοσνισμένο νερό που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να παραλάβεις το υγρό (που είναι και η πιο σωστή διαδικασία), μπορείς να το βαθμονομήσεις με απιοσνισμένο νερό που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ

Με το απιονισμένο νερό, καλιμπράρω στο 0 σωστά?

Link to comment
Share on other sites

σωστά !!! αλλά αν παρακολουθήσεις αφου καλιμπράρεις στο 0 μετά απο 1 λεπτό και αναλόγως την θερμοκρασία ξεφεύγει. Εχει λεχθεί ότι αν είναι atc κάνει αυτόματη βαθμονόμηση πράγμα που δεν νομίζω να ισχύει, τουλάχιστον όχι στο δικό μου. Πιστεύω ότι η πιό σωστή μέτρηση και ακρίβεια γίνεται στους 20 βαθμούς αν και βλέπω ότι ρυθμίζει απο 10- 30, αλλά τσέκαρετο. Πιάσε 0 και σε ένα λεπτό ξανακοίτα, αν παραμένει στα ίδια ισχύει το αναγραφόμενο 10-30 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε akisazi, το είχα κοιτάξει αυτό που λές και μου έβγαζε ακριβώς την ίδια μέτρηση και μάλιστα πρόσφατα, με θερμοκρασία περιβάλλοντος 29C. Βέβαια, είχα καλιμπράρει με φυσιολογικό ορό στο 1009. Οπότε ξαναμετρώντας μου έδειξε πάλι 1009.

Link to comment
Share on other sites

τοτε εισαι οκ δουλευει με τις αποκλίσεις θερμοκρασιών. Πας souper market παίρνεις ενα μπετονάκι απιονισμένο νερό για σιδέρωμα καλιμπράρεις στο 0 ή 1000 αντίστοιχα και είσαι οκ, απλά και οικονομικά :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - akisazi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...