Jump to content

Θα Χρειαστώ Λίγη Βοήθεια Παιδία


Recommended Posts

Καλησπέρες καταρχήν..Είμαι αρχάριος όσο αφορά αυτό το χόμπι γιαυτό και θα ήθελα λίγο επιοίκια με τις πράξης μου :)

Μία καλή μέρα πήγα με την κοπελία σε ένα PetShop στη περιοχή μου και είδαμε κάτι μονομάχους σε κυπελάκια.Τα λυπήθικε η ψυχή μου και είπα τουλάχιστον να πάρω 2 για να τους προσφέρω καλήτερη ζωή.Έτσι λοιπόν πείραμε 2 και πήγαμε σπίτι μας , με την διαβεβαιότητα του μαγαζάτορα ότι και ένα μήνα να τα αφήσουμε στο σακουλάκι δεν θα πάθουνε τπτ..Εγώ φρεσκό ενγχιρισμένος στο γόνατο μου ήταν σχετικά δύσκολο στις μετακίνεις μου γιαυτό λοιπόν έκοψα 2 πλαστικά μπουκάλια εμφυαλομένου μερού και τα έριξα μέσα (τα μπουκάλια ήταν καθαρά).Μία απο τις επόμενες μέρες (γιατί δουλεύει τρέλα 12-13ώρα)είπα στην κοπελία μου να πάει να πάρει 2 15λ ενυδρία απο τα JUMBO τουλάχιστον να μη είναι έτσι .. Τροφή τους έριχνα απο 2 μπαλάκια απο την Tropical - Betta Granulat ..απο τήν 2 μέρα χώρις ακόμα να έχουνε μπεί σε ενυδρείο ενώ το ένα τα έτρωγε κανονικά το δεύτερο τα έβαζε και τα ξανάβγαζε..(αλλαγές νερού γινόταν με εμφυαλομένο πόσιμο νερό για να μήν μένουνε υπολλήματα τροφής και ακαθαρισίες).Αμέσως κατάλαβα ότι δεν πάει κάτι καλά και πίεσα να έρθουνε τα πσευδο-ενυδρεία σπίτι..Τα πήρα ..τα έπληνα ..τα γέμισα με νερό βρύσης. Τα έβαλα σε λειτουργία 24 ώρες για να εξατμηστεί το χλώριο (έτσι μου είχε προτήνει και ο υπάλληλος στο κατάστημα).- ( Περί του ενυδρείου Jumbo πρέπει να γνωρίζετε απο τι αποτελείται - πολύχρωμες πέτρες - πλαστικό φυτό - εσωτερικό φίλτρο ) Όλα τα εξαρτήματα πλύθηκαν με νερό βρύσης.Ψάχνωντας στο internet για το τι μπορεί να έχει συμβεί ανακάλυψα τα αντιχλωριακά και τα υγρά βακτίρια..Επιστρατεύοντας έναν φίλο , τσουπ στο κατάστημα και του ζήτησα τα παραπάνω ( τα ψάρια ακόμα στα πλαστικά μπουκάλια).. Μου έδωσε ενα τύπος εκεί το Haloex kai to Bacterlife απο την Waterlife..Ενώ είπαμε για την ποσότητα μου είπε πρώτα το αντιχλωριακό μετά απο 30 λεπτά τα βακτίρια και μετά απο 30 λεπτά και πάλι τα ψάρια..Πήγα σπίτι , έκανα αυτό που μου είπε αλλά περίμενα ακόμα 12-24 ώρες για να ρίξω τα ψάρια μέσα.. (Αυτό το διήγημα ήταν για να καταλάβετε το πώς απο το κήπελάκι βρέθικαν στο ενυδρείο με πλήρες βιογραφικό.)Παρατηρούσα μέν ότι το ένα ήταν κινητικό έτρωγε ..το άλλο μέν .. τα ίδια.. μέσα έξω την τροφή. Σκέφτικα να αλλάξω τροφή για το (μπλε) και του πήραμε το Betta - Shrimps & Krill της Tetra. Κάτι πήγε να γίνει αλλά πάλι το (μπλε) δεν πολυτρώει.. Χθές λοιπόν μετα απο 3 μέρες άλλαξα 100% του νερού. 2 λεκάνες ζεματισμένες και καλά πλυμένες..12 λ σε κάθε απο τις 2 και αντιχλωριακό και βατκίρια .. μετα απο μία ώρα τα υλικά των ενυδρείων και αυτά μέσα και το τέλος τα ψάρια .. Τελικά της 5 τα ξυμερώματα τελείωσα πάλι την αντιστροφή των διαπλεκόμενων στα ενυδρεία τους..

Το ερώτημα μου είναι τι μπορώ να κάνω απο εδώ και στο εξής ..(το τί θα μπορούσα το ξέρω πλέον)...σκέφτικα καθήμερινές αλλάγες 100% για τον μπλε μέχρι να πάρει τα πάνω του και άμα τα πάρει..Τώτα που το κοιτάω ίδη έχει τσουτσουρέψει αλλά παραμένει το ζήτημα της τροφής..Όσο αφορά τον υπάλληλο ; Χθές που πήγα για να μου δώσει τπτ σαν τονοτικό μου είπε.."Έλα βρε δεν αξίζει να δίνεις χρήματα.. (λέγοντας για test kit's) Με τόσα που θα ξοδέψεις πέρνεις 5 νέα .. και μου έδωσε το Betta Basics της Seachem..

ΥΓ.Ελπίζω να μπορεί να κάνουμε τίποτε γιατί για μένα μια ζωή δεν πλήρωνετε με χρήματα.

ΥΓ2.Εύχομε να υπάρχουνε απαντήσεις για το πρόβλημα και όχι κριτικές μιας και την μεγαλήτερη κριτική την έχω κάνει ίδη μόνος μου.. :(

ΥΓ3.Θα με συγχωρέσετε για το μεγάλο κείμενο αλλά ήθελα να ξέρετε όλες τις λεπτομέριες.

Θανάσης

Έγινε επεξεργασία - XeenGR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Θαναση.

Κανεις δεν θα σε κριτικαρει,γιατι ολοι σχεδον καως ετσι ξεκινισαμε. :)

Στο θεμα τωρα.

Ποτε δεν κανουμε ολικη αλλαγη νερου αλλα 30-40 %την εβδομαδα.Αλλα το προβλημα σοτ ειναι μεγαλυτερο ,γιατι εχεις αστρωτα ενυδρεια.Τα τεστ ειναι βασικο και απαραιτητο εργαλειο για τα ψαρακια μας,γιατι με αυτα ξερουμε τις συνθηκες νερου που ζουν τα ψαρακια μας.

Κατσε διαβασε αυτα ,και οτι αποριες εχεις ξανα ρωτας.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36712&hl=μπολιασμα

Καλο διαβασμα :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Τα ξεζούμισα δάσκαλε..έτοιμος για εξέτασεις.. αν και για τον κύκλο είχα διαβάσει σε αρκετά post's και sites. Συμφωνώ απόλυτα ότι έτσι πρέπει να γίνει και γιαυτό έβαλα και τα φίλτρα στην αλλαγή στο νερό το καινούριο , μπάς και επιβιώσει κανένα βακτίριο .. Το θέμα είναι όμως (δυστιχώς) το τι κάνω απο εδώ και πέρα και όχι το τί θα έπρεπε να κάνω :( Οκ με το νερό ..αλλαγές 30-40% / εβδομάδα.. αλλά και τέστ θα πρέπει να πάρω επιγόντως.. Τροφή μάλλων κάθε 2 μέρες και αυτό λίγο φανταζομαι..θεμοκρασία είναι στους 28-30..ξέχασα τίποτε ?

Link to comment
Share on other sites

πανω απο 26-27 υπαρχει θεμα....δεν θελεις να γινουν ψαροσουπα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξεζούμισα δάσκαλε..έτοιμος για εξέτασεις.. αν και για τον κύκλο είχα διαβάσει σε αρκετά post's και sites. Συμφωνώ απόλυτα ότι έτσι πρέπει να γίνει και γιαυτό έβαλα και τα φίλτρα στην αλλαγή στο νερό το καινούριο , μπάς και επιβιώσει κανένα βακτίριο .. Το θέμα είναι όμως (δυστιχώς) το τι κάνω απο εδώ και πέρα και όχι το τί θα έπρεπε να κάνω :( Οκ με το νερό ..αλλαγές 30-40% / εβδομάδα.. αλλά και τέστ θα πρέπει να πάρω επιγόντως.. Τροφή μάλλων κάθε 2 μέρες και αυτό λίγο φανταζομαι..θεμοκρασία είναι στους 28-30..ξέχασα τίποτε ?

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Τα τεστ να τα παρεις επειγοντος,να τα κανεις και να μας πεις τι βρισκεις.Τωρα σταματα εντελος το φαγητο για μια εβδομαδα,δεν παθενουν τιποτa.Σου εβαλα να διαβασεις και για το μπολιασμα,αν εχεις καποιον φιλο κοντα σου ζητα να σου δωσει.Αν οχι βοηθα Παναγια και βλεπουμε :D

Στα φιλτρα βιλογικο υλικο εχει τωρα? (syporax) Καλυτερα πες μας τι εχεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχουμε και λέμε.. Θερμοστάτες , Test kit's . Εδώ λέμε οτι την έπαθα σαν αρχάριος..όλα τα θέλω απο 2 :P Πάντως το φίλτρο έχει σφουγκαράκι μέσα λέει και κεφαλή ενεργού άνθρακα..http://www.aa-aquarium.com/catalog/product_info.php?products_id=181..και όπως είπες και η Παναγία βοηθός..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη αρχη! οι θερμοστατες τωρα που ειναι καλοκαιρι δεν χρειαζονται! παρε μινι σιποραξ κοψε το μισο σφουγγαρι και βαλε το σιποραξ! ριχνε τα βακτηρια οπως λεει πανω στο μπουκαλακι για καινουριο ενυδρειο και πιστευω αμα εισαι τυχερος να πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες και πάλι .. Ακουλούθησα τις προτάσεις του lorentzo και αντικατέστησα το μισό σφουγκάρακι με μινι σεποραξ..Πήρα και ένα tester tis Sera (quick test) που δυστιχός δεν έχει ένδηξη για τιν αμμωνία .Τα υπόλλοιπα είναι ως εξής..

ΝΟ3 0-10

ΝΟ2 0-1

GH >6

KH 6

PH 6.8-7.2

Επίσης θα ήθελα να ρώτησω..αντιχλωριακό στο νερό που βάζουμε (στο νέο δηλ) θα είναι το 30-40% του συνολικού (δηλ αντιχλωριακό για 4 λ στη δική μου περίπτωση) ή μήπως θα πρέπει να το ρίξω στο νερό χύμα και να ρίξω αντιχλώριακο για 12λ ?

Έγινε επεξεργασία - XeenGR
Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο βαζουμε για οσο νερο αλλαζουμε.αν πχ εσυ αλλαζεις τα 3 απο τα 4 λιτρα,θα βαλεις για τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες και πάλι .. Ακουλούθησα τις προτάσεις του lorentzo και αντικατέστησα το μισό σφουγκάρακι με μινι σεποραξ..Πήρα και ένα tester tis Sera (quick test) που δυστιχός δεν έχει ένδηξη για τιν αμμωνία .Τα υπόλλοιπα είναι ως εξής..

ΝΟ3 0-10

ΝΟ2 0-1

GH >6

KH 6

PH 6.8-7.2

Επίσης θα ήθελα να ρώτησω..αντιχλωριακό στο νερό που βάζουμε (στο νέο δηλ) θα είναι το 30-40% του συνολικού (δηλ αντιχλωριακό για 4 λ στη δική μου περίπτωση) ή μήπως θα πρέπει να το ρίξω στο νερό χύμα και να ρίξω αντιχλώριακο για 12λ ?

Για να εχεις νιτρωδη,μαλλον πρεπει να εχεις και αμμωνια,επειδη ειναι καινουργιο ενυδρειο.

κανε και αλλη αλλαγη σημερα βαζοντας βακτηρια ξανα τα αντιστοιχα.Αντιχλωριο βαζεις για οσο νερο αλλαζεις.μην ταιζεις τιποτα τωρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...