Jump to content

Εσωτερικό Ή Εξωτερικό Φίλτρο?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Επειδή ήρθε ο καιρός να λειτουργήσει το ενυδρείο που προς το παρόν είναι άδειο θέλω τη βοήθειά σας.

Διαστάσεις 0,60x0,30x0,45 80λίτρα μεικτά.Μάλλον θα γίνει φυτεμένο με κάποια ψαράκια. Τί είδους φίλτρο είναι καλύτερο δεδομένου του μικρού μπάτζετ?Ένα εσωτερικό πχ http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1894 ή ένα εξωτερικό πχ http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p7030_SunSun-Aquarium-Fish-Tank-External-Canister-Filter-1000-l-h-HW-302.html.

Οποιοδήποτε σχόλιο ή άλλη πρόταση δεκτή με χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα εξωτερικό φίλτρο για να μην χάσεις από χώρο μέσα στο ενυδρείο!

Αν έχεις φυσικά τον χώρο για εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εξωτερικο περισσοτερη βιολογια και πολυ σωστα με τον φιλο maik κερδιζεις χωρο μεσα στο ενυδρειο !!!

Link to comment
Share on other sites

Το προτείνω ανεπιφύλακτα γιατί έχω δουλέψει και τις δυο περιπτώσεις!

Το εξωτερικό φίλτρο σου λύνει τα χέρια σε σχέση με το εσωτερικό.

Άσε που θα πρέπει να το κρύψεις και με την διακόσμηση να μην φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα εξωτερικό όταν δεν έχουμε θέμα χρημάτων..αλλά σε σχέση με τα 2 παραπάνω?Που γέρνει η ζυγαριά? Εξωτερικό με καλύτερη βιολογία-κερδισμένα λίτρα αλλά κινέζικο (κάποιος που να το έχει δτην κατοχή του υπάρχει?) ή εσωτερικό με πολύ μικρότερο όγκο για υλικά-αισθητικά όχι καλό αλλά αξιόπιστο?Επίσης στα 80 λίτρα μήπως είναι υπερβολή η χρήση εξωτερικού?Αν είχα 150+ λίτρα θα ήταν επιβεβλημένο αλλά τωρα? μήπως όχι

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συμφωνω με τα λεφτα εχεις δικιο αλλα πιστεψε με τα εξωτερικα τα αξιζουν πιστευω τα λεφτα τους! και το συνγκεκριμενο το ειχα σε 60 λιτρα 2 χρονια και δεν επαθε τπτ και απο τι ξερω ακομα δουλευει! και χωραει παρα πολυ πραμα σε βιολογια!

Link to comment
Share on other sites

τα έχω δει όλα γιατί ψάχνω μέρες.Αυτό μαζί με τα βανάκια κάνει 72 κ νομίζω ότι δεν έχει ούτε βιολογικό υλικό μέσα.http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1949. οπότε πάμε 80+ σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα με το θέμα των χρημάτων το εξωτερικό φίλτρο είναι καλύτερο από πολλές απόψεις!

Αρχικά από χώρο υλικών που σου είναι απαραίτητα και από κερδισμένο χώρο εντως του ενυδρείο σου!

Επίσης η συντήρηση ενός εξωτερικού είναι πιο εύκολη και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν δίοδο για της αλλαγές σου!

Πάντως θα έλεγα να μην σε προβληματίζει το sun sun… και οι κινέζοι άνθρωποι είναι!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο!

Το φίλτρο είναι από τα βασικά στοιχεία για ένα σωστό ενυδρείο.

Βάλε κάτι παραπάνω για το φίλτρο,για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι σημαντικό το φίλτρο αλλά δεν μπορώ να διαθέσω μεγάλο ποσό.Με ένα 40αρι για φίλτρο +υπόστρωμα-λάμπες-ξύλα-τέστ-τροφές-φυτά-ψάρια κτλ θέλω 200-250 χαλαρά και δεν γίνεται να ξεφύγω παραπάνω.Απο το συγκεκριμμένο site έχει ψωνίσει κανείς?Τι μέθοδο πληρωμής έχει μπορεί να καταλάβει κάποιος?(τα μεταφορικά είναι 5,90 παντού?). Τέλος αν αγοραστεί αυτό τι είδους ανταλλακτικά χρειάζονται να πάρω σε περίπτωση που χαλάσει κάτι?Γιατί είδα ότι κάτι έχει και στην Ελλάδα δεν προκειται να βρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικο με τις μπαντες.Επενδυεις και για το μελλον.Τωρα 80 λιτρα,μεθαυριο 120.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικο με τις μπαντες.Επενδυεις και για το μελλον.Τωρα 80 λιτρα,μεθαυριο 120.

Σωστος ο Πανος!!!

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικο με κλειστα τα ματια....... :bigemo_harabe_net-101: και να κοιμασε ησυχος

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που εκανα εικονικη αγορα απο το γερμανικο site στο συγκεκριμενο φιλτρο μου βγηκε 53 ευρω.τωρα εσυ ξερεις καλυτερα τι σε συμφερει

Link to comment
Share on other sites

Όντως με τα μεταφορικά για Ελλάδα βγαίνει 53 το sun sun. Οπότε καλοί μου άνθρωποι αυτό ή eheim 2213 στα 75 ευρώ?Βιολογικά υλικά-σφουγγάρια έχει το 2213 σ' αυτή την τιμή ή θέλει ξεχωριστή αγορά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...