Jump to content

60Άρι Με Τι ???


Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά πως πάμε ?

Λοιπόν το πρώτο ενυδρείο μου ένα waterhome 60 λίτρων μετά από αρκετές (βόλτες) ξαναγύρισε σε εμένα αφού πρώτα έκανε ψαροκέφαλους αρκετούς φίλους και συγγενείς μέσα σε αυτούς και την πεθερά μου .χαχαχαχαχα

Και μιας και δεν είμαι τελείως αρχάριος αφού εδώ και 2 χρόνια διατηρώ δίσκους με αρκετή επιτυχία λέω να το ξαναστήσω και ψάχνω ιδέες για το setup δεν ψήνομαι για guppi , molli και ξυφοφόρους πάλι αλά για κάτι κάπως πιο σπάνιο να το πω δύσκολο να το πω δεν ξέρω , ξέρω πάντως πως με καταλαβαίνετε .

Ιδέες παρακαλώ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί όποτε ζήτησα βοήθεια στο forum βρήκα ότι απαντήσεις έψαχνα .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.....εγω θα σου προτεινα elassoma evergladei ή καποιο αλλαο ειδος elassoma....στην αθηνα θα πρεπει να υπαρχει καποιος που μπορει να τα βρει....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλος.

κατι σε γαριδάδικο θα το σκεφτόσουν????

Link to comment
Share on other sites

neolabrologus brevis 2 η 3 ζευγαρια???

Link to comment
Share on other sites

neolabrologus brevis 2 η 3 ζευγαρια???

αφρικανες σε λιγα λιτρα δεν θα προτεινα....

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι επειδή έχεις εμπειρία η καλύτερη επιλογή είναι ένα ζευγάρι ramirezi δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42356&st=0&p=385822entry385822

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ανετα οτι θα μπορουσαν 2 ζευγαρια σε αυτα τα λιτρα,μην τα παραλεμε βρε παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

Το γαριδάδικο δεν με πολύ ψήνει !

για αφρικάνες μου έχουν ξαναπεί αλά δεν ξέρω ποιο ακριβώς είδος είναι νομίζω krinbensis !!!

κανένα από τα είδη puffers δεν μπορώ να τα βάλω σε τόσα λίτρα ???

Tzole τι ψαράκι είναι αυτό στην φώτο προφίλ σου? είναι κουκλί!

Link to comment
Share on other sites

κανένα από τα είδη puffers δεν μπορώ να τα βάλω σε τόσα λίτρα ???

μπορεις Carinotetraodon travancoricus

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

λιφαλιλι!!!! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω :bigemo_harabe_net-77: αμα περιμενεις λιγες μερες και θες θα σου δοσο και σενα!!!

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τις δικες μου επιλογες που μαλλον θα το επιχειρησω το σεπτεμβριο και αν σου αρεσουν...

μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι dario dario

1 ζευγαρι Tateurndina ocellicauda

1 κοπαδακι Danionella dracula

1 ζευγαρι Mugilogobius rexi

και πολλα διαφορα που μπορει να σου αρεσουν...

Link to comment
Share on other sites

οντος για 60 σιγουρα οχι!

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ανετα οτι θα μπορουσαν 2 ζευγαρια σε αυτα τα λιτρα,μην τα παραλεμε βρε παιδια :)

και 2 ζευγάρια εννοείτε ότι γίνεται αλλά το βασικό στο χόμπι μας είναι η σωστή διαβίωση των ψαριών μας σκέψου οτι τα ramirezi θέλουν πολύ καθαρά νερά και είναι ψάρια που δε πρέπει να στρεσάρονται. τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι με 2 ζευγάρια σε 60 λίτρα θα δείξει πιο ωραίο το ενυδρείο.............τι να πω..........έχεις δικαίωμα

Link to comment
Share on other sites

και 2 ζευγάρια εννοείτε ότι γίνεται αλλά το βασικό στο χόμπι μας είναι η σωστή διαβίωση των ψαριών μας σκέψου οτι τα ramirezi θέλουν πολύ καθαρά νερά και είναι ψάρια που δε πρέπει να στρεσάρονται. τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι με 2 ζευγάρια σε 60 λίτρα θα δείξει πιο ωραίο το ενυδρείο.............τι να πω..........έχεις δικαίωμα

άκυρο ότι είπα για τις αφρικανικές έλεγες

Link to comment
Share on other sites

εγω κωστα ειπα 2 ζευγαρια neolabrologus brevis και οχι ramirezi!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και εγω μερικες ιδεες.

Μια ομαδα απο cpd

Μερικα pseudomugil gertrudae η pseudomugil furcatus

Ζευγαρι απο καποιες νανοκιχλιδες

Αυτες ειναι μερικες προχειρες ιδεες που μου ηρθαν τωρα :)

Link to comment
Share on other sites

Μερικα pseudomugil gertrudae η pseudomugil furcatus

αυτα αν τα βρεις σε καθαρα χρωματα ειναι φανταστικα....βρηκα τετοια εδω κοντα και απο χρωμα αντε γεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω 4 pseudomugil gertrudae σε ενα 40αρι και ειναι τρομερα ψαρακια! Αξιζουν το κοπο!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής με κερδίζει το Carinotetraodon travancoricus γιατί το σκεφτόμουν καιρό για puffers αλά θέλω να ακούσω και άλλες προτάσεις πρώτα γιατί πέρα από τους δίσκους και άντε λίγο πιο γενικά Αμαζόνιο όπως σκαλάρια και κάτι λίγα από ζωοτόκα που είχα και εγώ σαν "αρχάριος" :bigemo_harabe_net-134: δεν έχω ανακατευτεί με άλλα είδη !

Αρχάριοι θα είμαστε πάντα όλοι σε αυτό το χόμπι πιστεύω γιατί όσα και να ξέρουμε πάντα έχουμε κι άλλα να μάθουμε !!! :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

κανενα απο αυτα που σου προτειναμε εγω κι ο ραστα δεν σου αρεσε????εισαι πολυ κακος :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Καιρός να φτιάξεις ενα αφρικάνικο ενυδρείο......να δεις συμπεριφορές, αναπαραγωγές, και χαρακτήρα απο την μικρότερη κιχλίδα!!!!

Χρειάζεσαι άμμο, κελύφη σαλιγκαριών κανα 2 πετρούλες, ενα μικρό λεπτό ξύλο, καμια valisneria και ενα χαρεμάκι απο Neolamprologus multifasciatus

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...