Jump to content

Ξυλο Σκαλαρια


Recommended Posts

καλησπερα, σημερα παρατηρησα το ενυδρειο μου και παρατηρησα πολυ ξυλο.εχω 5 σκαλαρια και τα δυο ειναι ζευγαρι και σημερα το ενα σκαλαρι κυνηγαγε μανιωδως το αλλο, το στριμωχνε και το τσιμπαγε στα πτερυγια.του τα εχει ξεσκισει..

παιζει να προσπαθησε να του παρει το ταιρι του??

Link to comment
Share on other sites

Ο τσαμπουκας στις κιχλιδες ειναι πολυ συνηθισμενος,ειδικα κατα το ζευγαρωμα.Στην προκειμενη δεν καταλαβα ποιο ηταν το επιθετικο και ποτε προς ποιο.Δωσε μας καποιες πληροφοριες παραπανω.

:)

Link to comment
Share on other sites

To θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

λαθος διατυπωση. το ενα σκαλαρι απο το ζευγαρι κυνηγαει καποιο αλλο εκτος ζευγαριου. με το που το βλεπει το τσιμπαει

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι θέμα κυριαρχίας!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι θέμα κυριαρχίας!

ξερεις το θεμα που ειχα με τον ροδοστομο,τωρα κυνηγαει το σκαλαρι,,

λες να βγαλω το αδυναμο η θα εχω παλι θεμα με αλλο θυμα μετα?

μηπως να βγαλω τελειως το ζευγαρι??

Link to comment
Share on other sites

ξερεις το θεμα που ειχα με τον ροδοστομο,τωρα κυνηγαει το σκαλαρι,,

λες να βγαλω το αδυναμο η θα εχω παλι θεμα με αλλο θυμα μετα?

μηπως να βγαλω τελειως το ζευγαρι??

Εγώ θα σου έλεγα αν σε παίρνει να αυξήσεις το κοπάδι!

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη βδομαδα εβαλα ενα και πλεον εχω 5

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη βδομαδα εβαλα ενα και πλεον εχω 5

Κιαλο αν σε παίρνει!

Όσο μεγαλύτερο το κοπάδι τόσο πέφτει η επιθετικότητα μεταξύ τους!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λιτρα βρισκονται τα ψαρια;Ισως ετοιμαζεται για ζευγαρωμα και διωχνει τους επισκεπτες...

Link to comment
Share on other sites

ειναι σε 300λτ και δεν διωχνει ολους τους επισκεπτες. τα εχει βαλει με ενα συγκεκριμενο σκαλαρι και ακομα και κρυμενο να ειναι ψαχνει να το βρει.

τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Στα 300 λίτρα τι άλλα ψάρια έχεις;;; Πιστεύω ότι και 7 ψάρια σε παίρνει...

Link to comment
Share on other sites

εχω κρυψωνες. εδω ειναι η παρουσιαση του ενυδρειου μου. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=71205&hl=&fromsearch=1

τωρα εχω βαλει κανα δυο φυτακαι ακομα

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω στην παρουσίαση σου δεν νομίζω ότι έχεις κρυψώνες θέλει ποίο πολλές ρίζες να κρύβονται τα σκαλάρια από κάτω αλλά το ποιο βασικό είναι να αυξήσεις τον αριθμό τους κάντα 6-7

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω στην παρουσίαση σου δεν νομίζω ότι έχεις κρυψώνες θέλει ποίο πολλές ρίζες να κρύβονται τα σκαλάρια από κάτω αλλά το ποιο βασικό είναι να αυξήσεις τον αριθμό τους κάντα 6-7

θα βαλω αυριο αλλη φωτο γιατι τωρα δεν ειναι ετσι ακριβως. εχει προστεθει ενα ξυλο και κατι φυτακια.θα παρω και κανα δυο σκαλαρια ακομα αλλα πρεπει να βγαλω καποια ψαρια για μειωση πληθυσμου

Έγινε επεξεργασία - giannispopi
Link to comment
Share on other sites

Πόσα και τί ψάρια έχεις τώρα μέσα; Γιατί σε ρώτησα με παρέπεμψες στην παρουσίαση σου και μάλλον έχεις αλλάξει αρκετά από τότε...

Link to comment
Share on other sites

Πόσα και τί ψάρια έχεις τώρα μέσα; Γιατί σε ρώτησα με παρέπεμψες στην παρουσίαση σου και μάλλον έχεις αλλάξει αρκετά από τότε...

λοιπον, εχω 5 σκαλαρια, 18 καρδιναλιους , 7 ροδοστομους ,2 σαε και 5 κορυ. εχω και 4 ινδιανακια που φιλοξενουνται για λιγο

φωτο θα βαλω μετα γιατι τωρα δεν ειμαι σπιτι

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εχω 5 σκαλαρια, 18 καρδιναλιους , 7 ροδοστομους ,2 σαε και 5 κορυ. εχω και 4 ινδιανακια που φιλοξενουνται για λιγο

φωτο θα βαλω μετα γιατι τωρα δεν ειμαι σπιτι

Ωραία δεν νομίζω ότι είσαι 'overpopulated" έχεις περιθώριο να βάλεις 2 ακόμα σκαλάρια άνετα... τι φίλτρανση έχεις;;;

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα εσωτερικο fluval u4 με 1000λτ ροη με μπλε σφουγγαρι και σιποραξ και

diy εξωτερικο( εχω κανει και παρουσιαση) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74010&hl=%F6%E9%EB%F4%F1%EF&fromsearch=1με περιπου 4-5λτ καδο με 2 λιτρα σιποραξ,1λτ μηχανικο μακαρονι,μπλε σφουγγαρι και filterwool kai 1000λτ κυκλοφορητη

Link to comment
Share on other sites

Η Φίλτρανση σου είναι οριακή για τα λίτρα σου θα ήταν καλό να είχες και ένα δεύτερο εξωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

Η Φίλτρανση σου είναι οριακή για τα λίτρα σου θα ήταν καλό να είχες και ένα δεύτερο εξωτερικό...

εχω περιπου 3 λιτρα σιποραξ, σφουγγαρια , μηχανικο μακαρονι και 2000λτ κυκλοφορια.

ποσο ακομα????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλά είσαι από φίλτρανσι απλά βάλε αλλά δύο ακόμα σκαλαρια αν μπορεις να βρεις ελάχιστα ποιο μεγάλα από αυτά που έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Πολιτισμικό σοκ σε αυτό το ενυδρείο με τόσα ψάρια ρε Γιάννη! Χαχαχα!

Πάντως εγώ θα έλεγα ότι είσαι γενικά στα όρια από θέμα πληθυσμού, να ξέρεις όμως ότι η μονή λύση για να γλυτώσεις από τους τσαμπουκάδες είναι αυτή που σου είπα από την αρχή στο να αυξήσεις των αριθμό τους!

Τώρα το αν θα βγάλεις η θα κρατήσεις κάποια από τα υπόλοιπα είναι δικια σου επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Πολιτισμικό σοκ σε αυτό το ενυδρείο με τόσα ψάρια ρε Γιάννη! Χαχαχα!

Πάντως εγώ θα έλεγα ότι είσαι γενικά στα όρια από θέμα πληθυσμού, να ξέρεις όμως ότι η μονή λύση για να γλυτώσεις από τους τσαμπουκάδες είναι αυτή που σου είπα από την αρχή στο να αυξήσεις των αριθμό τους!

Τώρα το αν θα βγάλεις η θα κρατήσεις κάποια από τα υπόλοιπα είναι δικια σου επιλογή!

εννοεις οτι εχω πολλα διαφορετικα ειδη??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...