Jump to content

Σπιτικές τροφες


Recommended Posts

Εχοντας διαβασει μερικα πραγματα μου δημιουργηθηκαν μερικες αποριες σχετικα με το ταισμα.

Μπορουμε να συμπληρωσουμε το διαιτολογιο των ψαριων μας με τροφες απο το σπιτι ή δεν χρειαζεται αν ταιζουμε τις συσκευασμενες τροφες??

Εχω διαβασει για παραδειγμα,για σπανακι,αρακα και διαφορα αλλα.

Αν υπαρχουν ντροπαλα ψαρια στο ενυδρειο πως κανονιζεις να φανε και αυτα?

Συγνωμη που η διατυπωση της ερωτησης δεν ειναι και απο τις καλυτερες!

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας διαβασει μερικα πραγματα μου δημιουργηθηκαν μερικες αποριες σχετικα με το ταισμα.

Μπορουμε να συμπληρωσουμε το διαιτολογιο των ψαριων μας με τροφες απο το σπιτι ή δεν χρειαζεται αν ταιζουμε τις συσκευασμενες τροφες??

Εχω διαβασει για παραδειγμα,για σπανακι,αρακα και διαφορα αλλα.

Αν υπαρχουν ντροπαλα ψαρια στο ενυδρειο πως κανονιζεις να φανε και αυτα?

Συγνωμη που η διατυπωση της ερωτησης δεν ειναι και απο τις καλυτερες!

Mporis na sumplirosis ti diatrofi tous :σπανακι,αρακα kai episeis patata agouri karoto.an einai ntropala otan pinasoun 8a fane,an einai fobismena apo tous sugatoikous tou tote exeis problima.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι φυτικές τροφές είναι για ειδικές περιπτώσεις και δεν κάνει να τους τις παρέχουμε σε σταθερή βάση!

Αυτό βεβαίως έχει να κάνει και με το είδος που έχουν!

Μια αναλυτική μελέτη πριν την οποιαδήποτε εφαρμογή νομίζω οτι επιβάλετε!

Link to comment
Share on other sites

Για να γινω πιο συγκεκριμενος,θα ηθελα να εμπλουτισω τη διατροφη των εξης ψαριων:τιγρακια,κλοουν,silver shark,corydoras,pleco και λαμπεο.Εχετε να μου προτεινετε κατι για τα παραπανω ψαρακια??

Οταν ταιζω ορμανε τα τιγρακια και δεν αφηνουν τιποτα!!Οποτε κανω αντιπερισμασμο με flakes και απο την αλλη μερια ριχνω ταμπλετες!!Τα λαμπεο δεν τα εχω δει ποτέ να τρωνε απευθειας την τροφη!!Περνάει απο διπλα τους και την αγνοούν!!!Μηπως τρεφονται αλλιως??

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέφονται όλα τα είδη με τον ίδιο τρόπο!

Π.χ. καποια περιμένουν να πέσει η νύχτα κ.λ.π.!

Καλό είναι πριν τους δώσεις οτιδήποτε να περιμένεις κάποια άλλη απάντηση γιατι εγώ δεν γνωρίζω να σου πώ τι μπορείς να δώσεις στα είδη που φιλοξενείς!

Link to comment
Share on other sites

καλά λες, (αν και τα δικά μου εχουν μαθει να τρώνε ολα μαζι πριν παω για υπνο...)

Link to comment
Share on other sites

προτείνω να ανοίξει ένα θέμα με τι τροφή χρειάζεται, σε ποιές περιπτώσεις, για ποιά είδη και φυσικά τι επεξεργασία χρειάζεται η τροφή πριν δωθεί στα ψάρια. (Για να μην γίνονται επικίνδυνοι πειραματισμοί :) )

Link to comment
Share on other sites

καλά λες, δεν εκανα πειραματισμούς, απλά τα γατόψαρα μου τρώνε με το φως ανοιχτό. τι να κάνω?(συμβαινει και στα καλυτερα σπίτια...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...