Jump to content

Φιλτρο-Φυσαλιδες


Recommended Posts

καλησπερα θελω να ρωτησω αν ειναι απαραιτητες οι φυσαλιδες σε ενα ενυδρειο. το δικο μου φιλτρο δεν βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

απαραιτητο ειναι να κανει καποια ελαφρια αναταραξη στην επιφανεια. οι φυσαλιδες ειναι για εφε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες!

Η φυσαλίδες που αναφέρεις δεν προέρχονται από το φίλτρο!

Πρέπει να πάρεις μια αεραντλία και μια αεροπετρα για να της δημιουργήσεις!

Κατά την γνώμη μου δεν είναι απόλυτα για εφε και χρειάζεται να υπάρχει πάντα σε ένα ενυδρείο για περιπτώσεις που δεν επαρκεί η ανατάραξη της επιφάνειας από την εξαγωγή του φίλτρου (κυρίως σε πιο μεγάλα ενυδρεία) και σε περιπτώσεις που χρειαζόμαστε περισσότερη οξυγόνωση του νερού από την ανταλλαγή αέριων που προκαλεί (περιπτώσεις ασθενειών)!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες!

Η φυσαλίδες που αναφέρεις δεν προέρχονται από το φίλτρο!

Πρέπει να πάρεις μια αεραντλία και μια αεροπετρα για να της δημιουργήσεις!

Υπαρχουν εσωτερικα φιλτρα που με το συστημα ventouri βγαζουν φυσαλιδες απο την εξαγωγη

του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν εσωτερικα φιλτρα που με το συστημα ventouri βγαζουν φυσαλιδες απο την εξαγωγη

του φιλτρου.

Επίσης υπάρχουν και "oxygen diffusor" που μπαίνουν στην εξαγωγή του φίλτρου και δημιουργούν υποπίεση και παρασύρουν οξυγόνο στο νερό εγώ ξέρω αυτό της Eheim.

Link to comment
Share on other sites

η φυσαλιδες διακοσμητικες πρωτη φορα το ακουω αυτο

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν εσωτερικα φιλτρα που με το συστημα ventouri βγαζουν φυσαλιδες απο την εξαγωγη

του φιλτρου.

Σωστή η παρατήρηση σου Σταύρο αλλά σε μεγαλύτερα ενυδρεία (πάνω από 60-80λιτρα) δεν νομίζω ότι σε καλύπτουν!

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση σου Σταύρο αλλά σε μεγαλύτερα ενυδρεία (πάνω από 60-80λιτρα) δεν νομίζω ότι σε καλύπτουν!

Πιστευω οτι καλυπτει γιατι το βαζουμε(συστημα ventouri) να δουλευει βοηθητικα με την

αναταραξη που δημιουργει η εξοδος του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι καλυπτει γιατι το βαζουμε(συστημα ventouri) να δουλευει βοηθητικα με την

αναταραξη που δημιουργει η εξοδος του φιλτρου.

Όπως και να έχει νομίζω ότι αυτό κρίνεται ανάλογα με της απαιτήσεις του καθενός!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...