Jump to content

Ξυλα Απο Το Ποταμι Του Χωριου.????


Recommended Posts

καλησπερα παιδια ,εχω ενα βιοτοπικο ενυδρειο αμαζονιου με δισκους,αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης,θελω να βαλω καποια ξυλα μεσα αλλα δεν βρισκω τις καταλληλες (μεγαλες)ριζες οπουδηποτε και να εχω ψαξει και μπηκα στην σκεψη να παω στο χωριο μου μιας και ειμαι απο ηπειρο να βρω στα τοσα ποταμια που εχουμε κατι που να μου κανει το κλικ...το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω αν οι ριζες και τα ξυλα ειναι καταλληλα για το δισκοενυδρειο μου??και αν ειναι, τι πρεπει να προσεξω..περα απο το να διαλεξω ξερα κομματια και να τα μουλιασω για καποιες μερες σε νερο...

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. το πιθανοτερο τα ξυλα που θα βρω απο πουρναρι θα ειναι...

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε βρε παιδια κανεις δεν εχει χωριο?? :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε βρε παιδια κανεις δεν εχει χωριο?? :bigemo_harabe_net-64:

Εχουμε φιλε και ειναι και στην Ηπειρο!! :D

Σε ποταμι θα βρεις ωραια μεγαλα ξυλα-κορμους.Βεβαια τα μικρα κομματια εχουν θεμα,επιπλεουν.Δοκιμασα παλαιοτερα πολλες φορες(απο Αχερωντα),εχοντας τα για καιρο σε κουβα με νερο ή βραζοντας τα,ανεπιτυχως.Θα μπορουσες ισως να τους περασεις μια ανοξειδωτη βιδα και ενα βεντουζακι και να τα κολλησεις στα τζαμια.Να πω την αληθεια μου,αυτο δεν το εχω δοκιμασει.Ενα μεγαλο κομματι ισως καθισει ή σφηνωσει(σε πλαισια λογικης!) καπως.

Ποταμισια ξυλα(πλατανος) χρησιμοποιει γνωστος μου εδω και 2 χρονια με ψαρια απο το ιδιο το ποταμι,χωρις κανενα προβλημα.

Για πουρναρι τι να σου πω,δεν το εχω σκεφτει.

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειμαι ειδικός να στο απαντήσω αυτό...αλλα καποτε ειχα χρησιμοποιήσει καλά αποξηραμένα ξυλα ελιάς στο ενυδρειο μου....

Μετα απο ενάμιση χρόνο δεν σαπισαν, ούτε μου δημιουργησαν καποιο προβλημα........ενας φιλος ομως μου ειπε οτι το ξυλο της ελιας εχει βλαβερές τοξίνες και μπορει να επηρέαζε τα ψάρια μου.... τωρα ή σταθηκα τυχερος και ηταν καλα αποηξραμενο το ξυλο ή.......

Καλύτερα να προσεξεις τι ξυλο θα χρησιμοποιήσεις....και σιγουρα θα χρειαστει αρκετες μερες στον ηλιο πριν το βαλεις στο ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

Παρε απο το ποταμι βραστα, μουλιασε τα, το πιο πιθονο ειναι να επιπλεουν παλι αλλα μπορεις να τα δεσεις με πετρα η οπως ειπαν κ τα παιδια βεντουζα στον πατο η να τα σφινωσεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας,αυτο που με απασχολει ειναι αν βγαζουν βλαβερες ουσιες και εχω θεματα με τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας,αυτο που με απασχολει ειναι αν βγαζουν βλαβερες ουσιες και εχω θεματα με τα ψαρια...

Δεν νομίζω οτι μπορεί, να απαντήσει κάποιος με σιγουριά στον προβληματισμό σου. Η συλλογή υλικών από τη φύση (και όχι μόνο των ξύλων) και η χρησιμοποιησή τους στο ενυδρείο μας εμπεριέχει πάντοτε ρίσκο (μικρό η μεγάλο).

Στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει διάφορα ξύλα από τη φύση, τώρα όμως θα το έκανα πιο δύσκολα και ίσως για κάποιο κομμάτι εξαιρετικά όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν να βαλω.υπαρχουν καποια οπως ο κισσος που μπορουνε να μπουνε αλλα μετα απο δικη μας καλη επεξεργασια,ξεφλουδισμα,ψησιμο κλπ.καλυτερα με υπομονη να βρεις οτι ριζα ψαχνεις απο καποιο πετ.

Εκ κινητου συντονιστη..

Link to comment
Share on other sites

Απαιτεί μεγάλη επεξεργασία ένα ακατέργαστο ξύλο από την φύση ώστε να φτάσει στο σημείο να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια στο ενυδρείο σου!

Πλύσιμο, βράσιμο, ξύσιμο, φούρνισμα (επίσης πολύ σημαντικό βήμα που οι περισσότεροι το αγνοούν) και ξανά και ξανά και ξανά!

Πιστεύω ότι με υπομονή θα βρεις ρίζες από τα πετ όπως σου είπε και ο klaz!

Link to comment
Share on other sites

Πέραν των όσων γράφτηκαν ποιό πάνω , ξύλα που επιπλέουν είναι και επικίνδυνα να μας σπάσουν το ενυδρείο αν δεν στερεωθούν σωστά .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε γνωρίζω πολλά για την επικινδυνότητα των ξύλων που προέρχονται από την φύση. Μιλάμε βέβαια πάντα για ξύλα ξερά που βρίσκονται αρκετό καιρό εκτεθειμένα στα στοιχεία της φύσης. Σίγουρα κάποια από αυτά είναι ακατάλληλα (όσα περιέχουν ρετσίνι, έλαια κλπ). Όμως η ομορφιά που δίνει ένας καλός συνδυασμός τους δε συγκρίνεται με τις ρίζες που κυκλοφορούν στο εμπόριο και κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω ένα setup με τέτοια ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει οτι το ξυλο απο την καστανια κανει να μπει στο ενυδρειο...
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38680

δες αυτα νομιζω οτι θα σε βοηθησουν πολυ κ εσενα κ τους επομενους που θα εχουν το ιδιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω με ολα αυτα που διαβασα οτι το παιζεις γενικα,ιδιαιτερα αν δεν εχει καποιος και τις καταλληλες γνωσεις ,οποτε πιστευω οτι καλυτερα να περιμενω και ψαχνοντας στην πορεια θα βρω κατι...το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ ακριβα τα ξυλα,εγω θελω κατι μεγαλο με πολλες ριζες μαλλον θα πρεπει να πιασω και δευτερη δουλεια... :D

Link to comment
Share on other sites

Δες σε καμια αγγελια ισως βρεις αυτο που ψαχνεις... αλλα ναι ειναι ακριβες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...