Jump to content

Πρωτεσ Μετρησεισ Βοηθεια!!!


Recommended Posts

καλησπερα σε ολουσ.εδω και ενα μηνα στρωνο το ενυδρειο μου εχω μεσα 4 ψαρακια σε 40 λιτρα εκανα σημερα τισ πρωτεσ μετρησεισ με υγρα τεστ τισ API θελω αποψεισ για τισ μετρησεισ που μαλλον απο τι βλεπω δεν εχει στρωσει ακομα το ενυδρειο μου...

ph--- 7.0

no2---- 0

no3----- 0

αμμωνια-----1,0

GH/KH-----δεν ειχε στο καταστημα τεστ

θερμοκρασια 28 βαθμους (καλοκαιρι ειναι)

ψαρια: 1 χρυσοψαρο- 2 Sun Set Platys- 1 Xiphophorus helleri

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

to στρωσιμο με ψαρια δεν ειναι και το καλυτερο γιατι ταλαιπωρεις τα ψαρια σου...

το χρυσοψαρο δεν ταιριαζει με τα αλλα ψαρια που εχεις...

εκανες σωστα τα τεστ?? ειδικα το νο2 και νο3 θελουν να ακολουθησεις τις οδηγιες 100%.

κανονικα επρεπε να εχεις..

.αμμωνια 0

νο3 πανω απο 0 και

νο2 0

Link to comment
Share on other sites

ξεκινισα να το στρωνο μονο με το χρυσοψαρο γι αυτο το εχω απο την αρχη..μηπως να το εβγαζα???ναι τα τεστ τα εκανα με μεγαλη ακριβια και προσεκτικα.πωσ θα ριξω την αμμωνια και να ανεβαζω τα no3???

Link to comment
Share on other sites

ξεκινισα να το στρωνο μονο με το χρυσοψαρο γι αυτο το εχω απο την αρχη..μηπως να το εβγαζα???ναι τα τεστ τα εκανα με μεγαλη ακριβια και προσεκτικα.πωσ θα ριξω την αμμωνια και να ανεβαζω τα no3???

Καλησπέρα!

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και πρέπει να βγάλεις όλα τα ψάρια από μέσα!

Εδώ και ένα μήνα τα εκθέτεις σε τοξικότητα, γιατί πρέπει να συναιχισεις να το κάνεις αυτό?

Νομίζω ότι πρέπει να ρίξεις μια ματιά εδώ γιατί πρέπει να κατανοήσεις πρώτα κάποια πράγματα!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

επέστρεψε πίσω τα ψαράκια σου από εκεί που τα πήρες, στρώσε σωστά το ενυδρείο σου και μετά βλέπεις τι θα βάλεις μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και πρέπει να βγάλεις όλα τα ψάρια από μέσα!

Εδώ και ένα μήνα τα εκθέτεις σε τοξικότητα, γιατί πρέπει να συναιχισεις να το κάνεις αυτό?

Νομίζω ότι πρέπει να ρίξεις μια ματιά εδώ γιατί πρέπει να κατανοήσεις πρώτα κάποια πράγματα!

http://www.aquazone....showtopic=18301

επέστρεψε πίσω τα ψαράκια σου από εκεί που τα πήρες, στρώσε σωστά το ενυδρείο σου και μετά βλέπεις τι θα βάλεις μέσα!

+1000

Συμφωνω απολυτα με το fιλο ebenos

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σας ευχαριστω για τις απαντησεις..να ρωτησω και εγω τωρα κατι αλλο.αυτο το ενα μηνα εκανα και αλλαγεσ νερου ανα τεσσερισ μερεσ μηπωσ επιρεαζει αυτο το στρωσιμο???? και εχ8εσ που εκανα τισ μετρησεισ ειχα αλλαξει το νερο.....αλλαγεσ κατα 20% εκανα συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν ειναι αυτο το προβλημα.Κανε αυτα που ειπε ο εβενος.Γιατι θα εχεις προβληματα και αρωστιες. :)

Link to comment
Share on other sites

οποτε βγαζω τα ψαρια και περιμενω να στρωσει απο μονο του το ενυδρειο?? υπαρχει κατι που πρεπει να κανω οσο δεν εχει ψαρια μεσα???

Link to comment
Share on other sites

οποτε βγαζω τα ψαρια και περιμενω να στρωσει απο μονο του το ενυδρειο?? υπαρχει κατι που πρεπει να κανω οσο δεν εχει ψαρια μεσα???

Τι φιλτρο εχεις ,τι εχει μεσα?

Να παρεις nitrivec της sera ,ειναι βακτηρια που πρεπει να αποικισουν το φιλτρο.Πρεπει να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου ,και μετα να βαλεις ψαρι μεσα.Οχι χρυσοψαρα,αλλα εγω θα ελεγα να φριαξεις ενα ομορφο μονομαχοενυδρειο,γιατι τα λιτρα σου ειναι λιγα,και αν βαλεις πολλα ψαρια μεσα,ευκολα αλλαζουν (προς το χειροτερο) οι συνθηκες νερου, σε λιγα λιτρα :)

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο εδω το φιλτρο (Tetratec IN 400 plus internal filter). μηπως να ξεκινησω απο την αρχημε καινουργιο ενυδρειο με πολλα λιτρα??? γυρω στα 120??? βασικα πλατυ θελω να βαλω ξιφοφορους και αγγελοψαρα αν συμβαδιζουν με τα αλλα

Link to comment
Share on other sites

Οσα λιτρα και να εχουμε ,ειναι παντα λιγα :) Το ερωτημα μου ηταν αν εχεις βιολογικο και μηχανικο υλικο,μεσα στο φιλτρο.

Αν καταλαβα θελεις να πας στα 120 λιτρα?Αγγελοψαρα παλι δεν μπορεις να βαλεις.

Το οτι μετρας αμμωνια,ειναι καλο,γιατι δειχνει οτι ξεκινησε ο κυκλος.Οποτε δωσε τα ψαρακια,βαλε αναλογα βακτηρια μεσα,ριξε και ανα 3 μερες 2 φυλλαρακια φαγητο και μετρα ,ανα 5 με 6 μερες.Οταν θα μετρας ολα μηδεν και αρχισεις να μετρας μονο νιτρικα,τοτε λεμε οτι στρωθηκε το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο εδω το φιλτρο (Tetratec IN 400 plus internal filter). μηπως να ξεκινησω απο την αρχημε καινουργιο ενυδρειο με πολλα λιτρα??? γυρω στα 120??? βασικα πλατυ θελω να βαλω ξιφοφορους και αγγελοψαρα αν συμβαδιζουν με τα αλλα

Το πιο σωστό,μπράβο,σε αυτά τα λίτρα τα ψαράκια που σκέφτεσαι θα είναι άρχοντες,όχι αγγελόψαρα όμως.

Μπορείς να βάλεις και γκάπι και αρκετά ευκολα φυτάκια

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

ωραια τι βακτηρια να παρω? εννοω τι μου προτινεται?

Έγινε επεξεργασία - adamflo
Link to comment
Share on other sites

ωραια τι βακτηρια να παρω? εννοω τι μου προτινεται?

Nitrivec της Sera

στο φιλτροσου ομως πρεπει να εχει και μινι syporax,για να κατοικισουν τα βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

Nitrivec της Sera

στο φιλτροσου ομως πρεπει να εχει και μινι syporax,για να κατοικισουν τα βακτηρια

τι ειν τουτο παλι και που να το βαλω αυτο???στο φιλτρο μεσα μαζι με το σφουγγαρι??αν καταλαβα καλα...

Link to comment
Share on other sites

τι ειν τουτο παλι και που να το βαλω αυτο???στο φιλτρο μεσα μαζι με το σφουγγαρι??αν καταλαβα καλα...

:hysterical: :hysterical:

Γιαυτο σου ρωταω τι εχεις μεσα στο φιλτρο.Ειναι κατι σαν ελαφροπετρα,που εκει αποικουν τα βατηρια,και <<τρωνε>> την αμμωνια και τα νιτρωδη,και κρατουν τα ενυδρεια μας σε μια σωστη ισορροπεια.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: :hysterical:

Γιαυτο σου ρωταω τι εχεις μεσα στο φιλτρο.Ειναι κατι σαν ελαφροπετρα,που εκει αποικουν τα βατηρια,και <<τρωνε>> την αμμωνια και τα νιτρωδη,και κρατουν τα ενυδρεια μας σε μια σωστη ισορροπεια.

μονο το σφουγγαρι που ειχε μεσα το φιλτρο δεν εχω βαλει κατι αλλο μεσα...οποτε περνω απ αυτα και τα βαζω μεσα στο φιλτρο μαζι με το σφουγγαρι???

Link to comment
Share on other sites

μονο το σφουγγαρι που ειχε μεσα το φιλτρο δεν εχω βαλει κατι αλλο μεσα...οποτε περνω απ αυτα και τα βαζω μεσα στο φιλτρο μαζι με το σφουγγαρι???

Ναι,αλλα κοιτα να βαλεις οσο ποιο πολλα απο αυτα,και λιγοτερο σφουγγαρι ,που ειναι για να κρατα τις ακαθαρσιες και μονο.

Link to comment
Share on other sites

οκ αντε παλι απ την αρχη τωρα πρωτο πραγμα τα ψαρακια πισω μετα βακτηρια στο νερο και τα syporax στο φιλτρο και τροφη ανα 3 μερες στο νερο και μετρησεις ανα μια εβδομαδα.(πιστευω να μη κανει να στρωσει κανα χρονο) νομιζω σωστα τα λεω????

Link to comment
Share on other sites

οκ αντε παλι απ την αρχη τωρα πρωτο πραγμα τα ψαρακια πισω μετα βακτηρια στο νερο και τα syporax στο φιλτρο και τροφη ανα 3 μερες στο νερο και μετρησεις ανα μια εβδομαδα.(πιστευω να μη κανει να στρωσει κανα χρονο) νομιζω σωστα τα λεω????

Ευγε :D προλαβες πολλα κακα που θα συνεβαιναν στο ενυδρειο σου.Οταν στρωσει,δηλ.οταν μετρησεις μονο νιτρκα,κανεις και μια αλλαγη νερου 50% και μετα βαζεις μεσα ζωντανο :)

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες νομιζω οτι 8α κανω δουλεια κατι τελευταιο γιατι σας ζαλισα..αυτα τα syporax οταν τα βαλω στο φιλτρο να το καθαρισω το φιλτρο πρωτα με καθαρο νερακι???και εχω βαλει και αεραντλια μεσα που δουλευει φουλ εδω κ ενα μηνα παιζει κανενα ρολο στο στρωσιμο??? :nerd: :nerd: :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Οχι ποτε δεν πλενουμε τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης,αλλα παντα με νερο του ενυδρειου ,και πολυ απαλα.Αστο ετσι οπως ειναι,γιατι τωρα απο βιλογια,κατι εχει πιασει,απλα πριν βαλεις το καινουργιο συποραξ,ξεβγαλε το στην βρυση,και μετα ποτε πια.

Η αεραντλια δεν παιζει κανενα ρολο στο στρωσιμο

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σας ευχαριστω για τις απαντησεις..να ρωτησω και εγω τωρα κατι αλλο.αυτο το ενα μηνα εκανα και αλλαγεσ νερου ανα τεσσερισ μερεσ μηπωσ επιρεαζει αυτο το στρωσιμο???? και εχ8εσ που εκανα τισ μετρησεισ ειχα αλλαξει το νερο.....αλλαγεσ κατα 20% εκανα συνεχεια

Καλησπέρα!

Σαφώς και οι αλλαγές νερού κατά την διαδικασία του στρωσίματος επηρεάζουν στο να μπορέσει να ολοκληρωθεί ο κύκλος!

Για κανένα λόγο δεν κάνουμε αλλαγές νερού όσο στρώνουμε, μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας και εφόσον μας το έχουν δήξει οι μετρήσεις μας!!

Για να μπορέσεις να δεις αποτελέσματα θα πρέπει να αγοράσεις βιολογικό υλικό (siporax mini) στην περίπτωση σου το οποίο θα το εγκαταστήσεις μέσα στο φίλτρο σου αφού πρώτα κόψεις ένα κομμάτι από το σφουγγάρι για να σε χωρέσει!

Στην συνέχεια κάνεις χρήση των υγρών βακτηριών (sera bionitrivec) σύμφωνα με της οδηγίες χρήσης του σκευάσματος και ρίχνεις και λίγο θρυμματισμένη τροφή κάθε 2-3 μέρες για να μην πεθαίνουν τα βακτήρια από ασιτία! Κάνοντας μετρήσεις με υγρά τεστ θα περιμένεις να εξελίχθη αυτή η διαδικασία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770 και όταν δεις να ολοκληρώνετε μηδενίζοντας η αμμώνια και τα νιτρώδη και μετράς μόνο νιτρικά τότε κάνεις μια καλή αλλαγή νερού και προσθέτεις σταδιακά τους κατοίκους του ενυδρείου σου!

Πιστεύω πως αν κάνεις σωστά της κινήσεις που απαιτούνται σε λιγότερο από 15 μέρες θα είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...