Jump to content

Μερικες συμβουλες?


Recommended Posts

Καλημερα και καλη χρονια για αλλη μια φορα! :)

Oπως εγραψα και στο Καλως ηρθατε εχω ενα Juwel 60L με

2 Three Spot Gourami

5 Tiger Barb

2 Apple snails

Απο οτι καταλαβα,μαλλον εκανα λαθος στις επιλογες μου,μιας και ειναι μικρο για gouramakia

Εως τωρα η συμβιωση ειναι πολυ καλη,τα τιγρακια την πρωτη μερα τα ψιλοπειραζαν τα goυramakia και με την σειρα τους αυτα....

Εχουν περασει πλεον ομως 2 βδομαδες και συμβιωνουν μια χαρα,σαν να μην υπαρχουν μεταξυ τους,το καθενα κανει τα δικα του και δεν δινουν σημασια.

Τα τιγρακια ειναι ζωηρα και κυνηγιούνται μεταξυ τους συνεχεια.

Τελος τα apple snails κινούνται σπανια και συνηθως το βραδυ.

Θα μπορουσαν να βλαω καποιο αλλο ψαρι μεσα?Ισως βυθου?Η θα ειναι παρα πολλα μετα?

Θα πρεπει να δωσω καποιο διοτι δεν ταιριαζουν μεταξυ τους?Προς το παρον ολα πανε καλα.

Σας ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σου πω, ειλικρινά :) Τα Tiger Barb γίνονται λίγο πιο πάνω από τα 7 cm, ενώ τα Three Spot Gourami γύρω στα 15cm. Δεν ξέρω τι μέγεθος έχουν τώρα τα ψάρια σου, υπολόγισε όμως ότι θα μεγαλώσουν. Επίσης κοίτα να βρεις πληροφορίες για το πόσο ζωτικό χώρο χρειάζεται κάθε είδος ψαριού που έχεις για να ζουν με αξιοπρέπεια. Με τα Apple snails δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα. Καλή συνέχεια. :D:D:P

Link to comment
Share on other sites

αφού τα πάνε καλά μέχρι στιγμής είσαι οκ..

βέβαια με τα γκουραμακια αν είναι και τα δυο αρσενικά ίσως έχεις πρόβλημα στο μέλλον..

είναι λίγο επιθετικά μεταξύ τους..βέβαια μπορεί να είσαι τυχερός και να πήρες ψάρια με ήρεμο χαρακτήρα..

τα σαλιγκαράκια βγαίνουν συνήθως το βράδυ και βολτάρουν..ε, και δεν είναι και τόσο κινητικά σε γενικές γραμμές..

σαλιγκάρια είναι όχι λαγοί! :)

μπορείς να βάλεις κανένα γατοψαρακι που είναι μικρά και καθαρίζουν κιόλας..

και είναι και όμορφα πολύ! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!

Δυστηχως αυτο που φοβομουν εγινε...το ενα gourami κυνηγαει το αλλο...με αποτελεσμα το πιο αδυναμο πλεον να ειναι σε μια γωνιά φοβισμενο κοντα στην επιφανεια,και το αλλο συχνα να πηγαινει και να το παρενοχλεί...

Μαλλον πρεπει να αρχίσω να σκεφτομαι το ενδεχόμενο να τα χωρίσω ε?

Και μια ερωτησουλα ακουμα...με τα τιγρακια πανε τα Guppys?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!

Δυστηχως αυτο που φοβομουν εγινε...το ενα gourami κυνηγαει το αλλο...με αποτελεσμα το πιο αδυναμο πλεον να ειναι σε μια γωνιά φοβισμενο κοντα στην επιφανεια,και το αλλο συχνα να πηγαινει και να το παρενοχλεί...

Μαλλον πρεπει να αρχίσω να σκεφτομαι το ενδεχόμενο να τα χωρίσω ε?

Και μια ερωτησουλα ακουμα...με τα τιγρακια πανε τα Guppys?

Θα σου πρότεινα να βάλεις τα τιγράκια σου με tetra (ενός είδους) και όχι τόσο με τα Guppies. Τα τιγράκια και τα tetra έχουν την τάση να δημιουργούν κοπάδια καθώς κολυμπούν ενώ τα Guppies κολυμπούν προς όλες τις κατευθύνσεις χωρίς να σχηματίζουν κοπάδι. Το αποτέλεσμα θα είναι τα Guppies να ενοχλούν τα τιγράκια σου. Εγώ έχω καρδινάλιους με Guppies και αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα. Σκέφτομαι σοβαρά να τα χωρίσω. Επίσης δες και τις απαιτήσεις που έχει κάθε είδος όσον αφορά τις συνθήκες που πρέπει να έχει το νερό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

..πρέπει να τα χωρίσεις τα γκουραμια γιατί το δυνατό θα συνεχίσει να παρενοχλεί το

αδύναμο και τελικά θα το σκοτώσει..είναι θέμα ημερών!

αν έχεις κι άλλο ενυδρείο καν το άμεσα και θα σου

πρότεινα να βγάλεις το δυνατό..έτσι για τιμωρία!

τώρα για τα τιγράκια δεν τολμώ να σου προτείνω ψάρι! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα τιγράκια έχουν το πολύ κακό συνήθειο να τσιμπάνε τις ουρές των άλλων ψαριών. Αν βάλεις λοιπόν γκαπάκια μέσα με τις μεγαλοπρεπής ουρές τους, είναι σαν να τους προσκαλείς σε ένα ατέλειωτο παιχνίδι, το αποτέλεσμα του οποίου θα είναι να χάσεις τα γκαπάκια. Είναι ένας από τους συνδιασμούς που δεν παίζουν. Υπάρχουν τόσα είδη να διαλέξεις. Όπως τα τέτρα που σου είπαν ήδη τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...