Jump to content

Απώλεια ψαριού


Recommended Posts

Καταρχήν καλημέρα, τι καλημέρα δηλαδή που μόλις άνοιξα τα μάτια μου και πήγα χαρούμενος να καλημερήσω τα ψαράκια μου έλειπε ένας καρδινάλιος. :D Προσπάθησα να τον βρω άλλα τίποτα. Μετακίνησα ότι μπορούσα κατά το ψαξιμό. Έκανα μετρήσεις με το tetra test 5 σε 1 και είχα τις παρακάτω ενδείξεις:

ΝΟ3: 10

ΝΟ2: 0

Gh: >16

Kh: 6

Ph: 8

Έχω ενυδρείο 115lt περίπου. Ένα εξωτερικό φίλτρο της Eheim 2013 (χωρίς άνθρακα), ένα εξωτερικό φίλτρο της Sacem 100 Marathon (με άνθρακα) και ένα μικρό εσωτερικό βιολογικό φίλτρο της aqua szut (super mini). Το ενυδρείο μου είναι φυτεμένο με 3 Microsorum pteropus, 2 Microsorum pteropus red, 2 Limnophila aromatica, 1 Anubias barteri var. nana, 1 Anubias barteri var. barteri, 1 Monosolenium tenerum και 1 Vesicularia dubyana. Εχθές πρόσθεσα τρία πλαστικά φυτά γιατί 2 θηλυκά guppies είναι έγκυα και αν τύχει να γεννήσουν να έχουν τα μικρά επιπλέον βλάστηση για να κρυφτουν. Τα ταϊζω δύο φορές την μέρα με πάρα λίγη τροφή κάθε φορά (σε ένα λεπτό περίπου την έχουν εξαφανίσει). Ο αριμθός των ψαριών μου ήταν 20 Fancy Guppies και δέκα καρδινάλιοι. Ο ένας τώρα αγνοείται. Η γυναίκα μου είπε πως το πρωί ένας καρδινάλιος δεν φαινόταν καλά και αρκετές φορές γύριζε ανάποδα και επανερχόταν με προσπάθεια. Προφανώς έχει ψοφίσει. :) Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να τον βρώ για να τον βγάλω από το ενυδρείο. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Να αλλάξω νερό και αν ναι πόσο; Περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ.

ΥΓ: Το στρώσιμο του ενυδρείου μου έγινε σύμφωνα με ένα άρθρο που βρήκα στο aquazone και είχε διαρκέσει 4 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Απαντήστε βρε παιδιά σας παρακαλώ. :):D:D Να κάνω αλλαγή στο νερό μου και πόσο νερό; Ακόμα δεν βρήκα τον ψόφιο καρδινάλιο. Κοίταξα και στο φίλτρο. Ούτε εκεί είναι. Λέτε να τον καταβρόχθησαν τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

αν όντως έχει πεθάνει, σίγουρα κάπου θα βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο..

ίσως κάτω από το φίλτρο..ή πίσω του..ή σε καμμια κρυψώνα..

κάποια στιγμή θα βρεθεί..είναι μικρο το ψαράκι και είναι λίγο δύσκολο να εντοπιστεί αφού χάνουν και το χρώμα τους και δύσκολα τα διακρίνεις στο χαλίκι..

και αν έχει φαγωθεί κάπου θα βρεις τον σκελετό..σαλιγκάρια έχεις??

κανε μια μικρή αλλαγή νερού για καλό και για κακό..20-30%..

ίσως με την αλλαγή το εντοπίσεις..και υπομονή!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :):D:D Θα κάνω μια αλλαγή και ο Θεός βοηθός. Σαλιγκάρια δεν έχω, έχω όμως μια γαριδούλα.

Link to comment
Share on other sites

σε ρωτώ για τα σαλιγκάρια γιατί αυτά τρώνε τα ψόφια ψάρια..

να φανταστείς πως ακόμη αγνοείται η τύχη ενός από τα γατοψαρακια μου εδώ και δυο εβδομάδες και δεν μπορώ να το βρω..

μετρήσεις οκ..αλλαγές νερού αρκετές από τότε..πουθενά το ψάρι!!

αμμωνία καθόλου!

λες και άνοιξε ο βυθός και το κατάπιε!!! :)

καλή τύχη!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε τα ψαράκια κοντά στην τηλεόραση μπορεί να έμαθαν κανενα κόλπο του Copperfield :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι εντοιχισμένο κάτω από την τηλεόραση. Επομένως δεν θα μπορούσαν να δουν τον Κόπερφιλντ. Τώρα αν άκουσαν το κόλπο της εξαφάνισης και το κατάλαβαν... δεν ξέρω τι να πω. Την άλλη φορά θα τους βάλω να ακούσουν τα νούμερα του Τζόκερ. :):D

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να κάνω αλλαγή νερού γιατί δεν βρήκα το ψόφιο ψαράκι. Θεώρησα ότι θα ήταν καλύτερα για τα υπόλοιπα ψάρια μου. Πιστεύω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να υπάρχει μέσα στο ενυδρείο ένα τεζαρισμένο ψάρι. Έσυ τι λες δεν χρειάζεται; :) Περιμένω απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε, το πρόβλημα με το dead fish και τα υπόλοιπα ψαράκια ειναι ο κίνδυνος της

πιθανότητας να ανέβει η αμμωνία..κανε μετρήσεις και αν δεις ότι η αμμωνία ανεβαίνει, προχώρα

σε αλλαγή νερού..

..αν δεν έχεις επικίνδυνες τιμές, τότε μπορείς να περιμένεις..

σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μετρησεις σου ειναι Οκ και κυριως η αμμωνια, δεν ειναι απαραιτητο να κανεις αλλαγη νερου!

Ειναι που πιθανο το χαμενο σου ψαρακι να εχει φαγωθει απο τα υπολοιπα!

Αυτο που πρεπει να κοιτας ειναι μην σου εκδηλωθει καποια ασθενεια, που αυτη να ευθυνεται και για το θανατο του αλλου!!! :D

Αν βεβαια απο τις μετρησεις σου δεις ανεβασμενη την ΝΗ4 τοτε κανε αλλαγες! Αν και δεν νομιζω να σου ανεβει με τοσο μικρο ψαρακι σε 115 λτ τανκ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι πως πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού ΜΟΝΟ όταν είναι αναγκαίο! Μια αλλαγή νερού μπορεί μεν να καθαρίζει το ενυδρείο, δεν παύει όμως να είναι αιτία στρεσσαρίσματος των ψαριών.

Θα πρέπει όμως να δώσεις ιδιαίτερη σημασία και στο εξής: Το ph και η γενική σκληρότητα του ενυδρείου σου δεν είναι ιδανικά για τους καρδινάλιους (πληροφορίες για καρδινάλιους θα βρείς εδώ), ενώ είναι τέλεια για τα guppies. Φοβάμαι πως θα πρέπει να επιλέξεις πια από τα ψάρια θα πρέπει να κρατήσεις στο ενυδρείο σου. Αν αυτά είναι οι καρδινάλιοι τότε θα πρέπει:

Α) Να χαμηλώσεις το ph. Αυτό μπορείς να το επιτύχεις προσθέτοντας CO2.

Β) Να μειώσεις τη σκληρότητα. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί με προσθήκη νερού από σύστημα αντίστροφης όσμωσης αναμεμειγμένο με νερό βρύσης σε τέτοια αναλογία ώστε το τελικό νερό που θα προστεθεί στο ενυδρείο να έχει σκληρότητα 5 έως 10 βαθμούς. Εννοείται πως η οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται ΣΤΑΔΙΑΚΑ. Μερικές φορές η ίδια η μεταβολή μπορεί να είναι μοιραία.

Έγινε επεξεργασία - Νάσος Αναγνώστου
Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις ζωντανα φυτα δεν χρειαζονται τα πλαστικα που εβαλες.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικά φυτά τα έβαλα μέχρι να μου έρθουν τα 2 Ceratophyllum demersum 'Foxtail' που παρήγγειλα για να έχουν περισσότερες κρυψώνες τα μικρά. Μην μου τα κάτακρεουργήσουν κιόλας!!! :):D

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μετρησεις σου ειναι Οκ και κυριως η αμμωνια, δεν ειναι απαραιτητο να κανεις αλλαγη νερου!

Ειναι που πιθανο το χαμενο σου ψαρακι να εχει φαγωθει απο τα υπολοιπα!

Αυτο που πρεπει να κοιτας ειναι μην σου εκδηλωθει καποια ασθενεια, που αυτη να ευθυνεται και για το θανατο του αλλου!!! :D

Αν βεβαια απο τις μετρησεις σου δεις ανεβασμενη την ΝΗ4 τοτε κανε αλλαγες! Αν και δεν νομιζω να σου ανεβει με τοσο μικρο ψαρακι σε 115 λτ τανκ! :)

Φιλε Kanetidis συγνωμη που αργησα να απαντησω.

Τα παραπανω αναφερομενα απο τον φιλο Vellerefond θα ηταν και η δικη μου απαντηση.

Η σηψη μικρων ψαριων μεσα σε τοσα λιτρα νερου, νομιζω δεν μπορει να αλλαξει τις τιμες των μετρησεων.

Το προβλημα θα ηταν απο την ασθενεια που πεθανε, μην μεταδωθει στα αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

:D

Τα πλαστικά φυτά τα έβαλα μέχρι να μου έρθουν τα 2 Ceratophyllum demersum 'Foxtail' που παρήγγειλα για να έχουν περισσότερες κρυψώνες τα μικρά. Μην μου τα κάτακρεουργήσουν κιόλας!!! :):D

:P;)^_^

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι όσους ασχολήθηκαν με το θέμα. Έχουν περάσει 3 μέρες από την μέρα που έχασα τον καρδινάλιο :P . Τα υπόλοιπα ψαράκια κολυμπούν ευτυχισμένα χωρίς το παραμικρό σημάδι ασθένειας (ΕΥΤΥΧΩΣ) :):D . Οι μετρήσεις μου δείχνουν ότι όλα βρίσκονται σε κανονικά πλαίσια (Πάλι ΕΥΤΥΧΩΣ) :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει κι εγώ έναν ροδόστομο εδώ και 15 ημέρες αλλά δεν είδα καμιά αλλαγή στις παραμέτρους του νερόυ!

Link to comment
Share on other sites

........... Τα υπόλοιπα ψαράκια κολυμπούν ευτυχισμένα χωρίς το παραμικρό σημάδι ασθένειας (ΕΥΤΥΧΩΣ) :):excl: . Οι μετρήσεις μου δείχνουν ότι όλα βρίσκονται σε κανονικά πλαίσια (Πάλι ΕΥΤΥΧΩΣ) :thumbup:

ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΦΙΛΕ :wub::wub::wub:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η θηλυκιά που ήταν άρρωστη ήδη δείχνει καλύτερα και σήμερα είναι η τελευταία μέρα που κάνω την θεραπεία. Το θέμα είναι ότι είναι έτοιμη να γεννήσει και δεν ξέρω τι θα γίνει με τα μικρά. Αν γεννήσει να τα βάλω μαζί με τα υπόλοιπα μικρά στην γεννήστρα ή λόγω της θεραπείας να τα αφήσω μαζί με την μάνα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...