Jump to content

Απουσια 2 Εβδομαδων


Recommended Posts

Λογω διακοπων θα πρεπει να λειψω 2 εβδομαδες. υπαρχουν 3 ενυδρεια. ενα με χρυσοψαρα, ενα με λαμπιντο κι ενα με κριμπενσις. ΜΟΝΟ σε ενα μπορει να μπει ανεμιστηρακι λογω οικονομικου και επιλογων. Εχω μονο μια ταιστρα αλλα αν χρειαστει μπορω να αγορασω αν βρω φθηνη απο τις αγγελιες. Θα ηθελα να ρωτησω τι μπορω και τι πρεπει να κανω για την εξατμιση, το ταισμα και την ζεση μιας και ολα θα ειναι κλειστα στο σπιτι. Μηπως ειναι 100% αναγκαιο να βρω καποιον να κανει fish-sitting?

Link to comment
Share on other sites

για δυο εβδομαδες σιγουρα πρεπει να εκπαιδευσεις καποιον να ελεγχει καθε 2-3 μερες.

τομεγαλο προβλημα σου ομως θα ειναι η θερμοκρασια....

αμα ειναι κλειστο το σπιτι θα ανεβασει 35αρια...

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις 3 ενυδρεια,πρεπει να εχεις και 3 ταιστρες.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις 3 ενυδρεια,πρεπει να εχεις και 3 ταιστρες.

ταιστρες μεχρι στιγμης δεν εχω χρησιμοποιησει μιας και ειμαι παντα εδω. Για την απουσια οπως βλεπεις αυτο κανω, πλανα. Χωρις ταιστρες, μπορουν να ταιστουν αυτα τα ψαρια ανα 3 μερες? δηλαδη 5 φορες δυνολο η θελουν καθημερινα?

Link to comment
Share on other sites

ταιστρες μεχρι στιγμης δεν εχω χρησιμοποιησει μιας και ειμαι παντα εδω. Για την απουσια οπως βλεπεις αυτο κανω, πλανα. Χωρις ταιστρες, μπορουν να ταιστουν αυτα τα ψαρια ανα 3 μερες? δηλαδη 5 φορες δυνολο η θελουν καθημερινα?

δεν εχουν προβλημα, η θερμοκρασια και η εξατμιση πρεπει να σε νοιαζει πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

γιατι με τη ζεστη,θα μειενι το μισο νερο μεσα στο ενυδρειο και θα μειωθει αρκετα και το οξυγονο στο νερο....................

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις καποιον για τις μερες που θα λειπεις.Οσο για την εξατμιση ειναι αυτο που σου ειπε πιο πανω ο Κλαζ αλλα επεισης αν εχεις εσωτερικο φιλτρο σε καποιο ενυδρειο μπορει να κατεβει η σταθμη αρκετα και να το καψεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εσωτερικο σε κανενα.

δυστυχως ομως δεν μπορω να βρω και κανεναν να μου προσεχει τα ψαρια μιας και δεν υπαρχουν ουτε γνωσεις ουτε ευκολια. Ισως θα πρεπει να βρω να δωσω τα ψαρια. Εκτος αν βρω τροπο να χαμηλωσω τις θερμοκρασιες και να ταιζω αυτοματα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά πρέπει να τα σκεφτούμε όταν αγοράζουμε ζωντανά..

Απαραίτητη ταΐστρα, ανεμιστηράκια και αναπλήρωση. Αλλιώς θα βράσουν πριν πεθάνουν από την πείνα..

Link to comment
Share on other sites

το να μου τα ταισει καποιος η να αγορασω ταιστρες δεν ειναι θεμα. το ζεστη σκεφτομαι μονο. Οσο για την αναπληρωση μονο για 2 εβδομαδες (περιπου 1/8 εξατμιση) και με 1-2 αεραντλιες στο καθε ενυδρειο ειναι τοσο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Απλα με τα ανεμιστηράκια εξταμιζεται το νερο πολυ γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη ανεμιστηρακια (βεβαια οχι οσο δυνατα θα επρεπε) στο ενα ενυδρειο και οντως εξατμιζεται. Απλα ΙΣΩΣ μπορεσω να βρω καποιον να μου τα ταιζει, αλλα για αναπληρωση απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δείξεις σε αυτόν, που θα σου ταίζει τα ζωντανά, πως να κάνει την αναπλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες τι θερμοκρασίες πιάνεις μέχρι τώρα και οι προβλέψεις σου ποιες είναι , που μπορεί να φτάσει .

Δύο εβδομάδες δεν είναι πρόβλημα η διατροφή τους ... το πολύ πολύ να βάλεις μια τροφή διαρκείας αν θέλεις εσύ .

Σε καμία περίπτωση μην αφήσεις κάποιον να σου ταΐζει τα ψάρια και θα εξαφανίσεις τις τροφές αν τον βάλεις να προσθέτει νερό .

Η εμπειρία σου μέχρι τώρα τί λέει σχετικά με την εξάτμιση , κάθε πότε συμπληρώνεις νερό και πόσο , τί προβλέπεις γι αυτές τις δύο εβδομάδες πόσο θα σου έχει πέσει η στάθμη του νερού ;

Link to comment
Share on other sites

τωρα καλοκαιρι το εχω δει μεχρι 30 βαθμους ΤΟΠ και στα 3 ενυδρεια. με ανοικτα καπακια και με ανεμιστηρακι μονο στο ενα. Οταν δουλευει ανεμιστηρακι, η φυσαει και λιγο εξω με ανοιχτα παραθυρα πεφτει 26-27. με aircondition παει και πιο χαμηλα.

Δεν μπορω να προβλεψω μιας και δεν ξερω και τι θερμοκρασιες θα κανει αλλα οπως το βλεπω απο 30-32 θα το εχει μιας και ολα τα παραθυρα θα ειναι κλειστα. (χωρις ανεμιστηρες)

τροφη διαρκειας δεν εχω προβλημα να βαλω αν και δεν ξερω τι ειναι αυτο. αυτη που κολλαει στο τζαμι? κανει δουλεια?

απο εξατμιση εχω περιπου 1/8 του ενυδρειου ανα βδομαδα θα ελεγα

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ενυδρεία είναι στον ίδιο χώρο ;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μιλάμε για τα δύο που είναι στον ίδιο χώρο .

Αρα η εξάτμιση σου είναι 1/4 στις 2 εβδομάδες που θα λείπεις .

Θα υπάρχει πρόβλημα με τα φίλτρα και τα φυτά σου αν η εξάτμιση φτάσει τα 2/5 ;

Απο ποιο σημείο και χαμηλότερα θα υπάρχει πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Ξανά σκέψου τη λύση με ανεμιστηρακια για pc αφου το μεγαλύτερο σου πρόβλημα είναι η θερμοκρασία. Δεν είναι τόσο ακριβά. Για να αποφύγεις το κόστος κοντρολερ μπορείς να κανεις τη λύση του χρόνο διακόπτη πχ. Μιση ώρα ανά 2-3 ώρες (περίπου τόσο θέλει στο δικο μου απο παρατήρηση). Επίσης αν έχεις κάποιον οικιακο ανεμιστηρα παλι θα βοηθούσε με χρόνο διακόπτη. Τέλος αν καταφέρεις να βρεις άνθρωπο για να προσθέτει νερο, δεν είναι τόσο δύσκολο να το κανει.Εχε του τα πραγματα έτοιμα να τον διευκολύνεις. Καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με ανεμιστήρες υπολογιστή, αυτός εδώ είναι πάμφθηνος http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2183 και έχει και την βάση του για να στηριχτεί και με την χρήση ενός χρονοδιακόπτη έκανες την δουλεία σου!

Όσο για την εξάτμιση φτιάξε από πριν λίγο νερό μέσα σε ένα δοχείο με μια αεραντλία η ένα κυκλοφορητή και απλά βρες κάποιον να πάει στο τέλος της μιας εβδομάδας μόνο για μια φορά και να σου συμπλήρωση τα ενυδρεία, την επόμενη εβδομάδα θα έχεις γυρίσει!!

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο ανεμιστηρας που εδειξες ειναι ετοιμος να λειτουργησει? τα εχει ολα δηλαδη? για ποσα λιτρα ειναι οκ λες?

οσο για την εξατμιση, οκ αν βρω καποιον κατι θα γινει

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι έτοιμος να λειτουργήσει! Τον βάζεις στην πρίζα και με έναν απλό χρονοδιακόπτη τον ρυθμίζεις να ανάβει και να σβήνει κατά την διάρκεια του 24ωρου για όση ώρα θέλεις!

Θεωρώ ότι για το μεγάλο θέλεις 2 για να σου κάνουν δουλεία και για το μικρό σου ένα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...