Jump to content

Σε 35 Λίτρα Τι Μπορώ Να Βάλω?


Recommended Posts

έχω μια αεραντλία που τη χρησιμοποιό στο χρυσόψαρο μου

γεια σου και από μένα.

μόλις απάντησες μόνος σου στην ερώτησή σου.

πρέπει άμεσα να πάρεις το χρυσόψαρο από τη γυάλα και να το βάλεις στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

και φυσικά μπορείς να πάρεις αλλά πρώτα πρέπει να λύσεις το πρόβλημα με το χρυσόψαρο. οι γυάλες δεν κάνουν για κανένα ψάρι, πόσο μάλλον για χρυσόψαρα που θέλουν το λιγότερο 40 λίτρα και φυσικά φίλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να μπούν μαζι χρυσόψαρο και μονομάχο??

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορούν να μπουν παρέα αυτά τα δύο. Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού με τελείως διαφορετικές απαιτήσεις σε νερό από τον μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τη συμβουλή του genecr αλλα σήμερα το πρωί όταν σηκώθηκα ειδα το χρυσόψαρό μου πεθαμένο. Γιατί πέθανε στο μεγάλο και στο μικρό ήταν μια χαρά (όσο θα μπορούσε να είναι σε τέτοια λίτρα).

Link to comment
Share on other sites

Για πολλους λογους και σιγουρα δεν φταιει η συμβουλη του συνχομπιστα.

Υπαρχουν μερικα θεματα προς διερευνηση.

1. Ηταν οντως καλα το ψαρι στη γυαλα ή ετσι φαινοταν? Και ποιος εγγυαται οτι δεν "φορτωνε προβλημα" που το εβγαλε οταν μπηκε στο ενυδρειο?

2. Ηταν το μεγαλο ενυδρειο ασφαλες? Βαζωντας το απλα σε ενα ενυδρειο δεν σωνουμε την κατασταση.

3. Εγινε η μεταφορα σωστα? ποιες παραμετροι pH GH θερμοκρασια ηταν στη γυαλα και ποιες στο ενυδρειο κατα τη μεταφορα?

(το ενυδρειο ειναι τα 35 λιτρα? ή η γυαλα?)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι το στρωσιμο με σκευασματα του εμπορειου αργει λιγο..παιρνει περιπου εναν μηνα.Επεισης θα πρεπει μερα παρα μερα να ριχνεις και τροφη ωστε να δημιουργηται αμμωνια και να εχουν τροφη τα βακτηρια που θα ριχνεις.

Παντως υπαρχουν και αλλες επιλογες στα λιτρα σου εκτως απο μονομαχο αν το ψαξεις λιγο..

Να διαβάζεις τα μαθήματά σου ! :)

Ακολούθησα τη συμβουλή του genecr αλλα σήμερα το πρωί όταν σηκώθηκα ειδα το χρυσόψαρό μου πεθαμένο. Γιατί πέθανε στο μεγάλο και στο μικρό ήταν μια χαρά (όσο θα μπορούσε να είναι σε τέτοια λίτρα).

Μόνο η συμβουλή του φίλου μας δεν φταίει όπως λέει και ο Σπύρος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδιά δεν κατηγόρησα τον genecr και συγγνώμη αν φάνηκε έτσι. Delta66 1.το ψαράκι φαινόταν καλά στη γυάλα.

2.ακολούθησα τις συμβουλές σας οπότε νομίζω οτι ήταν ασφαλές.

3.με την απόχη το κηνηγούσα για 25 λεπτά για να μην σοκαριστεί (όπως είχα διαβάσει σε ένα αλλο θέμα).Στην γυάλα δεν μέτρησα ορίστε οι τιμές του ενυδρείου Ph 7, Gh 15 θερμοκρασία 21 το ενυδρείο είναι 35 λίτρα.

Φίλε μου genecr γύρω στα 2 χρόνια!

ΦΙΛΙΚΑ

Έγινε επεξεργασία - Martin
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να βαλεις ενα μικρο puffer οπως :

Red eyed-Red tailed puffer http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/puf-irrub.htm

Dwarf Puffer http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/puf-trav.htm

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδιά δεν κατηγόρησα τον genecr και συγγνώμη αν φάνηκε έτσι. Delta66 1.το ψαράκι φαινόταν καλά στη γυάλα.

2.ακολούθησα τις συμβουλές σας οπότε νομίζω οτι ήταν ασφαλές.

3.με την απόχη το κηνηγούσα για 25 λεπτά για να μην σοκαριστεί (όπως είχα διαβάσει σε ένα αλλο θέμα).Στην γυάλα δεν μέτρησα ορίστε οι τιμές του ενυδρείου Ph 7, Gh 15 θερμοκρασία 21 το ενυδρείο είναι 35 λίτρα.

Φίλε μου genecr γύρω στα 2 χρόνια!

ΦΙΛΙΚΑ

Προασαρμογη του ψαριου εγινε κατα τη μεταφορα? και πως?

21C πως επιτυγχανεται στο ενυδρειο με τετοια ζεστη? Ειχε τετοια θερμοκρασια και στη γυαλα?

Αν δεν εγινε ελεγχος πως μπορουμε να ξερουμε ποση ωρα προσασμογη θα κανουμε?

Τα χρυσοψαρα πεθαινουν αμεσα μονο με αποτομη αλλαγη παραμετρων και τουφεκισμο.

Κουραγιο τωρα και μελετησε λιγο τα βασικα αρθρα συντηρησης ενος ενυδρειο και ψαριων για αποφυγη παρομοιων καταστασεων

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτοσχέδια προσαρμογή έκανα. Πήρα μια σακούλα αφού την επλυνα παρα πολυ καλα και για ενα τεταρτο εκανα τη προσαρμογη

Επιτυγχάνεται διότι ζω στην Έδεσσα και είναι ψηλά :) . δεν το γνωριζω διοδτι δεν ειχε θερμοστατη.

τουφεκισμος????

ευχαριστω για τις συμβουλες ¨)

ΦΙΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...