Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Με Κιχλιδες Μαλαουι


spiros13

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 372
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πετρες πολλες πετρες φιλε μου πρεπει να κανεις ενα ωραιο μεγαλο νταμαρι απο πετρες..http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495 δες εδω για καποιες ιδεες.. Τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις κ σε τι λιτρα ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

οι διαστασεις ειναι 85 47 50 (200) λιτρακαι θα φιλοξενησω 8 ψαρια δηλαδη 4 ζευγαρια

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου και απο εμενα!!!! :D

θα σε απογουτευσω λιγο αφου 4 διαφορετικα ζευγαρια αφρικανες σε τετοιο ενυδρειο δεν...

οχι οτι δεν εχεις πολλες επιλογες ομως!!ριξε μια ματια εδω για taganyika και απο malawi μερια ισως μια ομαδουλα demasoni!!

Link to comment
Share on other sites

οι διαστασεις ειναι 85 47 50 (200) λιτρακαι θα φιλοξενησω 8 ψαρια δηλαδη 4 ζευγαρια

Οι διαστασεις κατα τη γωμη μου ειναι απαγορευτικες γενικως για Malawi.

Link to comment
Share on other sites

το μηκοσ ειναι 85 εκατοστα μπορω να φιλοξενησω μερικα ψαρακια ας πουμε ενα χαρεμακι μαλαουι

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις κατα τη γωμη μου ειναι απαγορευτικες γενικως για Malawi.

το προτεινα Στρατο επειδη εχουμε δει demasoni σε ενυδρεια με παρομοιες διαστασεις..σιγουρα κανενα αλλο ειδος απο malawi, αυτο δεν το συζητω! :D

Link to comment
Share on other sites

το προτεινα Στρατο επειδη εχουμε δει demasoni σε ενυδρεια με παρομοιες διαστασεις..σιγουρα κανενα αλλο ειδος απο malawi, αυτο δεν το συζητω! :D

Ενα απο αυτα που θα εχεις δει θα ηταν και το δικο μου,σε ελαφρως μικροτερο μηκος μαλιστα.Θελει ομως παρα μα παρα πολυ πετρα,εναν αριθμο νεαρων ψαριων 10 με 12,πολυ προσοχη και παρατηρηση,και αν χρειαστει να μην διστασεις να τα βγαλεις αν προκυψει οτιδηποτε σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

ακουστε δεν εχω κανενα προβλημα με τις πετρες θα βαλω οσες πετρες χρειαζονται και 20 και 30 και 40 κιλα αρκει να βαλω εστω ενα ζευγαρι κιχλιδες μαλαουι

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο αυτα που θα εχεις δει θα ηταν και το δικο μου,σε ελαφρως μικροτερο μηκος μαλιστα.Θελει ομως παρα μα παρα πολυ πετρα,εναν αριθμο νεαρων ψαριων 10 με 12,πολυ προσοχη και παρατηρηση,και αν χρειαστει να μην διστασεις να τα βγαλεις αν προκυψει οτιδηποτε σοβαρο.

καταλαβα... :)

σαν να λεμε δηλαδη οτι δεν ειναι για καποιον αρχαριο αυτη η επιλογη σε αυτα τα λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

ακουστε δεν εχω κανενα προβλημα με τις πετρες θα βαλω οσες πετρες χρειαζονται και 20 και 30 και 40 κιλα αρκει να βαλω εστω ενα ζευγαρι κιχλιδες μαλαουι

Τα ψαρια αυτα πανε σε χαρεμια(1+2 η 1+3) και οχι σε ζευγαρια.

Link to comment
Share on other sites

ακουστε δεν εχω κανενα προβλημα με τις πετρες θα βαλω οσες πετρες χρειαζονται και 20 και 30 και 40 κιλα αρκει να βαλω εστω ενα ζευγαρι κιχλιδες μαλαουι

φιλε μου οι malawi λογο της επιθετικότητας τους μπαινουν σε χαρεμια!δηλαδη 1αρσ.-3,4θηλ.|(αναλογα) αλλιως υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα το θυληκο να μην αντεξει και να το χασεις!βαζοντας περισσοτερα θυληκα μοιραζεται αυτη η επιθετικότητα του αρσενικου..για χαρεμια προτεινεται συνήθως 1,20 μηκος ενυδρειου..οποτε καταλαβαιενις οτι τα 85 εκ. ειναι πολυ λιγα!τα demasoni που λεγαμε πιο πανω ειναι λιγο ιδιαιτερα γιατι ειναι μικρα σε μεγεθος(χωρις να σημαινει οτι δεν ειναι επιθετικα)!βαζεις περισσοτερα ατομα σε ενα ενυδρειο για να εξομαλύνεις την επιθετικότητα και το φυλλο μπαινει σε 2η μοιρα!

τωρα συγκεκριμένα εσυ μπορεις να πας προς tanganyika μερια οπου εχεις πολλες επιλογες!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το απόφασησα θα βαλω κιχλιδες 1 ζευγάρι 1 προσ2-3 όπως και στο δικό σου ενυδρειο Δια με παρα πολλή επιτήρηση Και πολλές πέτρες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το απόφασησα θα βαλω κιχλιδες 1 ζευγάρι 1 προσ2-3 όπως και στο δικό σου ενυδρειο Δια με παρα πολλή επιτήρηση Και πολλές πέτρες

Για ποιές κιχλίδες μιλάς? Κατέληξες στα demasoni?

Επίσης, θα σε παρακαλέσω να μην ανοίγεις συνεχώς νέα θέματα με τον ίδιο τίτλο. Οτιδήποτε μπορούμε να το συζητάμε εδώ. Μαζεμένα και νοικοκυρεμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα και με συγχωρείτε για τα θέματα που άνοιξα

Και κατέληξα σε Μαλαουι ένα χαρεμακι αλλα θα ρίξω και μια ματιά στις ντεμισονι και θα σας πω και θα ήθελα επίσης να μου προτείνετε κανά είδος και χρώματα

Σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

νομιζω φιλε μου οτι δεν προσεχεις τι ειπαμε.. :D

απο την λιμνη malawi καλο θα ηταν να μην φιλοξενησεις κανενα ειδος..εγω προτεινα τις demasoni και ο Διας ειπε καλο θα ηταν να τις αποφυγεις και αυτες!ο Διας ειναι πολυ εμπειρος χομπιστας..σιγουρα αυτο που ειπε ηταν για καλο!για να μην πεταξεις αδικα λεφτα και ταλαιπωρηθούν και τα ζωντανα!

σιγουρα η τελικη επιλογη ειναι δικη σου..παντως εγω θα ξαναπροτεινα να ριξεις μια ματια και απο tanganyika μερια....

θα το ευχαριστηθεις πιο πολυ το ενυδρειο σου αν βλεπεις τα ψαρια σου να γουσταρουν :buttrock: παρα να ταλαιπωρουνται.. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα και με συγχωρείτε για τα θέματα που άνοιξα

Και κατέληξα σε Μαλαουι ένα χαρεμακι αλλα θα ρίξω και μια ματιά στις ντεμισονι και θα σας πω και θα ήθελα επίσης να μου προτείνετε κανά είδος και χρώματα

Σας παρακαλώ

Ενημερωτικά να σου αναφέρω οτι και τα demasoni είναι malawi mbuna http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1321 και http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είδα τις ντεμισονι και μου άρεσαν πολυ τελικά θα βάλω ντεμισονι πόσες μπορώ να βάλω και γίνετε να βάλω καμία 1-2 κιχλιδες Μαλαουι με τις ντεμισονι η δεν γίνετε ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναείχες κιχλίδες γενικά;στο έγραψα και στο άλλο θέμα που άνοιξες.Χρειαζεται εμπειρία για να παρέμβεις αν κάτι δεν πάει καλά.Και σε αυτά τα λίτρα και χωρίς ανάλογη εμπειρία,μην δοκιμάσεις να βάλεισ κάτι άλλο.

Η γνώμη μου είναι να πάρεις μια ομάδα demasoni 10-12 ψάρια και σε μπόλικες πέτρες,όταν λέμε μπόλικες εννοούμε μπόλικες,να τα βάλεις όλα μαζί.Ανάλογα setup έχουν δουλέψει με επιτυχία

Sent from my iPhone

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είδα τις ντεμισονι και μου άρεσαν πολυ τελικά θα βάλω ντεμισονι πόσες μπορώ να βάλω και γίνετε να βάλω καμία 1-2 κιχλιδες Μαλαουι με τις ντεμισονι η δεν γίνετε ;;;

Και τα demasoni κιχλιδες Malawi ειναι φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Είχα στο παρελθόν ένα 60 λίτρα ενυδρειο. Με 3 αφρικανικές κιχλιδες για 3 χρόνια αλλα μετα λόγο μετακόμισης το χάρισμα το ενυδρειο σε ένα φίλο μου κα έτσι αν γίνει κάτι .κατι ψιλό ξέρω κα θα βοηθήσω τους κατοίκους του ενυδρειου μου

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρειες σχετικά με τα demasoni και κάποια ανάλογα στησίματα από πολύ έμπειρους χομπίστες θα βρεις στο θεματικό της Αφρικής, αν κάνεις μια αναζήτηση.

Εγώ είμαι της άποψης να κοιτάξεις για κιχλίδες από την λίμνη Τανγκανίκα. Εάν θες, ρίξε μιά ματιά εδώ. Μπορείς επίσης να ρίξεις και μια ματιά στην αρθρογραφία της Αφρικής, εδώ.

Διάβασε, κάνε μια αναζήτηση κι εδώ είμαστε να συζητήσουμε το οτιδήποτε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...