Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Με Κιχλιδες Μαλαουι


spiros13

Recommended Posts

Πρώτα για λόγους ευστάθειας τοποθετούμε τις πέτρες, τις οποίες αφού έχουμε μαζέψει από βουνό, ποτάμι ή παραλία, τις πλένουμε καλά και μετά βάζουμε την άμμο. Όπως έχουν γράψει και όλοι οι φίλοι παραπάνω στο θέμα σου.

Καλή συνέχεια φίλε Σπύρο και διάβασμα στα θέματα της Αφρικής. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτό λέω και εγώ και με παραξενεψανε αυτοί στο πετ σοπ καταταλλα έχω διαβάσει όλα τα θέματα της Αφρικής και περιμένω να γυρίσω από τις διακοπές και να το φτιάξω είδη έχω στήσει τις πέτρες που έχω μαζέψει από το ποτάμι στο πάτωμα και θάρρω πως έχει γίνει πολύ ωραία θέλω να ανέβασω μια φωτογραφία αλλά δεν ξέρω πως μπορείτε να μου πείτε ανεβαίνει μια φωτογραφία ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Moυ είπαν σε πετ σοπ πως πρώτα πρέπει να βάλω το ψηλό χαλικακι γιατι η αμμος. Θα σηκώνει σκόνη και μετα τις πέτρες καθώς επίσης πως δεν χρειάζονται φελιζολ Ούτε κόλλημα καθώς και να μην βάλω τις πέτρες απο το ποτάμι μη και τυχόν έχει νιτρικα

Οι "δικες" τους δεν έχουν νιτρικα;Τι άλλο θα ακουσω επιτέλους;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγώ και επίσης μου είπανε να μην βάλω άμμο γιατί θα σηκώνεται σκόνη και να βάλω ψιλό χαλικακι το οποίο λέει δεν θα σηκώνεται σκόνη το οποίο χαλίκια σημειωτέον ήταν και 5 € πιο ακριβό λέτε για αυτό η επειδή είναι πιο ακριβο η γιατί θα σηκώνεται όντως σκόνη ;;;;;;;;;;; Επίσης να κόλλησω τις πέτρες με ενυδρειακη σιλικονη η δεν χρειάζεται ;;;;;;;;;;;; Και να βάλω φελιΖολ ;;;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων

Επείγον !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σταμάτα με το επείγον

Άμμο θαλάσσης θα βάλεις,σιγά μην σηκώνεται σκόνη.Τις πετρες θα τις βάλεις πρωτα,φελιζολ μην βάλεις,και όταν τελειώσεις με το στήσιμο αν θέλεις κολλάς σε μερικά σημεία που σε φοβίζουν.Μετά προσθέτεις την άμμο και μετά το νερό

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγώ και επίσης μου είπανε να μην βάλω άμμο γιατί θα σηκώνεται σκόνη και να βάλω ψιλό χαλικακι το οποίο λέει δεν θα σηκώνεται σκόνη το οποίο χαλίκια σημειωτέον ήταν και 5 € πιο ακριβό λέτε για αυτό η επειδή είναι πιο ακριβο η γιατί θα σηκώνεται όντως σκόνη ;;;;;;;;;;; Επίσης να κόλλησω τις πέτρες με ενυδρειακη σιλικονη η δεν χρειάζεται ;;;;;;;;;;;; Και να βάλω φελιΖολ ;;;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων

Επείγον !!!!!!!!!!!!!!

Ολα μα ολα τα ερωτηματα που θετεις ειναι ηδη απαντημενα στο θεματικο της αφρικης.

Κανε μια αναζητηση στα θεματα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι sorry με το επείγον απλώς με έχει προβληματίσει ο τύπος στο πέτ σοπ ξέρει κανείς καμία καλή και καθαρη παραλία κοντά στην Αθήνα η την Πάρο για άμμο και κανά ποτάμι επίσης για πέτρες ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι sorry με το επείγον απλώς με έχει προβληματίσει ο τύπος στο πέτ σοπ ξέρει κανείς καμία καλή και καθαρη παραλία κοντά στην Αθήνα η την Πάρο για άμμο και κανά ποτάμι επίσης για πέτρες ;;;;;;

Και πετρες μπορεις να μαζεψεις επισης απο την παραλια.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Θεωρώ ακρογωνιαίο λίθο την μέχρι τώρα βοήθεια των παιδιών και θα έλεγε, με γνώμονα αυτό το post και με ηρεμία να συνεχίσεις στα επόμενα βήματα σου!

Γενικά το σωστά μελετημένο στήσιμο ενός ενυδρείου είναι η εξασφάλιση για μια ξεκούραστη, χωρίς προβλήματα ενασχόληση με το χόμπι μας!

Θα πρότεινα να χαλαρώσεις και να αριθμήσεις της κινήσεις που πρόκειται να ακολουθήσεις με καθαρό και νηφάλιο μυαλό! Όλα απαιτούν σωστή σειρά, κάποιο χρόνο και υπομονή! Αν εξοπλιστείς με αυτά τότε το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει!

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ούτε να βιάζεσαι ούτε να αγχώνεσαι, το ενυδρείο σου σίγουρα θα γίνει καλύτερο χωρίς άγχος!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση αν βάλω αμμο τα ψάρια θα πανε να σκαψουνε και θα σηκώνεται σκόνη ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν ναι και κάτι άλλο πήγα στο πέτ σίτι και του έδειξε τις πέτρες που έχω μαζέψει απο το ποτάμι και μου είπε να κάνω ένα τεστ το ph minus και μου είπε πως αν αφρισουν θα μπορέσεις να τις βάλεις στο ενυδρειο σου γιατί θα σου ανεβάζουν το ph έτσι κι έγινε οι πέτρες τελικά αφρισαν και είναι όλες υπέροχες κατα την γνώμη του και πως μπορώ να τις βάλω Στο ενυδρειο

Συμφωνείται ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς την τιμή €€€€€ του αρραγωνιτη γιατί μάλλον αυτόν θα βάλω ;;;;

Ψάξε στις αγγελίες του φόρουμ..σίγουρα θα δίνει κάποιος και σε πολύ καλύτερη τιμή από τα καταστήματα..(μην παραλήψεις και τις αγγελίες θαλασσινού)

Επίσης μπορώ να βάλω πολύ μα παρά πολύ ψηλό χαλίκακι ;;;;;;;;;;;

Καλύτερα προτίμησε λεπτόκοκκο βυθό..θα το εκτιμήσουν και τα ψάρια σου..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ Βαγ λεπτοκο χαλίκακι πολυ ψηλο 1 χιλιοστο μεγαλύτερο απο την άμμο πιστεύω πως είναι καλό και επίσης οι πέτρες μου που αφρισανε είναι καλές να ξεκινήσω να στήνο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι..για μένα μην βάλεις χαλικάκι!!Αν εσένα σου αρέσει βέβαια οκ...δεν θα πεθάνουν κιόλας τα ψάρια σου!

Θα τους στερήσεις όμως 2 σημαντικά πράγματα!Το σκάψιμο,που είναι μέρος της ζωής τους..δες εδώ

...και το να καθαρίζουν τα βράγχια τους με αυτήν..

Ξεκίνα το στήσιμο ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ....Όπως σου είπαν----πρώτα οι πέτρες και αφού καταλήξεις στο τελικό στήσιμο μετά βάζεις την άμμο...

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς εκεί που δεν πρέπει... :rolleyes: και αυτό στο video σχετικά χοντρό είναι,αλλά είναι και το ψάρι σε τελικό μέγεθος οπότε δεν έχει πρόβλημα!Στο έβαλα για να δεις τι κάνει το ψάρι...δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση ο βυθός του..ειδικά το χρώμα του... :bigemo_harabe_net-75:

Καλύτερα βάλε ότι πιο λεπτόκοκκο βρεις..μην είναι και πούδρα βέβαια!!Για μένα maximum όσο είναι ο κόκκος της ζάχαρης πχ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα το έβαζα!

Αν σου είναι δύσκολο να μαζέψεις από μία παραλία ή να αγοράσεις έστω χαλαζιακή από μία μάντρα...τότε βαλτο....

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκακι που λέω είναι σαν τον ( τραχανα ) ελάχιστα μικρότερο πειράζει ;;;;

B α λ ε α μ μ ο !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...