Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Με Κιχλιδες Μαλαουι


spiros13

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 372
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το Σάββατο ξεκινάω το στήσιμο του ενυδρειου 3 Σεπτέμβρη περίπου τα ψάρια θα αΝεβασω φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο ξεκινάω το στήσιμο του ενυδρειου 3 Σεπτέμβρη περίπου τα ψάρια θα αΝεβασω φωτογραφίες

Πως γνωρίζεις από τώρα την ημερομηνία που θα προσθέσεις τα ψάρια σου?

Αυτό θα στο δείξουν οι μετρήσεις σου για το αν το ενυδρείο σου είναι έτοιμο (στρωμένο) να δεχτεί ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ακριβώς ποτε θα μπουν τα ψάρια στο ενυδρειο στο περίπου λέω αν όλα επίσης πανε καλά με τις μετρήσεις μου

Link to comment
Share on other sites

Με όποια σειρά ετοίμων βακτηρίων και να ξεκινήσεις θα σε βοηθήσουν στην ολοκλήρωση του κύκλου! Σχεδόν όλες οι ενυδρειακες εταιρίες διαθέτουν τέτοια σκευάσματα!

Πες μας λίγο και τι μάρκα είναι το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο θα σου δώσει ο kixlidatos που έχει anubias! Όσον αφορά της λάμπες δεν χρειάζεται να επέμβεις με κάτι παραπάνω γιατί οι κιχλιδες δεν έχουν απαιτήσεις σε φως!

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει το anubias 1,40 μήκος;;;

Επίσης γιατί δεν ξεκινάς το ενυδρειο σου με μπολι να ησυχάσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ξανά είδα τις διαστάσεις...1,40x75x65 ???δεν νομίζω να βγάζει τέτοιες διαστάσεις η anubias..

Link to comment
Share on other sites

Ειδική παραγγελία απτην anubias δεν νομίζω..η εταιρία βγάζει κάποια συγκεκριμένα μοντέλα!

Όταν λέμε μπολι εννοούμε να βάλεις λιγο βιολογικό υλικό απο ένα ήδη στρωμενο ενυδρειο!Με τον τροπο αυτό θα βοηθήσεις το σύστημα σου να αναπτύξει ωφέλιμα βακτήρια σε πολυ σύντομο χρονικό διάστημα..

Διάβασε στο θεματικό "γενικά περί γλυκού νερού" σίγουρα θα βρεις θέματα για το μπολι..

Γενικώς..διάβασε!!!Υπαρχουν πολλά βασικά άρθρα που δεν τα εχεις διαβάσει πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

Μάζεψα 75 κιλά πεντακάθαρη άμμο απο παραλία φτάνουν για το ενυδρειο ;;;;;;;;;;;;;;; οι κιχλιδες χρειάζονται κάποιο φωτισμό κάποιο χρώμα (πχ μπλε);;;;;;;;;; Η όχι ;;;;;;;;;;;;; επίσης την αεροπετρα που εχω θέλω να την θαψω στην άμμο πειράζει γιατι νομίζω πως οι κιχλιδες θα την ξεθαψουν;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μάζεψα 75 κιλά πεντακάθαρη άμμο απο παραλία φτάνουν για το ενυδρειο ;;;;;;;;;;;;;;; φτανουν και περισσευουν οι κιχλιδες χρειάζονται κάποιο φωτισμό κάποιο χρώμα (πχ μπλε);;;;;;;;;; Η όχι ;;;;;;;;;;;;; Η απαντηση εχει δωθει και πιο πανω, αν θελεις προσθετεις ενα moonlight μονο για να χαλαρωνουν λιγο το βραδυ. επίσης την αεροπετρα που εχω θέλω να την θαψω στην άμμο πειράζει γιατι νομίζω πως οι κιχλιδες θα την ξεθαψουν;;;;;;;;; Θα ξεθαφτει απο μονη της οταν παρει μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κόλλησω την αεροπετρα με ενυδρειακη σιλικονη και επίσης απο την στιγμή που θα βάλω την σιλικονη πόσες ώρες μέρες πρέπει να περιμένω για να βάλω το νερό και για να κολλήσουν οι πέτρες το φελιΖολ και τα λοιπά και επίσης υπάρχει κάποιο ειδικό φελιΖολ που πουλάνε τα πέτ σοπ η αυτο που πουλάνε τα καταστήματα με οικοδομικά υλικά ;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς εναλλακτικά να χρησιμοποιήσεις αυτή την αεροπετρα που βεντουζαρει στο πίσω τζάμι ακριβώς πάνω από την άμμο και να την καλύψεις με καμια πέτρα αν δεν θέλεις να φαίνετε!

Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις πουθενά σιλικόνη, αν βάλεις φελιζολ στον πάτο δεν το κολλάς, ούτε της πέτρες είναι καλό να της κωλύσεις γιατί μπορεί να χρειαστεί να της μετακινήσεις!

Αυτό θα το δεις στην πορεία με της αντιδράσεις των ψαριών σου.

Αν πάλι θέλεις να χρησιμοποιήσεις σιλικόνη θα πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 24 ώρες να στεγνώσει καλά, εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και εποξικη κόλλα που σε μια ώρα θα είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύεις στο πάτο να βάλεις φελιζολ μην βάλεις το κοινό, να χρησιμοποιήσεις dow από μάντρα οικοδομικών υλικών!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα και αρχίζουν προετοιμασίες και αγορές για το ενυδρειο οι φωτογραφίες δεν αργούν πλησιάζουν ένα χαρεμακι δεν είναι καλύτερο να είναι 1-4 η 1-3 ;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όσες περισσότερες θηλυκες τοσο το καλύτερο..

Εχεις βρει δηλαδή κάπου τόσες θηλυκες απο κάποιο είδος και σκέφτεσαι αν θα πάρεις 3 ή 4;;

Στο λεω γιατί δεν ειναι τοσο εύκολο να βρεις ψάρια αποδεδειγμένα θηλυκά!!Λογικα θα χρειαστεί να βάλεις 6 κ 7 ψάρια του ενός είδους για να βγάλεις χαρέμι 1/4 και ΑΝ...μόνο αν πάρεις έτοιμο χαρέμι απο κάποιον συνχομπιστα..

Στα mbuna πολυ δύσκολα ξεχωρίζουμε φύλα,ειδικά όταν πρόκειται για ψάρια μικρά που τότε ειναι ακατόρθωτο στα περισσότερα είδη..

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω βρει στο πέτ σίτι που δουλεύει ένας φίλος που έχει υποχρέωση σε μένα και θα μου κάνει καλή έκπτωση είδη έχω βρει labidochromis με 5 € και θηλυκά πολλά από ότι μου έχει πει υπάρχει κάποιος συμφορουμιστας που να πουλάει σε καλή τιμή αφρικανικές κιχλιδες ;;;;;;;;;;; labido jewel pseudo trophies και άλλες ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το link που σου έστειλα με τα είδη των mbunas το κοιταξες;

Κανε εναν κόπο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω βρει στο πέτ σίτι που δουλεύει ένας φίλος που έχει υποχρέωση σε μένα και θα μου κάνει καλή έκπτωση είδη έχω βρει labidochromis με 5 € και θηλυκά πολλά από ότι μου έχει πει υπάρχει κάποιος συμφορουμιστας που να πουλάει σε καλή τιμή αφρικανικές κιχλιδες ;;;;;;;;;;; labido jewel pseudo trophies και άλλες ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Kαλα,κρατα μια πισινη,και πες του να μην ειναι τοσο σιγουρος για τον εαυτο του,ειδικα στα μεγεθη ψαριων που εισαγουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα κοίταξα

Είδες κάπου jewel κ trophies??

Και τα pseudo που λογικά εννοείς τα pseudotropheus ειναι "οικογένεια" που αποτελείται απο παρα πολλά είδη διαφόρων χρωμάτων!Όπως και τα labidochromis..με πολυ λιγότερα είδη βέβαια!!

Γιαυτο ξανά ψαξτο λιγο και αποφάσισε ποια είδη σε ενδιαφέρουν..

Δώσε κ σημασία σε αυτο που έγραψε ο Δίας απο πανω..Για μένα αν δεν δεις μπουκωμα δεν μπορεις να εισαι σίγουρος αν ειναι θηλυκό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βιαζεσαι πρεπει πρωτα να στωσει το ενυδρειο κ μετα να βαλεις τα ζωντανα μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...