Jump to content

Μέτρηση Ψαριών


Recommended Posts

Η σωστή μέτρηση των ψαριών είναι χωρίς την ουρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δεν ειναι ακριβως ετσι. υπαρχει μετρηση με και χωρις ουρα. θα πρεπει να το πει αυτος που μετραει καθε φορα. παντως αν μιλας για τις μετρησεις εδω μεσα στα φορουμ συνηθως με ουρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Παμε ξανα..για να δουμε ποιος δεν καταλαβαινει και τι....?!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43482

post-17014-0-40172700-1345762264_thumb.jpeg

Έγινε επεξεργασία - mathaios81
Link to comment
Share on other sites

στον εμπενος απαντουσα (κακως δεν εκανα κουοουτ). το αρθρο μας καλυπτει απλα πρεπει να προσθεσουμε οτι επειδη το 99% των χομπυστων απλα μαντευει και δεν μετραει με χαρακακι, βαζει και την ουρα μεσα

Link to comment
Share on other sites

στον εμπενος απαντουσα (κακως δεν εκανα κουοουτ). το αρθρο μας καλυπτει απλα πρεπει να προσθεσουμε οτι επειδη το 99% των χομπυστων απλα μαντευει και δεν μετραει με χαρακακι, βαζει και την ουρα μεσα

Άρα τι σημαίνει αυτό, ποια είναι η δικια σου γνώμη? Εγώ την δικια μου την κατέθεσα!

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου γνωμη ειναι οτι οταν καποιος λεει το μηκος των ψαριων του θα πρεπει να εξηγει εαν ειναι με η χωρις ουρα ενω ο ενδιαφερωμενος θα πρεπει παντα να ρωταει αν ειναι με η χωρις ουρα. Τωρα, οπου αυτο ειναι αδυνατο, προτεινω στα παιδια που παιρνουν ψαρια απο αγγελιες να υποθετουν οτι ο αλλος εννοει ΜΕ ουρα, μιας και για πολλους λογους βγαζει το μεγαλυτερο νοημα

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου γνωμη ειναι οτι οταν καποιος λεει το μηκος των ψαριων του θα πρεπει να εξηγει εαν ειναι με η χωρις ουρα ενω ο ενδιαφερωμενος θα πρεπει παντα να ρωταει αν ειναι με η χωρις ουρα. Τωρα, οπου αυτο ειναι αδυνατο, προτεινω στα παιδια που παιρνουν ψαρια απο αγγελιες να υποθετουν οτι ο αλλος εννοει ΜΕ ουρα, μιας και για πολλους λογους βγαζει το μεγαλυτερο νοημα

Σωστά, έτσι θα πρέπει να γίνετε η διευκρίνηση, αλλά σε ρώτησα να μου πεις ποια θεωρείτε για εσένα η σωστή μέτρηση, με η χωρίς την ουρά!

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν ξερω, δεν εχω την εμπειρια η τη γνωση για κατι τετοιο. Εντελως προσωπικη γνωμη παντως ειναι να γινεται διευκρινηση! χεχε. Τωρα ΑΝ για καποιο λογο θα επρεπε να αποφασισω για εναν απο τους δυο τροπους θα πηγαινε αναλογα το ψαρι. Ας πουμε στα χρυσοψαρα χωρις ουρα (γιατι η ουρα μπορει να ειναι μεγαλυτερα απο το σωμα) ενω σε αφρικανες κτλ με ουρα (μιας και λιγο πολυ ειναι στανταρ τα μεγεθη εκει)

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν ξερω, δεν εχω την εμπειρια η τη γνωση για κατι τετοιο. Εντελως προσωπικη γνωμη παντως ειναι να γινεται διευκρινηση! χεχε. Τωρα ΑΝ για καποιο λογο θα επρεπε να αποφασισω για εναν απο τους δυο τροπους θα πηγαινε αναλογα το ψαρι. Ας πουμε στα χρυσοψαρα χωρις ουρα (γιατι η ουρα μπορει να ειναι μεγαλυτερα απο το σωμα) ενω σε αφρικανες κτλ με ουρα (μιας και λιγο πολυ ειναι στανταρ τα μεγεθη εκει)

Όπως λοιπόν απάντησα στο ποστ νούμερο 2 με το οποίο δεν συμφώνησες σου ξαναλέω ότι για τους λόγος που ανάφερες θα πρέπει να υπάρχει ένας συγκεκριμένος μπούσουλας στην μέτρηση των ψαριών και όχι να μπαίνουμε σε διάφορες διαδικασίες ανάλογα με το τι ψάρι έχουμε να μετρήσουμε, έτσι λοιπόν η σωστή μέτρηση είναι να υπολογίζουμε το ψάρι χωρίς την ουρά του μια και τα ειδη ψαριων ποικιλουν!

Link to comment
Share on other sites

μα αν ειδες το λινκ που περεθεσαν τα παιδια δε λεει κατι τετοιο και οπως ειπα κι εγω διαφωνω. Δηλαδη τι? δεν ειναι σημαντικο να ξερω ποση ουρα εχει το χρυσοψαρο που παιρνω? απο τα πιο σημαντικα στο ειδος.

Οι μπουσουλες ειναι για οσους κανουν προχειρες και βιαστικες δουλειες. το σωστο ειναι παντα να ξεκαθαριζουμε το τι εννοουμε

Link to comment
Share on other sites

μα αν ειδες το λινκ που περεθεσαν τα παιδια δε λεει κατι τετοιο και οπως ειπα κι εγω διαφωνω. Δηλαδη τι? δεν ειναι σημαντικο να ξερω ποση ουρα εχει το χρυσοψαρο που παιρνω? απο τα πιο σημαντικα στο ειδος.

Οι μπουσουλες ειναι για οσους κανουν προχειρες και βιαστικες δουλειες. το σωστο ειναι παντα να ξεκαθαριζουμε το τι εννοουμε

Vangelis21 το λινκ το εχω δει αποιρες φορες και αναφερει ξεκαθαρα:

Όλοι μας έχουμε στη κατοχή μας ψάρια και πολλές φορές έχουμε σκεφτεί να τα μετρήσουμε για να δούμε πόσο μεγάλωσαν ή τι μέγεθος έχουν. Όταν προσπαθήσουμε να το δοκιμάσουμε μας έρχεται αμέσως η απορία…. "Με ή χωρίς την ουρά";

Για τη διευκρίνιση και την απάντηση αυτής της απορίας γράφτηκε αυτό το μικρό άρθρο το οποίο συνοδεύεται από μια επεξηγηματική εικόνα.

Σωστή απάντηση δεν υπάρχει, αφού με ή χωρίς την ουρά, πάλι συγκρίσιμη θα είναι η μέτρηση μας. Έτσι λοιπόν πολλές φορές όταν διαβάζουμε ένα προφίλ ή ακόμα όταν πάμε να αγοράσουμε ένα ψάρι βλέπουμε στις πληροφορίες το μέγεθός του. Τις περισσότερες φορές διπλά από τη διάσταση βρίσκονται δύο γράμματα που μας μπερδεύουν περισσότερο, π.χ. SL 5 εκατοστά

Τι είναι όμως αυτά τα αρχικά; Γιατί υπάρχουν; Σε τι μας χρησιμεύουν;

Όλες αυτές οι πληροφορίες δίνονται στην παρακάτω λίστα:

TL: Μήκος μαζί με το ουραίο πτερύγιο (Total Length)

SL: Μήκος Χωρίς το ουραίο πτερύγιο (Standard Length)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αλλά σε ρωταω συγκεκριμένα πράγματα και δεν μου απαντάς λέγοντας μου δεν ξέρω!

Εγώ έχω ένα black moor με 5εκ σώμα και 12εκ ουρά, να πω πως το ψάρι μου είναι 17 πόντους? Βοήθησε με λοιπόν σε παρακαλώ και χαρακτήρισε μου απλά το μέγεθος αυτού του ψαριού, γιατί εδώ δεν μιλάμε για θέμα προχειρότητας ούτε για πληροφορίες πώλησης! Εγώ θέλω απλά να ξέρω πόσους πόντους είναι το ψάρι μου 5 η 17?

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

το ψαρι σου ειναι 5 ποντους με ουρα 12 ποντους. οταν θα θες να το πουλησεις θα το πεις ακριβως ετσι σε αυτον που θα το αγορασει γιατι ΠΡΕΠΕΙ να ξερει και ποση ειναι η ουρα. Αν εσυ του πεις οτι ειναι 5 ποντους θα νομιζει οτι ειναι κανα ψαρακι, αλλα δε θα ξερει οτι εχει τεραστια ουρα και ΠΡΕΠΕΙ να το ξερει αυτο γιατι οταν μετραμε τα λιτρα και τον χωρο του ενυδρειου και η ουρα εκει μενα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγεθος του καθε ψαριου μας ενδιαφερει για να ξερουμε ποσο χωρο καταλαμβανει στο ενυδρειο,αρα δεν πρεπει

να το υπολογιζουμε μαζι με την ουρα;

Link to comment
Share on other sites

Το μεγεθος του καθε ψαριου μας ενδιαφερει για να ξερουμε ποσο χωρο καταλαμβανει στο ενυδρειο,αρα δεν πρεπει

να το υπολογιζουμε μαζι με την ουρα;

οπως βλεπεις μερικοι πιστευουν οτι η ουρα δεν παιζει ρολο στο μεγεθος του ενυδρειου. οτι ειναι ιδιο δηλαδη να εχουμε σε 200 λιτρα ενυδρειο 6 χρυσοψαρα με 2 εκ ουρα το καθενα η με 8 εκ. ουρα το καθενα. δεν μπορω να το φανταστω ως λογικο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω και ελπίζω να γίνω κατανοητός

Το μέγεθος της ουράς δεν είναι κριτήριο αναλογίας, μέγεθος ψαριού/λίτρα και ικανότητας φιλοξενίας του ψαριού στο ενυδρείο μας!

Για παράδειγμα, δεν μπορείς να διατηρήσεις σε 250 λίτρα ενυδρείο 4 oscar 20 εκατοστών που οι αναλογίες τους, σώμα-ουρά είναι πχ (14εκ-6εκ) αλλά μπορείς άνετα να διατηρήσεις πχ 4 veiltail χρυσόψαρα των 20 εκατοστών με αναλογίες σώμα-ουρά(8εκ-12εκ)

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο που λες σωστο ειναι αλλα μαλλον δεν εδωσες σημασια σε αυτο που ειπα εγω. παμε παλι λοιπον

σε ενα ενυδρειο Χ λιτρων μπορεις να βαλεις 10 χρυσοψαρα των 5 εκατοστων (+2 εκ. ουρα) αλλα ΔΕΝ ειανι το ιδιο να βαλεις 10 χρυσοψαρα των 5 εκ. (+ 7 εκ. ουρα).

τα νουμερα ειναι τυχαια για να δωθει το παραδειγμα. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ οταν μιλαμε για τους αρχοντες του τσιμπηματος πρεπει παντα να μας ενδιαφερει το μεγεθος της ουρας

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές δημοσιεύσεις κάποιοι φαίνεται πως δε μπορούν ή δε θέλουν να καταλάβουν, παρα το ότι όλα όσα γράφονται είναι στα Ελληννικά. Να ξεκαθαρίσουμε ποιά είναι η επικρατέστερη άποψη, τουλάχιστον από όσους έχω μιλήσει και διαβάσει εδώ στο forum.

Ο φίλος ebenos έγινε όσο είναι δυνατό σαφής και αναλυτικός! Στη δημοσίευση #23 έγραξε : "Το μέγεθος της ουράς δεν είναι κριτήριο αναλογίας, μέγεθος ψαριού/λίτρα και ικανότητας φιλοξενίας του ψαριού στο ενυδρείο μας!" Αυτή είναι και η συνήθης άποψη! Όσο τουλάχιστον εγώ γνωρίζω. Αυτή είναι και η δικιά μου γνώμη. Δεν απαγορεύεται φυσικά να υπάρχουν και άλλες, λιγόερο αποδεκτές απόψεις!

Να πω και δύο ακόμα πραγματάκια:

- το μέγεθος του ψαριού δεν είναι κρητίριο μόνο για να καταλάβουμε αν χωράει στο ευδρείο μας, αλλά με βάση αυτό μπορούμε να έχουμε μια πρώτη άποψη για τους ρύπους που παράγει. Και αυτό είναι σίγουρα πιο σημαντικό.

- δε πρέπει να δίνουμε σημασία μόνο στο μέγεθος του ψαριού. Αν το κάνουμε σίγουρα θα οδηγηθούμε σε λάθος συμπέρασμα. Εξίσου (κατά τη γνώμη μου περισσότερο) σημαντικοί παράγοντες για την επιλογή μας είναι οι διατροφικές συνήθιες του ψαριού, η κινητικότητα του και η συμπεριφορά του.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

κι επειδοι μερικοι ισως με τις λεξεις να μην το εχουν , οριστε και δυο φωτογραφιες

Tanch%2Bsingle%2Btail%2BGoldfish1.JPG

goldfish-diseases.jpg

αυτα τα δυο δηλαδη εχουν ιδιο μεγεθος περιπου ε? η ουρα του δευτερου δε μετραει καθολου. ειναι φαντασμα....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ΑΝ για καποιο λογο θα επρεπε να αποφασισω για εναν απο τους δυο τροπους θα πηγαινε αναλογα το ψαρι. Ας πουμε στα χρυσοψαρα χωρις ουρα (γιατι η ουρα μπορει να ειναι μεγαλυτερα απο το σωμα) ενω σε αφρικανες κτλ με ουρα (μιας και λιγο πολυ ειναι στανταρ τα μεγεθη εκει)

το σε ποια δημοσιευση θα αρκεστεις δεν το ξερω. Απο κει και περα ο καθενας κανει οτι θελει. Εσυ αν θες μη μετρας τις ουρες των χρυσοψαρων και νομιζε οτι το κανεις σωστα. Κανεις δε σε σταματαει

Λίγα σχόλια για τους αναγνώστες :

Πριν γράψουμε ότι νά 'ναι ας διαβάζουμε και τις απανήσεις που μας δώθηκαν...

Να πω και δύο ακόμα πραγματάκια:

- το μέγεθος του ψαριού δεν είναι κρητίριο μόνο για να καταλάβουμε αν χωράει στο ευδρείο μας, αλλά με βάση αυτό μπορούμε να έχουμε μια πρώτη άποψη για τους ρύπους που παράγει. Και αυτό είναι σίγουρα πιο σημαντικό.

- δε πρέπει να δίνουμε σημασία μόνο στο μέγεθος του ψαριού. Αν το κάνουμε σίγουρα θα οδηγηθούμε σε λάθος συμπέρασμα. Εξίσου (κατά τη γνώμη μου περισσότερο) σημαντικοί παράγοντες για την επιλογή μας είναι οι διατροφικές συνήθιες του ψαριού, η κινητικότητα του και η συμπεριφορά του.

Αυτά από εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...