Jump to content

ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ)


Recommended Posts

:) ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 110 Lt ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 1 ΟΚΤ. ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΜΕΣΑ ΔΥΟ ΣΚΑΛΑΡΙΑ,ΕΝΑ ΓΚΟΥΡΑΜΙ, ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ.

ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΜΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΛΕΙΦΤΗ.

ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΒΡΗΚΑ ΥΨΗΛΟ NITRITE (NO2) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 5,0 mg/l me 16.,5 mg/l (ΔΗΛΑΔΗ ΚΟΚΚΙΝΑ).

ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΗΔΗ ΔΕΚΑ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ. :rolleyes:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ , ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΥΣΕΙΣ ΑΜΕΣΑ PLEASE :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήλθες στην παρέα μας,

Όταν λες ότι έχεις ενεργοποιήσει το ενυδρείο, τι εννοείς;

Εάν το γέμισες εδώ και δυο βδομάδες μάλλον δεν είναι στρωμένο και για να έχεις ψηλό ΝΟ2 βρίσκεται στην μέση του στρωσίματος.

Τώρα, άμεση αλλαγή νερού 50% με 60% για να κατεβάσεις τα επίπεδα του ΝΟ2.

Άλλες μετρήσεις κάνεις; γράψε μας τι σου δείχνουν. Αν δεν κάνεις, προμηθεύσου τα ανάλογα τεστ για να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο νικητης του διαγωνισμου εχει απολυτο δικιο. :) Μια αλλη λυση σε περιπτωση που υπαρχει καποια ακρη για αυτο ειναι να βαλεις επειγοντος ετοιμο στρωμενο βιολογικο υλικο που θα σου εδεινε καποιος φιλος χομπιστας. Εχεις πολυ υψηλες τιμες ΝΟ2, οι οποιες μαλλον θα πανε απο το κακο στο χειροτερο και τα ψαρακια σου δεν θα την βγαλουν καθαρη εαν συνεχιστη αυτο. Ηδη αυτη την στιγμη με αυτες τις τιμες τους προκαλει ζημιες, ενα μερος των οποιων θα ειναι μη αναστρεψημες...Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα αυτη ειναι η αληθεια. Βεβαια ειναι κατι προς το παρον αντιμετωπισημο.

Δες τι θα κανεις και σου ευχομαστε καλη επιτυχια. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παιδια, μια παρατηρηση ακομα - μεχρι να πεσουν οι τιμες αμμωνιας και ΝΟ2 στο 0 ΜΗΝ προσθεσεις αλλα ψαρια. Επισης αν ειναι δυνατον, χρησιμοποιησε το Prime της Seachem η το Stress Guard - και τα δυο αμβλυνουν την τοξικοτητα του ΝΟ2 οποτε η ζημια στα ψαρακια σου θα μειωθει. Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. (Με λένε Γιάννη)

Όσον αφορά για τις άλλες μετρήσεις που αναφέρεις και όσον αφορά τα ΝΗ3-ΝΗ4

είναι απολύτως ικανοποιητικά (δηλ. 0 mg/l) και όσον αφορά το ΡΗ είναι της τάξης του 7,5.

Τώρα για το θέμα των NO2 σε ερώτηση που έκανα σε δυο μαγαζιά με ενυδρεία μου είπαν τα εξής:

1. Να ελαχιστοποιήσω το τάϊσμα σε μια φορά την ημέρα,να μην αγοράζω ,προς το παρόν, άλλα ψάρια και θα κάνει το ενυδρείο τον κύκλο του και θα πέσουν οι τιμές του ΝΟ2.

Το άλλο μαγαζί μου έδωσε να προσθέσω TOXIVEC σε συνδυασμό με κάτι αμπούλες (δυστυχώς δεν θυμάμαι ονομασία) για να γίνει (όπως λέει) άμμεση μείωση του ΝΟ2.

Για αλλαγή νερού δε μου μίλησε κανείς.

Πραγματικά δε ξέρω τι να ακούσω και τι να κάνω. Είναι αμαρτία να χάσω τα ψάρια σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα (Μία εβδομάδα τα έχω).

SOS SOS :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη, καλως ήρθες στην παρέα μας κι από μένα.

Για το πρώτο που σου είπαν στο μαγαζί, δηλ. να ταίζεις λιγότερο, εγώ συμφωνώ και θα σου έλεγα να ταίζεις μάλιστα μια φορά κάθε 2 μέρες. Τα ψάρια δεν πρόκειται να ψοφήσουν από πείνα - πίστεψέ με.

Όσο αφορά το δεύτερο μαγαζί, εγώ προσωπικά το Toxivec δεν το ξέρω (κανείς άλλος παιδιά από σας το ξέρει?). Οι αμπούλες μήπως είναι της Prodibio και λέγονται StopAmmo ή BioDigest? Αν είναι το StopAmmo αυτό ρείχνει τα επίπεδα της αμμωνίας (όπως είπες αυτά είναι 0, άρα είναι λίγο απίθανο να σου έδωσε αυτό). Αν είναι το BioDigest καλά έκανε και σου το έδωσε μιας και όπως αναφέρει και το site αυτό είναι Concentrated Anti-Nitrites, Biological cleaner, Bacteria.

Εγώ θα σου πρότεινα μια καλή αλλαγή νερού όπως είπαν και οι υπόλοιποι και μετά την αλλαγή να ρίξεις 1 αμπούλα BioDigest (αν όντως είναι αυτό που πήρες). Αλλιώς πες μας τι άλλα ζουμιά έχεις να δούμε ποιο είναι το κατάλληλο να ρίξεις. Πάντως κι εγώ IMHO προτείνω οπωσδήποτε αλλαγή νερού και ΟΧΙ άλλα ψάρια μέχρι να στρώσει.

Yπομονή και όλα θα φτιάξουν :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον istellas, τάισμα με μεγάλη τσιγγουνιά, τακτικές μετρήσεις του ΝΟ2 και αν δεις αύξηση, άμεση αλλαγή νερού. Το ενυδρείο δεν έχει κάνει τον κύκλο του ακόμα. Κάνε από μεθαύριο και μέτρηση του ΝΟ3, όταν θα δεις τα πρώτα μετρήσιμα αποτελέσματα θα κοντεύεις να τελειώσεις.

Με το καλό και σου εύχομαι να μην έχεις απώλειες. :)

Έγινε επεξεργασία - ThDam
Link to comment
Share on other sites

Oπως βλεπεις Γιαννη, εδω συμφωνουμε απολυτα - μηδεν το μπερδεμα! :) Τα προιοντα που ανεφερες δεν τα ξερω, εχω ομως να παρατηρησω το εξης. Υπαρχουν τρεις τροποι καθαρισμου του ενυδρειου, μηχανικος, βιολογικος και χημικος. Ο μηχανικος ειναι μεσω των προφιλτρων (νομιζω στην Ελλαδα χρησιμοποιειται ο ορος μακαρονι) που μαζευουν φυλλαρακια κτλ. Ο βιολογικος ειναι αυτος που συζηταμε, δηλαδη με βακτηριδια. Τωρα ο χημικος ειναι μεσω χημικων προιοντων οπως το Ammolock κτλ. Μερικα απο αυτα τα προιοντα επεμβαινουν στον βιολογικο κυκλο του ενυδρειου με αποτελεσμα να μην ολοκληρωνεται ποτε. Οποτε πριν χρησιμοποιησεις οτιδηποτε καλο θα ηταν να ελεγξεις πως ακριβως θα σου μειωσει το ΝΟ2. Χρειαζεσαι ενα προιον που να μειωσει την τοξικοτητα του ΝΟ2 χωρις να το απαλλειψει χημικα, οποτε να μπορεσουν να δημιουργηθουν ταυτοχρονα τα βακτηριδια που θα το μετατρεψουν σε νιτρικα αλατα. Τωρα απο προιοντα στην Ελλαδα δεν ξερω, τα παιδια θα μπορεσουν να σου πουν. Αυτα που σου προτεινα σε προηγουμενο ποστ κανουν αυτη τη δουλεια - και πρεπει να κυκλοφορουν στην Ελλαδα.

Η αλλαγη νερου, οπως σου ειπαν και οι αλλοι φιλοι, ειναι απολυτως απαραιτητη, για να μειωσει τα επιπεδα του ΝΟ2 και κατα συνεπεια τις πιθανες βλαβες στα ψαρια. Δινει και στο φιλτρο σου μια πιστωση χρονου οσο "ωριμαζει".

Αυτα και καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...