Jump to content

Αρχάρια Πως Ξεκινάω Να Στήνω Ενυδρείο Για Μονομάχο


Recommended Posts

γεια σας είμαι εντελώς αρχάρια με το θέμα ενυδρείο και θέλω να κάνω την απόπειρα να στήσω το δικό μου.λοιπόν είναι 20 λτ με φιλτρο FANFILTER FAN MINI PLUS για 30-60 λτ με 260l/h.πέρα απο το φιλτρο δεν εχω πολλά μόνο χαλικάκι και προς το παρόν μερικα ψεύτικα φυτά.θέλω να βάλω μονομάχο (γιατι μόνο αυτό μπορώ μου ειπαν πέρα από γαρίδες) και από ότι ξέρω χρειάζομαι θερμοστάτη και φωτισμό καθως και αληθινα φυτά κοντα στην επιφάνεια για να κρύβεται.είναι σωστα αυτά που διάβασα?αν γίνεται πείτε μου μια λίστα με το τί χρειάζομαι αν έχετε συγκεκριμενες μάρκες να προτινετε ακόμα καλύτερα.τι υπόστρωμα θέλει άμμο ή χαλίκι τι φυτα και τι απαιτήσεις έχουν σε λιπάσματα και φροντίδα?τί φώτα?θέλω να το διακοσμήσω πρώτα και μετα να ξεκινήσω και το στρώσιμο!τα φώτα σας παρακαλω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ας αρχίσουμε από τα φυτά. Λες ότι έχεις χαλίκι. Αν είναι λεπτόκοκκο χαλίκι κράτα το. Αν είναι πολύ χοντροκομμένο τα φυτά σου δε θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα. Προτίμησε λεπτόκοκκο χαλίκι ή άμμο, μέχρι ένα ύψος 5 εκατοστά είναι καλά. Από φυτά ανάλογα με το φωτισμό σου μπορείς να βάλεις διάφορα είδη. Ως αρχάρια και με λίγη φροντίδα θα σου πρότεινα κάποια Anubia sp., Egeria densa, Ceratophyllum demersum, Hygrophila difformis κ.α. Για τέτοια φυτά δε θα χρειαστείς λιπάσματα. Φυτά βρίσκεις εύκολα με μια αγγελία εδώ στο φόρουμ.

Για φωτισμό, με μια λάμπα φθορίου (λευκό φως) γύρω στα 9-11watt είσαι καλυμμένη για τα φυτά που σου είπα. Πολύ χρήσιμος είναι ένας χρονοδιακόπτης για να αναβοσβήνει αυτόματα το φως.

Ο θερμοστάτης μέχρι στιγμής είναι περιττός λόγο καλοκαιριού. Αν θες να πας μια και έξω να αγοράσεις προμήθειες πάρε έναν με 25 watt.

Βάζεις χαλίκι/άμμο (ό,τι επιλέξεις). Φυτεύεις, φτιάχνεις τη διακόσμηση. Γεμίζεις με νερό (αν θες βάζεις και ένα σκεύασμα που λέγεται αντιχλώριο). Βάζεις και τη λάμπα με μια φωτοπερίοδο 10 φως/14 σκοτάδι. Αφήνεις το ενυδρείο μόνο του 5-6 μέρες. Παίρνεις ψάρι, το βάζεις αφού του κάνεις προσαρμογή(πρώτα με τη σακούλα μέσα στο ενυδρείο για να πάρει τη θερμοκρασία του ενυδρείου και μετά λίγο λίγο προσθέτεις στη σακούλα νερό του ενυδρείου, υπολόγισε καμιά ώρα τη διαδικασία). Το αφήνεις ατάιστο 1-2 μέρες. Μετά αρχίζεις και ταίζεις σε λογικές ποσότητες. (Είναι αδηφάγοι οι μονομάχοι, όσο και να τους βάλεις τρώνε οπότε προσοχή)

Σημαντικό είναι να ρωτήσεις το πετ σοπ σε τι νερό έχουν το ψάρι!! Αν το έχουν σε νερό βρύσης τότε οκ, αλλιώς θα πάθει ένα "μικρό" σοκ!!

Όχι πολύ χέρια μέσα στο ενυδρείο, γενικά απόφυγε να στρεσσάρεις το ψάρι με το να χτυπάς τζάμι, να ανοιγοκλείνεις το φως του δωματίου όταν το δικό του φως είναι σβηστό, κτλ.

Σε γενικές γραμμές αυτά χρειάζεσαι.

Δε σου λέω για σκευάσματα και περί στρωσίματος διότι από τη στιγμή που γεμίζεις το ενυδρείο με νερό και το φυτεύεις αρχίζουν οι μικροοργανισμοί και αποικούν όλη την επιφάνεια και το φίλτρο. Επίσης, μην είσαι πολύ εχθρική στα σαλιγκάρια και στην άλγη, κάνουν τη δουλειά τους και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ας αρχίσουμε από τα φυτά. Λες ότι έχεις χαλίκι. Αν είναι λεπτόκοκκο χαλίκι κράτα το. Αν είναι πολύ χοντροκομμένο τα φυτά σου δε θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα. Προτίμησε λεπτόκοκκο χαλίκι ή άμμο, μέχρι ένα ύψος 5 εκατοστά είναι καλά. Από φυτά ανάλογα με το φωτισμό σου μπορείς να βάλεις διάφορα είδη. Ως αρχάρια και με λίγη φροντίδα θα σου πρότεινα κάποια Anubia sp., Egeria densa, Ceratophyllum demersum, Hygrophila difformis κ.α. Για τέτοια φυτά δε θα χρειαστείς λιπάσματα. Φυτά βρίσκεις εύκολα με μια αγγελία εδώ στο φόρουμ.

Για φωτισμό, με μια λάμπα φθορίου (λευκό φως) γύρω στα 9-11watt είσαι καλυμμένη για τα φυτά που σου είπα. Πολύ χρήσιμος είναι ένας χρονοδιακόπτης για να αναβοσβήνει αυτόματα το φως.

Ο θερμοστάτης μέχρι στιγμής είναι περιττός λόγο καλοκαιριού. Αν θες να πας μια και έξω να αγοράσεις προμήθειες πάρε έναν με 25 watt.

Βάζεις χαλίκι/άμμο (ό,τι επιλέξεις). Φυτεύεις, φτιάχνεις τη διακόσμηση. Γεμίζεις με νερό (αν θες βάζεις και ένα σκεύασμα που λέγεται αντιχλώριο). Βάζεις και τη λάμπα με μια φωτοπερίοδο 10 φως/14 σκοτάδι. Αφήνεις το ενυδρείο μόνο του 5-6 μέρες. Παίρνεις ψάρι, το βάζεις αφού του κάνεις προσαρμογή(πρώτα με τη σακούλα μέσα στο ενυδρείο για να πάρει τη θερμοκρασία του ενυδρείου και μετά λίγο λίγο προσθέτεις στη σακούλα νερό του ενυδρείου, υπολόγισε καμιά ώρα τη διαδικασία). Το αφήνεις ατάιστο 1-2 μέρες. Μετά αρχίζεις και ταίζεις σε λογικές ποσότητες. (Είναι αδηφάγοι οι μονομάχοι, όσο και να τους βάλεις τρώνε οπότε προσοχή)

Σημαντικό είναι να ρωτήσεις το πετ σοπ σε τι νερό έχουν το ψάρι!! Αν το έχουν σε νερό βρύσης τότε οκ, αλλιώς θα πάθει ένα "μικρό" σοκ!!

Όχι πολύ χέρια μέσα στο ενυδρείο, γενικά απόφυγε να στρεσσάρεις το ψάρι με το να χτυπάς τζάμι, να ανοιγοκλείνεις το φως του δωματίου όταν το δικό του φως είναι σβηστό, κτλ.

Σε γενικές γραμμές αυτά χρειάζεσαι.

Δε σου λέω για σκευάσματα και περί στρωσίματος διότι από τη στιγμή που γεμίζεις το ενυδρείο με νερό και το φυτεύεις αρχίζουν οι μικροοργανισμοί και αποικούν όλη την επιφάνεια και το φίλτρο. Επίσης, μην είσαι πολύ εχθρική στα σαλιγκάρια και στην άλγη, κάνουν τη δουλειά τους και αυτά.

για στρωσιμο δεν ειπες τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση σου αλλά με το στρώσιμο τι κάνω?δεν πρέπει να περάσουν 40 μέρες με τεστ για να θεωρηθεί κατοικήσιμο από θέμα αμμωνίας κτλ?αυτό το κομμάτι με έχει δυσκολέψει..

Link to comment
Share on other sites

επίσης το φίλτρο μου έχει μόνο ενα σφουγγαράκι και διαβάσα οτι πρεπει να το κόψω και να βάλω κάτι άσπρες πετρούλες σαν ελαφρόπετρα στις οποίες κατοικούν τα βακτήρια..σε ρωτάω για το στρώσιμο γιατί έχω διαβάσει ότι πρέπει να γίνει ή με μπόλι ή με αμμωνία και θα ακολουθήσω το δεύτερο απλά θέλω μια βοήθεια γιατι είμαι ασχετη με το θέμα μετρησεις και γενικά ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μια αγγελία για μπόλι στην περιοχή σου και το γιατρό σου θα στρωθεί άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα μπορούσες να μου περιγράψεις την διαδικασία για να το στρώσω μόνη μου αν δε βρω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να μιλήσω περί στρωσίματος περαιτέρω.

Από τη στιγμή που θα εισαγει φυτά σε 20L θα τα αφήσει κάνα 5ήμερο για να πάρουν μπρος και μετά θα βάλει ένα μόνο ψάρι θεωρώ περιττή οποιαδήποτε άλλη εξωτερική επέμβαση.

{Ο κύκλος του αζώτου μπορεί να ολοκληρωθεί χωρίς να έχουμε θετικό αποτέλεσμα από τα τεστ ευρείας κυκλοφορίας. Να υπενθυμίσω όμως ότι δεν είναι μόνο ο κύκλος του αζώτου. Αλλά αυτό πιστεύω ότι αποτελεί θέμα άλλης συζήτησης που είναι έξω από την αρχική απορία αυτού του θέματος.}

Φίλη theeleni1988 μην αγχώνεσαι περί στρωσίματος και μη σκέφτεσαι τις δοκιμές με αμμωνία, ίσως αν μύριζες λίγο τη μυρωδιά της αμμωνίας να το ξανασκεφτόσουν. (Με προσοχή αν το κάνεις- τη μυρίσεις δλδ- γιατί φέρνει λιποθυμία αν εισπνεύσεις κάποια ποσότητα)

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!ειλικρινα δεν ήξερα ότι μόνο με τα φύτα έχει τελειώσει το στρώσιμο!είχα αγχωθεί με τεστ και τιμές με αυτά που διάβασα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να μιλήσω περί στρωσίματος περαιτέρω.

Από τη στιγμή που θα εισαγει φυτά σε 20L θα τα αφήσει κάνα 5ήμερο για να πάρουν μπρος και μετά θα βάλει ένα μόνο ψάρι θεωρώ περιττή οποιαδήποτε άλλη εξωτερική επέμβαση.

{Ο κύκλος του αζώτου μπορεί να ολοκληρωθεί χωρίς να έχουμε θετικό αποτέλεσμα από τα τεστ ευρείας κυκλοφορίας. Να υπενθυμίσω όμως ότι δεν είναι μόνο ο κύκλος του αζώτου. Αλλά αυτό πιστεύω ότι αποτελεί θέμα άλλης συζήτησης που είναι έξω από την αρχική απορία αυτού του θέματος.}

Φίλη theeleni1988 μην αγχώνεσαι περί στρωσίματος και μη σκέφτεσαι τις δοκιμές με αμμωνία, ίσως αν μύριζες λίγο τη μυρωδιά της αμμωνίας να το ξανασκεφτόσουν. (Με προσοχή αν το κάνεις- τη μυρίσεις δλδ- γιατί φέρνει λιποθυμία αν εισπνεύσεις κάποια ποσότητα)

Με συγχωρεις οταν σε λιγο καιρο η φιλη θα ζηταει βοηθεια γιατι ο μονομαχος δεν θα ειναι καλα

επειδη τον εβαλε σ' ενα ενυδρειο γεματο αμμωνια(ποιο πανω συμβουλευεις να μην μυρισει την αμμωνια γιατι θα λποθυμισει σκεψου τι θα παθει ο μονομαχος) εσυ πως θα την βοηθησεις;

Theeleni 1988 διαβασε τις μεθοδους στρωσιματος του φιλτρου ακολουθησε αυτον που σε

βολευει,στρωσε το φιλτρο και μετα βαλε το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να μιλήσω περί στρωσίματος περαιτέρω.

Από τη στιγμή που θα εισαγει φυτά σε 20L θα τα αφήσει κάνα 5ήμερο για να πάρουν μπρος και μετά θα βάλει ένα μόνο ψάρι θεωρώ περιττή οποιαδήποτε άλλη εξωτερική επέμβαση.

{Ο κύκλος του αζώτου μπορεί να ολοκληρωθεί χωρίς να έχουμε θετικό αποτέλεσμα από τα τεστ ευρείας κυκλοφορίας. Να υπενθυμίσω όμως ότι δεν είναι μόνο ο κύκλος του αζώτου. Αλλά αυτό πιστεύω ότι αποτελεί θέμα άλλης συζήτησης που είναι έξω από την αρχική απορία αυτού του θέματος.}

Φίλη theeleni1988 μην αγχώνεσαι περί στρωσίματος και μη σκέφτεσαι τις δοκιμές με αμμωνία, ίσως αν μύριζες λίγο τη μυρωδιά της αμμωνίας να το ξανασκεφτόσουν. (Με προσοχή αν το κάνεις- τη μυρίσεις δλδ- γιατί φέρνει λιποθυμία αν εισπνεύσεις κάποια ποσότητα)

Θα παρακαλουσα πολυ οταν προτεινουμε κατι να ειμαστε σιγουροι γι αυτο!

Και βεβαια χρειαζεται στρωσιμο ακομα και ενα ενυδρειο 10 λιτρων!Αν ακολουθησει τις αυμβουλες σου και βαλει το ψαρι σε 2-3 μερες μεσα το πιο πιθανο ειναι να κολυμπαει στην αμμωνια και μετα η φιλη να τρεχει να το σωσει!

Πιο πανω προτεινεις αν θελει να ριξει αντιχλωριο στο νερο,ΠΑΝΤΑ βαζουμε αντιχλωριο μεσα και σε καθε αλλαγη νερου!

Φιλη theeleni1988 παρε ενα σκευασμα βακτηριδιων απο πετσοπ και ξεκινα το στρωσιμο συμφωνα με τις οδηγειες; του.

Για οτι απορια εχεις,εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να μιλήσω περί στρωσίματος περαιτέρω.

Από τη στιγμή που θα εισαγει φυτά σε 20L θα τα αφήσει κάνα 5ήμερο για να πάρουν μπρος και μετά θα βάλει ένα μόνο ψάρι θεωρώ περιττή οποιαδήποτε άλλη εξωτερική επέμβαση.

{Ο κύκλος του αζώτου μπορεί να ολοκληρωθεί χωρίς να έχουμε θετικό αποτέλεσμα από τα τεστ ευρείας κυκλοφορίας. Να υπενθυμίσω όμως ότι δεν είναι μόνο ο κύκλος του αζώτου. Αλλά αυτό πιστεύω ότι αποτελεί θέμα άλλης συζήτησης που είναι έξω από την αρχική απορία αυτού του θέματος.}

Φίλη theeleni1988 μην αγχώνεσαι περί στρωσίματος και μη σκέφτεσαι τις δοκιμές με αμμωνία, ίσως αν μύριζες λίγο τη μυρωδιά της αμμωνίας να το ξανασκεφτόσουν. (Με προσοχή αν το κάνεις- τη μυρίσεις δλδ- γιατί φέρνει λιποθυμία αν εισπνεύσεις κάποια ποσότητα)

προσεχε τι λες.... αμα δεν ξερεις καλο ειναι να μην απαντας σε θεματα .....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γνωρίζω ακριβώς τι λέω απαντάω κατά αυτόν τον τρόπο.

Η φίλη έχει ένα ενυδρείο 20L και θέλει να βάλει ένα ψάρι. Γιατί να κάνει τη ζωή της τόσο δύσκολη με σκευάσματα και ιστορίες;

Της πρότεινα να βάλει πρώτα τα φυτά μέσα και να τα αφήσει να πάρουν μπρος.

Όσο αφορά την αμμωνία, προσπάθησα να την αποτρέψω να χρησιμοποιήσει αυτή τη μέθοδο "στρωσίματος".

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να απολογηθώ για τις απόψεις μου και αυτά που προτείνω. Και ούτε πρόκειται να εμβαθύνω στη λογική αυτών που προτείνω διότι εδώ είναι φόρουμ για το ενυδρειακό χόμπι και όχι για οικολογία μικροοργανισμών.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γνωρίζω ακριβώς τι λέω απαντάω κατά αυτόν τον τρόπο.

Η φίλη έχει ένα ενυδρείο 20L και θέλει να βάλει ένα ψάρι. Γιατί να κάνει τη ζωή της τόσο δύσκολη με σκευάσματα και ιστορίες;

Της πρότεινα να βάλει πρώτα τα φυτά μέσα και να τα αφήσει να πάρουν μπρος.

Όσο αφορά την αμμωνία, προσπάθησα να την αποτρέψω να χρησιμοποιήσει αυτή τη μέθοδο "στρωσίματος".

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να απολογηθώ για τις απόψεις μου και αυτά που προτείνω. Και ούτε πρόκειται να εμβαθύνω στη λογική αυτών που προτείνω διότι εδώ είναι φόρουμ για το ενυδρειακό χόμπι και όχι για οικολογία μικροοργανισμών.

Θα ηθελα να μασ εξηγισεις τι θα γινει αν τα φυτα παρουν μπρος και δεν χρειαζεται στρωσιμο.Πιστευεις δηλαδη οτι αν βαλει μερικα φυτα σε 5 μερες που προτεινεις θα μπορει να βαλει ψαρι με ασφαλεια μεσα στο ενυδρειο?Πιστευεις οτι τα φυτα θα εχουν παρει μπρος σε 5 μερες?

Link to comment
Share on other sites

και μπρος να παρουν τα φυτα, τι σχεση εχει με το στρωσιμο??

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία βρε παιδιά....ποση αμμωνία να παραχθεί πια απο εναν μονομάχο στο ενυδρείο που αφου μπει θα μείνει ατάιστος για 2 μέρες????.....

Θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω με την irinichan και τον τρόπο της......

Θεωρω το μυστικό για το παραπάνω εγχείρημα είναι να αρχισει το τάισμα η φιλη μας μετα απο 2 μέρες και φυσικά να είναι ελάχιστο και μερα παρα μέρα για 1 εβδομάδα......μικρή αλλαγη και μετα προχωρά κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για ανάπτυξη των φυτών (νέα φύλλα) μέσα σε πέντε ημέρες.

Εισάγοντας φυτά θα εισάγει κ βακτήρια.

Τα φυτά είναι οι ρυθμιστές του συστήματος.

Πόση αμμωνία αποβάλει ένα ατάιστο ψάρι? Πόση ένα ταισμένο? (Το ταισμένο μπορώ να το υπολογίσω με σχετική ακρίβεια, το ατάιστο αν μου βρείτε τρόπο -μη επεμβατικό- τότε σκίζω το πτυχίο μου!)

Ολοκλήρωση του κύκλου του Ν σημαίνει ότι μπορούμε ντε κ καλά να μετρήσουμε NH3, NO2- και NO3- με τα τεστ του εμπορίου?

Αν θέλετε να συζητήσουμε περί βιογεωχημικών κύκλων ας το κάνουμε σε άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε πιστευω οτι αυτου του ειδους οι τροποι δεν κανουν για τελειως αρχαριους χομπιστες.Οταν εχεις μια εμπειρια μπορεις να κουμανταρεις μια στραβη που μπορει να σου βγει στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε πιστευω οτι αυτου του ειδους οι τροποι δεν κανουν για τελειως αρχαριους χομπιστες.Οταν εχεις μια εμπειρια μπορεις να κουμανταρεις μια στραβη που μπορει να σου βγει στην πορεια.

Σε αυτο εχεις δικιο συνονόματε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

τώρα με μπερδέψατε και δεν ξέρω τι να κάνω..προτιμώ να το στρώσω και ας μου πάρει ένα μήνα πάρα να τρέχω μετα..απο τους δυο τρόπους στρωσίματος ποιον θεωρείτε ότι μπορω να κάνω όντας άσχετη με ενυδρεία?

1) ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ

1. Παίρνουμε ένα μπουκάλι καθαρή αμμωνία από φαρμακείο , για να την ελέγξουμε την ανακινούμαι αν δεν αφρίσει είναι καθαρή .

2. Ανεβάζουμε την θερμοκρασία 30 – 35 C περίπου .

3. Παίρνουμε test για ΝΟ2 , ΝΟ3 και ΝΗ3 / ΝΗ4 και κάνουμε καθημερινές μέτρησης .

4. Υπολογίζουμε στα 10 λίτρα 30 mg. αμμωνία περίπου και μετράμε μετά από μισή με μια ώρα περίπου .

5. Συνεχίζουμε καθημερινά την ίδια δόση για μια εβδομάδα με δέκα ημέρες περίπου , μέχρι να ανέβουν τα νιτρώδη άλατα (ΝΟ2) .

6. Τότε μειώνουμε την δόση στο μισό περίπου , η αμμωνία θα μειωθεί και θα ανέβουν πολύ τα ΝΟ2 .

7. Μετά από 15 - 20 ημέρες περίπου θα μειωθούν τα ΝΟ2 και θα ανέβουν τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3) .

8. Σε λίγες ημέρες αμμωνία και ΝΟ2 θα μηδενιστούν .

9. Τότε κάνουμε αλλαγή νερού περίπου 80 – 90 % .

10. Με θερμοκρασία περίπου στους 25 C , κάνουμε μετρήσεις και βάζουμε ψάρια .

2) ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ( β' τρόπος )

1 . Προσοχή αν δεν έχετε εμπειρία στρωσίματος με αμμωνία καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιήσετε αυτόν τον τρόπο .

2 . Παίρνουμε ένα μπουκάλι καθαρή αμμωνία από φαρμακείο , για να την ελέγξουμε την ανακινούμαι αν δεν αφρίσει είναι καθαρή .

3 . Ανεβάζουμε την θερμοκρασία 30 – 35 ο C .

4 . Ρίχνουμε περίπου μισό μπουκάλι αμμωνίας στο νερό του ενυδρείου .

5 . Μετά από 10 – 15 ημέρες περίπου κάνουμε τεστ για νιτρικά άλατα ( NO3 ) . Αφού πάρουμε μέτρηση με πολύ μεγάλη συγκέντρωση ΝΟ3 , κάνουμε μια μεγάλη αλλαγή νερού περίπου 90 – 95 % για την απαλλαγή από ΝΟ3, ΝΗ3 / ΝΗ4 και ΝΟ2 .

6 . Γεμίζουμε το ενυδρείο με νερό και ρίχνουμε αντιχλώριο .

7 . Μετά από 24 ώρες περίπου μπορούμε να βάλουμε ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για τελευταία φορά. Δε συστήνω κανένα "στρώσιμο" με καθαρή αμμωνία.

Αν έχεις εμπειρία σε εργαστήριο χημείας κ το θες τόσο πολύ τότε πράξε όπως νομίζεις.

Προσοχή μόνο όταν θα ανοίξεις το μπουκάλι της αμμωνίας.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Η χημική αμμωνία είναι δηλητήριο,προσωπικά δε θα έριχνα ποτέ οποιοδήποτε δηλητήριο στο ενυδρείο μου.

Μπορούμε να συζητήσουμε οποιοδήποτε τρόπο στρωσίματος εκτός από αυτόν. :)

Εσύ πως θα ήθελες να το στρώσεις; Από εκεί ξεκινούν όλα. Όλοι οι τρόποι είναι ασφαλείς αν γίνει σωστά η διαδικασία.

Ο τρόπος που γράφει η irinichan είναι επίσης σωστός αλλά θέλει πολύ μεγάλη εγκράτεια στο τάισμα.

Πράγμα που δύσκολα θα το εφαρμόσει χομπίστας που μόλις ξεκινάει. Το γεγονός οτι θέλουμε τα ψάρια μας καλοταΐσμένα δε βοηθάει ορισμένες φορές και

ίσως πολλοί να νιώθουν "τύψεις" αν έχουν το ψάρι τους ατάιστο για 3-4 ημέρες.

Αν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις σκευάσματα εμπορίου ή μπόλι από ενυδρείο που "δείχνει" υγιές,γιατί ποτέ δε μπορούμε να είμαστε απόλυτοι,έστω κι

αν δεν έχει παρουσιαστεί ποτέ ίχνος ασθένειας.

Link to comment
Share on other sites

είμαι ανοιχτή σε όποιον τρόπο έχετε να μου προτείνετε γιατί το ξαναλέω είμαι άπειρη με το όλο θέμα και δεν θέλω να βασανισω ένα ψαρι με πειραματισμούς!ας κάνει και ένα μήνα να στρώσει απλά να μην είναι πολύ δυσκολος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως σου ειπα παραπανω,παρε ενα σκευασμα βακτηριδιων του εμπορειου.Δεν μιλησα για χρηση αμμωνιας.Αμμωνια μπορεις να παραγεις και μονη σου ριχνοντας λιγη τροφη μερα παρα μερα μεσα στο ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...