Jump to content

Ψαρι Εξω Απο Το Νερο


Recommended Posts

*Παρακαλουνται οι Mods να το μεταφερουν στη σωστη κατηγορια αν δεν ειναι καλα εδω, ή να το σβησουν/κλειδωσουν εαν εχει συζητηθει ηδη (εψαξα αλλα δε μου εβγαζε αποτελεσματα)

Ξερουμε ποσο μπορει να ζησει ενα ψαρι εκτος νερου και το επιπτωσεις μπορει να εχει στην υγεια του? Εψαξα για λιγο στο νετ και βρηκα διαφορες αποψεις. Απο 5 δευτερολεπτα εως 12 ωρες! Οι δυο πιο συχνες απαντησεις που εβρισκα ηταν "οσο μπορουμε κι εμεις να μεινουμε μεσα στο νερο" και "αναλογα το ψαρι".

Ξερουμε τιποτα σχετικο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κατά πόσο υπάρχουν τεκμηριωμένες έρευνες, αλλά σημαντικό ρόλο θα παίξει και το περιβάλλον που θα βρεθεί το ψάρι.

Άλλο να βρεθεί στο πάτωμα σε συνθήκες δωματίου και άλλο σε ντάλα ήλιο !!

Ίσως παίζει ρόλο και το μέγεθος του κι φυσικά οι "ανοχές" του κάθε είδους.

Ποιος ο λόγος αυτού του προβληματισμού σου όμως?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε σαλ΄τάρει χρυσόψαρο(10εκ) και το βρήκα στο πάτωμα κολλημένο το πρωί. Το ξεκόλλησα ενώ είχε στεγνώσει και πήγα να το πετάξω, αλλά λέω ας το βάλω κάτω απο την βρύση, και μετά απο καμια 5 δεύτερα ανέπνευσε. Βέβαια είχε γύρει το σώμα του, τα πτερύγια είχαν καταστραφεί και του έλειπαν κάμποσα λέπια, αλλά μετά απο 2 μήνες ήταν περδίκι. Αλλά αυτό είναι για το συγκεκριμένο ψάρι. Άλλες αντοχές έχει το κάθε είδος!

ΥΓ: Πανε χρόνια. Ίσως και 5,6

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πηδήξει το ψάρι έξω από το ενυδρείο και δεν είσαι εκεί για να το δεις, κλαφ΄τα Χαράλαμπε

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πηδήξει το ψάρι έξω από το ενυδρείο και δεν είσαι εκεί για να το δεις, κλαφ΄τα Χαράλαμπε

οπως βλεπεις ομως του παναγιωτη ηταν ζωντανο ΚΑΙ εγω διαβασα αρκετα περιστατικα που δεν ειχαν πεθανει μετα απο 6 ωρες. Κυριως χρυσοψαρα και betta

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από το είδος και τος αντοχές του.... επίσης διαφορετικό χρόνο ζωής θα έχει αν πέσει πάνω σ ένα χαλί και διαφορετικό αν είναι μωσαϊκό... το πρώτο θα απορροφήσει την υγρασία από το σώμα του πιο γρήγορα.... φυσικά όλα αυτά είναι υποθετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρώτα πρέπει να απαντηθεί το πώς λειτουργούν τα βράγχια του ψαριού;

Ώστε να φτάσουμε στο << πόση ώρα μπορεί ένα ψάρι να μείνει εκτός νερού>>.

Ψάχνοντάς λίγο στο διαδίκτυο και με κάθε επιφύλαξη χωρίς να είναι το αντικείμενο μου, ας με διορθώσει όποιος είναι γνώστης κατάλαβα τα εξής:

Τα βράγχια του ψαριού λειτουργούν όπως οι πνεύμονες, παίρνουν οξυγόνο και ελευθερώνουν διοξείδιο του άνθρακα. Δηλαδή τα βράγχια έχουν μικρά αιμοφόρα αγγεία με λεπτά τοιχώματα που φιλτράρουν το νερό και αποσπούν το οξυγόνο ώστε να οξυγονωθεί το αίμα και να διανεμηθεί στο σώμα ή να αποθηκεύθει στις κεντρικές φλέβες τους και τελικά να πάει στην καρδιά τους.

Αν συγκριθεί ένα ψάρι με άνθρωπο ίσως να μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι όπως στον άνθρωπο που μετά τα πέντε λεπτά σταματάει να οξυγονώνεται ο εγκέφαλός και το αποτέλεσμα είναι μόνιμη εγκεφαλική βλάβη. Το ψάρι να παθαίνει κάτι παρόμοιο ασφυξία και το αίμα το να φτωχαίνει σε οξυγόνο. Οπότε αν πούμε 5 λεπτά με επιφύλαξη και για μερικά είδη που μπορούν να αποθηκεύουν οξυγονωμένο αίμα να αντέχουν κάπως περισσότερο μέχρι να φτωχείνει το οξυγόνο στο αίμα τους.

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω όμως πως μια μέρα που πήγα σε ένα πετ(που είναι φίλος μου), πήγα απόγευμα και μου έδειξε το ενυδρείο με τα καρχαριάκια rainbow και μου είπε πως όταν τα τάισε το μεσημέρι και έφυγε(2:30) και γύρισε στις 6 βρήκε 1 στο πάτωμα καθώς ήταν ανοιχτό το ενυδρείο και σάλταρε. Αλλά αυτό είχε ψοφήσει παρόλο που έμεινε 2,30 ώρες εκτός. Που σημαίνει ότι διαφορετικά αντιδράει το κάθε ψάρι εκτός νερού.

Θα αναφέρω και άλλο ένα παράδειγμα το οποίο έχει να κάνει με το ψάρεμα.

Τυχαίνει εδώ στην Άρτα τους γοβιούς να τους τρώνε και μάλιστα να τους πουλάνε και περισσότερο απο ότι τις τσιπούρες πχ. Όταν πιάνω γοβιό, τυχαίνει να ζει εκτός νερου μέχρι και την άλλη μέρα και μάλιστα μέσα στο ψυγειο, σε αντίθεση με την ζαργάνα που μέσα σε 1 λεπτό(και πολύ είπα) να έχει κακαρώσει!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ζαργάνες λοιπόν στα ενυδρεία.... μόνο γοβιούς και που το νερό να εξατμιστεί στις διακοπές μας πάλι ζωντανούς θα τους βρούμε !!! :bigemo_harabe_net-74:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχουν και δημοσιέυσεις όπως αυτές http://www.dailymail.co.uk/news/article-1260549/Goldfish-survives-seven-hours-water-owner-thought-dead.html που δείχνουν ότι τα χρυσόψαρα έχουν φοβερές αντοχές

Link to comment
Share on other sites

Όχι ζαργάνες λοιπόν στα ενυδρεία.... μόνο γοβιούς και που το νερό να εξατμιστεί στις διακοπές μας πάλι ζωντανούς θα τους βρούμε !!! :bigemo_harabe_net-74:

Θα μπορούσες να το κάνεις υπόμνημα!!! Κρίμα τέτοια πληροφορία να χαθεί!!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55886&hl=&fromsearch=1

Η ημερα το εχει φαινεται.

Το πρωι βρηκα την μπορλενα μου στο δαπεδο νεκρη.Με προβληματισε ο Παναγιωτης,γιατι ηταν στεγνει,και δεν δοκιμασα να την βαλω μεσα,Λες να ηταν ζωντανη? :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

Η ημερα το εχει φαινεται.

Το πρωι βρηκα την μπορλενα μου στο δαπεδο νεκρη.Με προβληματισε ο Παναγιωτης,γιατι ηταν στεγνει,και δεν δοκιμασα να την βαλω μεσα,Λες να ηταν ζωντανη? :bigemo_harabe_net-88:

Kρίμααααααα.... :bigemo_harabe_net-127:

Ίσως να ήταν, γιατί το δικό μου, δεν φαινόταν ζωντανό μ'εχρι που το έβαλα στην βρύση. Αφού φαντάσου όταν το ξεκολούσα απο το πάτωμα αηδίαζα για να καταλάβεις σε τι κατάσταση ήταν. Και φαντάσου το χρώμα του ήταν πορτοκαλί και όταν το βρήκα είχε ξεθωριάσει πάρα πολύ.

Κρίμα, δεν έχω φωτό να σας δείξω. ήταν πραγματικά για λύπηση. Ειδικά τις πρώτες μέρες κολυμπούσε στην επιφάνεια πλαγίως λες και είχε σπάσει το ραχιαίο κόκαλο και δεν έφαγε δεν θυμαμαι για πόσες μέρες! Αλλά έζησε. Βέβαια μετά απο καιρό δολοφονήθηκε αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.....

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

σε μια λιγο ασχετη ερωτηση μιας και το ανεφερε ο παναγιωτης νομιζω. μιας και δεν ψαρευω και ποτε δε θα το κανω, ηθελα να ρωτησω. Πολλοι ψαρευουν με αγκιστρι, πιανουν τα ψαρια και μετα σε καλη θεληση τα πετανε πισω. το ψαρι αυτο δεν ειναι τραυματισμενο?

Link to comment
Share on other sites

σε μια λιγο ασχετη ερωτηση μιας και το ανεφερε ο παναγιωτης νομιζω. μιας και δεν ψαρευω και ποτε δε θα το κανω, ηθελα να ρωτησω. Πολλοι ψαρευουν με αγκιστρι, πιανουν τα ψαρια και μετα σε καλη θεληση τα πετανε πισω. το ψαρι αυτο δεν ειναι τραυματισμενο?

Aνάλογα απο πού θα πιαστεί και πόσο βαθιά θα πάει το αγκίστρι. Επίσης πόσο θα το ταλαιπωρήσεις για να του βγάλεις το αγκίστρι. Κοίτα, αν πιάσεις ψαρι το οποίο είναι μικρό εν άγνοια σου καλό είναι να το πετάξεις μέσα να μεγαλώσει και έτσι συμβάλεις στην καλή λειτουργία και την διαιώνιση του είδους. Αν πάλι κάποιος ψαρεύει απλά για χόμπι και όχι με σκοπό να φάει και ανεξαρτήτως ψαριού και μεγέθους τα πετάει ξανά μέσα το θεωρώ τελείως απανθρωπο! όπως επισης απάνθρωπο είναι το να κρατάς και τα μικρά ψάρια.

Θυμάμαι κάποτε ενας φίλος μου είχε πάρει ένα ψαροντούφεκο και είχε μόλις ξεκινήσει το χόμπι αυτό, μετά απο κανα 3ωρο γύρισε με καμια 30ρια ψαράκια εκ των οποίων και ένα ροφό ζήτημα να ήταν 50 γραμάρια τα οποία όλα μαζί ήταν μισό κιλό, και ήταν τα περισσότερα κομμένα στην μέση όταν τα χτυπούσε με το ψαροντούφεκο.

Για να χαρακτηριστεί κάποιος ψαράς πρέπει να είναι και υπεύθυνος ψαράς!

Link to comment
Share on other sites

Είναι και όχι μόνο....είναι και εξαντλημένο και σε σοκ (αν έχει αλιευθεί και απο μεγάλο βάθος, έχει υποστεί και διαφορά πίεσης απο την απότομη αλλαγή βάθους), το wikipedia αναφέρει:

"During a Oklahoma Department of Wildlife Conservation study, up to 43 percent of fish released after being caught died within six days as a result of inadequate holding and weigh in procedures during tournaments. [9]" http://en.wikipedia.org/wiki/Catch_and_release

Μετάφραση:

"Κατά τη διάρκεια μελέτης από το Τμήμα Διατήρησης Άγριας Ζωής της Οκλαχόμα, μέχρι 43 τοις εκατό των ψαριών που ελευθερώθηκαν αφού είχαν αλιευθεί πέθαναν εντός έξι ημερών απο την ελευθέρωσή τους, ως αποτέλεσμα του κακού χειρισμού κατά τις διαδικασίες στη διάρκεια τουρνουά ψαρέματος."

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι ψαρευουν με αγκιστρι, πιανουν τα ψαρια και μετα σε καλη θεληση τα πετανε πισω. το ψαρι αυτο δεν ειναι τραυματισμενο?

Αυτο γινεται μονο στα ντοκιμαντερ με θεμα το ψαρεμα που δειχνει η ΕΤ3 οσο τους τραβαει

η καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται μονο στα ντοκιμαντερ με θεμα το ψαρεμα που δειχνει η ΕΤ3 οσο τους τραβαει

η καμερα.

οχι καλε, ξερω ατομα ψαραδες που πετανε τα μικρα κυριως πισω

Link to comment
Share on other sites

οχι καλε, ξερω ατομα ψαραδες που πετανε τα μικρα κυριως πισω

Ειδος προς εξαφανιση.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μια εκπομπή στο Animal Planet που έχει σχέση με το ψάρεμα,ότι ψάρια και να πιάσουν τα ρίχνουν μέσα ξανά

Και συγκεκριμένα σε ένα τεράστιο λευκόψαρο(κάπως έτσι) όταν το έριξαν στην θάλασσα αυτό δεν ήταν καλά και βυθιζόταν ο ψαράς

βουτηξε και το κράτησε,κολυμπούσαν μαζί κυριολεκτικά μέχρι να συνέλθει το ψάρι

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις όλα αυτά τα animal ντοκιμαντέρ όσο και να μου αρέσουν, όσο και να με καθηλώνουν δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη στο κατά πόσο δηλαδή σέβονται τα όποια ζωντανά.. το τι γίνεται όμως πίσω από τις κάμερες ίσως να μην το μάθουμε ποτέ... ίσως βέβαια και να μη γίνεται τίποτα.

Για να σου προσφέρουν ένα τηλεοπτικό πρόγραμμα "φτιαγμένο" έτσι και "πασαρισμένο" στα καλύτερά του, δεν βγαίνει χωρίς θυσίες... θα είναι κόπος και χρόνος (που σίγουρα είναι), αλλά μπορεί να είναι και άλλα που δεν τα βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα κάποτε ένα ντοκιμαντέρ για ένα είδος χελώνας του Μισισιπή αν θυμάμαι καλά.

Για να μπορέσουν να μας τις δείξουν έστησαν διάσπαρτες παγίδες σε μεγάλο μέρος του ποταμού μέχρι να πιάσουν μια μεγάλη..

Στη δεύτερη με τρίτη παγίδα όντως την έπιασαν.... και ποιος μας διαβεβαιώνει ότι μετά τα γυρίσματα έψαξαν και τις υπόλοιπες 10-20 παγίδες για να απελευθερώσουν τις χελώνες που πιθανόν να είχαν πιαστεί?

Μπροστά από τον φακό όλα γκλάμουρ και αγνά !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Και πολλές φορές έχουν δείξει ότι έχουν χάσει ψάρια από λάθος

Ένα δικό μου ήταν με ένα γκομπι,το βρήκα στο πάτωμα,ασπρόμαυρο σχεδόν,αλλά μόλις το έβαλα στο νερό συνήλθε αμέσως.

Το ίδιο ψάρι μετά από απουσία 3 ημερών το βρήκα εκτός ενυδρείου, 1 μικρό blue tang το έσωσα μέσα σε μια γεννήστρα από γκαπι.

Ας είμαστε κόσμιοι, δεν υπάρχει λόγος να ξεφεύγουμε :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Μονομάχος μέσα στο τασάκι δεν έλειψα πάνω από 10 λεπτά νεκρός. Αλλά 2 kuhli που τα μάζεψα με το χαλίκι σε μια μετακόμιση που έκανα άντεξαν μέσα σε υγρό χαλικι κανα τρίωρο τουλάχιστον. Τα είδα αφού καθάρισα το ενυδρείο και ξαναέβαλα το χαλίκι. αθάνατα τα συγκεκριμένα και φαντομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...