Jump to content

Αλλαγη Setup Συμβουλες


Recommended Posts

Λοιπον, εχω ενα ενυδρειο 190 λιτρων με λαμπιντο. Αυτη τη στιγμη μεσα εχει πετρες, χαλαζιακη αμμο και μερικα φυτα (καποια που τα εχουνμισοφαει οποτε θα τα πεταξω και κατι μπαμπου.

θελω να του αλλαξω σεταπ και να καθαρισω τις πετρες και την αμμο που εχουν γεμισει αλγη κτλ.

Θα ηθελα να μου πειτε ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος να το κανω χωρις να ταλαιπωρισω πολυ τα ψαρια και χωρις φυσικα να τα θεσω σε κινδυνο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα βαρελι πλαστικο μεγαλο , βαλε το φιλτρο σου , βαλε θερμοστατη ,αεραντλια βαλε και τα ψαρια μεσα και μετα κανε οτι θες στο ενυδρειο σου ( αυτο θα εκανα εγω ) .

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω, μερικες ερωτησεις...

1) ποσο μεγαλο να ειναι το βαρελι για να ειναι οκ οι 7 λαμπιντο για μερικες ωρες που θα κανω τις αλλαγες?

2) αν εχουμε μωρα μηπως ολο αυτο θα ειναι ρισκο?

3) θερμοστατη γιατι να βαλω?

4) επειδη σε αλλο ενυδρειο που πειραξα αμμο πετρες κτλ μου εβγαλε νιτρωδη, μηπως εχουμε κι εδω τον ιδιο κινδυνο?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω, μερικες ερωτησεις...

1) ποσο μεγαλο να ειναι το βαρελι για να ειναι οκ οι 7 λαμπιντο για μερικες ωρες που θα κανω τις αλλαγες?

2) αν εχουμε μωρα μηπως ολο αυτο θα ειναι ρισκο?

3) θερμοστατη γιατι να βαλω?

4) επειδη σε αλλο ενυδρειο που πειραξα αμμο πετρες κτλ μου εβγαλε νιτρωδη, μηπως εχουμε κι εδω τον ιδιο κινδυνο?

1) οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο ( 100 λιτρα θα ηταν μια χαρα πιστευω ) , βαλε νερο απο το ενυδρειο σου

2) υπαρχει ρισκο με τα μωρα εκτος και αν τα βαλεις σε πλαστικη γεννηστρα στην επιφανεια του βαρελιου

3) αν κανεις πολλες ωρες καλο θα ειναι να υπαρχει ενας θερμοστατης μεσα , εαν ειναι 1-2-3 ωρες δουλεια τοτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα

4) ναι υπαρχει ιδιος κινδυνος καθως και με το να ανακατεψεις την αμμο μπορει να απελευθερωσεις υδροθειο που μπορει να υπαρχει στην αμμο σου . Οποτε καλο θα ειναι να εχεις και νερο αλλαγης ετοιμο .

Link to comment
Share on other sites

1) να δω που θα βρω τετοιο βαρελι, ειναι και πανακριβα ΚΑΙ δεν εχω μεταφορικο

2) μαλλον αν εχω μωρα θα το αφησω για κανα μηνα να μεγαλωσουν λιγο εκτος κι αν τα τρωνε ακομα και τοτε. η τα βαζω αλλου τα μικρα οσο κανω την αλλαγη

3) απλα λεω γιατι θερμανση κατακαλοκαιρο!

4) θα μπορουσα να κανω την αλλαγη του σεταπ και να αφησω μονο 20% νερο μεσα στο ενυδρειο και τα υπολοιπα 100-150 λιτρα να τα κρατησω απο το ενυδρειο πριν την αλλαγη, ε?

Link to comment
Share on other sites

3) αν κανεις πολλες ωρες καλο θα ειναι να υπαρχει ενας θερμοστατης μεσα , εαν ειναι 1-2-3 ωρες δουλεια τοτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα

Καλοκαιριατικα δεν νομιζω να χρειαζεται θερμοστατης.

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιριατικα δεν νομιζω να χρειαζεται θερμοστατης.

για αυτο ειπα εαν κανει λιγες ωρες να μην τον βαλει , αλλα εαν ειναι να κατσουν τα ψαρια ολο το βραδυ στο βαρελι καλο θα ειναι να υπαρχει ενας εστω και με τη θερμοκρασια στους 25-26 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

βρε συ, χωρις θερμοστατη η θερμοκρασια τωρα χτυπαει 30αρια και το βραδυ 29.

ε τοτε μην βαλεις :P εκει θα τα χαλασουμε ?

Link to comment
Share on other sites

δε θα τα χαλασουμε εκει απλα δεν καταλαβαινω προς τι η προταση θερμανσης μεσα αυγουστου. τεσπα

δεν εχουμε φτασει τα μεσα αυγουστου ακομα :P αχαχαχαχαχαχαχαχαχ ( θελουμε 5 μερες ακομα )

Link to comment
Share on other sites

Η ολη πραξη θα γινει τελος αυγουστου μιας και φευγω διακοπες αυριο και τετοια πραγματα δεν ειναι να τα κανεις μια μερα πριν φυγεις.

Αν τα ψαρια αντι σε μεγαλο κουβα τα βαλω σε μικρο κουβα 25 λιτρων για 2-3 ωρες, τι μπορει να παθουν?

Link to comment
Share on other sites

Η ολη πραξη θα γινει τελος αυγουστου μιας και φευγω διακοπες αυριο και τετοια πραγματα δεν ειναι να τα κανεις μια μερα πριν φυγεις.

Αν τα ψαρια αντι σε μεγαλο κουβα τα βαλω σε μικρο κουβα 25 λιτρων για 2-3 ωρες, τι μπορει να παθουν?

δεν ξερω :) , αλλα δεν νομιζω να ειναι τραγικα τα πραματα

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψαρια αντι σε μεγαλο κουβα τα βαλω σε μικρο κουβα 25 λιτρων για 2-3 ωρες, τι μπορει να παθουν?

Για 2-3 ωρες τιποτα,αλλα οπωσδηποτε πρεπει να βαλεις μια αεραντλια να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες δεν χρειάζεται να τις καθαρίσεις,εκτός και μιλάμε για τεραστιες άλγες.Τα μικρά βάλτα σε άλλο κουβά με αεραντλία.για ΝΟ2 μην φοβάσαι γιατί δεν θα ξαναβάλεις την βρώμικη άμμο.Αν έχεις μπιτόνια κράτα λίγο από το νερό.Στήσε τις πετρες,βάλε την άμμο,νεράκι παλιο και νεο,βακτηρια και μετά από λίγο τα ψαράκια

Ετσι έκανα στη μετακόμιση,τα ψαράκια τα είχα σε 40 λ με φίλτρο για 10 ώρες περίπου αλλά με φίλτρο να δουλεύει και είχα να πλύνω άμμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...