Jump to content

πολλα μικρα


Recommended Posts

χρονια πολλα σε ολους τελικα το ενυδρειο γεννηστρα που εχω γεμισε με ψαρακια μολυ γκαπυ και εχθες το βραδυ η ξιφοφορινα που εχω μου εκανε περιπου 50 μικρα τα οποια τα εχω σε μια γεννηστρα μεσα στο μεγαλο για να παρουν τα πανω τους . το ενυδρειο ειναι 94 λιτρα με δυο φιλτρα ενα εσωτερικο με 400 αντλια και ενα εξωτερικο της eheim comfort 2043 νομιζω η προδιαγραφες του ειναι για ενυδρειο 200 λιτρα πιστευεται οτι θα εχω προβλημα με τοσα ψαρια μεσα στο ενυδρειο και αν ναι τι υλικα πρεπει να εχω στα φιλτρα μου για να μην εχω νιτρικα .

αμμωνια δεν εχει το εχω μετρησει νιτρικα μου εχει λιγο περιπου στο 0,05

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ποτε μην ξεχνας τον κανονα 1 cm ψαριου ( στην τελικη του μορφη ) ανα λιτρο νερου.

Τι υλικα εχουν τωρα τα φιλτρα σου ?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, δεν ισχύει αυτός ο κανόνας και κάποτε θα πρέπει να πάψουμε να τον αναπαράγουμε, γιατί όποιος νέος και αρχάριος τον πάρει τοις μετρητοίς, το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να υπερφορτώσει ένα ενυδρείο και τελικά τα ψάρια του να μην ζουν σε ικανοποιητικές συνθήκες, ενώ ο ίδιος θα νομίζει ότι όλα βαίνουν καλώς...

Το 1 cm ψαριού προς 3 λίτρα καθαρού νερού είναι αρκετά πιο ρεαλιστικό σαν σχέση, αλλά και πάλι δεν είναι πανάκεια για λόγους που έχουν αναφερθεί σε παλιότερα ποστ. Ο "κανόνας" αυτός ισχύει για μικρομεσαίου μεγέθους ψάρια ΜΟΝΟ και για ενυδρεία από τουλάχιστον 40 λίτρα και πάνω. Για μεσαία ή μεγαλύτερα ψάρια ή για συγκεκριμένης αυξημένης επιθετικότητας είδη, η σχέση αυτή είναι πολλαπλάσια και μερικές φορές ανεξάρτητη του μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, δεν ισχύει αυτός ο κανόνας και κάποτε θα πρέπει να πάψουμε να τον αναπαράγουμε, γιατί όποιος νέος και αρχάριος τον πάρει τοις μετρητοίς, το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να υπερφορτώσει ένα ενυδρείο και τελικά τα ψάρια του να μην ζουν σε ικανοποιητικές συνθήκες, ενώ ο ίδιος θα νομίζει ότι όλα βαίνουν καλώς...

Το 1 cm ψαριού προς 3 λίτρα καθαρού νερού είναι αρκετά πιο ρεαλιστικό σαν σχέση, αλλά και πάλι δεν είναι πανάκεια για λόγους που έχουν αναφερθεί σε παλιότερα ποστ. Ο "κανόνας" αυτός ισχύει για μικρομεσαίου μεγέθους ψάρια ΜΟΝΟ και για ενυδρεία από τουλάχιστον 40 λίτρα και πάνω. Για μεσαία ή μεγαλύτερα ψάρια ή για συγκεκριμένης αυξημένης επιθετικότητας είδη, η σχέση αυτή είναι πολλαπλάσια και μερικές φορές ανεξάρτητη του μεγέθους.

Με απλά λόγια, σκεφθείτε ένα ψάρι ενός μέτρου, σε 300lt ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια αγαπητέ Φίλε gthanas, για την επιτυχία σου.

Περιμένουμε με ενδιαφέρον κάποιες φωτογραφίες τών μωρών και γιατί όχι μια συμμετοχή στο διαγωνισμό θεματικής φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια αγαπητέ Φίλε gthanas, για την επιτυχία σου.

Περιμένουμε με ενδιαφέρον κάποιες φωτογραφίες τών μωρών και γιατί όχι μια συμμετοχή στο διαγωνισμό θεματικής φωτογραφίας.

τελικα μαλλον ειναι πολλα τα ψαρακια για το 90 το ενυδρειο αλλα δεν εχω να τα κανω κατι αλλο στο μεγαλο που εχω δεν μπορω να τα βαλω γιατι θα τα φανε καποια ιδεα κανεις. το υλικο των φιλτρων στο εσωτερικο ειναι μακαρονι και σφουγκαρι και στο εξωτερικο το υλικο που ηταν μαζι με τυο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...