Jump to content

Πετρα Απο Θαλασσα Σε Ενυδρειο Γλυκου????


Recommended Posts

Καλησπερα!βρηκα μια ομορφη πετρα μες την θαλασσα με τρυπες που ισως μπορουν να χρησιμοποιηθουν απο τις γαριδες και τα μωρα ψαρακια.Το θεμα ειναι αν μπορω να την βαλω στο ενυδρειο μου και τι επεξεργασια να κανω πρωτα.Θα ηταν καλο μηπως να χρησιμοποιησω καποιο φαρμακο πρωτα?εχω ηδη baktopur και esha 2000.

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Βαλτη σε ενα κουβα με νερο και χλωρινι για ενα βραδυ και μετα ξεπλυμα με μπολικο καθαρο νερο και αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

1ον) Πέτρα από θάλασσα θα σου επηρεάσει τις τιμές του νερού.Εξαρτάται από το μέγεθος της πέτρας και τον όγκο του ενυδρείου.

2ον) Χλωρίνη σε πέτρα που ποτίζει δε θα πρότεινα.Όσο καλά και να την πλύνεις κάτι θα μείνει.Αν θες άσε την 2-3 μέρες σε γλυκό νερό αλλάζοντάς το συχνά και είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να την βράσεις, αν χωραει σε κατσαρόλα!

Όταν πιάσει την θερμοκρασία βρασμού 100+ θα νεκρώσει ότι υπάρχει!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Το παλικαρι εχει γκαπακια, οποτε δεν τιθεται θεμα με παραμετρους και οπως θα αποροφηθει η χλωρινη αλλο τοσο θα αποροφυθει και το αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Την εβαλα σε χλωρινη για μερικες ωρες,την ξεπλυνα πολυ καλα με καυτο νερο,την εβαλα μεσα σε δοχειο με νερο με αντιχλωριο για λιγη ωρα και τωρα διακοσμει το ενυδρειο μου.το ph το μετρησα πριν και μετα αφου εβαλα την πετρα με ηλεκτρονικο πεχαμετρο και ειναι το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Καλώς. :)

Εγώ δηλητήριο σε αντικείμενα που θα μπουν στο ενυδρείο μου δε θα έβαζα. Κάτι που προέρχεται από τη φύση και από καθαρό σημείο δε χρειάζεται καν πλύσιμο.Την επόμενη θα τα πάω σε πλυντήριο αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Την εβαλα σε χλωρινη για μερικες ωρες,την ξεπλυνα πολυ καλα με καυτο νερο,την εβαλα μεσα σε δοχειο με νερο με αντιχλωριο για λιγη ωρα και τωρα διακοσμει το ενυδρειο μου.το ph το μετρησα πριν και μετα αφου εβαλα την πετρα με ηλεκτρονικο πεχαμετρο και ειναι το ιδιο

Αυτό θα πεί απολύμανση!!!Θεωρώ κι εγώ ότι το βράσιμο αρκούσε, όσο για το ph, μήν περιμένεις να δείξει κατι ψηλότερα άμεσα.

Μετά απο καιρό θα δείς...αλλα τι σε νοιάζει;Αφού έχεις ζωοτόκα όσο ψηλότερα τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και με ζεστο νερο να την ξεπλυνες θα ηταν ενταξει,την χρηση της χλωρινης την θεωρω υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

Καποτε ειχα ρωτησει και εγω το Νινταλ για το ιδιο θεμα και μου ειχε πει οτι να μην τις βαλω με τιποτα.

Εδω βλεπω αυτη τη στιγμη οτι οι αποψεις ειναι διαφορες, τελικα ποια ειναι η ορθη?

Link to comment
Share on other sites

ορθη απαντηση δεν υπαρχει......αλλοι ειναι υπερμαχοι του διαλυματος χλωρινης σε πιθανη απολυμανση και αλλοι που δεν θελουν ουτε καν να την ακουσουν.....

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστος ο δημοσθενης!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηροῦσα καὶ παρατηρῶ συχνὰ καὶ εἰδικὰ τώρα τὸ καλοκαίρι μερικοὺς μπαρμπάδες καραφλοχλωρινοσακουλοχταποδοτριαινοφόρους τοῦ βυθοῦ, χρησιμοποιοῦν συχνὰ πυκνὰ χλωρίνη κυρίως KLINEX

:) ( τὸ ἀσφαλεστερο λευκαντικὸ γιατί εἶναι τὸ ἁγνότερο, κάνει τὴ ζωή μας πολὺ πιὸ εὔκολη ) :bigemo_harabe_net-88: . Ἡ διαπίστωση λοιπὸν εἶναι ὅτι νεκρώνει τὰ θαλάμια ( φωλιὲς χταποδιῶν ) γιὰ πολλὰ πολλὰ χρόνια. Ἐντάξει τὸ κύριο συστατικό της εἶναι τὸ ὑποχλωριῶδες νάτριο ποὺ εἶναι διαλυτὸ στὸ νερὸ κτλ κτλ κτλ. Πῶς γίνεται ὅμως μετὰ ἀπὸ τὴ χρήση της σὲ ἕνα ὑδάτινο περιβάλον νὰ μὴ ζωντανεύει ὁ βράχος ξανά; Γενικὰ λοιπὸν ὅσο μποροῦμε πρέπει νὰ εἴμαστε προσεκτικοὶ στὴν ὑπερβολικὴ ἀπολύμανση. Τὸ βράσιμο γιὰ μένα εἶναι ἡ τέλεια λύση.



Το διάλυμα υποχλωριώδους νατρίου έχει ελαφρά υποκίτρινο χρώμα. Χρησιμοποιείται κυρίως για την απολύμανση (καταστροφή των παθογόνων μικροοργανισμών) του πόσιμου νερού και των λυμάτων για να αποφευχθεί η μετάδοση των ασθενειών, όπως και το αέριο χλώριο και το διοξείδιο του χλωρίου (υδροχλωρικό οξύ και χλωριώδες νάτριο).

Όταν εκτίθεται σε υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος μειώνεται γρήγορα η περιεκτικότητα του σε διαθέσιμο χλώριο γιατί διασπάται.

Χρησιμοποιείται και ως ρυθμιστής pH σε λύματα, βιομηχανικό ή πόσιμο νερό ή σε πισίνες.

Το υποχλωριώδες νάτριο χρησιμοποιείται εκτός από την επεξεργασία υγρών αποβλήτων και για απολύμανση, συμπεριλαμβανομένης της προχλωρίωσης στην κατεργασία νερού για παραγωγή πόσιμου, ελέγχου του υδρόθειου, της διόγκωσης της ενεργού ιλύος και κατά των οσμών.

Η πυκνότητα ενός διαλύματος 6% είναι περίπου 1,1 gr/cm3. Η δραστικότητα ενός διαλύματος υποχλωριώδους νατρίου εξαρτάται από το χρόνο που μεσολαβεί ανάμεσα στην παρασκευή και στη χρήση του. Και τούτο γιατί υφίσταται υδρόλυση, είτε βρίσκεται σε ανοικτό είτε σε κλειστό δοχείο. Η υδρόλυση είναι, επίσης, συνάρτηση της θερμοκρασίας. Το εμπορικό διάλυμα έχει διάρκεια ζωής (διατηρεί την απολυμαντική του δράση) περίπου 12 έως 24 μήνες, με την προϋπόθεση ότι φυλάσσεται σε θερμοκρασίες δωματίου.

Εν τελη η χλωρινη και η χρηση της για να πλυνουμε τις πετρες δεν εχει καμια σχεση με τα θαλαμια των χταποδιων. Ουτε εγκλωβιζεται χλωριο στις πετρες ουτε κανουμε χρηση αντιχλωριου στα θαλαμια. Οι πετρες αν δεν απολυμανθουν υπαρχει μεγαλυτερος κυνδινος απο οταν μπαινουν στο ενυδρειο χωρις καποια μεθοδο προλυψης ειδικα εαν οι πετρες εχουν μαζευτει απο καποιο υποπτο μερος. Με το βρασιμο σκοτωνουμε τα ποιο πολλα βακτηρια, αλλα με την χλωρινη λογο της διαβρωτικης της ικανοτητας ξεκολλαει και τα παντα.

Απο εκει και περα ο καθενας πρατει αναλογα οπως επιθυμη βεβαια.

Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα την ολη διαδικασια που σας περιεγραψα παραπανω εβαλα την πετρα στο ενυδρειο και δεν εχω διαπιστωση κατι διαφορετικο να συμβαινει.Τα ψαρια ειναι υγιεστατα,το ph παραμενει ιδιο με πριν και η πετρα στολιζει πολυ ομορφα το ενυδρειο μου.Τωρα αν διαπιστωσω κατι στην πορεια σιγουρα θα την βγαλω

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...