Jump to content

Αποριες Σχετικα Με Φυτεμενο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, εχω μερικες αποριες οσον αφορα το φυτεμενο ενυδρειο..

Εχουμε και λεμε εχω ενα ενυδρειο 144 λιτρα και ενα σαμπ 72 λιτρα

1ον) σε σχεση με το θαλασσινο (reef) ο κανονας 1watt/ltr ισχυει και για το γλυκο (φυτεμενο) ?αν οχι ποσα watt/ltr πρεπει να υπολογιζω ?

2ον) το σαμπ μπορω να το χρησιμοποιησω η ειναι περιτο απο τη στιγμη που εχω εξωτερικο φιλτρο?

3ον) ειναι αναγκαστικο οτι πρεπει να εχω μπουκαλα CO2 η μπορω να συντηρησω φυτεμενο και χωρις?

4ον) το υποστωμα ποσο εκατοστα παχους πρεπει να εχει?

5ον) αν ειναι δυνατον να μου κανετε ενα προχειρο υπολογισμο στο ποσο θα μου στοιχησει να το στησω με βαση οτι εχω ηδη ενυδρειο ,σαμπ, φωτιστικο, εξωτερικο φιλτρο, αεραντλια και θερμοστατη

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Έγινε επεξεργασία - nikos gn
Link to comment
Share on other sites

Πρωτον απο ολα πρεπει να ξερεις οτι οι ερωτησεις (βατ,υποστρωμα,co2) εξαρτωνται απο το τι ειδους φυτα θελεις να βαλεις(χαμηλων,μετριων,υψηλων απαιτησεων)....

δες εδω καποια φυτα http://www.tropica.com/en/plants/plant-list-a-z.aspx και αν πατησεις πανω τους θα σου βγαλει τον βαθμο δυσκολιας τις απαιτησεις τους... :)

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

Καποιος αλλος να μου απαντησει στις υπολοιπες αποριες? :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Καποιος αλλος να μου απαντησει στις υπολοιπες αποριες? :bigemo_harabe_net-134:

διαλεξες τι φυτα θελεις να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα βαλω χαμηλων απαιτησεων φυτα και μετα βλεπουμε.. οι υπολοιπες αποριες μου ομως δεν σχετιζονται με αυτο, βασικα πιο πολυ θελω να μαθω για τη χρησιμοτητα του σαμπ και μετα για το παχος του υποστρωματος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, απλα αναρωτιεμε κατα ποσο θα φιλτραρεται καλα το νερο απο τις ακαθαρισιες ποθ θα καθοντε στο βυθο, διοτι καλα τα ειχα βολεψει οταν ειχα θαλασσινο λογω κυκλοφορητων αλλα τωρα στο γλυκο απο οτι ξερω δεν θελει πολυ κυκλοφορια..

Link to comment
Share on other sites

το sumb ειναι ο το καλυτερο για θεμα φιλτρανσης αλλα ειναι θεμα χωρου.

για φυτα χαμηλων απαιτησεων δεν θα χρειαστεις co2 αλλα αμα σκευτεις για αργοτερα υπαρχει και η φτηνη λυση diy.

για υποστρωμα θα σου προτεινα εγω κατι τετοιο ειναι πολυ αποτελεσματικο και δοκιμασμενο

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=668

Link to comment
Share on other sites

εγω σκουπα βυθου δεν εχω χρησιμοποιηση ποτε ουτε στο φυτεμενο που ειχα ουτε στην αφρικη που εχω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το σαμπ το κραταω δηλαδη, στο πρωτο διαμερισμα θα μπουν τα υλικα φιλτραρισματος, στο 2ο θα βαλω τον θερμοστατη και στο τριτο θα ειναι η αντλια επιστροφης.

Μια τελευταια ερωτηση αν και μαλον περιτη, στο γλυκο οπως και στο θαλασσινο να φανταστω θελει πρωτα να περασει μια περιοδο στρωσιματος? Αν ναι ποσο καιρο να το αφησω να στρωσει χωρις ζωντανα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια ερωτηση αν και μαλον περιτη, στο γλυκο οπως και στο θαλασσινο να φανταστω θελει πρωτα να περασει μια περιοδο στρωσιματος? Αν ναι ποσο καιρο να το αφησω να στρωσει χωρις ζωντανα μεσα?

Οι μετρησεις θα σου δειξουν ποτε ειναι στρωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ὑπόψιν δὲν κάνομεν ἐπιστημονικὴν ανάλυσιν ἐδῶ ἁπλὰ παραθέτομεν χρηστικὰς – πρακτικάς πληροφορίας καὶ αὐτὸ τὸ λέω διότι τὸ θέμα ἔχει ἐξαντληθεῖ εἰς τὸ παρελθόν, πλεῖστων ἀντιπαραθέσεων.

Τὸ ἐνυδρεῖο μόνο τοῦ δὲ θὰ στρώσει ποτέ :) , ξεκίνα πολὺ πολὺ πολὺ ἀργὰ τὴν ἰχθυοφόρτωσή του καὶ πίστεψε μὲ δὲ θὰ ἔχεις πρόβλημα καὶ αὐτὸ τὸ λέω ἀπὸ προσωπικὴ ἐμπειρία. Ναί, ὑπάρχουν χομπίστες ποὺ χρησιμοποιοῦν ἀμμωνία, ἄλλοι χρησιμοποιοῦν τροφές, ἄλλοι μπόλια καὶ ἄλλοι συσκευασμένα βακτήρια.

Ὁ πιὸ πρακτικὸς τρόπος εἶναι νὰ ἀποχλωριώσεις αὐτὸ τὸ θαυματουργὸ ὑγρὸ ποὺ λέγεται νερὸ βρύσης, νὰ βάλεις τὸ ὑπόστρωμά σου, νὰ στήσεις τὸ sump, τὰ φίλτρα κτλ μετὰ νὰ ρίξεις κάποιο σκεύασμα μὲ ἕτοιμα βακτήρια στὰ φίλτρα ( ποὺ δὲν εἶναι καὶ ἀπαραίτητο ) καὶ στὴ συνέχεια νὰ μπεῖ ὁ πρῶτος κάτοικος τοῦ ἐνυδρείου. Μετὰ ἀπὸ μία ἑβδομάδα ὁ δεύτερος κτλ κτλ κτλ. Κάθε μεταβολὴ ποὺ θὰ κάνεις ἁπλὰ θὰ πηγαίνεις ΑΡΓΑ καὶ τὸ ἐνυδρεῖο σου θὰ στρωθεῖ μία χαρά. Καὶ βέβαια θὰ κάνεις μετρήσεις σὲ ἀμμωνία, νιτρώδη καὶ νιτρικά, ποὺ θὰ σὲ βοηθοῦν νὰ καθορίζεις τὶς ἀνάλογες ἀλλαγὲς νεροῦ.

Δὲν εἶχα ποτὲ πρόβλημα σὲ στρώσιμο ἐνυδρείου μὲ αὐτὴ τὴ διαδικασία καὶ δὲν εἶχα καὶ τὴν ὑπομονὴ νὰ βλέπω ἕνα ἐνυδρεῖο ἄδειο καὶ ἔρημο γιὰ 30 μέρες.

ΥΓ Ὅλα τὰ παραπάνω εἶναι προσωπικὲς ἐμπειρίες καὶ μὴν ἀρχίσουμε πάλι ἀντιπαραθέσεις

:) , ἄλλωστε ἂν ψάξει στο ΑΖ ὁ φίλος μας θὰ βρεῖ ἕνα σωρὸ συμβουλές.

Χαιρομε παρα πολυ που το ακουω αυτο, διοτι ουτε εγω αντεχω αδεια ενυδρεια.. οποτε βαζω καποιο ανθεκτικο ψαρακι στα σιγουρα, μπορω μηπως να βαλω και καποιο φυτο για να γινεται και ολοκληρωμενα ο κυκλος του αζωτου?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...