Jump to content

Υπαρχει Τεστ Καλιου Για Γλυκο Νερο???


Recommended Posts

καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τεστ καλιου για φυτεμενο ενυδρειο?

καμια καλη εταιρια???/

το καλιο σε τι επιπεδα πρεπει να ειναι? λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα οσο και να εχεις αλλα θεωρω οτι παν μετρον αριστον

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομενες λοιπον την τελευταια σου σκεψη αποφασισαν οι εταιρειες πως δεν χρειαζεται η παραγωγη τεστ καλλιου για γλυκο νερο.....

Link to comment
Share on other sites

και που ξερω εγω οτι θα εχω περρισεια??????

Link to comment
Share on other sites

εχεις δεν εχεις δεν τρεχει τιποτα.οπως ειπα δεν χρειαζεται να ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Tεστ για κάλιο απο την ocean life. Χρησιμοποιώ το kalium - potassium της εταιρείας αυτής και καθώς κάτι έψαχνα στο ιντερνετ έπεσα πάνω στο βίντεο αυτό:

Από ότι είχα μιλήσει με κάποιον που ασχολείται με φυτεμένα μου είπε ότι σε ενα hi tech φυτεμένο συνήθως πρέπει να είμαστε σε κάλιο γύρω στα 20 mg/l. Η δοσολογία που λέει το κάλιο της εταιρείας είναι: βάζοντας 10ml ανα 100 λίτρα νερού το κάλιο ανεβαίνει 4 mg/l. Εγώμε βάση τις οδηγίες στο 60λιτρο μου θα έβαζα 6ml κάθε βδομάδα (2ml μέρα παρα μέρα) αλλά ρίχνω 4-5 ml μέρα παραμέρα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Και περισσοτερο να εχεις δεν τρεχει κατι,ουτε αλγες θα εχεις ουτε τιποτα.

Δεν το χρειαζεσαι το τεστ για μενα,απλα ριχνε οσο λεει το μπουκαλι καθημερινα και θα εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ δεν έχεις πρόβλημα με άλγες. Απλά το έβαλα γιατί δεν περίμενα να υπάρχει τεστ για κάλιο (δεν έχω δει άλλο) και για να πω αυτό περι high tech φυτεμένου και 20mg/l αν θέλει κανείς να έχει την πληροφορία σαν μπούσουλα και για τα μη high tech φυτεμένα. Το μπουκάλι του ocean life potassium που έχω λέει ότι τα φυτά χρειάζονται 15mg/l.

Δηλαδή αν κάποιος δει ότι έχει ελλειψη καλίου σε φυτεμένο με δύσκολα φυτά κλπ ενώ ρίχνει κάλιο, ίσως να πρέπει να ρίξει παραπάνω από αυτό που λένε οι οδηγίες.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...