Jump to content

Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θα μπορουσατε να μου δωσετε ενα χερακι?Εχω ενα ενυδριο 40 λιτρων στο οποιο ειχα γκαπι και ξιφοφορουσ.Δυστιχωσ απεβιωσαν και εγω λογο τρεξιματοσ δν το ανανεοσα.Τωρα θελω να κανω μια καινουρια ψαροσυνθεση(και ντιζαιν).Θα μπορουσε κανεισ να μ προτινει μια?Να ειναι οικονομικα τα ψαρακια λογο χαμιλου μπατζετ και να ειναι ''ομορφα'' καθωσ εχω και μια τρελα με τα ωρεα ψαρια.Απο ειδοσ δν εχω προβλημα αρκει να κανουν μαζι και να χορανε σαν αριθμοσ.Ευχαριστω για τον χρονο σασ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρεσαι συγκεκριμένα για ζωοτόκα;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα Celestial pearl danio (CPD) ή Pseudomugil gertrudae ή γαρίδες με σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Για γλυκού νερού μιλάμε σε αυτή την κατηγορία. Δύσκολο....

Link to comment
Share on other sites

Η σκεψη του Φωτη ειναι πολυ ωραια!Και τα 2 ειδη ειναι πολυ ομορφα,μονο που μπορεις να βαλεις μονο το ενα ειδος και να το συνδιασεις και με γαριδες.Βαλε και αρκετα ευκολα φυτα και θα γινει σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι οντωσ πολυ ομορφα ψαρακια και θα μπορω να βαλω και γαριδεσ που παντα ηθελα αλλα....με αυτα τα ειδη μπορω να βαλω καποιο αλο ειδοσ ψαριου η πανε αποκλιστικα μονα τουσ?Καμια αλλη ιδεα που να μπορω να σινδιασω 2-3 ειδη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι οντωσ πολυ ομορφα ψαρακια και θα μπορω να βαλω και γαριδεσ που παντα ηθελα αλλα....με αυτα τα ειδη μπορω να βαλω καποιο αλο ειδοσ ψαριου η πανε αποκλιστικα μονα τουσ?Καμια αλλη ιδεα που να μπορω να σινδιασω 2-3 ειδη?

Δυστυχώς σε ενυδρείο 40 λίτρων δεν έχεις επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα προτεινα CPD σε καποιον αν δεν ξερει καλα τις απαιτησεις τους και ειναι ευαισθητα ψαρακια διοτι εχω ακουσει οτι τα φερνουν κατευθειαν απο την φυση και δεν επιβιωνουν παντα μεχρι να φτασουν στα ενυδρεια μας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια διωρθωση το ενυδρειο ειναι 50 λιτρα κ οχι 40 απο λαθοσ υποθικε 40.Τωρα για τα ψαριακια αν εχουν αρκετεσ απετησεισ δν θα ειμαι σε θεση να τουσ δωση την καταληλη φροντιδα.Σε αυτα τα λιτρα(ξαναλεω ειναι 50 και οχι 40)θα μπορουσα να βαλω μερικεσ γαριδεσ?Αν ναι μαι ποιο ειδοσ ψαριου θα μπορουσε να συνδιαστει για να μν υπαρηουν προβληματα?Το στησιμο του ενυδριου ειναι απλο,εχει μονο μια πετρα και 2 μικρα ξυλα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού επιλέξεις το τι ψάρια θα φιλοξενήσεις θα πρέπει να μελετήσεις πολύ καλά το προφίλ τους και να μάθεις ποιες είναι οι απαιτήσεις τους από παράμερους νερού, διατροφή, θερμοκρασία, διακόσμηση ενυδρείου κτλ!

Με γνώμονα αυτά θα στήσεις και το ενυδρείο σου!

Υ.Γ. Εγώ δεν είμαι της άποψης ότι κάποιο είδος είναι ευκολότερο από κάποιο άλλο! Όλα τα ψαρια είναι ζωντανοί οργανισμοί το καθένα με διαφορετικές απατήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ebenos και εγω σιμγωνω μαζι σου σε ολα τα ειδη πρεπει να9ι δεινουμε ολη μασ την προσοχη και φροντηδα για απο την αρχη ''ζητησα'' ενα ανθεκτηκο ειδοσ και να ειναι στο μεσο ορο.Με τη φραση ''μεσο ορο'' ενοω να μην χρειαζεται πολυ οξινο η πολυ αλκαλικο νερο,να μην ειναι επιθετικο προσ αλλα ψαρια του ιδιου ειδουσ η και διαφορετικου,να μην χρειαζεται καπια σιγγεκριμενα αξεσουαρ(πχ καπιο ιδικο φυτο,η καπιο μεγαλησ/μικρησ ροησ φιλτρο)κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

…και να μπαίνει στο ενυδρείο μου, αυτό δεν το είπες!

Νομίζω ότι οι προτάσεις των παιδιών ανταποκρίνονται απολυτα σε αυτά που ζητάς!

Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις από μόνος σου!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ναι με συγχωρεισ το παρελειψα.Ευχαριστο για το λινκ,ωραιο το ψαρακι και κοινονικο το μονο ''προβλημα ειναι οτιαν πυκνοφυτεψω το ενυδριο μ δν θα εχει και πολυ χωρο.Κριμα που δν μπορω να βαλο γαριδουλεσ γτ πραγματικα ηθαλα πολυ!!Ασ πουμε οτι βαζω αυτο το ψαρακι για αρχη τι αλλα μπορο να βαλω μεσα(εκτοσ απο dianos και μερικα tetras)Κποιον γλυφτη θα μπορουσα να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Τα cpd δεν είναι ένα ψαράκι, είναι μικρόσωμα ψάρια που μπαίνουν σε κοπάδι 6-8-10 ατόμων!

Το τελικό τους μέγεθος δεν ξεπέρνα το 3εκ οπότε δεν τίθεται θέμα αν χωρανε!

Όσο για της γαρίδες μπορείς να βάλεις, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αν είναι μεγαλύτερες από αυτά!

Για το ενυδρείο που διαθέτεις είναι μια χαρά και θα τα ευχαριστηθείς, ρίξε και μια μάτια εδώ για φυτά και μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Δν ειπα οτι δν θα χωρανε θα χωρανε και θα ειναι και μια χαρα αλλα αν θα θελω ναι βαλω και καπια αλλα ψαρακια που να ειναι ισωσ πιο υπερκινιτικα και ταιριαζουν με αυτα παντα μπορει ο χωροσ να μην ειναι καλο(οχι να μην χωρανε)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση έχει ήδη δοθεί ότι αυτά τα ψάρια, στο δικό σου ενυδρείο με το συγκεκριμένο μέγεθος πρέπει να μπουν μόνα τους!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οτι ειδοσ και να βαλω θα μπει μονο του?Αντε και με καμια γαριδα κανα σαλιγκαρι και στιν χειροτερι ενα αλγοφαγο ψαρι(γλυγτη δλδ)?????

Link to comment
Share on other sites

Μην φορτώνεις το ενυδρείο σου, είναι μικρό και από θέμα όγκου και συνεπώς και από θέμα φιλτρανσης.

Όσο προσθέτεις ζωντανά επιβαρύνεις το σύστημα σου.

Ακόμα και ένα σαλιγκάρι προσμετράτε στην συνολικη ιχθυοφορτιση σου.

Όσο για τον γλυφτη που λες αν σου πω ότι φτάνει το μισό μέτρο σε μήκος θα αλλάξεις αμέσως γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...