Jump to content

Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Καλησπέρα!!Νομίζω ότι πρέπει να βγάλεις τα κοχίλια απο μέσα γιάτι θα έχεις εκτός των άλλων και πρόβλημα με το ph!!Και δες και τις πέτρες που έχεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πετρα/βραχοσ ειναι κανονικο διακοσμητικο τα κοχιλια ειναι επισησ διακοσμητικα αλλα σκευτομαι να τα βγαλω.Απο φυτα εχω 1 ειδοσ και ειναι λιγο μικρο σκευτομαι να ''αναπαραξω'' αυτο.Το ξερο οτι θα διμιουργησω μεγαλη φασαρια αλλα τρ ειναι δυσκολο να αλο αλλα φυτα ισωσ βαλο πριν βαλω ψαρια.Τρ για την ριζα μαλον θα την ''μαζεψω'' λιγο,ττρ την βραζω ακομα οταν τελιοσει το βρασιμο και το νερο θα ειναι καθαρο να την βαλω κατεφθειαν μεσα η να την αφεισω να στεγνωσει πρωτα?

Link to comment
Share on other sites

Επισησ αντι να παρω το biomitrivec τησ sera πηρα το nutrafin cucle ξερει κανεισ ποιο ειναι πιο καλο?Το nutrafin λεει απο εξω οτι ειναι πιο υσχιρο και σκευτηκα οτι σε συνδιασμο με την καπια(εστω μικρι) βιολογεια που ειχε το ενυδρειο θα βοηθησει να στροσει το καινουριο υλικο(και νααναπτηχθε επαρκη βιολαγια)πιο γρηγορα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

η προσωπικη μου αποψη το ενυδρειο σαν χομπι ειναι δαπανηρο και απαιτητικο. πρωτα πρεπει να στρωσεις το φιλτρο με βακτηρια τροφη και να εχεις υγρα τεστ. οταν η αμμωνια και τα νο2 πεσουν στο μηδεν τοτε βαζεις ψαρια μεσα. το ποσα ψαρια μπαινουν σε ενα ενυδρειο εξαρτατε απο το μεγεθος του ενυδρειου.οσο για τα λιτρα του ενυδρειου σου εγω προσωπικα θα εβαζα εναν μονομαχο μονο.αλλα ο μονομαχος χρειαζεται μαλακο νερο που δεν εχεις την εμπειρια να φτιαξεις,αρα μενει μερικα αρσενικα γκαπυ μονο για να μην υπαρχουν γεννες.μονο ετσι θα χαρεις το χομπι δεν θα απογοητευτεις αργοτερα και δεν θα βασανιζονται και τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

8α παραμινω στην ψαροσιν8εση που μ εχουν προτινει τρ νομιζω ειναι 3ευτιλα σε ενα 50λιτρο ενυδριο να μπει 1 μονο ενασ μονομαχοσ ή μερικα γκαπι!!Επισεισ τα τεστ ειναι καποσ αχριστα απο την ενια του οτι δν εχω σκοπο να αποκτισω και αλλα ενυδρεια στο αμεσο μελον και τα τεστ 8α μ φανουν χρισημα μονο τρ στην αρχη αρα γτ να παω να δωσω τοσα χρηματα για τα τεστ ενο μπορο να κανω οτι τεστ 8ελω με 1 ευρο/τεστ και τα χρηματα που θα εδεινα για τα τεστ θα τα δωσω σε ψαρια η φυτα!?!?

Link to comment
Share on other sites

8α παραμινω στην ψαροσιν8εση που μ εχουν προτινει τρ νομιζω ειναι 3ευτιλα σε ενα 50λιτρο ενυδριο να μπει 1 μονο ενασ μονομαχοσ ή μερικα γκαπι!!Επισεισ τα τεστ ειναι καποσ αχριστα απο την ενια του οτι δν εχω σκοπο να αποκτισω και αλλα ενυδρεια στο αμεσο μελον και τα τεστ 8α μ φανουν χρισημα μονο τρ στην αρχη αρα γτ να παω να δωσω τοσα χρηματα για τα τεστ ενο μπορο να κανω οτι τεστ 8ελω με 1 ευρο/τεστ και τα χρηματα που θα εδεινα για τα τεστ θα τα δωσω σε ψαρια η φυτα!?!?

Η επιλογή είναι δικια σου, προτάσεις έγιναν αλλά το σκεπτικό σου είναι λάθος!

Δηλαδή άλλοι που κρατανε σε 500 λίτρα ενυδρείο ένα arowana τι να πουνε, ότι είναι ξεφτίλα που χαραμίζουν τόσο μεγάλο ενυδρείο για ένα ψάρι?

Όσο για τα τεστ το συζητήσαμε ξανά και μπορείς να πράξεις όπως πιστεύεις, εμείς οφείλαμε να σου πούμε ότι τα τεστ είναι η εικόνα του ενυδρείου σου και σε καμία περίπτωση δεν είναι αρχιστα και πεταμένα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι επιλογη τουσ να εχουν οτι ψαρι 8ελουν στο ενυδρειο τουσ εγς το ειπα αυτο γτ αφου μπορω να βαλω 6 cpd 6 cory 2 snail kai 2 shrimps γτ να βαλω μονο ενα μονομαχο???Οσο για τα τεστ την εικονα του ενυδρειου την περνεισ μια φορα!Αν κανεισ οτι εκανεσ και πριν,σε 8εμα αλαγων νερου κτλπ,8α μεινει ιδια αρα τα τεστ μενουν για το ΑΝ 8α 3ερκινησεισ ενα αλλο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θελεις τις συμβουλες μας κανε οτι νομιζεις....δεν εισαι υποχρεωμενος να τις ακολουθεις...απλα αν αντιμετωπιζεις προβληματα μετα με το ενυδρειο σου θα εισαι υπευθυνος επειδη δεν εκανες αυτο που πρεπει για το καλο των ψαριων...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας εκ των οποίων υποστήριξε την ψαροσυνθεση των cpd, εγώ σχολίασα το χαρακτηρισμό ξεφτιλα!

Όσο γιαυτο που λες για τα τεστ θα καταλάβεις από μόνο σου στο μέλλον πόσο λάθος γνώμη έχεις σχηματίσει!

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Giannakis27 αν αναφερεσε στην ψαροσυν8εση δν την εφτια3α εγς αλλα μ την προτινανε.Εγς σαν απυροσ δν μπορο να 3εχορισω αν ειναι καταλιλη η οχι αλλα για να μν εφερε κανεισ αντιριση λογικα ειναι οκ.Και ναι δν 8ελω ννα προκλυ8ουν προβληματα κα8ωσ δν 8α ειναι ευχαριστω ουτε για μενα ουτε για τα ψαρακια αρα αν εχεισ καπια διορ8οση πανω σε καπιο συγγεκριμαινο 8εμα ευχαριστωσ να την ακουωω

Φιλε ebenos εχω καταλαβειοτι στο χομπιμασ κανενασ δν μπορει να ειναι σιγουροσ ή απολυτοσ για κατι εκτοσ κι αν το βιοσει/επιβεβαιοση ο ιδιοσ.Για τα τεστ 8α ακολου8ισω αυτο που πιστευω και 8α δω στην πορια πωσ 8α ε3ελιχθει

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Giannakis27 αν αναφερεσε στην ψαροσυν8εση δν την εφτια3α εγς αλλα μ την προτινανε.Εγς σαν απυροσ δν μπορο να 3εχορισω αν ειναι καταλιλη η οχι αλλα για να μν εφερε κανεισ αντιριση λογικα ειναι οκ.Και ναι δν 8ελω ννα προκλυ8ουν προβληματα κα8ωσ δν 8α ειναι ευχαριστω ουτε για μενα ουτε για τα ψαρακια αρα αν εχεισ καπια διορ8οση πανω σε καπιο συγγεκριμαινο 8εμα ευχαριστωσ να την ακουωω

Εισαι φοβερος,φταινε που ασχοληθηκαν μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια μια ανανεωση χτεσ εκανα ενα τεστ στο νερο και εχω τα παρακατω αποτελεσματ

Ph 7,2

Gh 10

Kh 6

No2 0

No3 0

Nh3/nh4 0

Υπαρχη καπια αλαγη που πρεπει να κανω στη ψαροσυνθεση που μ εχετε προτεινει?μ προτειβετε καμια καινουρια ψαροσυνθεση?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τις μετρησεις σου δεν εστρωσε το ενυδρειο σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...