Jump to content

Χειροποίητο Ενυδρείο Για Κιχλίδες Αμερικής


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κύριοι

Όπως θα δείτε και από το nickname μου λέγομαι Αντώνης αλλά όλοι μου οι φίλοι με φωνάζουν ξυπόλητο άρα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να με φωνάζετε έτσι. Αύριο ξεκινάω το δεύτερο χειροποίητο ενυδρείο για κιχλίδες το πρώτο έχει τροπικά ψάρια. Θα ήθελα μέσω αυτού του θέματος να κάνω μια συνεχή ενημέρωση της προόδου αλλά και κυρίως να πάρω οποιαδήποτε σημαντική βοήθεια από τους γκορού του είδους. Αρχικά στοιχεία που μπορώ να δώσω είναι ότι το ενυδρείο θα είναι 70*30*35 και ότι έχω πάρει και κόντρες ελπίζω να επανέλθω σύντομα με φωτογραφίες.... Περιμένω συμβουλές

Ο ΞΥΠΟΛΗΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντώνη καλησπέρα και καλώς όρισες στο aquazone!

Θα είναι χαρά μας να σε έχουμε κοντά μας και να συνεισφέρουμε και εμεις όπου μπορούμε σε αυτή την νέα σου προσπάθεια!

Ελπίζω να σου έχει ξεφύγει ένα μηδέν στο προφίλ σου και το ενυδρείο σου με τα αγγελόψαρα να είναι 120 λίτρα αντί για 12!

Αν θέλεις κάνε μας μια μικρή εισαγωγή για το τι ψάρια σκέπτεσαι να βάλεις στο καινούργιο σου setup και γενικά δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε

Αυτο που λες 12 λιτρα χειροποιητο με τροπικα ψαρια το εννοεις η εχεις κανει καποιο λαθος στα λιτρα?γιατι αν στα 12 λιτρα εχεις γαυοψαρα και αγγελοψαρα(ποσα ειναι και χωρανε?)τοτε θα πρεπει να ριξεις πολυ διαβασμα πριν κανεις το οτιδηποτε....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ορισες φίλε μου... Βασικά θα συμφωνήσω με τον εμπνενο μάλλον του ξέφυγε ένα μηδέν έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίδες έχετε δίκιο.... 120 lt είναι.... Στο θέμα μας τώρα. Το πως να φτιάξω το ενυδρείο το ξέρω αρκετά καλά λόγω εμπειρίας και αρκετών κατασκευών γενικά,,,, Αυτή τη φορά επειδή είναι και πιο μικρό θα προσπαθήσω να μη βάλω κόντρες... οι φωτό που θα ανεβάσω θα δείξουν αν πέτυχε η όχι... τώρα για ψάρια θέλω να βάλω στο τελικό στάδιο περίπου 8 το πολύ 10... Τα ψάρια είναι Apistogramma blue και gold και papiliochromis crown ruby ,,, Ερωτήσεις τώρα υπάρχουν κάποια φυτά που προτείνεται? και δεύτερο καμιά συμβούλη για το στήσιμο?

Ευχαριστωωωωώ

Ο ΞΥΠΌΛΗΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στην κατασκευη Αντωνιε!

Σκεφτεσαι να βαλεις ζευγαρια;Απιστο ενα ζευγος,αν και φοβαμαι οτι θα τσακωθουν με τα αλτισπινοζους.

Λιγα κλαδακια,φυλλα στο βυθο για τα απιστο,καμμια βαλισηνερια και καποιο φυτο επιφανειας θα ελεγα.ευκολα και ωραια.

:)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο μενα! περιμενουμε και φωτο απο την κατασκευη! παντος αν μπορεις να κανεις μεγαλυτερο ενυδρειο τοτε θα ειναι ενα πολυ μεγαλο + γιατι θα εχεις περισσοτερες επιλογες.αν οχι,τοτε θα σου πουνε και τα παιδια μερικες καλες ψαροσυνθεσεις! καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το φύλλα στο βυθό? Και κατι αλλο για να βάλεις καποιο ξυλο μεσα πρεπει να κανω καποια διεργασια?

Ο Ξυπολητος

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το φύλλα στο βυθό? Και κατι αλλο για να βάλεις καποιο ξυλο μεσα πρεπει να κανω καποια διεργασια?

Ο Ξυπολητος

Ξυλα απο pet shop απλα ενα ξεπλυμα και τελος.Φυλλα εννοω αυτα

http://www.google.gr/search?q=catappa+leaves&hl=el&prmd=imvnsfd&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=VGY1UPjwIq6K4gS85IGwBw&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1152&bih=566

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βάλω κάτι δικό μου μέσα από ξύλο?δεν κανει?κ κάτι άλλο καμία πρόταση για λάμπες κ φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βάλω κάτι δικό μου μέσα από ξύλο?δεν κανει?κ κάτι άλλο καμία πρόταση για λάμπες κ φίλτρο?

Εννοεις καποιο ξυλο απο την φυση;

Μια λαμπα Τ8 σε καλυπτει θεωρω,αν βεβαια δεν πας για απαιτητικα φυτα...Ενα εξωτερικο φιλτρο πχ EHEIM 2215 σε καλυπτει.Ειναι καλο βεβαια για λογους ασφαλειας να εχουμε 2,οποτε θα μπορουσαν να ειναι και μικροτερα,ωστε να μην σου γινει το ενυδρειο πλυντηριο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ή κάποιο επεξεργασμενο....και οι διαστασεις ανανεώθηκα οι τελικές είναι 70*40*35 περίπου 90 λίτρα από δευτερα ξεκίνα η κατασκευή του και θα ανεβάσω φωτό .....

Ο Ξυπόλητος

Link to comment
Share on other sites

Α και για φίλτρο αποφάσισε για εδωτερικο της eheim pick up 2010

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πολύ μικρό το φίλτρο που επιλέγεις και χωρίς καθόλου χώρο για βιολογικό υλικό!

Προτείνω να πας σε κάποιο εξωτερικό, στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Αντωνη!

Τωρα που αυξησες τα λιτρα σου σε 90 θα σου προτεινα να βαλεις 2 λαμπες!

Καλη επιτυχια και περιμενουμε φωτο!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα για φιλτρο θα ελεγα ενα 2213 eheim!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γει σας φίλοι μου λοιπόν μετά από αρκετό διάβασμα έχω καταλήξει σε 2 τρία πραγματάκια αλλά έχω χαθεί λίγο καταρχάς πάμε στα βασικά.... Φίλτρο eheim 2215 (το βρήκα προσφορα 65ε!!!!) θερμοστάτης jager 50w λάμπα Τ8 με ελαφρώς μπλε χρώμα, ψιλό χαλίκι 3mm σε μπεζ χρώμα ή άμμο σε περίπτωση ανάλογων ψαριών.... και εδώ έρχονται τα δύσκολα... Ψαροσυνθέσεις,,,, και φυτά,,,, Τα σκαλάρια που έχω στο άλλο ενυδρείο αν και μόλις τέσσερα βλέπω ότι θα δυσκολευτούν αν και γενικά από ότι ξέρω από το τόσο διάβασμα ... 35-40 l ανά σκαλάρι είναι ok. Άρα για σκαλάρια δεν το σκέπτομαι.... Θέλω λοιπό ένα φυτεμένο ενυδρείο με όχι τόσο απαιτητικά φυτά σε φωτισμό και λιπάσματα μιλάμε για ένα με δύο φυτά δηλαδή και μια ψαροσύνθεση κιχλιδικού τύπου που να είναι οικονομικά προσιτή και εύκολο να την βρεις.... Όλα αυτά για να προλάβω το κακό γιατί δεν θέλω αποτυχίες..... είχα είδη.... αν μπορείται λοιπόν ρίξτε καμιά πρόταση κυρίως για φυτά γιατί από τετάρτη ξεκινά λογικά το στρώσιμο και ψάρια που να μην τους επιτίθενται και επειδή απάντηση δεν βρήκα πουθενά αν βάλω δικό μου ξύλο μέσα σε μερικώς απολιθωμένη κατάσταση υπάρχει πρόβλημα?

Ευχαριστωωωω

Ο Ξυπόλητος

Link to comment
Share on other sites

Mετά από αρκετή σκέψη το ενυδρείο αποφασίστηκε (από εμένα) χαχαχα να γίνει κοινόβιο ενυδρείο Κεντρικής Αμερικής.... Ο εξοπλισμός που θα υπάρχει θα είναι ο ίδιος με τη διαφορά ότι οι λάμπες θα γίνουν δύο....Τα είδη που θα μπουν θα είναι από πολύ μελέτη ένα ζευγάρι xiphophorus helleri 4 ζευγάρια poecilia reticulata 3 αρσενικά xiphophorus maculatus 2 θηλυκά xiphophorus variatus και 5 corydoras aeneus.... Από φυτά 3 valisneria asiatica τρία hygrophilia polysperma για πίσω για μέση 4 microsorium petropus και μπροστά 4 cryptocoryne beckettli, μία μεγάλη ρίζα 1 επίπεδο βότσαλο και μία πράσινη πέτρα....σκούρο χαλίκι....

Ακούω σχόλια.....

Υ.Γ από αύριο θα αρχίσω να ανεβάζω φωτό αν οι συντονιστές θεωρούν ότι το θέμα πρέπει να μεταφερθεί ή να δημιουργηθεί καινούργιο περιμένω να τους ακούσω...

Ευχαριστώωωωωωωω

Ο Ξυπόλητος

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί ένας 50 αρης διάβασα πως η αναλογία είναι 0.5 watt ανά λίτρο...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που παιζει τον μεγαλυτερο ρολο ειναι η διαφορα της θερμοκρασιας ενυδρειου και χωρου περιβαλλοντος. με εσωτερικη θερμοκρασια 19-21 βαθμους και ενυδρειο 27+ ο πενηνταρης θα χτυπαει υπερωριες και δεν θα τα καταφερει καποια στιγμη, με τον 100αρη θα εχεις το κεφαλη σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Θα το μελετησω φίλε μου.... Ευχαριστώ παντως...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ας μου πει κάτι για τους συνδυασμούς

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να το κάνω με νέα τεχνική έβαλα ταινία διπλής όψης και χαρτοταινια στην αρχή για να μη λερωσω

post-50466-0-22514400-1346102195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...