Jump to content

Χειροποίητο Ενυδρείο Για Κιχλίδες Αμερικής


Recommended Posts

Όχι κι όμως μιλάω για απ έξω... Εννοούσα αφού τα αγοράσω πόσες μερες μπορούν να μείνουν εκτός μέχρι να τα βάλω μέσα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νομιζω φιλε Αντωνη οτι ο Δημητρης εννοουσε την διαδικασία για το ξυλο.

οσο για τα φυτα 3-4 μερες πιστευω θα αντεξουν.μπορεις να τα βγαζεις και με την σακουλα τους εξω για να τα βλεπει ο ηλιος!

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, τα ζωοτόκα μπαίνουν σε χαρεμάκια καλύτερα(1αρσενικό-3θυλικά), όχι ζευγάρια, για να μοιράζεται σε περισσότερες θυλικές η επιθετικότητα του αρσενικού. Όσο για τους ξιφοφόρους, επέλεξε μόνο 1 είδος γιατί υβριδίζουν μεταξύ τους και βάλε 1 αρσενικό ή αλλιώς τουλάχιστον 3 ( με αντοίστοιχα θυλικά) για να μην έχεις μάχες που μπορεί να έχουν δυσάρεστες συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Με όσους είχα μιλησει μέχρι τώρα μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλεις platy με helleri μαζί

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτησω να μου το κάνετε πιο απλο? Τι ακριβως είναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ιδού........

post-50466-0-79092300-1347107762_thumb.jpg

post-50466-0-33244900-1347107803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και περιμένω σχόλια

.........

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ξυπολιτε μολις διαβασα το ολο θεμα σου, και συχγαριτιρια για το ενυδρειακι σου! Φενεται πως πιανουν τα χερια σου και εγινε ωραια δουλεια αν και στο θεμα πατου θα ενεργουσα διαφορετικα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη. Και οι κολλησεις συνηθηζουμε να τις κανουμε στο μεγιστο της επιφανειας αλλα απο την στιγμη που εχεις και εξωτερικες γωνιες και παλι δεν τιθεται θεμα προβληματος. Οσο για το ξυλο επραξες πολυ σωστα αν και μετα το βρασιμο με ενα καλο ξεπλυμα θα μπορουσες να το βαλεις απευθειας και στο ενυδρειο μια που αυτη την κιτρινιλα που βγαζει το ξυλο ειναι ευεργητικη για τα ψαρια μας.

Απο εκει και περα καλη συνεχεια με το στρωσιμο του ενυδρειου. Τελικα τη υποστρωμα εβαλες;; με τον φωτισμο τη εκανες;;;

Link to comment
Share on other sites

Με το φωτισμο πήρα δύο λάμπες της jbl 15 w σε ροζ.χρωμα αν και μου ειπαν από το μαγαζί ότι με τα φυτά που εχω και με μια ειμαι οκ. Όσο για το υπόστρωμα έβαλα χώμα και υπόστρωμα manado μου το πρότειναν πολλοι και μου.είπαν ότι κρατάει ....

Link to comment
Share on other sites

Χωμα ε;;; Τη χωμα ακριβως εβαλες;; εκανες καποια μιξη με το jbl ή το εβαλες μονο του σαν καποια στρωση απο πανω ή απο κατω;

Βαλε και τις δυο λαμπες γιατι μονο με μια δεν..........

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι και μόνο του αρκεί .... μου είπαν επίσης ότι δεν χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο αλλά εγώ έβαλα και στη βάση λίγο λίπασμα της serra το κλασικό που είναι για την εκκίνηση....

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι και μόνο του αρκεί .... μου είπαν επίσης ότι δεν χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο αλλά εγώ έβαλα και στη βάση λίγο λίπασμα της serra το κλασικό που είναι για την εκκίνηση....

Μιλας για ''χωμα'' ή για ταμπλετες;Το ''χωμα'' σε συνδυασμο με αμμο,μπορει να ανακατευτει πολυ ευκολα απο ψαρια βυθου και να γινει ψιλομπαχαλο.....

:)

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλετες... Ήταν παρά πολύ το manado... Εχω βάλει 10l

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν καταλαβα εαν εβαλες καποιο φυτοχωμα ή φυλλοχωμα ή απο τον κηπο σου και εαν το ανακατεψες με το manado ή εβαλες πρωτα το χωμα και απο πανω το manado και σε τη αναλογιες;;;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με τη λέξη χώμα σας μπερδεψα... Μετά από συμβουλή από το πετ αλλά κ από τις οδηγίες εβαλα μόνο αυτό (manado) και πρόσθεσα κ ταμπλετες

Link to comment
Share on other sites

Ααα, οκ τοτε, το manado ειναι μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια .... Τώρα σε καμιά 10 αριά μέρες τα ψάρια....

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχω διαβάσει αυτά γιατί στο πρώτο ενυδρείο είχα χασει ψάρια.... βαδίζει αρκετά καλά το ενυδρείο και στρώνεται... ένα μικρό πρόβλημα προς το παρόν είναι η σκληρότητα αλλά θα την φτιάξω ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση... Τα φυτά μου δεν μου φαίνονται και πολύ καλά....Έχουν κιτρινήσει τα φύλλα τους κυρίως από τους κρυπτονήτες...καμιά ιδέα????

Link to comment
Share on other sites

Κρυπτοκορίνες.... ήθελα να πω μου βγήκε το όνομα του superman χαχαχαχαχα....

Link to comment
Share on other sites

Λαμπες εβαλες τελικα;; Το σπραυ μπαρ δεν ειναι καλα βαλμενο ετσι, βαλε καμια φοτο να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...