Jump to content

Θεμα Με No2


Recommended Posts

Και στα τρεια ενυδρεια που εχω, εχω ενδυξεις No2 απο 0.025 εως 0.05 αυτο που μπορει να οφειλεται?

Η αλλαγες νερου εγειναν αρχες εβδομαδας και γινωνται καθε δεκαπεντε μερες.

Τα ενυδρεια ειναι σρωμενα.

Το RIO 240 τρεχει ενα χρονο, το EHIM 54 τεσσερεις μηνες, το RIO 125 μετα απο αναποδεια ανειγματος και

διαροεις καινουργειο σεταπ,εναμιση μηνα με την βιολογια του παλεου.

Link to comment
Share on other sites

Κανε εβδομαδιαιες αλλαγες περιπου το 30% του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση των νιτρωδών υποδηλώνει δυσλειτουργία της βιολογίας, η μέτρηση της αμμωνίας ποια είναι?

Τα τεστ είσαι σίγουρος ότι είναι εντάξει?

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μέτρηση του νερού της βρύσης με το ίδιο τέστ, για να ελέγξεις αν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ebenos η αμμωνια ειναι 0 και τα τεστ μου ειναι μια χαρα της jbl ειναι, ημερομηνια ληξης 9/2013.

Με παροτρινση ενος φιλου μου ειχε πει (καθαρισμα τα φιλτρα μονο οταν τα δεις με χαμηλη ροη και

εφοσον ειναι στρωμενα δεν βαζουμε βακτηρια στις αλλαγες μονο οταν τα καθαρισουμε).

Φιλε sotiris εχεις δικιο με το νερο της βρυσης και αυτο ειναι 0.025 - 0.05.

Σε αυτο τη μπορουμε να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ο Σωτήρης σου πρότεινε να κάνεις τεστ στο νερό της βρύσης να δεις αν λειτουργεί το τεστ, και φάνετε ότι βρήκαμε που οφείλονται τα αυξημένα νιτρώδη!

Για κάποιο λόγο το νερό της βρύσης σου έχει πρόβλημα, για κάνε και εκεί τεστ αμμωνίας!

Link to comment
Share on other sites

το τεστ για no2 της jbl μου έβγαζε και εμένα ελάχιστα μετρήσιμα νιτρώδη σε ενυδρείο και βρύση.

όταν το άλλαξα με sera μου έβγαζε 0

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ebenos απο αμωνια δεν εχω σε κανενα ενυδρειο μου, ουτε ειχα αρα λογικα δεν εχω κανενα προβλημα με αμωνια στην βρυση,

μηπως ειναι αυτο που λεει ο genecr και εχει οντως προβλημα το τεστ?

Επειδη καταγραφω στο exel τις μετρισης μου παρατηρησα οτι σε οτι μετρισης ειχα κανει ηταν ολες απο 0.025-0.05

Αρα παμε για αλλαγη τεστ? και ποιο θα προτινατε ποιο αξιοπηστο τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ebenos απο αμωνια δεν εχω σε κανενα ενυδρειο μου, ουτε ειχα αρα λογικα δεν εχω κανενα προβλημα με αμωνια στην βρυση,

μηπως ειναι αυτο που λεει ο genecr και εχει οντως προβλημα το τεστ?

Επειδη καταγραφω στο exel τις μετρισης μου παρατηρησα οτι σε οτι μετρισης ειχα κανει ηταν ολες απο 0.025-0.05

Αρα παμε για αλλαγη τεστ? και ποιο θα προτινατε ποιο αξιοπηστο τεστ?

Δεν κάνεις και εκεί ένα τεστ αμμωνιας να σιγουρευτούμε?

Link to comment
Share on other sites

Θα σε δυσαρεστισω μολις μου τελειωσαν η σταγονες στο τεστ γκαντεμια.

Με την πρωτη ευκαιρια παω για αλλο.Οσο για αλλαγη τεστ ho2 τη λες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ αν το τεστ είναι λάθος και για ποιον λόγο βγάζει αυτά τα αποτελέσματα αλλά δοκίμασε και με ένα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

βρες και προμηθευσου τεστ της εταιρειας API.προσοχη μονο στην ημερομηνια ληξης.τα προιοντα της αναγραφουν στο καπακι την ημερομηνια παραγωγης(lot) και οχι την ημερομηνια ληξης.ψαξε εδω μεσα για το πως ξερουμε ποτε ληγουν τα προιοντα της.εχει αναφερθει.

Link to comment
Share on other sites

οκ,σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

βρες και προμηθευσου τεστ της εταιρειας API.προσοχη μονο στην ημερομηνια ληξης.τα προιοντα της αναγραφουν στο καπακι την ημερομηνια παραγωγης(lot) και οχι την ημερομηνια ληξης.ψαξε εδω μεσα για το πως ξερουμε ποτε ληγουν τα προιοντα της.εχει αναφερθει.

Εγω εχω πολλα τετοια τεστ κ επειδη ειμαι τεμπελης μπρεις να μου πεις το λινκ κυιρε κωστα μας;Ε φανταστικε κ τρισμεγιστε χομπιστα;Ε;E;E; :bigemo_harabe_net-75:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...