Jump to content

Πρόβλημα (Νη3 / Νο2) Με Την Αλλαγή Νερού


Recommended Posts

Απο τωρα και στο εξης (αφου πλεον βγηκε εξω οτι υπηρχε με το ανακατεμα) να μη μενει σκουπιδι στο βυθο και βυθιζεται, παραλληλα με καλη κυκλοφορια πανω στο βυθο για οξυγονωση. (αυτα μπορουν να επιτευχθουν και ταυτοχρονα, αν η εισοδος του φιλτρου ειναι χαμηλα και μπορει γενικα να απορροφα τα σκουπιδα που της στελνει η καλη ροη νερου πανω στο βυθο)

Πολεμος δλδ στις αναεροβιες περιοχες μεσα στο βυθο, γεματες με σκουπιδι ταυτοχρονα,

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Απο τωρα και στο εξης (αφου πλεον βγηκε εξω οτι υπηρχε με το ανακατεμα) να μη μενει σκουπιδι στο βυθο και βυθιζεται, παραλληλα με καλη κυκλοφορια πανω στο βυθο για οξυγονωση. (αυτα μπορουν να επιτευχθουν και ταυτοχρονα, αν η εισοδος του φιλτρου ειναι χαμηλα και μπορει γενικα να απορροφα τα σκουπιδα που της στελνει η καλη ροη νερου πανω στο βυθο)

Πολεμος δλδ στις αναεροβιες περιοχες μεσα στο βυθο, γεματες με σκουπιδι ταυτοχρονα,

Δεν ανακάτεψα όλη την άμμο αλλά περίπου το 1/3 του βυθού.

Η είσοδος του φίλτρου είναι όντως χαμηλά (περίπου 5 - 6 cm απ' την άμμο ) και η κυκλοφορία φαίνεται να είναι αρκετά καλή.

Σε ένα σημείο μόνο που τα φυτά είναι αρκετά κοντά με το ξύλο (σχεδόν κολλητά) εκεί μόνο φαίνεται να μαζεύει υπολείμματα αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό.

Μπορώ με κάποιο τρόπο να καθαρίσω και το υπόλοιπο κομμάτι του βυθού??

Επίσης έχω διαβάσει αρκετά post για τις wave pump, αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι οικονομικό και σε μικρές διαστάσεις (μήκος ενυδρείου 60cm).

Έχω βρει κάτι που είναι σαν τουρμπίνες αεροπλάνου :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Θαναση (αν δεν κανω λαθος) εν μερη με καλυψε η απαντηση σου και ομολογω οτι δεν ειχα προσεξει καλα το ποστ 9..

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε ενα φυτεμενο ενυδρειο μπορει να υπαρχουν φυτα τα οποια ρουφουν σαν σφουγγαρι τα νο3 με αποτελεσμα τα υπολοιπα φυτα να πειναμε και εμεις να περνουμε μετρηση νο3 0.Στην περιπτωση μου μολις εβγαλα το κερατοφυλλο αλλα και την ντοματια,τα υπολοιπα φυτα πηραν τα πανω τους και μετα μετρουσα νο3 10.

Σιγουρα τα νο2 ηταν παντα 0 ομως,ποτε δεν ειχα μετρησει νο2 εκτος απο το στρωσιμο.

Μερικες φορες,μετραμε νο3 0 και γι αυτο μπορει να φταιει καποιο φυτο που εχουμε στο ενυδρειο μας!

Εντάξει Κώστα, οπότε συμφωνούμε, κανένα πρόβλημα!

Υ.Γ. Νίκος…όχι Θανάσης!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανακάτεψα όλη την άμμο αλλά περίπου το 1/3 του βυθού.

Aυτο σε εσωσε πιστευω.

Η είσοδος του φίλτρου είναι όντως χαμηλά (περίπου 5 - 6 cm απ' την άμμο ) και η κυκλοφορία φαίνεται να είναι αρκετά καλή.

Σε ένα σημείο μόνο που τα φυτά είναι αρκετά κοντά με το ξύλο (σχεδόν κολλητά) εκεί μόνο φαίνεται να μαζεύει υπολείμματα αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό.

Μπορώ με κάποιο τρόπο να καθαρίσω και το υπόλοιπο κομμάτι του βυθού??

Επίσης έχω διαβάσει αρκετά post για τις wave pump, αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι οικονομικό και σε μικρές διαστάσεις (μήκος ενυδρείου 60cm).

Έχω βρει κάτι που είναι σαν τουρμπίνες αεροπλάνου :bigemo_harabe_net-74:

Αν ειναι καλη και δεν βλεπεις σκουπιδια στο βυθο ΟΚ.

Απο μικρα wave makers υπαρχουν τα πιο ακριβα koralia nano (900 λ/ω μη τρομαζεις με τα λιτρα αφου δεν ειναι το ιδιο οπως με τις αντλιες των φιλτρων, υπολογιζε το 1/4 της δυναμης γιατι ανοιγει σαν βενταλια η ροη) και απο οικονομικα ξερω τα Resun με μικροτερη τα 2000 λ/ω.

Νομιζω εχει πλαστικη φτερωτη και η resun και αν ειναι δυνατη για ενα ενυδρειο μπορει να τις ψαλιδισει κοαποιος ομοιομορφα τα φτερα (σαν νυχια) μεχρι να τη φερει στην επιθυμητη ροη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι όντως φυτεμένο και τα φυτά που έχει είναι σχετικά εύκολα και είναι τα εξής:

cryptocoryne spec. indonesia, Rotala rotundifolia, Ceratopteris thalictroides, Rotala πράσινη, Bacopa, cabomba caroliniana, spiky moss (δωρεά του Σπύρου με τις γαρίδες :-) ), hydrocotyle leucocephala, εχινόδορο, alternanthera, και ότι έχει μείνει από echinodorus tenellus.

Υπάρχει περίπτωση τα φυτά σε συνδυασμό με τις αλλαγές νερού, όπως είπε ο Σπύρος, να ευθύνονται για την μη ύπαρξη νιτρικών ακόμα ?

Η Ceratopteris thalictroides ειναι ρουφιχτρα νιτρικων αλλα δεν ξερω αν φταιει αυτη για το μηδενικη μετρηση νιτρικων

Εντάξει Κώστα, οπότε συμφωνούμε, κανένα πρόβλημα!

Υ.Γ. Νίκος…όχι Θανάσης!!!

Σορρυ Νικο,δεν τα παω καλα με τα ονοματα! :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται στις εικόνες υπάρχει αρκετό πρόβλημα με την άμμο. Σήμερα έκανα τρύπες με το δάκτυλό μου σε ένα σημείο και πάλι απελευθερώθηκαν φυσαλίδες, χωρίς μυρωδιά ή τουλάχιστον πού μικρή που δεν την αντιλήφθηκα.

Ακόμα παρατήρησα ότι συνεχίζει να είναι μαύρη στο εσωτερικό της

Επίσης βάζω φωτογραφίες από την άμμο για το πώς φαίνεται από τα πλαϊνά του:

post-48150-0-92029000-1346171048_thumb.jpg

Στις δύο τελευταίες φαίνεται η περιοχή στην οποία μαζεύονται υπολείμματα και σκέφτομαι να βάλω το wave pump.

Υπάρχει κάποια λύση για την βελτίωση τόσο της εικόνας όσο και της ασφάλειας του ενυδρείου ?

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορώ να κάνω ? Να αρχίσω να βγάζω άμμο με προσοχή μέχρι να έρθει στην επιθυμητή στάθμη?

Θα δημιουργηθεί το ίδιο πρόβλημα?

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση αν βελτιώσω την κυκλοφορία με wave pump ( κατευθύνοντας την ροή προς την άμμο) και ανοίγοντας προσεκτικά τρύπες με καλαμάκι σταδιακά να βελτιωθεί η κατάσταση ή πλέον είναι μη αναστρέψιμη???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια άλλη λύση που θα μπορούσε να βοηθήσει ή τα πράγματα είναι οριακά και μετράω αντίστροφα...???

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ενυδρεια μετρανε αντιστροφα

Μη τρελλαινεσαι.

Καποια στιγμη αν δεις και δεν παει αλλο, βγαζεις τα ψαρια καπου προχειρα και βγαζεις την αμμο, και βαζεις λιγοτερη και πλυμμενη.,

Link to comment
Share on other sites

Με καθησύχασες λιγάκι...

Θα κοιτάξω να βάλω κάποιο wave pump για να φτιάξω όσο το δυνατόν καλύτερα την κυκλοφορία.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω επιπλέον από εδώ και πέρα όσο αναφορά τον βυθό (π.χ να σταματήσω να βάζω ταμπλέτες λιπάσματος, οι ανακινήσεις του βυθού να είναι περιορισμένες) ???

Το ξέρω ότι οι ερωτήσεις πέφτουν κατά ρυπάς :bigemo_harabe_net-74: αλλά είχα μεγάλη αγωνία αυτές τις μέρες και ίσως βρήκαμε την πιθανή αιτία...

Link to comment
Share on other sites

Οι ταμπλετες δεν δημιουργουν προβλημα αρκει να μη βγαινουν εκτος βυθου και δημιουργειται αλγη.

Αναλογα τα φυτα μπορει και να μη χρειαζονται ή να φτανει να τις κοβεις με κοφτη και να τις βαζεις μισες.

Τα αλλα τα ειπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα νέες μετρήσεις.

NH3/NH4 : 0

NO2 : 0

NO3 : 10 και λίγο παραπάνω (επιτέλους :D :D :D )

Συμπεριφορά ψαριών & red cherry φυσιολογική.

Σήμερα θα τοποθετήσω και wave pump της BOYU.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα!

Ελειψα για λιγο καιρο και βλεπω εξεληξεις στο ολο θεμα. Η αληθεια ειναι πως μου κανει πραγματικα εντυπωση ενυδρειο με αμμο που τρεχει μολις απο τον φλεβαρη να εχει προβλημα με τον βυθο και πραγματικα η πρωτη φωτο μιλαει απο μονη της. Πραγματικα δεν μου περασε απο το μυαλο οτι θα μπορουσες να εχεις προβλημα σε τοσο μκρο χρονικο διαστημα που τρεχει το ενυδρειο σου! Μηπως αφηνεις τα φυτα που μαρενονται της ριζες τους μεσα στην αμμο απο την στιγμη που πεθαινει καποιο φυτο; ή μενει αρκετει τροφη αφαγωτη στον πυθμενα; γιατι για να εχεις προβληματα του ειδους ειναι καπως προωρo για το χρονικο διαστημα που τρεχει το ενυδρειο.

Επισης εκανες καποια αλλαγη νερου απο την τελευταια φορα που τα ειπαμε;

Link to comment
Share on other sites

Όντως είχαμε αρκετές εξελίξεις...

Η αλήθεια είναι ότι ρίχνω αρκετό φαΐ, γιατί ταΐζω 2 φορές την ημέρα επειδή δεν είμαι στο σπίτι μου λόγω της δουλειάς.

Δεν βλέπω να μένει όμως και τροφή στο βυθό.

Τώρα για τα φυτά κάποια που μου παίθαναν πρόσεχα πως να τα βγάλω.

Τώρα που μου το λες, ίσως και να έμειναν κάποιες ρίζες μέσα, αλλά δεν έχω κάνει πολλές αλλαγές με φυτά.

Όσο αναφορά για την αλλαγή νερού δεν έκανα ακόμα κάποια αλλαγή γιατί οι μετρήσεις κατά τη διάρκεια της βδομάδας ήταν φυσιολογικές ( NH3/NH4 : 0 , NO2 : 0)

Απλά σήμερα πρόσθεσα νερό λόγω εξάτμισης.

Προτείνετε να κάνω αλλαγή νερού ή να το αφήσω λίγες μέρες ακόμη για να ανέβουν λίγο ακόμη τα NO3??

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι μετρήσεις σου είναι αυτές που είναι άστο λίγο να μπορέσει να ισορροπήσει! Μην κάνεις αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Ταισμα δυο φορες την ημερα ειναι υπερβολη?

Μάλλον επειδή ταΐζει 2 φορές ίσως να ρίχνει μπόλικη τροφή και τα ψάρια δεν

προλαβαίνουν να τη φάνε όλη με συνέπεια να μένει και να σαπίζει

Link to comment
Share on other sites

Ταισμα δυο φορες την ημερα ειναι υπερβολη?

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά... :-)

Γνωρίζω ότι θέλει 3-4 φορές τη μέρα, απλά εγώ λόγω δουλειάς, δεν είμαι στο σπίτι και δεν προλαβαίνω να τα ταΐσω παραπάνω (δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στην γιαγιά μου που είναι στο σπίτι να ταΐσει...).

Όποτε αυτές τις δύο φορές ρίχνω κάπως παραπάνω τροφή.

Δεν βλέπω όμως να μένει ιδιαίτερη τροφή στο βυθό...

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι μετρήσεις σου είναι αυτές που είναι άστο λίγο να μπορέσει να ισορροπήσει! Μην κάνεις αλλαγή!

OK!!!! Θα το παρακολουθώ και με μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ταιζε μια φορα την ημερα το πρωι προτου πας στην δουλεια,δεν χρειαζεται παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είχαμε αρκετές εξελίξεις...

Η αλήθεια είναι ότι ρίχνω αρκετό φαΐ, γιατί ταΐζω 2 φορές την ημέρα επειδή δεν είμαι στο σπίτι μου λόγω της δουλειάς.

Δεν βλέπω να μένει όμως και τροφή στο βυθό.

Τώρα για τα φυτά κάποια που μου παίθαναν πρόσεχα πως να τα βγάλω.

Τώρα που μου το λες, ίσως και να έμειναν κάποιες ρίζες μέσα, αλλά δεν έχω κάνει πολλές αλλαγές με φυτά.

Όσο αναφορά για την αλλαγή νερού δεν έκανα ακόμα κάποια αλλαγή γιατί οι μετρήσεις κατά τη διάρκεια της βδομάδας ήταν φυσιολογικές ( NH3/NH4 : 0 , NO2 : 0)

Απλά σήμερα πρόσθεσα νερό λόγω εξάτμισης.

Προτείνετε να κάνω αλλαγή νερού ή να το αφήσω λίγες μέρες ακόμη για να ανέβουν λίγο ακόμη τα NO3??

Σορρυ Βαγγελη εαν αργω να απαντησω, απλα επειδη ελειψα σχεδων ενα μηνα απο το σπιτι τρεχω να μαζεψω τα ασημαζευτα γιατι απο Δευτερα αρχιζει η ρουτινα παλι!

Για να καταλαβεις μολις εκανα γενικη στο 500αρι και τα ψαρια μου μονο που δεν με προσκύνησαν μια που ο πατερας μου εχει βαρύ χερι με την τροφη που τους εριχνε αυτες τις ημερες. Τελος παντων στο θεμα μας τωρα.

Τα νιτρικα σου δεν ειναι πολλα και δεν επείγει αλλαγη νερου, απλα θυμαμε πως το προβλημα των ΝΟ2, εμφανιζοταν οταν εκανες αλλαγη νερου και οχι κατα την διαρκεια της εβδομαδος, για αυτο και σε ρωτησα εαν εκανες αλλαγη νερου.

Μια αλλη ερωτηση που θα ηθελα να σου κανω ειναι εαν αυτες οι μαυρες κυλιδες που βλεπουμε στην πρωτη φωτο σου ειναι στην επιφανεια του βυθου ή εαν ειναι εσωτερικες του υποστρωματος η οποιες ηρθαν στην επιφανεια μετα απο σκαψιμο που εκανες εσυ με το χερι.

Εαν ειναι η δευτερη περιπτωση τοτε θα πρεπει να βελτιωσης την κυκλοφορια του νερου και την μηχανικη φιλτρανση γιατι μαλλον μενουν πολλα οργανικα αποβλητα στον πυθμενα και τα κορυς οργωνοντας την επιφανεια τα θαβουν δημιουργωντας προβληματα και ανοξικες περιοχες. Το wave pump εγω προσωπικα δεν το βολευτικα για αυτο προσθεσα και αλλο φιλτρο και τα πραγματα εστρωσαν. Ειδικα τα φυτεμενα πασχουν συνηθως απο καλη κυκλοφορια μια που τα ιδια τα φυτα κοβουν πολυ την ταχυτητα του νερου μεσα στα ενυδρεια μας.

Οσο αφορα την τροφη δεν παιζει τοσο ρολο το αν ταιζεις μια ή δεκα αλλα το ποσο και αν μενει αρκετει τροφη αφαγωτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...