Jump to content

Πρόβλημα (Νη3 / Νο2) Με Την Αλλαγή Νερού


Recommended Posts

Σορρυ Βαγγελη εαν αργω να απαντησω, απλα επειδη ελειψα σχεδων ενα μηνα απο το σπιτι τρεχω να μαζεψω τα ασημαζευτα γιατι απο Δευτερα αρχιζει η ρουτινα παλι!

Για να καταλαβεις μολις εκανα γενικη στο 500αρι και τα ψαρια μου μονο που δεν με προσκύνησαν μια που ο πατερας μου εχει βαρύ χερι με την τροφη που τους εριχνε αυτες τις ημερες. Τελος παντων στο θεμα μας τωρα.

Τα νιτρικα σου δεν ειναι πολλα και δεν επείγει αλλαγη νερου, απλα θυμαμε πως το προβλημα των ΝΟ2, εμφανιζοταν οταν εκανες αλλαγη νερου και οχι κατα την διαρκεια της εβδομαδος, για αυτο και σε ρωτησα εαν εκανες αλλαγη νερου.

Μια αλλη ερωτηση που θα ηθελα να σου κανω ειναι εαν αυτες οι μαυρες κυλιδες που βλεπουμε στην πρωτη φωτο σου ειναι στην επιφανεια του βυθου ή εαν ειναι εσωτερικες του υποστρωματος η οποιες ηρθαν στην επιφανεια μετα απο σκαψιμο που εκανες εσυ με το χερι.

Εαν ειναι η δευτερη περιπτωση τοτε θα πρεπει να βελτιωσης την κυκλοφορια του νερου και την μηχανικη φιλτρανση γιατι μαλλον μενουν πολλα οργανικα αποβλητα στον πυθμενα και τα κορυς οργωνοντας την επιφανεια τα θαβουν δημιουργωντας προβληματα και ανοξικες περιοχες. Το wave pump εγω προσωπικα δεν το βολευτικα για αυτο προσθεσα και αλλο φιλτρο και τα πραγματα εστρωσαν. Ειδικα τα φυτεμενα πασχουν συνηθως απο καλη κυκλοφορια μια που τα ιδια τα φυτα κοβουν πολυ την ταχυτητα του νερου μεσα στα ενυδρεια μας.

Οσο αφορα την τροφη δεν παιζει τοσο ρολο το αν ταιζεις μια ή δεκα αλλα το ποσο και αν μενει αρκετει τροφη αφαγωτη.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα 500 λίτρα πρέπει να είναι ζόρικα ....

Όπως είπες και εσύ δεν έκανα αλλαγή νερού επειδή τα νιτρικά ήταν χαμηλά (αύριο θα ξαναμετρήσω και αν χρειαστεί κάνω την αλλαγή) απλώς συμπλήρωσα γύρο στα 6 λίτρα (με διπλή δόση prime) λόγω εξάτμισης.

Οι μαύρες κηλίδες που φαίνονται στην φώτο είναι από την άμμο του υποστρώματος που ήρθαν στην επιφάνεια με το άνοιγμα των τρυπών.

Την παρασκευή τοποθέτησα το wave pump (boyu WM 101) αλλά κάθε μέρα κάνω μικροαλλαγές στην θέση τοποθέτησης ώστε να πετύχω τα απόβλητα να πηγαίνουν όσο γίνεται πιο κοντά στο μπαστούνι της εισαγωγής του φίλτρου.

Τα υλικά πού έχω στο φίλτρο (ΕΗΕΙΜ 2213) είναι (με σειρά από κάτω προς τα πάνω) μπλέ σφουγγάρι της ΕΗΕΙΜ για το συγκεκριμένο φίλτρο (μηχανική και βιολογική φίλτρανση), βιολογικό υλικό, filter wool (μηχανική φίλτρανση), λέτε να βάλω κάτω κάτω eheim ehfimech ή jbl cermec ?

Πάντως από η κυκλοφορία έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και αυτό το παρατηρώ από από την κίνηση των σωματιδίων στο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eheim2213.jpgΠα

Παραλλαγες υπαρχουν πολλες αλλα αυτη ειναι μια απο τις κλασσικες διαταξεις των φιλτρων.

Θα περιμενω νεα σου απο την κανονικη αλλαγη για να δουμε το αποτελεσμα, αλλα σιγουρα το υποστρωμα σου θελει προσοχη γιατι εφοσων το προβλημα ειναι εσωτερικα καποια στιγμη θελει βγαλσιμο και ξεπλυμα με νερο ενυδρειου και εννοειτε πως δεν πρεπει να υπαρχει ψαρι μεσα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!!

Σήμερα έκανα νέες μετρήσεις στο νερό και είναι οι εξής:

NH3/NH4 : 0

NO2 : 0

NO3 : 25

Νομίζω πως πάει καλά :thumbup: ....

Την Κυριακή λέω να κάνω αλλαγή νερού...

Πόση ποσότητα προτείνεται να βγάλω για να μην χαθούν τα νιτρικά (που με τόσο κόπο μάζεψα :D )... ???

Link to comment
Share on other sites

Ενα 30% ειναι παντα αναζωογονητικό, και κανε και μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα κάνω μετρήσεις και θα πάω αύριο να αγοράσω και τα υπόλοιπα τεστακια που μου λείπουν (Ph & KH/GH)

Προσπαθώ να βολέψω και το wave pump να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη η κυκλοφορία....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!!

Σήμερα έκανα νέες μετρήσεις στο νερό και είναι οι εξής:

NH3/NH4 : 0

NO2 : 0

NO3 : 25

Νομίζω πως πάει καλά :thumbup: ....

Την Κυριακή λέω να κάνω αλλαγή νερού...

Πόση ποσότητα προτείνεται να βγάλω για να μην χαθούν τα νιτρικά (που με τόσο κόπο μάζεψα :D )... ???

Εισαι ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα 50%

Σπυρο,πληροφοριακα γιατι 50%;

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ηδη 25 και θα ανεβει πιθανως κιαλλο μεχρι την αλλαγη.

Να μην χρειαστει μετα μεγαλυτερη

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησει απο αρχαριο...στην αρχη του θεματος ο φιλος ειπε οτι εκανε 2 μεγαλες αλλαγες νερου μαζι ομως εκανε και αλλαγη φιλτρου...τωρα εγω οπως το σκευτομαι:απ την μια τα φυτα του τρωνε τα νιτρικα,μετα κανει σχεδον 80% αλλαγη νερου και τελος αλλαζει το φιλτρο,που κατα την γνωμη μου ολα αυτα και μονο ισως φτανουν να αλλαξει η βιολογια του για λιγο.αν λοιπον τα λεω(η γραφω τεσπα)και μπολι(απ το παλιο φιλτρο) δεν θα ηθελε καποιες μερες ετσι και αλλιως για να του δειξη νιτρικα?και εφοσον τα εκανε αυτα(αλλαγη νερου-φιλτρου και παραγοντας φυτα)οι τιμες του δεν θα επρεπε να αλλαξουν ετσι και αλλιως?δλδ αλλαζουμε φιλτρο και ολα οκ?εστω σαν σεναριο το λεω γιατι νεος(και ωραιος)ειμαι και εγω και θελω να μαθω....

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησει απο αρχαριο...στην αρχη του θεματος ο φιλος ειπε οτι εκανε 2 μεγαλες αλλαγες νερου μαζι ομως εκανε και αλλαγη φιλτρου...τωρα εγω οπως το σκευτομαι:απ την μια τα φυτα του τρωνε τα νιτρικα,μετα κανει σχεδον 80% αλλαγη νερου και τελος αλλαζει το φιλτρο,που κατα την γνωμη μου ολα αυτα και μονο ισως φτανουν να αλλαξει η βιολογια του για λιγο.αν λοιπον τα λεω(η γραφω τεσπα)και μπολι(απ το παλιο φιλτρο) δεν θα ηθελε καποιες μερες ετσι και αλλιως για να του δειξη νιτρικα?και εφοσον τα εκανε αυτα(αλλαγη νερου-φιλτρου και παραγοντας φυτα)οι τιμες του δεν θα επρεπε να αλλαξουν ετσι και αλλιως?δλδ αλλαζουμε φιλτρο και ολα οκ?εστω σαν σεναριο το λεω γιατι νεος(και ωραιος)ειμαι και εγω και θελω να μαθω....

Απο την στιγμη που προσθεσε ολη την βιολογια απο το παλιο στο καινουργιο 3 εβδομαδες πριν, συν επιπλεων νεο βιολογικο τοτε δεν μπολιασε απλα το νεο φιλτρο και οι αποικιες βακτηριδιων που ειχε στο παλιο δεν μειωθηκαν για να σκεφτουμε οτι το προβλημα προερχεται απο αυτο.

Να επισημανω πως το προβλημα δεν ειναι τα ΝΟ3 που λογικα απο τις αλλαγες νερου επεσαν , αλλα τα ΝΟ2 που εμφανιστηκαν στο ξαφνικα.

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις μετά από αλλαγή νερού.

Με την εξάτμιση που είχα συν το νερό που αφαίρεσα είναι γύρω στο 50% η αλλαγή

Οι μετρήσεις έγιναν όλες με τα υγρά τεστ της SERA εκτός από Αμμωνία που είναι της API.

ΝΗ3/ΝΗ4 : 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 10

PH: 7 -7.5

GH: 11

KH: 5

Υπάρχει περίπτωση το PH και η σκληρότητα να είναι κάπως ανεβασμένα λόγω της μη αλλαγής νερού για 2 βδομάδες συν της εξάτμισης απ΄τα ανεμιστηράκια ???

Το ρωτάω γιατί το PH με τα stick μου έβγαινε λίγο χαμηλότερο, ίσως και όξινο (6,8) κάποιες φορές.

GH & KH περίπου τα ίδια

Για το PH και την σκληρότητα σκέφτομαι να αρχίζω να βάζω σιγά σιγά λίγη τύρφη στο φίλτρο(έχω αρκετό χώρο) καθώς τα ψαράκια μου χρειάζονται λίγο πιο όξινο νερό.(Ίσως βγαίνω λίγο Off topic...)

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας χαιρομε που δεν εχεις ΝΟ2 μετα απο την αλλαγη και το προβλημα προηλθε τελικα πιθανοτατα απο το υποστρωμα το οποιο καλο ειναι καποια στιγμη να το βγαλεις και να το ξεπλυνεις. Απο εκει και περα με τη φιλτρανση προσπαθησε να μην μενουν αρκετα αποβλυτα στον πυθμενα και οσο για το ΡΗ θα προτεινα να προετοιμαζεις το νερο με τυρφη σε βαρελακι κοντα στο ουδετερο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον απ' το υπόστρωμα είναι.

Προσπαθώ προσεχτικά να ανοίγω τρύπες για να απελευθερώνονται σιγά σιγά τα αέρια.

Δυστυχώς για να καθαρίσω το συπόστρωμα θα πρέπει να βγάλω και τα ψαράκια από μέσα και δεν θα έχω που να τα βάλω...

Το πιστεύω και 'γω ότι θα ήταν καλύτερα να προετοίμαζα το νερό σε βαρέλι αλλά δυστυχώς στην Αθήνα που μένουμε ίσα ίσα χωράμε εμείς (και το ενυδρείο) :) :) .

Άσε που αν κουβαλήσω κανένα βαρέλι μέσα στο σπίτι η μάνα μου θα με βάλει να κοιμάμαι εκεί μέσα... :bigemo_harabe_net-74:

Μακάρι να είχα λίγο περισσότερο χώρο....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα ψαράκια φαίνονται να συμπεριφέρονται φυσιολογικότατα.

Οι red cherry πάνω στη moss και ξύλα και τα cory ούτε ένα απότομο πέταγμα στην επιφάνεια όπως συνήθιζαν να κάνουν όταν είχα πρόβλημα με NO2 & αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω φιλε μου τον προβληματισμοσου απλα εαν εχεις την τυρφη απευθειας στο ενυδρειο σε καθε αλλαγη θα εχεις ποιο αισθητα σκαμπανεβασματα του ΡΗ για αυτο σε αυτη την περιπτωση θα σου προτεινα να χειριστεις τις αλλαγες νερου σε ποιο πολλες αλλα ποιο μικρες ετσι ωστε να μην εχεις αισθητα αλματα του ΡΗ. Πχ 2,3 φορες την εβδομαδα απο 15% καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

ισως το Ph ειναι διαφορετικο λογο οτι τα στικς δεν ειναι ακριβειας......

Συμφωνώ μαζί σου ότι τα sticks δεν δίνουν τόσο λεπτομερή αποτελέσματα, απλά μου κάνει εντύπωση γιατί όλα τα άλλα συμβαδίζουν πάνω - κάτω(NO2, NO3, GH, KH).

Στο PH όμως από 6,8 -7,0 που μου τα έβγαζε το stick με 7,0 προς 7,5 που το βγάζει το υγρό, έχει διαφορά...

Τέλος πάντων, οχι ότι έχει τόσο σημασία(έτσι κι αλλιώς με υγρά μετράω πλέον ) πιο πολύ ρωτάω ενημερωτικά μήπως και συμβαίνει κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω φιλε μου τον προβληματισμοσου απλα εαν εχεις την τυρφη απευθειας στο ενυδρειο σε καθε αλλαγη θα εχεις ποιο αισθητα σκαμπανεβασματα του ΡΗ για αυτο σε αυτη την περιπτωση θα σου προτεινα να χειριστεις τις αλλαγες νερου σε ποιο πολλες αλλα ποιο μικρες ετσι ωστε να μην εχεις αισθητα αλματα του ΡΗ. Πχ 2,3 φορες την εβδομαδα απο 15% καθε φορα.

Οκ Rik... θα το έχω υπόψιν μου.

Θα ξαναδιαβάσω και τα άρθρα με την τύρφη γιατί όσο να πεις με τόση πληροφορία εδώ μέσα χρειάζεται να κάνεις και επανάληψη... :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγινε Βαγγελη, καλη συνεχεια και εδω ειμαστε......................

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις μετά από αλλαγή νερού.

Με την εξάτμιση που είχα συν το νερό που αφαίρεσα είναι γύρω στο 50% η αλλαγή

Οι μετρήσεις έγιναν όλες με τα υγρά τεστ της SERA εκτός από Αμμωνία που είναι της API.

ΝΗ3/ΝΗ4 : 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 10

PH: 7 -7.5

GH: 11

KH: 5

Υπάρχει περίπτωση το PH και η σκληρότητα να είναι κάπως ανεβασμένα λόγω της μη αλλαγής νερού για 2 βδομάδες συν της εξάτμισης απ΄τα ανεμιστηράκια ???

Το ρωτάω γιατί το PH με τα stick μου έβγαινε λίγο χαμηλότερο, ίσως και όξινο (6,8) κάποιες φορές.

GH & KH περίπου τα ίδια

Για το PH και την σκληρότητα σκέφτομαι να αρχίζω να βάζω σιγά σιγά λίγη τύρφη στο φίλτρο(έχω αρκετό χώρο) καθώς τα ψαράκια μου χρειάζονται λίγο πιο όξινο νερό.(Ίσως βγαίνω λίγο Off topic...)

Οι μετρήσεις είναι καλές και φαίνεται ότι το σύστημα σου ισορρόπησε!

Η αύξηση του ph και των σκληρότητον προέρχεται από την εξάτμιση του νερού μιας που φαντάζομαι ότι συμπληρώνεις με νερό βρυσης! Μια λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι η χρήση νερού από A/O αν αυτό είναι εφικτό από εσένα!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι καλές και φαίνεται ότι το σύστημα σου ισορρόπησε!

Η αύξηση του ph και των σκληρότητον προέρχεται από την εξάτμιση του νερού μιας που φαντάζομαι ότι συμπληρώνεις με νερό βρυσης! Μια λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι η χρήση νερού από A/O αν αυτό είναι εφικτό από εσένα!

Ναι με νερό βρύσης προσθέτω ebenos.

Τώρα σιγά σιγά θα αρχίσω να διαβάζω και τρόπους για να το μειώνω το PH.

Θα δω και πιο με εξυπηρετεί και με συμφέρει καλύτερα...

Μία λύση , ίσως η πιο εύκολη και οικονομική (μου έχουν φύγει αρκετά χρήματα αυτή την εποχή τεστάκια, φίλτρο, φυτά, ψαράκια) για την ώρα, είναι να βάλω τύρφη στο φίλτρο μου μιας και έχει αρκετό χώρο το EHEIM 2213.

Έχοντας διαβάσει τα αρνητικά βέβαια και πως να την διαχειρίζομαι κατάλληλα (να την μοιράσω την ποσότητα σε 2 μέρη και να τα αλλάζω εναλλάξ).

Το βαρελάκι όπως προανέφερα για την επεξεργασία του νερού με τύρφη το θεωρώ λίγο δύσκολο, λόγω χώρου...

Θα το ψάξω όμως και για Α/Ο

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Σε βρίσκω ενημερωμένο και μ'αρεσει!

Αφού ξέρεις για τα υπέρ και τα κατά της τύρφης μελέτησε καλά και αποφάσισε τι είναι το καλύτερο για εσένα!

Οι οσμώσεις έχων πέσει πολύ σε τιμή http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858 και πλέων είναι κάτι μπορεί κάποιος να αγοράσει! Όσο για την Α/Ο θα πρέπει να ξέρεις ότι χρειάζεται και εκεί κάποιο βαρέλι που θα αποθηκεύεται το καθαρό νερό (για τον περιορισμένο χώρο στο αναφέρω)!

Όπως και να έχει υπάρχουν λύσης και σίγουρα θα βρεις κάποια που θα σε καλύπτει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...