Jump to content

pet shop


irini

Recommended Posts

Μπορει να κανω και λαθος, αλλα η κατασταση με τους πωλητες σε καταστηματα pet shop δεν παλευεται.Προχθες πηγα για αντιχλωριο.Του ειχε τελειωσει της tropical που επαιρνα παντα και πηγε να μου πουλησει κατι αλλα σε κατι μπουκαλακια που μπορει να τα ειχε και 10 χρονια, τοση σκονη ειχαν... φυσικα δεν πηρα τιποτα! Πηγαινουν ανθρωποι ποι μολις αρχιζουν να ασχολουνται με το χομπι και τους λενε χιλιες δυο βλακειες. Εχθες αγορασε ενας γνωστος μου ενυδρειο 50 λιτρων, το γεμισαν με γκαπυ και απ' οτι ειδα ειχε και 2-3 πολυ μεγαλυτερα ψαρια, δεν μπορεσα να διακρινω και του ειπε αλλαγη νερου καθε 3-4 μηνες.............!!!

Αν ειναι δυνατον! Και ολη την καλη διαθεση να εχει καποιος δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα κανει θαλασσα με τοσες βλακειες που του λενε.. Δηλαδη μας πουλανε ενυδρεια και ψαρια τα οποια πρεπει με καποιο τροπο ν α αντικατασταθουν οσο το δυνατον γρηγοροτερα για να πουλησουμε......Ελεος ρε παιδια, στραγαλια πουλατε???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα τεράστιο πρόβλημα το οποίο δυστυχώς υπάρχει από τότε που έχω μπει στο χόμπυ. Το πρόβλημα δεν είναι ότι θέλουν να σου ξαναπουλήσουν κάτι. Όχι. Είναι πολύ πιο απλό. Απλά δεν ξέρουν. Δεν τους νοιάζει. Κάνουν απλά box moving. Έχω ακούσει κατά καιρούς απίστευτα πράγματα. Σε έναν γνωστό του είπαν να γεμίσει το ενυδρείο με νερό, να βάλει ένα χρυσόψαρο για 1 εβδομάδα περίπου και μετά να το βγάλει και να βάλει μέχρι και 10 platys. Το ενυδρείο ήταν 25 λίτρα περίπου. Επίσης του έδωσαν ως απαραίτητη μία αεραντλία.

Επίσης του είπαν ότι 1 φορά το μήνα πρέπει να καθαρίζει καλά το ενυδρείο και το φίλτρο και να αλλάζει το 60% του νερού.

Όπως καταλαβαίνεις οι απώλειες σε ψάρια ήταν τρομερές. Μέχρι που τα παράτησε. Κάποια στιγμή που το συζητήσαμε μου είπε ότι ήθελε πολύ να έχει ενυδρείο, αλλά αν είναι να του ψοφάνε 2-3 ψάρια την εβδομάδα δε λέει. Τιν παρακίνησα λοιπόν για μια νέα αρχή και αυτή τη φορά όλα πήγαν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα τεράστιο πρόβλημα το οποίο δυστυχώς υπάρχει από τότε που έχω μπει στο χόμπυ. Το πρόβλημα δεν είναι ότι θέλουν να σου ξαναπουλήσουν κάτι. Όχι. Είναι πολύ πιο απλό. Απλά δεν ξέρουν. Δεν τους νοιάζει. Κάνουν απλά box moving. Έχω ακούσει κατά καιρούς απίστευτα πράγματα. Σε έναν γνωστό του είπαν να γεμίσει το ενυδρείο με νερό, να βάλει ένα χρυσόψαρο για 1 εβδομάδα περίπου και μετά να το βγάλει και να βάλει μέχρι και 10 platys. Το ενυδρείο ήταν 25 λίτρα περίπου. Επίσης του έδωσαν ως απαραίτητη μία αεραντλία.

Επίσης του είπαν ότι 1 φορά το μήνα πρέπει να καθαρίζει καλά το ενυδρείο και το φίλτρο και να αλλάζει το 60% του νερού.

Όπως καταλαβαίνεις οι απώλειες σε ψάρια ήταν τρομερές. Μέχρι που τα παράτησε. Κάποια στιγμή που το συζητήσαμε μου είπε ότι ήθελε πολύ να έχει ενυδρείο, αλλά αν είναι να του ψοφάνε 2-3 ψάρια την εβδομάδα δε λέει. Τιν παρακίνησα λοιπόν για μια νέα αρχή και αυτή τη φορά όλα πήγαν καλά.

Εγω πηγα προσφατα να παρω 1-2 ψαρακια ,δωρο για το ενυδρειο ενος φιλου μου , απο τα 10 ενυδρεια που υπηρχαν στα 8 τα ψαρια ηταν ολα ασπρα απο Ick, δεν βλεποντουσαν.. και η απαντηση ηταν.. σημερα το επαθαν!!! Τωρα αν καποιος δεν εχει ιδεα, μπορει να του πουν οτι ετσι ειναι το σχεδιο του ψαριου ..με φυσαλιδες.......- ελεος. Οτι τα πουλησε ετσι, αυτο ειναι σιγουρο, οσα επεζησαν δηλαδη.

Τι να πει κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό ακριβώς συμβαίνει. Σήμερα στα πιο πολλά pet shop γίνονται τρομερά λάθη και για εμάς αλλά και για τα ψάρια. Όταν πρωτοασχολήθηκα πήγα σε ένα μαγαζί και ζήτησα να μου δώσει το PH minus της tetra. Μου έδωσε ένα μπουκαλάκι στο οποίο έλειπε το χαρτί με τις οδηγίες και τις πληροφορίες. Μου είπε ότι ήταν για το Ph αλλά δεν είχε της tetra γιατί δεν συνεργαζόταν μαζί της. Το μόνο που έγραφε το μπουκάλι ήταν το General Aid. Φυσικά δεν μου έδειξε το μπουκαλάκι από πριν, απλά το έβαλε μέσα στην σακούλα και μου το χρέωσε. Όταν έφτασα στο σπίτι διαπίστωσα τι είχε γίνει. Φυσικά και δεν χρησιμοποίησα στο προϊόν και δεν ξέρω ακόμη και σήμερα τι κάνει. Ούτε ποιας εταιρείας είναι δεν ξέρω. Όπως καταλαβαίνεται δεν ξαναπάτησα το πόδι μου στο συγκεκριμένο μαγαζί και όπου βρεθώ τον κράζω. Νομίζω ότι είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε όταν μπλέκουμε με επιτήδειους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...