Jump to content

Help...


Recommended Posts

ειμαι εντελως καινουργια ...αγορασα με μεγαλη χαρα ενα ενυδρειο 25*25*30, υπολογισα οτι ειναι περιπου 20 λιτρα...ειμαι σωστη?εβαλα φιλτρο και οξυγονωση και λαμπα...εχω ηδη μεσα σε εναμιση μηνα που το εχω...2 απωλειες.το ιστορικο εχει ως εξης.εβαλα εναν μονομαχο για να στρωσω το ενυδρειο μετα απο μιαμιση βδομαδα εβαλα και εναν μικρο γλειφτη...εφυγα 4 μερες διακοπες και γυρισα και βρηκα τον γλειφτη νεκρο και φαγωμενο...στεναχωρηθηκα αλλα το ξεπερασα...μετα θεωρωντας οτι ο μονομαχος ειναι εγωιστης και πολεμοχαρης εβαλα ενα black ghost και ενα τιγρακι μαζι...την επομενη μερα βρηκα τον μονομαχο νεκρο...εχω απογοητευθει πολυ...το black ghost ειναι κρυμενο και φοβισμενο...το αισθανομαι...νιωθω οτι βαζω τα ψαρακια για σφαγη...μηπωσ με συμβουλευουν λαθος? τα ψαρια αυτα που ανεφερα εινα συμβατα?μπορουν να ζησουν μαζι?τι κανω λαθος? παρακαλω την συμβουλη σας...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος θα ηταν καλητερο να ηταν μονοστου το ενυδρειο ειναι στρομενο;Το black ghost θα χρειαστη ποιο μεγαλο ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

γεια σου ζιτσα και καλωσηρθες,

δυστυχως το να εχει κανεις ψαρι θελει καποια ενασχοληση πριν αρχισει το χομπυ, κι ενω τρεφω εκτιμηση για μερικους πετ-σοπαδες, οι περισσοτεροι ειναι για τα σιδερα.

Απο οσο καταλαβα σου ειπαν σε ολοκαινουριο ενυδρειο να βαλεις απο την πρωτη μερα μονομαχο για να το στρωσεις? δεν γινεται αυτο, Επρεπε πρωτα να στρωθει το ενυδρειο και μετα να μπουν ψαρια.

Επειτα, οι μονομαχοι πρεπει να μπαινουν ολομοναχοι μεσα στο ενυδρειο.

Επειτα, το ενυδρειακι σου (18,75 λιτρα μεικτα) ειναι πολυ μικρο και εστω και για εναν μονομαχο καλο ειναι να πας στα 30 λιτρα.

πες μας μερικες περισσοτερες πληροφοριες οπως τις μετρησεις σου και τι εχε μεσα το φιλτρο σου. Ακομα πες μας τι εχεις διαβασει και εχεις μαθει για τα ψαρια και τα ενυδρεια ωστε να σε βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το φίλτρο έχει πλέον στρωθεί...Αν έχεις τη δυνατότητα να διατηρήσεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο θα ήταν προτιμότερο.

Αν θέλεις να συνεχίσεις με αυτό, θα πρότεινα ένα μονομάχο, 1 σαλιγκάρι zebra nerite και μερικά φυτά.Έχει φωτιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το φίλτρο έχει πλέον στρωθεί...Αν έχεις τη δυνατότητα να διατηρήσεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο θα ήταν προτιμότερο.

Αν θέλεις να συνεχίσεις με αυτό, θα πρότεινα ένα μονομάχο, 1 σαλιγκάρι zebra nerite και μερικά φυτά.Έχει φωτιστικό;

δηλαδη το στρωσιμο ειναι μονο θεμα χρονου? οτι κι αν κανει καποιος σε 1-2 μηνες το ενυδρειο θα εχει στρωθει οτι κι αν γινει?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις τραγικα λαθοι για να μην εχει στρωθει ενα ενυδρειο μεσα σε 1-2 μηνες..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ενοχλήσει τη βιολογία ναι.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω αρχικα πολυ...

θεωρησα οτι ειναι προτιμοτερο να ξεκινησω απο κατι μικρο εννοω το ενυδρειο και μου ειπαν οτι μπορω να βαλω 5 με 6 ψαρακια μικρα...το φιλτρο που εχω ειναι με ανθρακα και εχω φωτιστικο...παρατηρω οτι τωρα δινεται καινουργια μαχη στο ενυδρειο...το τιγρακι επιτιθεται στο black ghost...σκεφτομαι να βγαλω το black ghost και να του τον παω πισω...τον λυπαμαι πολυ...μα τι στο καλο εγω πεφτω παντα σε επιθετικα ψαρια???????εαν κρατησω μονο το τιγρακι...μπορω να βαλω και καποιο αλλο ψαρακι μεσα?η το ενυδρειο μου ειναι πολυ μικρο και τα ψαρακια φλιπαρουν??????

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να τα δωσεις και τα δυο πισω και να παρεις μονομαχο...θα σε αποζημιωσει με την συμπεριφορα του ο μονομαχος ;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το φίλτρο έχει πλέον στρωθεί...Αν έχεις τη δυνατότητα να διατηρήσεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο θα ήταν προτιμότερο.

Αν θέλεις να συνεχίσεις με αυτό, θα πρότεινα ένα μονομάχο, 1 σαλιγκάρι zebra nerite και μερικά φυτά.Έχει φωτιστικό;

επειδη δε βρισκω αλλο τροπο να επικοινωνησω μαζι σου, στειλε μου πμ λιγο σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Για ενυδρειακή συζήτηση δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος,άνοιξε νέο θέμα με ότι σε απασχολεί να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...