Jump to content

Ψάρια Εκτροφής Και Η Προσαρμοστικότητα Τους!


Recommended Posts

Με αφορμή αυτο το θέμα και την παρέμβαση και αναφορά των μελών nikoloutso και Διας θέλησα να ξεκινήσω αυτή την συζήτηση ώστε να μπορέσουμε μέσα από τον διάλογο και της προσωπικές εμπειρίες του καθενός να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα στο αν τα ψάρια αναπαραγωγής καταφέρνουν με την πάροδο των ετών να προσαρμοστούν σε διαφορετικές συνθήκες και διαφορετικές παραμέτρους από αυτές που ζουν ελεύθερα στην φύση!

Θεωρώ ότι είναι ένα θέμα που μπορεί να αναπτυχθεί στο μέγιστο με την παρέμβαση όλων μας μια και αρκετοί χομπιστες πιστεύουν ότι αυτό είναι εφικτό!

Για να μπορέσω να σας βάλω στο κλίμα των σκέψεων μου θα ξεκινήσω με κάποιες εύλογες απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί!

Σαφώς και μικρές διαφορές στης τιμές του νερού μας είναι αποδεκτές τουλάχιστον από μας χωρίς εμφανές σημάδια προβλημάτων από τα ψάρια μας αλλά:

Μήπως αυτες οι διαφορές θα πρέπει να έχουν ένα όριο που θα απέχουν από τα στάνταρ της βιβλιογραφίας?

Μήπως αυτές οι διαφορές που θεωρικά δεν εμφανίζουν κάτι το σημαντικό στα ψάρια στην πραγματικότητα τα επιβαρύνουν κατά πολύ!

Μήπως αυτές οι διαφορές κάνουν τα ψάρια μας πιο επιρρεπείς σε ασθένειες?

Μήπως το προσδόκιμο ζωής τους μειώνετε αισθητά και εμείς έναν πιθανό θάνατο μετά από κάποια χρόνια τον χρεώνουμε κάπου αλλού?

Μήπως τα ψάρια μας επηρεάζονται αρνητικά στο θέμα αναπαραγωγής με αποτέλεσμα έναν γόνο που διαφέρει ουσιαστικά κατά πολύ από τα στάνταρ του είδους?

Δηλαδή, αν όλη αυτή η προσαρμοστικότητα των ψαριών μπορεί να είναι εφικτή με την πάροδο των ετών εγώ εδώ στην Κεφαλονιά με ph στο 8,5 και σκληρότητες να βαρανε κόκκινα μπορώ να καταφέρω μετά από 10 χρόνια σταδιακών προσαρμογών και επιλεκτικών αναπαραγωγών να συντηρώ δίσκους σε αυτές της τιμές?

Αυτές είναι λίγες από της απορίες που πιθανών να προβληματίσουν κάποιους στο άκουσμα ότι ένα ψάρι μπορεί να ζήσει και εκτός των πληροφοριών που μας δίνει η βιβλιογραφία και πραγματικά πιστεύω ότι θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρων να αναπτυχθεί μια τέτοια συζήτηση!

Υ.Γ. πραγματικά επειδή και εμενα με έχει προβληματίσει πολύ το θέμα κρατώ ουδέτερη στάση και θα ήθελα να βγουν κάποια συμπεράσματα (αν μπορούν να βγουν)!

Η συμμετοχή λοιπόν όλων σας είναι σημαντική!

Περιμένω τις απόψεις σας!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειναι λιγο ''μυστηριο'' το θεμα που ανοιξες !!!!

εαν αναλυσω την αποψη μου σχετικα με την προσαρμογη των ψαριων σε διαφορετικες συνθηκες απο οτι ''ζητανε'' θα βγουν και θα πουν οτι δεν ειναι ηθικο και αλλες ιστοριες .....

οποτε λεω απλα οτι μπορουν να προσαρμοστουν ....

Για το 8.5 πεχα που λες μην τρελλενεσαι ... και εδω στην αθηνα που ειχα καποτε δισκους τρωγανε νερο βρυσης 8 πεχα .... και η αληθεια ειναι οτι δεν το γουσταραν καθολου ( ασε που θα δεις οτι ηταν σε χαλια κατασταση τα ψαρια ) ------->

Η δεν γενναγανε
Η τα αυγα δεν βγαινανε γονιμοποιημενα https://www.youtube.com/watch?v=lNLBBhil2ds και αλλα πολλα :P
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο ''μυστηριο'' το θεμα που ανοιξες !!!!

εαν αναλυσω την αποψη μου σχετικα με την προσαρμογη των ψαριων σε διαφορετικες συνθηκες απο οτι ''ζητανε'' θα βγουν και θα πουν οτι δεν ειναι ηθικο και αλλες ιστοριες .....

οποτε λεω απλα οτι μπορουν να προσαρμοστουν ....

Για το 8.5 πεχα που λες μην τρελλενεσαι ... και εδω στην αθηνα που ειχα καποτε δισκους τρωγανε νερο βρυσης 8 πεχα .... και η αληθεια ειναι οτι δεν το γουσταραν καθολου ( ασε που θα δεις οτι ηταν σε χαλια κατασταση τα ψαρια ) ------->

Η δεν γενναγανε
Η τα αυγα δεν βγαινανε γονιμοποιημενα https://www.youtube....h?v=lNLBBhil2ds και αλλα πολλα :P

Είναι πολυ μυστηριο γι'αυτο και το άνοιξα Γιώργο!

Να μια πολύ σημαντική παρέμβαση και από εσένα, που έτσι θα πρέπει να συνεχιστεί μήπως και καταφέρουμε τελικά να βγάλουμε καποια συμπεράσματα!

Συνέχισε να μας βοηθάς και εσύ με της προσωπικές σου εμπειρίες αλλά και οι υπόλοιποι φίλοι μας!

Θα ήθελα όμως να γίνεις πιο αναλυτικός ως προς τα συμπεράσματα που αποκομισες!

Υ.Γ.δεν σκοπεύω να βάλω δίσκους, έτσι για παράδειγμα το ανάφερα!

Link to comment
Share on other sites

πλεον μετα απο το λιγο καιρο που ασχολουμαι με τα ενυδρεια εχω βγαλει ενα δυο συμπερασματα

1) οτι δουλευει καλα δεν το πειραζουμε

2) οσο ποιο πολυ ψηρας εισαι τοσο ποιο πολλα προβληματα σε ''βρισκουν''

ετσι κοιταω πως παει το ενυδρειο μου και αναλογα πρατω ...

Υ.Γ δυστυχος δεν μπορω να γινω ποιο αναλυτικος :)

Link to comment
Share on other sites

Για να προσπαθήσω να προλάβω έκρυθμες καταστάσεις να ξεκαθαρίσω ότι σκοπός του θέματος είναι να επαληθευτεί η να διεψευθει αυτό που κάποιοι πιστεύουν χωρίς να εμπλακούν θέματα περι ηθικής μιας και μιλάμε για καταστάσεις προσαρμοστικότητας έτσι και αλλιώς αφού τα ψάρια βρίσκονται σε ενυδρείο και όχι στην φύση!

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για ψαρια εκτροφής και να μην έχουν προσαρμοστικότητα.Είναι δυνατόν?Είναι ψαρια που από την φύση τους είναι "προσαρμοσμένα" γενετικά σε καταστάσεις ενυδρείου.Αν πάλι θέλετε να το αφήσουμε αυτό από έξω ok.Ας αναλογιστούμε λίγο ποσα χρονια έχουν περάσει όπου αυτά τα ήδη έχουν περάσει στην αιχμαλωσία και πλέον στην εκτροφή.Είναι δεκαετίες επιλεκτικών αναπαραγωγών και μάλιστα όχι 5-10 ψαριων αλλα εκατομμυρίων ανά τον κόσμο.Είναι δυνατόν αυτά τα ψαρια να έχουν κάποια σχέση με τα αγρια ψαρια?ΌΛΑ ΜΑ ΌΛΑ αυτά τα δισεκατομμύρια ψαρια που παράγονται με το τσουβάλι τόσα χρονια σε χιλιάδες γωνιές του κόσμου μακριά από την φύση και το περιβάλλον να έχουν ακόμα τις ίδιες απαιτήσεις και "πρέπει"?Τι πρέπει?Αν όλα πήγαιναν με το "πρέπει" και αυτά έπρεπε να ήταν στο ποτάμι και όχι στο σαλόνι μου.Aρα?Φυσικά και προσαρμόζονται και φυσικά και εξελίσσονται τα ψαρια ανά τα χρονια επιλεκτικών αναπαραγωγών.Πλέον τα ψαρια που έχουμε στα ενυδρεία μας είναι φτιαγμένα για να ζήσουν σε ενυδρείο.Όχι μονο από άποψη τιμών νερού και περιβάλλοντος αλλα και από το θέμα της επιβίωσης.Πιστεύετε δηλαδή ότι αν εγώ αφήσω τους δίσκους μου στον αμαζόνιο θα ζήσουν?Που έχουν μάθει να έχουν τα πάντα να τρώνε τα πάντα και να είναι προστατευμένοι από τα πάντα ξαφνικά θα τα πετάξω στο ποτάμι να τρώνε φρούτα άλγες και αλλα τόσα "καλούδια" και με αλλα ποσα ψαρια να τα απειλούν και αυτά κατευθείαν θα ξυπνήσει μέσα τους το ένστικτο και θα τα καταφέρουν να ζήσουν σε αυτό το περιβάλλον?Που κατά τα αλλα τους "αρέσει"?Τα ψαρια εκτροφής είναι ψαρια ενυδρείου και ουτε μια σχέση έχουν με τα αγρια ψαρια.Αν και έχουμε δει αρκετούς χομπίστες πλέον να κρατάνε και αγρια ψαρια σε νερό βρύσης με τιμές πολύ διαφορετικές από αυτές που είχαν τα ψαρια έως τώρα.Αυτό τι μας λέει?Όταν στο εξωτερικο οι Aμερικανοι και οι Εγγλέζοι κρατάνε αγριους δίσκους σε νερό βρύσης με ph 7-8?Αν αυτό το ψάρι που γεννήθηκε σε νερό με ph 3-4 max μπορεί να ζήσει μαζί με αλλα εκτροφής σε νερό βρύσης με ph 7-8 χωρίς προβλήματα γιατί να μην μπορεί ο εκτροφής ?Δεν ξέρω παιδιά τι πιστεύετε εσείς πάντως εγώ πραγματικά το πιστεύω πως τα ψαρια εκτροφής έχουν παρα πολύ μεγάλη προσαρμοστικότητα και σε θέματα τιμών νερού αλλα και σε θέματα θερμοκρασίας.Επίσης μην ξεχνάμε πως τα περισσότερα ψαρια πλέον αναπαράγονται σε bare bottom ενυδρεία.Όταν ένα ψάρι φτάνει να γεννάει σε ένα τόσο "αφιλόξενο" για αυτό περιβάλλον αυτό δεν δείχνει προσαρμοστικότητα?Αν δούμε όλη την συμπεριφορά τον ψαριών στα ενυδρεία μας και την αναλύσουμε θα δούμε παρα πολλά πράγματα όπου δείχνουν ότι τα ψαρια μας είναι προσαρμοσμένα να ζουν σε ενυδρείο.Έχουμε δει ανά διαστήματα χομπίστες να κρατάνε διαφορα ψαρια η ακόμα ποιο ευαίσθητα ζωντανά όπως γαρίδες σε τιμές και θερμοκρασίες αρκετά διαφορετικές από τις "προτεινόμενες" και τα έχουν καταφέρει με μεγάλη επιτυχία για μεγάλα χρονικά διαστήματα.Αλλα βέβαια για την Ελληνικη ενυδρειακή κοινότητα αυτός είναι αιρετικός.Πολλές φορες δεν κοιτάμε κάτι τέτοια πράγματα με ενδιαφέρον και με μια ποιο ερευνητική ματια και να δούμε την προσαρμοστικότητα του είδους και την εξέλιξη του σε περιβάλλον αιχμαλωσίας αλλα λέμε ότι αυτό είναι λάθος και κατακρίνουμε αυτόν που το έκανε.Κατά την άποψη μου είναι αυτό είναι πολύ λάθος.Μην ξεχνάμε πως για να φτάσουμε ως εδώ πέθαναν παρα πολλά ψαρια στην πορεία για να μάθουμε για τα ενυδρεία και στα χερια χομπιστών αλλα και σε εκτροφεία.Aρα δηλαδή πήραμε αυτά τα ψαρια τόσα χρονια πριν από την φύση μπήκαμε σε μια διαδικασία να τα κάνουμε να τρώνε τροφές εμποριου να γεννάνε σαν κουνέλια να ζούνε σε ενυδρείο να ζούνε σε τιμές νερού διαφορετικές από το περιβάλλον τους και όλα αυτά και ξαφνικά τώρα τίθεται θέμα προσαρμοστικότητας και το να παίζουμε με τους κανόνες της μητέρας φύσης?Σίγουρα κάποια ψαρια μπορεί να χρειάζονται το κάτι ιδιαίτερο στο θέμα της αναπαραγωγής όπως με τους δίσκους όπου αναπαράγονται καλύτερα σε νερό με χαμηλό ph αυτό όμως δεν πάει να πει ότι δεν θα το κάνουν και στο 7.Ούτε πάει να πει πως αν τους βάλω σε 7-8 ph θα πεθάνουν.Βεβαια αυτή είναι η άποψη μου και ο τρόπος που λειτουργώ και ο καθένας έχει την δικη του άποψη και τρόπο.Όλα σεβαστά.

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά αυτά που μας λες Στεφανε και όπως βλέπεις το ύφος της συζήτησης είναι καθαρά διερευνητικό.

Εσύ λοιπόν από την προσωπική σου εμπειρία με τους δίσκους (και μην σταθούμε αποκλειστικά σε αυτούς, σαν παράδειγμα αναφέρθηκε) είδες της αναμενόμενες συμπεριφορές κάτω από ασύμβατες με το είδος συνθήκες?

Προσπάθησες να βαδίσεις συμφώνα με της φυσικές τους ανάγκες η παρατήρησες ότι αυτό είναι άσκοπο μιας και τα καταφέρνουν όλα αυτά και σε διαφορετικές συνθήκες?

Θα βοηθούσε πολύ αν γινόσουν λίγο πιο συγκεκριμένος με νούμερα. Ποσο απειχαν αυτες οι τιμες απο τις πραγματικες?

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα σε οτι ψαρια εχουν περασει απο τα χερια μου προσπαθω να τους δινω τις απαιτησεις σε συνθικες νερου που χρειαζονται και που λεει η βιβλιογραφια.Δεν ειναι λαθος το να εισαι λιγο πιο πανω στις τιμες απο αυτες που ζητουν αλλα οχι να τις περναμε κατα πολυ. Αλλωστε αν ειναι ετσι τοτε τι νοημα εχει να κοιταμε την βιβλιογραφια για τις απαιτησεις του καθε ψαριου αν ειναι να τα βαζουμε ολα σε νερο βρυσης? Προσωπικα οποιος ζηταει τη γνωμη μου για καποιο ψαρι τον συμβουλευω συμφωνα με την βιβλιογραφια.

ΥΓ Τα παραπανω ειναι προσωπικη γνωμη,το λεω για να μην φανω υπερβολικος

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προσωπικά κλίνω προς την άποψη σου και δεν θεωρείτε υπερβολή σε καμία περίπτωση να κινείσαι όσο πιο κοντά στα στοιχεία της βιβλιογραφίας!

Το θέμα είναι μιας και μιλάμε καθαρά για ψάρια αναπαραγωγής αν τελικά αυτός ο κανόνας δεν είναι και τόσο απαραίτητος η και κάτι επίσης πολύ σημαντικό αν θα πρέπει να το κάνουμε μιας και τα ψάρια ήδη έχουν προσαρμοστεί σε διαφορετικές καταστάσεις από την ημέρα της γέννησης τους!

Θέλω να πω μήπως και αυτό μπορεί να τα επηρεάσει αρνητικά αν για παράδειγμα ένα ψάρι έχει γεννηθεί και μεγαλώσει σε ήδη διαφοροποιημενες συνθήκες και εμείς προσπαθήσουμε να το επαναφέρουμε στης σωστές τιμές βάση της βιβλιογραφίας?

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη. Το καλύτερο είναι να προσπαθούμε να διατηρούμε τα ψάρια μας στις συνθήκες που ορίζει η βιβλιογραφία.

Σίγουρα ψάρια που έχουν προέλθει από αναπαραγωγές, δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις με τα άγρια και είναι πιο προσαρμόσιμα σε μεγαλύτερο εύρος τιμών, αλλά θεωρώ οτι οι "σωστές τιμές" παίζουν ρόλο στην καλή υγεία τους και την αναπαραγωγή τους. Μεγαλύτερη σημασία όμως θα έδινα στη μετάβαση σε αυτές τις τιμές.

Το να έχει προετοιμάσει κανείς ένα ενυδρείο που είναι πλέον έτοιμο να δεχθεί τα ψάρια, στις τιμές που αναφέρονται ως ιδανικές, αρκετές φορές είναι φάουλ.

Τα ψάρια που εισάγονται έχουν μάθει να ζουν σε νερά διαφορετικών παραμέτρων και απαιτείται μακροχρόνια προσαρμογή.Σε τέτοιες περιπτώσεις ίσως είναι καλύτερο να διατηρηθούν στο νερό που έχουν συνηθίσει, παρά να γίνει απότομη μεταβολή που θα τα επηρεάσει σημαντικά.Επίσης ένα μεγάλο θέμα είναι η σταθερότητα των τιμών. Οι μεταβολές κατά την αλλαγή νερού, αν δεν είναι σωστά προετοιμασμένο είναι επικίνδυνες και πλέον για άλλο σκοπό ξεκινάμε και αλλού καταλήγουμε. Πολλές φορές το στήσιμο του ενυδρείου καθορίζει τις τιμές. Σκεφτείτε όταν έχουμε ένα βιοτοπικό Αμαζονίου ή λίμνης Αφρικής, τι νερό βάζουμε και τι νερό βγάζουμε... Με λίγα λόγια ψηφίζω ναι στη διατήρηση ψαριών στις ιδανικές τιμές, αλλά να είμαστε έτοιμοι να κυνηγηθούμε για να το πετύχουμε.

Αν δεν έχουμε το χρόνο και την όρεξη, είναι προτιμότερο να διατηρούμε ενυδρεία με νερό βρύσης και ουδέτερα υλικά ως διακόσμηση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη. Το καλύτερο είναι να προσπαθούμε να διατηρούμε τα ψάρια μας στις συνθήκες που ορίζει η βιβλιογραφία.

Σίγουρα ψάρια που έχουν προέλθει από αναπαραγωγές, δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις με τα άγρια και είναι πιο προσαρμόσιμα σε μεγαλύτερο εύρος τιμών, αλλά θεωρώ οτι οι "σωστές τιμές" παίζουν ρόλο στην καλή υγεία τους και την αναπαραγωγή τους. Μεγαλύτερη σημασία όμως θα έδινα στη μετάβαση σε αυτές τις τιμές.

Το να έχει προετοιμάσει κανείς ένα ενυδρείο που είναι πλέον έτοιμο να δεχθεί τα ψάρια, στις τιμές που αναφέρονται ως ιδανικές, αρκετές φορές είναι φάουλ.

Τα ψάρια που εισάγονται έχουν μάθει να ζουν σε νερά διαφορετικών και απαιτείται μακροχρόνια προσαρμογή.Σε τέτοιες περιπτώσεις ίσως είναι καλύτερο να διατηρηθούν στο νερό που έχουν συνηθίσει, παρά να γίνει απότομη μεταβολή που θα τα επηρεάσει σημαντικά.Επίσης ένα μεγάλο θέμα είναι η σταθερότητα των τιμών. Οι μεταβολές κατά την αλλαγή νερού, αν δεν είναι σωστά προετοιμασμένο είναι επικίνδυνες και πλέον για άλλο σκοπό ξεκινάμε και αλλού καταλήγουμε. Πολλές φορές το στήσιμο του ενυδρείου καθορίζει τις τιμές. Σκεφτείτε όταν έχουμε ένα βιοτοπικό Αμαζονίου ή λίμνης Αφρικής, τι νερό βάζουμε και τι νερό βγάζουμε... Με λίγα λόγια ψηφίζω ναι στη διατήρηση ψαριών στις ιδανικές τιμές, αλλά να είμαστε έτοιμοι να κυνηγηθούμε για να το πετύχουμε.

Αν δεν έχουμε το χρόνο και την όρεξη, είναι προτιμότερο να διατηρούμε ενυδρεία με νερό βρύσης και ουδέτερα υλικά ως διακόσμηση.

Πολύ σωστά τοποθετημένες οι απόψεις σου Φώτη, οπότε στην ουσία συμφωνείς με αυτό που έγραψα ακριβός από πάνω!

Δηλαδή είναι προτιμότερο να συνεχιζουμε να διατηρουμε τα ψάρια μας στης τιμές που είναι ήδη προσαρμοσμένα ανεξάρτητα από της βασικές πληροφορίες που μας δίνονται για την ζωή τους!

Ένας αρχάριος όμως χομπιστας πως θα μπορέσεις να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα για το τι είναι σωστό να πράξει?

Θέλω να πω και ας μου επιτρέψει ο geosid να τον χρησιμοποιήσω σαν παράδειγμα, αν κάποιος πάρει από της υγιέστατες γέννες του που καλός η κακός, σωστά η λάθος έχουν μάθει να ζουν και να αναπαράγονται στο 8 ph και με της αντίστοιχες υπόλοιπες τιμές του συγκεκριμενου ενυδρειου και προσπαθήσει να τα επαναφέρει στης πραγματικές τους συνθήκες βάση της βιβλιογραφίας τότε θα έχει πράξει σωστά η λάθος?

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σου πω τι είναι σωστό και τι όχι.Πιστεύω οτι όσες αναπαραγωγές και αν έχουν γίνει, κάποια γονίδια παραμένουν. Ένα παράδειγμα θα σου πω μόνο, ίσως είναι λίγο άσχετο βέβαια... Αν ένα χάσκυ που είναι γόνος εκατοντάδων γενεών στη χώρα μας, το μεταφέρεις στην Αλάσκα και του δέσεις ένα έλκηθρο, θα κάνει τούμπες.....

Link to comment
Share on other sites

Επεισης θα ηθελα να ρωτησω,οταν ενας αρχαριος ρωταει για καποια ψαρια που τον ενδιαφερουν,εμεις τι πρεπει να του προτεινουμε οσον αφορα τις παραμετρους?Αυτες της βιβλογραφιας η αλλες?

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες.Πιστευω οτι τα ψαρια εκτροφης δεν εχουν καμια σχεση με τα αγρια.Το τυπικο ειναι να τα κρατησεις στις συνθηκες της βιβλιογραφιας.Αλλα κι αν δεν το κανεις,απλα τα συνεχιζεις στις συνθηκες που γεννηθηκαν στη φαρμα,που εγαλωσαν,που ταξιδεψαν κι ηρθαν στο μαγαζι,οπου κι αυτο συνεχισε το ιδιο.

Αυτο που προεχει σε ενα,και το ανεφερε κι ο Φωτης,ειναι η σταθεροτητα των τιμων,και η αποφυγη αποτομων μεταβολων.

:)

Link to comment
Share on other sites

απο την λιγη εμπειρια που εχω πιστευω οτι τα ψαρια πρεπει να ζουνε στις συνθηκες της βιβλιογραφιας και ως παραδειγμα αναφερω οποτε οι σληροτητες του νερου ηταν ψηλα δεν γονιμοποιουνταν τα αυγα των σκαλαριων.πιστευω οτι και το προσδοκιμο της ζωης των ψαριων μειωνετε οταν ζουν σε συνθηκες διαφορετικες απο αυτες που πρεπει να ζουν.ναι ειναι ψαρια που μεγαλωνουν σε συνθηκες αιχμαλωσιας και δεν θα μπορεσουν ποτε να ζησουν στο φυσικο τους περιβαλον γιατι απλα δεν εμαθαν να ζουν, να βρισκουν τροφη μονα τους και λοιπα αλλα πιστευω οτι πρεπει να τα παρεχουμε τις μινιμουμ συνθηκες περιβαλοντος για να ζησουν.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σου πω τι είναι σωστό και τι όχι.Πιστεύω οτι όσες αναπαραγωγές και αν έχουν γίνει, κάποια γονίδια παραμένουν. Ένα παράδειγμα θα σου πω μόνο, ίσως είναι λίγο άσχετο βέβαια... Αν ένα χάσκυ που είναι γόνος εκατοντάδων γενεών στη χώρα μας, το μεταφέρεις στην Αλάσκα και του δέσεις ένα έλκηθρο, θα κάνει τούμπες.....

Φαντάζομαι πως δεν θα καταφέρει να κάνει τούμπες σαν τα άλλα χασκι που ζουν εκεί αλλά όπως καταλαβαίνεις οι συνθήκες προσαρμοστικότητας μεταξύ ψαριού και σκύλου διαφέρουν κατά πολύ!

Για παράδειγμα αν σε ένα ψάρι πέσει η θερμοκρασία 5 βαθμούς θα το δεις ανάσκελα αντίστοιχα ένας σκύλος δεν θα επηρεαστεί καθόλου!

Το θέμα είναι να προσπαθήσουμε να ξεμπερδέψουμε λίγο την κατάσταση και να βοηθήσουμε τα αρχάρια μέλη μιας και λόγο ασυμβατότητας στο νερό της περιοχής τους κάποιες φορές υποχωρούν στο να διατηρήσουν ένα είδος ψαριού που θα ήθελαν!

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες.Πιστευω οτι τα ψαρια εκτροφης δεν εχουν καμια σχεση με τα αγρια.Το τυπικο ειναι να τα κρατησεις στις συνθηκες της βιβλιογραφιας.Αλλα κι αν δεν το κανεις,απλα τα συνεχιζεις στις συνθηκες που γεννηθηκαν στη φαρμα,που εγαλωσαν,που ταξιδεψαν κι ηρθαν στο μαγαζι,οπου κι αυτο συνεχισε το ιδιο.

Αυτο που προεχει σε ενα,και το ανεφερε κι ο Φωτης,ειναι η σταθεροτητα των τιμων και η αποφυγη αποτομων μεταβολων.

:)

Συμφωνω και εγω σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Επεισης θα ηθελα να ρωτησω,οταν ενας αρχαριος ρωταει για καποια ψαρια που τον ενδιαφερουν,εμεις τι πρεπει να του προτεινουμε οσον αφορα τις παραμετρους?Αυτες της βιβλογραφιας η αλλες?

Αυτό το ζητούμενο είναι που ψάχνουμε!

Είναι όμως τελικά σωστό να προτείνουμε την βιβλιογραφία η μπορεί να είναι και χειρότερο?

Μάλλον δεν θα μπορέσουμε να βγάλουμε ποτέ ασφαλή συμπεράσματα μιας και χρειάζονται χρόνια μελετών στο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

οταν ξεκινησα ειχα ενα ενυδρειο 100 καθαρων λιτρων και αγορασα μεγαλυτερο για να μπορω εστω και οριακα να εχω τα ψαρια που ηθελα. προσωπικα πιστευω οτι οταν προσπαθουμε να μιμηθουμε την φυση καλο ειναι να ακολουθουμε τους κανονες της

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η σταθερότητα των τιμών θεωρώ ότι είναι από όλους μας δεδομένη!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω το παραδειγμα με το σκυλο αστοχο,καθως κι εκει μπορει να συμβει ακριβως το αντιθετο.Εδω παιρνεις σουπερ ντουπερ καλοπληρωμενο κυνηγιαρικο απο βαρβατα αιματα,και μολις ακουσει ντουφεκια γινεται λαγος.Συμβαινουν κι αυτα :D.

Eγω ετυχε να κρατησω τροφεους σε δυο διαφορετικα ενυδρεια.Την πρωτη φορα προσεξα τις τιμες.Τη δευτερη οχι.Το αποτελεσμα που ειδα και τις δυο φορες,το ιδιο.Τρελη χαρα,τρελα χρωματα και πολλα μπουκωματα.

Επισης εχω κρατησει χωρις προβληματα δισκους σε 240 λιτρα και 8.5 pH.Οταν τους κρατησα σε αλλο ενυδρειο 900 λιτρα με τις τιμες που θελουν,ειχα το ενα προβλημα μετα το αλλο.Τι να υποθεσω;

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η σταθερότητα των τιμών θεωρώ ότι είναι από όλους μας δεδομένη!

Αυτο εννοειτε!

Το θεμα ειναι οτι οταν καποιος ρωταει για τις συνθικες καποιου ψαριου και του λες τι γραφει η βιβλογραφια για το συγκεκριμενο ψαρι θεωρησε υπερβολικος! Μ αυτον τον τροπο μπερδευεται και ο χομπιστας που ρωταει γιατι οι 2 αποψεις που υπαρχουν ειναι αντιθετες μεταξυ τους. Αν θεωρησουμε οτι τα ψαρια εκτροφης ειναι προσαρμοσμενα σε συνθηκες νερου δυχτιου,τοτε δεν υπαρχει νοημα να λεμε πχ οτι τα τετρα δεν μπαινουν μαζι με ζωοτοκα λογο διαφορετικων παραμετρων νερου η να κανουμε σχολια σε παρουσιασεις ενυδρειων για λανθασμενη ψαροσυνθεση..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοειτε!

Το θεμα ειναι οτι οταν καποιος ρωταει για τις συνθικες καποιου ψαριου και του λες τι γραφει η βιβλογραφια για το συγκεκριμενο ψαρι θεωρησε υπερβολικος! Μ αυτον τον τροπο μπερδευεται και ο χομπιστας που ρωταει γιατι οι 2 αποψεις που υπαρχουν ειναι αντιθετες μεταξυ τους. Αν θεωρησουμε οτι τα ψαρια εκτροφης ειναι προσαρμοσμενα σε συνθηκες νερου δυχτιου,τοτε δεν υπαρχει νοημα να λεμε πχ οτι τα τετρα δεν μπαινουν μαζι με ζωοτοκα λογο διαφορετικων παραμετρων νερου η να κανουμε σχολια σε παρουσιασεις ενυδρειων για λανθασμενη ψαροσυνθεση..

Μην τα μπερδευουμε ρε παιδια.Σ'αυτο δεν παιζουν μονο οι τιμες ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρησουμε οτι τα ψαρια εκτροφης ειναι προσαρμοσμενα σε συνθηκες νερου δυχτιου,τοτε δεν υπαρχει νοημα να λεμε πχ οτι τα τετρα δεν μπαινουν μαζι με ζωοτοκα λογο διαφορετικων παραμετρων νερου η να κανουμε σχολια σε παρουσιασεις ενυδρειων για λανθασμενη ψαροσυνθεση..

Δεν έχεις και άδικο!!!

Μην τα μπερδευουμε ρε παιδια.Σ'αυτο δεν παιζουν μονο οι τιμες ρολο.

Ούτε και εσύ έχεις όμως!!!Σαφώς και υπάρχουν πολλοί παράγοντες οι τιμές του νερού όμως θεωρώ ότι είναι από τους πιο βασικούς!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κανω μερικες ερωτησεις....

1. Πόση πιστευετε οτι είναι η αριβεια ακομα και των υγρών τεστ που χρισημοποιούμε??

Ακομα και 0,5 ml έξω να πέσεις ή να έχει λιγο βουλωσει το μπουκαλακι με τις σταγονες, αλλαζει η μετρηση.

2. Ποσοι πιστευετε οτι είσαστε ικανοι να διακρίνεται σε χρωματα το σωστο νουμερο που αντισοιχοι?

Οι περισσοτεροι βλεπουν αυτό που θελουν, αναλογα με την ψυχολογία τους.

3. Πόσο σημαντική είναι η διαφορα του 7,5 με το 7 στο ph και μπορειτε να το διακρίνεται??

4. Το ξερετε οτι ακομα και απο συσκευασια σε συσκευασία θα βρείτε διαφορα στη μετρηση?

5. Το ξερετε οτι ακομα και όταν δεν τα συντηρείτε σωστά αλαζουν οι μετρησεις τους??

6. Τελικα.... σε τι συνθηκες έχεουμε τα ψαρια μας???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...