Jump to content

Φυτεμα Ενυδρειου


Recommended Posts

καλησπέρα φίλε! Καταρχήν για να σου πούμε αν γίνεται να βάλεις γρασίδι ( μιας και είναι το πιο δύσκολο φυτό σε θέμα φωτισμού-co2-λιπασμάτων! ) πρέπει να μας πεις πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου, τι φωτισμό έχεις, αν έχεις υπόστρωμα, αν παρέχεις co2, τι λιπασματα ριχνεις. Αυτά για αρχή... :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι 120 λιτρα εχω χαλαζιακο υποστρομα χαλικι απο κατο εχει ενα ειδοσ χωματοσ σκουρο και θα βαλω δευτερα την μπεζ χαλαζιακη αμμο

Link to comment
Share on other sites

δεν παρεχω co2 γιατι δεν εχω φυτα αλλα ειχα και τα εφαγε ενα οσκαρ και τωρα το πουλαω....απο διοξυδιο ειχα πατεντα με μαγια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

Αφού ξέρεις την πατέντα με την μαγιά καλώς, όταν βάλεις φυτά φτιάξε και ένα τέτοιο αν δε μπορείς να πάρεις μπουκάλα co2...

Από φωτισμό όμως, δυστηχώς υστερείς... 4 Τ5 πιστεύω θα ήταν μια χαρά! Τι μήκος έχει το ενυδρείο? 80 ή 100cm?

Link to comment
Share on other sites

ειναι 120 λιτρα εχω χαλαζιακο υποστρομα χαλικι απο κατο εχει ενα ειδοσ χωματοσ σκουρο και θα βαλω δευτερα την μπεζ χαλαζιακη αμμο

Εγω αυτο δεν το καταλαβα..Εχεις χαλικακι και απο κατω υποστρωμα και τωρα θα βαλεις και αμμο?

Αν εννοεις οτι θα βαλεις αμμο και απο κατω υποστρωμα θα σου πω οτι αυτος ο συνδιασμος δεν γινετε, αν θελεις υποστρωμα θα πρεπει να εχει χαλικακι απο πανω,αν θελεις αμμο τοτε θα την βαλεις σκετη χωρις το υποστρωμα.

Οσο για το γρασιδι που λες,θελεις πολυ περισσοτερο φωτισμο για να το πετυχεις.

Link to comment
Share on other sites

80 εχει μηκος παιδια εχω χαλικι κ απο κατω χωμα κ θελω να αλλαξω σε μπεζ χαλαζιακη τι πρεπει να κανω ολα εξω κ μονο αμμο χαλαζιακη?κ αν το κανω αυτο θα φυτευω οτι θελω?

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα και πιο πανω οτι αμμο με υποστρωμα δεν παει,αν θες αμμο θα την βαλεις σκετη.Για δυσκολα φυτα θα πρεπι να περιμενεις αρκετα για να τα φυτεψεις σε σκετη αμμο.

Link to comment
Share on other sites

για γρασιδι να βαλει υποστρωμα... δεν ειναι αναγκη να το αλλακεις ποτε... το πιο ομορφο ειναι η ασπρη αμμος αλλα αν θες με γρασιδι κατυτερα βαλε υποστρωμα... απαιτηται co2 και πολυ υπομονη.....το καλυτερο ειναι cuba και glossostigma........ αλλα μπορεις να βαλεις και hemianthus micranthemoides.. αν το κλαδευεις κοντα γινεται σαν ψιλο γρασιδακι αλλα οχι γρασιδι....

και πολυς φωτισμος... αλλα αυτο ειναι σχετικο παντα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...