Jump to content

Πρόβλημα με σκληρότητα


Recommended Posts

Ναι αρκει να εισαι σιγουρος οτι ειναι απιονισμενο και οχι δηθεν "απιονισμενο".

Εγώ εννοώ αυτό που βάζουμε στα σίδερα... Γινεται έτσι? Πάντως σίγουρα θα βοηθήσει γιατί το νερό στην περιοχή μου έχει σκληρότητα γύρω στους 25 βαθμους!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γι' αυτο που βαζουμε στα σιδερα, μπαταριες κτλ. ειπα.

Βαλε ενα ποσοστο (πχ 0.5 λιτρα) μαζι με βρυσης (0.5 λιτρα) και δες τι αλλαγες στο ΚΗ-GH θα εχεις για να μπορεσεις να κατεβασεις σιγα σιγα τις παραμετρους.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γι' αυτο που βαζουμε στα σιδερα, μπαταριες κτλ. ειπα.

Βαλε ενα ποσοστο (πχ 0.5 λιτρα) μαζι με βρυσης (0.5 λιτρα) και δες τι αλλαγες στο ΚΗ-GH θα εχεις για να μπορεσεις να κατεβασεις σιγα σιγα τις παραμετρους.

Α... δηλαδή το βάζουμε μισό-μισό? Δεν γίνεται να βάλω μόνο απιονισμένο? Τελικά πήρα 4lt απιονισμένο που γράφει πάνω στην ετικέτα ότι έχει περάσει από αντίστροφη όσμοση. Του έκανα τεστ και είναι όντως απιονισμένο. GH & KH μηδενικά! Ρωτάω αν γίνεται να βάλω μόνο απιονισμένο (στην αλλαγή του νερού) γιατί έχω GH 26 και KH ~16-18 αν θυμάμαι.

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξουν αποτομα και πολυ οι τιμες του GH και του ΚΗ ειναι επικυνδινο για τα ψαρια. Μπορεις να κανεις ενα τεστ για να δεις ποσο θα αλλαξουν αυτες οι τιμες με μια αλλαγη 30% του νερου του ενυδρειου σου μονο με απιονισμενο.

Εχεις 60 λιτρα ενυδρειο οποτε 30% ειναι τα 20. Για να καταλαβεις πιο απλα τι αλλαγες περιπου θα συμβουν κανε μια αλλαγη υπο κλιμακα. Δηλαδη βαλε 2 λιτρα νερο απο το ενυδρειο σε εναν κουβα και μετρα το GH, ΚΗ και ΡΗ. Επειτα βαλε 1 λιτρο απιονισμενο νερο εκει και ξαναμετρα. Δες τι διαφορα θα εχεις στις τιμες. Αν δεις μεγαλη διαφορα ξανακανε το τεστ αραιωνοντας αυτη τη φορα την αλλαγη βαζοντας 1/2 απιονισμενο νερο και 1/2 βρυσης. Με τετοιου ειδους πειραματα μπορεις να υπολογιζεις ποσο απιονισμενο νερο πρεπει να βαλεις μαζι με το νερο της βρυσης ωστε σε καθε αλλαγη να πεφτουν λιγο και σταδιακα οι τιμες και να προσαρμοζονται καλυτερα τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...