Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου, εχω ενα ενυδρειο 76 λιτρων εδω και 5 μηνες.. δεν γνωριζω πολλα για το χομπι αυτο αλλα σκοπευω να το μαθω οσο πιο καλα μπορω. Θελω να ασχολουμαι με το ενυδρειο γιατι ειναι κατι το οποιο με χαλαρωνει και πιστευω οτι ειναι μια εξαιρετικη επιλογη για να ασχοληθει κανεις...

Λοιπον, στο ενυδρειο μεσα εχω:

  • 2 redeye tetra,
  • 2 ινδιανακια,
  • 2 αγγελοψαρα,
  • 2 γλυφτες,
  • 2 ΣΑΕ,
  • 1 Ραμιρεζι
  • 1 Χήρα (δεν γνωριζω πραγματικα πως λεγεται σωστα)

δεν ειναι φυτεμενο το ενυδρειο, εχω πολυ μικρη πετρα για υποστρωμα σαν παχια αμμος, που με εδωσαν απ το καταστημα σετ με το ενυδρειο, και 2 φυτα ψευτικα σιλικονης, εχω τοποθετησει βοτσαλα και 3 πετρες στο μεγεθος λιγο πιο μεγαλες απο την παλαμη για την ψευδαισθηση βραχων τα οποια τα αποστειρωσα φυσικα πριν τα βαλω μεσα..

ο εξοπλισμος μου ειναι:

  • φιλτρο ΗΕΤΟ QD-1900F 6W (max flow 360L/H) μεσα το φιλτρο ειχε ενα σφουγγαρακι μαυρο το οποιο το εκοψα στη μεση και τοποθετησα ενα δυχτακι με ενεργο ανθρακα Carbomax Pro, η διαφορα με τον ανθρακα ηταν μερα με την νυχτα!)
  • Θερμοστατη HETO HE-100W
  • Οξυγωνωτης ΗΕΤΟ Χ6 6W
  • Φωτισμο με μια λαμπα φθοριου 45cm η οποια οπως προσεξα δεν εχει κανενα στοιχειο πανω της (ουτε καν ποσα Watt ειναι!)

τα ψαρια μου τα βλεπω δραστηρια με αρκετη κινητικοτητα μεσα, το μονο που συμβαινει ειναι οτι το ραμιρεζι οταν καποιο περασει στην περιοχη του αρχιζει το κυνηγητο..

απο Ph eimai sto 8! και ΝΗ4 στο 0,2!

Τι πρεπει να ακνω για να ριξω το Ph και την αμμωνια??

Ο κυκλος συντηρησης που κανω ειναι:

  • ανα 2 βδομαδες αφαιρω το 30% του νερου γυρω στα 25 λιτρα με την σκουπα κατα την διαρκεια του καθαρισμου του υποστρωματος,
  • τριψιμο της γυαλινης επιφανειας με μαγνητη, (αν και δεν ειχα ποτε σημαντικο προβλημα με αλατα)
  • καθαρισμο του φιλτρου με νερο απο το ενυδρειο,
  • ανα 2 αλλαγες νερου βαζω φρεσκο ανθρακα στο φιλτρο,
  • επειτα βαζω 18 λιτρα απιονισμενου νερου και 7 λιτρα νερου βρυσης αφου πρωτα το νερο βρυσης το εχω τοποθετησει σε μεγαλο δοχειο για μια ωρα εχοντας ριξει μεσα ενα καπακι απο Esklarin για βαρεα μεταλλα.

κανω κατι που δεν πρεπει ή δεν κανω κατι που πρεπει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.

Πραγματι ειναι χομπι που σε χαλαρωνει,αλλα αν δεν κανεις σωστα πραγματα και αυτα που πρεπει,σε ξενερονει κιολας :)

Καταρχην εχεις παρα πολλα ψαρια,εχεις ψαρια που δεν κανουν γιαυτα τα λιτρα,οπως αγγελοψαρα κια γατοψαρα.Στο φιλτρο σου απο οτι καταλαβαινω,δεν εχεις syporax που ειναι για να κατοικισουν τα οφελημα βακτηριδια.

Τωρα κανε μια αλλαγη 50% του νερου,παρε επιγοντος syporax και βαλτο στο φιλτρο και βγαλε τον ανθρακα.Κατεμαι δωσε ολα τα ψαρια και αποφασισε αναλογα μα τα λιτρα σου ποια ψαρια θελεις

Link to comment
Share on other sites

επισεις νομιζω οτι ο θερμοστατης δεν χρειαζεται τωρα....παρα μονο τον χειμωνα

δεν το εχω βαλει να δουλευει ουτως η αλλως εχει ζεστη ακομα..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ολα τα ψαρακια ειναι ωραια αλλα αν δεν ταιριαζουν αστα να πανε...η θα τρωγονται η θα παιθανουν καποια απο λαθος συνθηκες,εχεις κανει μετρισεις στο νερο?βαλε σιποραχ,παρε υγρα τεστ για ph,no3,no2,gh,kh,cl2,κ αμονιας nh4,nh3.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.

Πραγματι ειναι χομπι που σε χαλαρωνει,αλλα αν δεν κανεις σωστα πραγματα και αυτα που πρεπει,σε ξενερονει κιολας :)

Καταρχην εχεις παρα πολλα ψαρια,εχεις ψαρια που δεν κανουν γιαυτα τα λιτρα,οπως αγγελοψαρα κια γατοψαρα.Στο φιλτρο σου απο οτι καταλαβαινω,δεν εχεις syporax που ειναι για να κατοικισουν τα οφελημα βακτηριδια.

Τωρα κανε μια αλλαγη 50% του νερου,παρε επιγοντος syporax και βαλτο στο φιλτρο και βγαλε τον ανθρακα.Κατεμαι δωσε ολα τα ψαρια και αποφασισε αναλογα μα τα λιτρα σου ποια ψαρια θελεις

τι ειναι το syporax? υλικο για φιλτρο?

τα ψαρια μου δεν κανουν μεταξυ τους? το μεγαλυτερο εκει μεσα ειναι ο ενας γλυφτης και ειναι 5cm τα αλλα εχουν 3-4 εκατοστα μηκος... δεν πηγαινει λιτρα= συνολο εκατοστων ολων των ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ολα τα ψαρακια ειναι ωραια αλλα αν δεν ταιριαζουν αστα να πανε...η θα τρωγονται η θα παιθανουν καποια απο λαθος συνθηκες,εχεις κανει μετρισεις στο νερο?βαλε σιποραχ,παρε υγρα τεστ για ph,no3,no2,gh,kh,cl2,κ αμονιας nh4,nh3.

εχω παρει υγρα τεστ για Ph to opoio ειναι στο 8, (ειναι ψηλα το ξερω.. τι μπορω να κανω για να το χαμηλωσω?)

και για αμμωνια το οποιο ειναι στο 0,2.. αυτο πως θα το μηδενισω ?

οσο για τα αλλα επειδη δεν εχω παρει υγρα τεστ ακομα, παιρνω δειγμα νερου απο το ενυδρειο και πηγαινω σε ενα καταστημα και μου τα κανει το παιδι εκει...

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το syporax? υλικο για φιλτρο?

τα ψαρια μου δεν κανουν μεταξυ τους? το μεγαλυτερο εκει μεσα ειναι ο ενας γλυφτης και ειναι 5cm τα αλλα εχουν 3-4 εκατοστα μηκος... δεν πηγαινει λιτρα= συνολο εκατοστων ολων των ψαριων?

syporax ειναι κατι σαν ελαφροπετρα,που μαζεβονται εκει τα βατηριδια για να μετατρεπουν τους ριπους (αμμωνια -νιτρωδη) σε νιτρικα.

Και εμενα η μανα μου με γεννησε 40 ποντους,αλλα τωρα ειμαι 180 :D

Δεν πηγαινει ετσι,παντα θα κοιτας το τελικο μεγεθος,γιατι τα σκαλαρια γινονται τερατα ,αλλα και εχουν μεγαλο υψος.

Διαβασε το προφιλ των ψαριων σου και θα καταλαβεις πολλα πραγματα ,για τις αναγκες που εχουν αυτα και τα γατοψαρα. :)

Link to comment
Share on other sites

"Και εμενα η μανα μου με γεννησε 40 ποντους,αλλα τωρα ειμαι 180 :D" χαχαχα καλο..

το ξερω οτι τα ψαρια φυσικα και μεγαλωνουν αλλα σκοπευω σε 9-12 μηνες να τα μεταφερω σε ενα αλλο ενυδρειο 300 λιτρων, το προβλημα που υπαρχει ειναι θεμα συμβοιωσης μεταξυ τους λογω ειδους η θεμα μεγεθους στο μελλον..??

Link to comment
Share on other sites

το προφιλ ψαριων για τα αγγελοψαρα που ειναι στο φορουμ?? γιατι εγω δεν το βρισκω...

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα δεν θα αντεξουν να την βγαλουν ,για τοσο μεγαλο διαστημα.Ηδη τα πρωτα σημαδια τα εχεις ,αμμωνια 0,2,υποθετω οτι νιτρωδη δεν μετρας,γιατι και απο αυτα θα πρεπει να εχεις τωρα.Με τι μετρας?αν μετρας με στικ ,δεν δειχνοτν απολυτα σωστα,οποτε μπορει να εχεις και παραπανω.Ολα αυτα σημαινουν οτι,ηδη η αντιστροφη μετρηση αρχισε.Οποτε κανε αυτοπου σου ειπα επιγοντος :)

Υπαρχει ,μολις το βρω θα στο δειξω

Link to comment
Share on other sites

Το προφιλ για τα αγγελοψαρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61576&pid=554297&st=0entry554297

Πρεπει να κανεις κατι αμεσα με τα ψαρια σου γιατι θα εχεις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα δεν θα αντεξουν να την βγαλουν ,για τοσο μεγαλο διαστημα.Ηδη τα πρωτα σημαδια τα εχεις ,αμμωνια 0,2,υποθετω οτι νιτρωδη δεν μετρας,γιατι και απο αυτα θα πρεπει να εχεις τωρα.Με τι μετρας?αν μετρας με στικ ,δεν δειχνοτν απολυτα σωστα,οποτε μπορει να εχεις και παραπανω.Ολα αυτα σημαινουν οτι,ηδη η αντιστροφη μετρηση αρχισε.Οποτε κανε αυτοπου σου ειπα επιγοντος :)

Υπαρχει ,μολις το βρω θα στο δειξω

μετραω με τα υγρα τεστ της Salifert

Link to comment
Share on other sites

οκ θα κανω αλλαγη 50% του νερου και παω να παρω syporax, θα σας ενημερωσω με την περαιτερο εξελιξη..

Link to comment
Share on other sites

οκ θα κανω αλλαγη 50% του νερου και παω να παρω syporax, θα σας ενημερωσω με την περαιτερο εξελιξη..

Παρε και ενα μπουκαλακι ετοιμα βακτηριδια για να βαλεις μεσα,αναλογα με τα λιτρα σου

Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα σημαντικο τυπογραφικο λαθος.. η αμμωνια ειναι στο 0,02 οχι στο 0,2 mea culpa!

Link to comment
Share on other sites

μετρα και τα υπολιπα ιδικα νιτροδη και νιτρικα,επισεις τα ψαρια δεν πανε μονο με τα εκατοστα ενα μπορει να ειναι 4 εκατοστα κ να θελει 50 λιτρα,πρεπει να ψαξεις κατι στα λιτρα σου.το θεμα επιλογης ειναι δυσκολο παντα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και απο εμενα...για αρχη τον ανθρακα τον χρησιμοποιουμε μετα απο θεραπεια με φαρμακευτικη αγωγη για να απομακρυνη οτι εχουμε ριξει μεσα για να γινουν καλα τα ψαρακια,οποτε δεν τον χρειαζεσαι.το siporax ειναι εμπορικη επωνυμια της sera..ζητα απλα "βιολογικο μακαρονι"(ειναι σαν το κοφτο αλλα ασπρο και χωρις σαλτσες)και βαλτο σε ενα δυχτακι οπως εκανες με τον ανθρακα και θα το ξεπλενεις ξεχωριστα καθε 4-6 μηνες να φευγη τυχον μουργα με νερο ενυδρειου...τωρα για την επιλογη ψαριων διαλεγουμε ειδοι συμφωνα 1.με το τελικο μεγεθος τους 2.με τις συνθηκες νερου που ζουν(η εναλακτηκα τον υδροβιοτο που προερχωνται αν θελουμε να "μιλουν" ολα την ιδια γλωσσα)3. με την συμπεριφορα τους αναμεσα στα ειδοι(ρατσες για να καταλαβαινομαστε)...εφοσον λειτουργη ηδη 5 μηνες λογικα καποιο μερος του κυκλου σου μπορει να εχει γινει...αλλα απαραιτητα ειναι τα υγρα τεστ για τις μετρησεις σου..αυτες πρεπει να συμπερηλαμβανουν Ph-NH3/NH4-NO2-NO3-Gh/Kh...υπαρχουν σετακια με τις περισοτερες μετρησεις που αναφερω(δες Api) και απο εκει και περα συμπληρωνης οποια ληπει...απ τα ψαρακια διαλεξε πια θελεις,διαβασε τα προφιλ τους και αμα κανουνε μαζι κρατα καποια απο αυτα...τα υπολοιπα βαλτα μια αγγελια εδω στο φορουμ και πουλησετα/χαρισετα....λογο μικρης πειρας στο χομπυ αν κανω καποιο λαθος ενα "παλαιος" ας με διορθωσει(να βοηθεισω θελω οπως μπορω και εγω :-) ).....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...