Jump to content

2η μερα νηστικος


irini

Recommended Posts

Παιδια δεν ξερω τι να κανω.....

Στη φωτο ειναι το αγγελοψαρο μου το οποιο ειναι δευτερη μερα νηστικο.Εξωτερικα δεν φαινεται να εχει κατι αλλα η διαθεση του ειναι πολυ πεσμενη και φυσικα το φαγητο του ειναι τελειως αδιαφορο. Τι να του δωσω?

Ευχαριστω

post-2065-1168503557_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έγινε κάτι αυτές τις μέρες που το στρέσαρε; Κάποια αλλαγή στο ενυδρείο, ή να του επιτέθηκε κάποιο άλλο ψάρι ή μήπως τρέχει κάτι με το νερό σου; Έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις; Καλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις και κυρίως αμμωνία (NH4) και pH.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έγινε κάτι αυτές τις μέρες που το στρέσαρε; Κάποια αλλαγή στο ενυδρείο, ή να του επιτέθηκε κάποιο άλλο ψάρι ή μήπως τρέχει κάτι με το νερό σου; Έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις; Καλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις και κυρίως αμμωνία (NH4) και pH.

Oι μετρησεις μου ειναι πολυ καλες, δεν νομιζω οτι φταιει κατι στο εδυδρειο.Εχθες εκανα και αλλαγη νερου για καθε ενδεχομενο, εβαλα βιταμινες σε υγρο αλλα τιποτα, καμια βελτιωση.Αυτο που φοβαμαι ειναι ενδεχομενη εσωτερικη βακτηριδιακη μολυνση του πεπτικου του συστηματος, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Αν ειναι αυτοτοτε τα πραγματα ειναι μαλλον δυσκολα.Μπορω να κανω κατι? Ολα τα υπολοιπα ψαρια μου ειναι μια χαρα.Δευτερο ενυδρειο προς στιγμη δεν υπαρχει και τα λυπαμαι να ριξω καποιο φαρμακο προληπτικα σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Από κίνηση πως πάει; Κινείται κανονικά μέσα στο ενυδρείο ή κάθεται σε μια γωνιά; Μήπως κρύβεται; Γιατί δεν ξέρω κατά πόσο μια βακτηριδιακή μόλυνση έχει ως σύμπτωμα μόνο την ανορεξία. Συνήθως υπάρχουν και άλλα συμπτώματα. Παρατήρησέ το και πες μας μήπως μπορέσουμε να καταλάβουμε τι έχει το ψαράκι...

Link to comment
Share on other sites

Από κίνηση πως πάει; Κινείται κανονικά μέσα στο ενυδρείο ή κάθεται σε μια γωνιά; Μήπως κρύβεται; Γιατί δεν ξέρω κατά πόσο μια βακτηριδιακή μόλυνση έχει ως σύμπτωμα μόνο την ανορεξία. Συνήθως υπάρχουν και άλλα συμπτώματα. Παρατήρησέ το και πες μας μήπως μπορέσουμε να καταλάβουμε τι έχει το ψαράκι...

Δεν νομιζω οτι κρυβεται απο τα αλλα, απλα λιγο απομονωνεται.Προβλημα στην κινηση του δεν εχει, κολυμπαει κανονικα, απλα καθεται σε μια γωνια και φαινεται πολυ υσηχο πραγμα που δεν συνηθιζε πριν.Αν δεν ειχε την ανορεξια δεν θα με προβληματιζε τοσο, απλα ειναι 2 μερες νυστικος και σημερα η 3η μερα.

Το βραδυ σε μια κινηση που εκανε να φαει την εφτυσε την τροφη κατευθειαν.Για να καταλαβεις τι κανει, μολις τους ριχνω τροφη παει μεχρι λιγο πιο κατω απο την επιφανεια του νερου, την βλεπει αλλα δεν συγκινειται να φαει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επανερχομαι σ' αυτο που σου ειπε ο agalenia,μηπως του επιτιθεται καποιο ψαρι 'η ψαρια και

ειναι στρεσαρισμενο,παρακολουθησε αυτο.Εχουμε τετοια παραδειγματα που οταν ειναι στρεσαρισμενο

το ψαρι δεν τρωει και μετα απο ενα χρονικο διαστημα πεθαινει απο την ασιτια.Εαν εχεις την δυνατοτητα

να το βαλεις σε καποιο αλλο ενυδρειο μονο του καλο θα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επανερχομαι σ' αυτο που σου ειπε ο agalenia,μηπως του επιτιθεται καποιο ψαρι 'η ψαρια και

ειναι στρεσαρισμενο,παρακολουθησε αυτο.Εχουμε τετοια παραδειγματα που οταν ειναι στρεσαρισμενο

το ψαρι δεν τρωει και μετα απο ενα χρονικο διαστημα πεθαινει απο την ασιτια.Εαν εχεις την δυνατοτητα

να το βαλεις σε καποιο αλλο ενυδρειο μονο του καλο θα ηταν.

Ευχαριστω για τη συμβουλη, απο χθες το βραδυ νομιζω οτι ζωηρεψε λιγο.Δεν εφαγε βεβαια, αλλα το βλεπω πιο ζωηρο.Αν μεχρι και αυριο συνεχισει ετσι, θα αναγκαστω να το βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...