Jump to content

Πότε σταματάμε να ρίχνουμε αμμωνία


Recommended Posts

Καλησπέρα. Στρώνω το ενυδρείο με τη μέθοδο της αμμωνίας και πάνε όλα κατ' ευχήν. Όμως δεν έχω καταλάβει πότε ακριβώς θα σταματήσω να προσθέτω αμμωνία για να την κρατάω σε σταθερά επίπεδα;

Τα νιτρώδη είναι στο θεό... και τα νιτρικά έχουν μόλις δύο μέρες που εμφανίστηκαν. Παράλληλα παρατηρείται πτώση της αμμωνίας κατά 50% περίπου καθημερινά.

Ξέρω ότι μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά με μια γρήγορη ματιά στις πρώτες σελίδες του φόρουμ δεν κατάφερα να βρω κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για απαντήσεις :)

Υ.Γ.: Το ενυδρείο περιέχει αληθινά φυτά και είναι ρυθμισμένο στους 30°C

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά μετά από ψάξιμο βρήκα την απάντηση και εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6918

αλλά μήπως πρέπει να γραφτεί και να αποσαφηνιστεί και στις οδηγίες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100 το θέμα για να μην χρειάζεται να ρωτάνε οι αρχάριοι σαν εμένα; Γιατί ούτε και το θέμα με την τιμή των νιτρικών είναι σαφές στις οδηγίες :)

Με εκτίμηση για όσα κάνετε :excl:

Link to comment
Share on other sites

Μολις μηδενησουν τα νιτρωδη και εχουν ανεβει πολυ τα νιτρικα, σταματας την αμμωνια και κανεις αλλαγη νερου ωστε να πεσουν τα νιτρικα. Μετα, μεσα στην επομενη μερα θα πρεπει να βαλεις ψαρια.

Μη σου φανει περιεργο αν σε λιγο ενω ριχνεις αμμωνια, η μετρηση της δειχνει 0.

Μια παρατηρηση μονο επειδη εχεις αληθινα φυτα πρεπει να ξερεις οτι τα περισσοτερα, αν οχι ολα, εχουν ως πανω οριο θερμοκρασιας τους 28 βαθμους. Προσεξε το μην εχεις προβληματα με τα φυτακια.

Στις οδηγιες το αναφερει οτι συνεχιζουμε να ριχνουμε το 50% της αρχικης ποσοτητας, που χρειαστηκε να ριξουμε, ωστε να φτασει στα 5.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια σταματας να ριχνεις οταν μηδενιστουν τα νιτρωδη,

το οτι πεφτει η αμμωνια ειναι καλο που σημαινει οτι εχουν αρχισει να δημιουργουνται αποικιες.

Link to comment
Share on other sites

Μολις μηδενησουν τα νιτρωδη και εχουν ανεβει πολυ τα νιτρικα, σταματας την αμμωνια και κανεις αλλαγη νερου ωστε να πεσουν τα νιτρικα. Μετα, μεσα στην επομενη μερα θα πρεπει να βαλεις ψαρια.

Μη σου φανει περιεργο αν σε λιγο ενω ριχνεις αμμωνια, η μετρηση της δειχνει 0.

Μια παρατηρηση μονο επειδη εχεις αληθινα φυτα πρεπει να ξερεις οτι τα περισσοτερα, αν οχι ολα, εχουν ως πανω οριο θερμοκρασιας τους 28 βαθμους. Προσεξε το μην εχεις προβληματα με τα φυτακια.

Στις οδηγιες το αναφερει οτι συνεχιζουμε να ριχνουμε το 50% της αρχικης ποσοτητας, που χρειαστηκε να ριξουμε, ωστε να φτασει στα 5.

:excl::thumbup::wub:

Με προλαβες!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που έχω θεωρητικά μου τα σύστησαν ως ανθεκτικά κατά τη διάρκεια του στρωσίματος και στους 30 βαθμούς.

1 Ανούμπια (αναπτύσσεται και βγάζει καινούργια φύλλα αν και έχουν παρουσιαστεί κάτι καφέ σημαδάκια στα παλαιότερα φύλλα της)

1 κερατόφυλλο που αναπτύσσεται κανονικά και του έχω κάνει και δύο μεταφυτεύσεις ήδη (από δύο κλαδιά που πιάσαν κορυφή)

1 κρυπτοκορίνα (που δεν δείχνει να αναπτύσσεται δραματικά αλλά έτσι κι αλλιώς μου την έδωσαν ως βραδείας ανάπτυξης)

Μιας και πιάσαμε κουβέντα όμως... εμφανίστηκε στο τζάμι από την πλευρά που είναι ο σωλήνας κυκλοφορίας του νερού (εξάρτημα διάχυσης νερού), και πάνω σε ένα φύλλο κάτι σαν χνούδι τριχωτό άσπρο... τι είναι αυτό; Κι αν είναι κάτι κακό πως αντιμετωπίζεται;

Υ.Γ.: Για τυχόν μελλοντικές παρεξηγήσεις καλό είναι να ξέρετε ότι γράφουμε δύο άτομα με αυτό το νικ. Ο άντρας μου κι εγώ :)

Έγινε επεξεργασία - amnisia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Απ΄ότι βλέπω έχουμε το ίδιο ενυδρείο :)

Το δικό μου έχει στρώσει εδώ και δύο εβδομάδες. Λόγω έλλειψης φυτών, τα οποία μπήκαν σήμερα, ύστερα από μία ΜΕΓΑΛΗ αλλαγή νερού λόγω των νιτρικών που ήταν στα ύψη τα ψαράκια θα τα βάλω αύριο :excl:

Ολο αυτό το διάστημα μετά την ολοκλήρωση του κύκλου συνέχισα να προσθέτω μία μικρή ποσότητα αμμωνίας,

5 - 10 σταγόνες για να τρέφονται τα βακτηρίδια. Οι μετρήσεις το βράδυ έδειχναν αμμωνία 0, νιτρώδη 0. Και αυτό το έκανα γιατί, όπως διάβασα, δεν κάνει να μείνουν τα βακτηρίδια ατάϊστα για παραπάνω από μία ημερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άρα εμείς που έχουμε και τα φυτά πρέπει να βάλουμε παραπάνω αμμωνία γιατί καταναλώνουν και αυτά έτσι δεν είναι; Ρωτάω γιατί κι εμείς 10 σταγόνες βάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Άρα εμείς που έχουμε και τα φυτά πρέπει να βάλουμε παραπάνω αμμωνία γιατί καταναλώνουν και αυτά έτσι δεν είναι; Ρωτάω γιατί κι εμείς 10 σταγόνες βάζουμε.

Από ότι ξέρω τα φυτά καταναλώνουν τα νιτρικά, δεν γνωρίζω για την αμμωνία... εγώ πάντως ξεκίνησα με 30 σταγόνες αμμωνία (10%). Οταν εμφανίστηκαν τα νιτρώδη την μείωσα στις 15 - 20 σταγόνες. Σε γενικές γραμμές πιστεύω πως η ποσότητα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να μπορείς να την "διαβάζεις" αξιόπιστα με τα tests (να έχεις δηλαδή 3 - 5 ppm).

Αν θέλεις δες και εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7712

Link to comment
Share on other sites

Οταν με μια Α ποσότητα αμμωνίας δημιουργείς μια Α αποικία βακτηριδίων, δεν πρέπει να την ελαττώνεις αφού στρώσει το φίλτρο και στο μεσοδιάστημα μέχρι να βάλεις τα ψάρια (ειδικά αν τα καθυστερήσεις 2-3 μέρες ή περισσότερο), γιατί έτσι εξοντώνεις ένα μέρος της, λόγω "πείνας".

Είναι κλασσικό λάθος που κάνουν πολλοί και γι' αυτό μετά την εισαγωγή ψαριών μετράνε πάλι στα τεστ μικρές ποσότητες αμμωνίας και ΝΟ2 τις πρώτες ημέρες.

Η ποσότητα της αμμωνίας που τροφοδοτούμε την νέα αποικία πρέπει να είναι σταθερή μέχρι την ημέρα που θα μπουν τα ψάρια (ΙΜΟ) και αναλογική της ιχθυοφόρτισης που θα ξεκινήσουμε το ενυδρείο, ώστε να μην έχουμε προβλήματα στην αρχή της εισαγωγής των πρώτων ψαριών. Φυσικά πριν βάλουμε τα πρώτα ζωντανά μέσα, κάνουμε προσεκτική μέτρηση για να βεβαιωθούμε ότι η νέα αποικία μας αποδόμησε την τελευταία ποσότητα αμμωνίας που ρίξαμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στρώνω το ενυδρείο με τη μέθοδο της αμμωνίας και πάνε όλα κατ' ευχήν. Όμως δεν έχω καταλάβει πότε ακριβώς θα σταματήσω να προσθέτω αμμωνία για να την κρατάω σε σταθερά επίπεδα;

Τα νιτρώδη είναι στο θεό... και τα νιτρικά έχουν μόλις δύο μέρες που εμφανίστηκαν. Παράλληλα παρατηρείται πτώση της αμμωνίας κατά 50% περίπου καθημερινά.

Ξέρω ότι μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά με μια γρήγορη ματιά στις πρώτες σελίδες του φόρουμ δεν κατάφερα να βρω κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για απαντήσεις :)

Υ.Γ.: Το ενυδρείο περιέχει αληθινά φυτά και είναι ρυθμισμένο στους 30°C

Επειδη με το φίλο και φίλη amnisia έχουμε βίους παράλληλους θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα χνούδι. Και στο δικό μου ενυδρείο σχεδον όλα τα φύλλα της anubia και τα χαμηλά φύλλα του κερατόφυλλου έχει γεμίσει χνούδι. Κάνω κάτι λάθος, είναι κακό δεν ξέρω.

Επίσης η αμμωνία μου μηδενίζεται καθε μέρα και τα ΝΟ2 αλλα ΚΑΙ τα ΝΟ3 είναι τέρμα θεού κόκκινα. Υποθέτω ότι μάλλον πρέπει να συνεχίζω να βάζω την ίδια ποσότητα αμμωνίας κάθε μέρα μέχρι να μηδενιστούν τα Νο2.

Είναι φυσιολόγικό να είναι και τα δύο τέρμα κόκκινο.

Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σας :-)

Link to comment
Share on other sites

Tελικά όμως το χνούδι δεν είναι άσπρο... είναι μάλλον πράσινο οπότε πρόκειται για τριχοειδή άλγη;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εαν καταλαβαινω καλα αυτο εξαρταται απο τα ποσα ψαρια θα βαλουμε μεσα αρχικα;

πχ εγω το στρωνω με 5ppm αμμωνια (που μετα απο λιγη ωρα εξαφανιζεται) εστω οτι αγοραζω ενα μονο νεον, αν κοψω αποτομα την αμμωνια παλι δεν θα εχω μεγαλες απολειες στα βακτηριδια μου λογο πεινας;

τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση;

Η ποσότητα της αμμωνίας που τροφοδοτούμε την νέα αποικία πρέπει να είναι σταθερή μέχρι την ημέρα που θα μπουν τα ψάρια (ΙΜΟ) και αναλογική της ιχθυοφόρτισης που θα ξεκινήσουμε το ενυδρείο, ώστε να μην έχουμε προβλήματα στην αρχή της εισαγωγής των πρώτων ψαριών. Φυσικά πριν βάλουμε τα πρώτα ζωντανά μέσα, κάνουμε προσεκτική μέτρηση για να βεβαιωθούμε ότι η νέα αποικία μας αποδόμησε την τελευταία ποσότητα αμμωνίας που ρίξαμε...

Link to comment
Share on other sites

Tελικά όμως το χνούδι δεν είναι άσπρο... είναι μάλλον πράσινο οπότε πρόκειται για τριχοειδή άλγη;

emena pantws aspro einai to xnoudi :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν με μια Α ποσότητα αμμωνίας δημιουργείς μια Α αποικία βακτηριδίων, δεν πρέπει να την ελαττώνεις αφού στρώσει το φίλτρο και στο μεσοδιάστημα μέχρι να βάλεις τα ψάρια (ειδικά αν τα καθυστερήσεις 2-3 μέρες ή περισσότερο), γιατί έτσι εξοντώνεις ένα μέρος της, λόγω "πείνας".

Είναι κλασσικό λάθος που κάνουν πολλοί και γι' αυτό μετά την εισαγωγή ψαριών μετράνε πάλι στα τεστ μικρές ποσότητες αμμωνίας και ΝΟ2 τις πρώτες ημέρες.

Η ποσότητα της αμμωνίας που τροφοδοτούμε την νέα αποικία πρέπει να είναι σταθερή μέχρι την ημέρα που θα μπουν τα ψάρια (ΙΜΟ) και αναλογική της ιχθυοφόρτισης που θα ξεκινήσουμε το ενυδρείο, ώστε να μην έχουμε προβλήματα στην αρχή της εισαγωγής των πρώτων ψαριών. Φυσικά πριν βάλουμε τα πρώτα ζωντανά μέσα, κάνουμε προσεκτική μέτρηση για να βεβαιωθούμε ότι η νέα αποικία μας αποδόμησε την τελευταία ποσότητα αμμωνίας που ρίξαμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά στο άσπρο χνούδι μου έχει εμφανιστεί κι εμένα στο ενυδρείο το οποίο είναι στο στρώσιμο. Σε ερώτησή μου εδώ μου είπαν τα παιδιά ότι είναι σύνηθες φαινόμενο σε νέα ενυδρεία στη διαδικασία του στρωσίματος, και πρόκειται για κάποιο είδος μούχλας το οποίο πέραν του αντιαισθητικού του πράγματος, είναι αβλαβές. Εμένα έχει παρουσιαστεί στις mopani ρίζες που έχω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά στο άσπρο χνούδι μου έχει εμφανιστεί κι εμένα στο ενυδρείο το οποίο είναι στο στρώσιμο. Σε ερώτησή μου εδώ μου είπαν τα παιδιά ότι είναι σύνηθες φαινόμενο σε νέα ενυδρεία στη διαδικασία του στρωσίματος, και πρόκειται για κάποιο είδος μούχλας το οποίο πέραν του αντιαισθητικού του πράγματος, είναι αβλαβές. Εμένα έχει παρουσιαστεί στις mopani ρίζες που έχω μέσα.

Ειναι οντως συνηθες φαινομενο.Μπορεις να βγαλεις τις ριζες και να τις καθαρισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...