Jump to content

Σκαλαρια Και Αυγά


redcom7

Recommended Posts

Χαίρεται κύριοι ,

Σήμερα παρατήρησα ότι 2 απο τα 6 σκαλαρια που έχω έχουν κάνει ζευγάρι και έχουν γεννήσει αυγά .. Είδα το θηλυκό να αφήνει τα αυγά πάνω στον θερμοστατη και μετα το αρσενικό περνούσε απο πάνω απο τα αυγά .., βέβαια πέφτει αρκετό ξύλο σε οποιο άτομο τολμήσει να πλησιάσει ...

post-933-1349722598,8432_thumb.jpg

Τι λέτε υπάρχει περίπτωση να την βγάλει κανά μικρο ;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν εχεις καραντινα να βαλεις το ζευγαρι και τα αυγα χλωμο το βλεπω...

εγω εχω 2 ζευγαρια και γεννανε συνεχεια αλλα εχω καταφερει να δω μονο ουριτσες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε redcom7! Είχα και εγώ τη χαρά να δώ αυγά από το μοναδικό ζευγάρι που έχω στο ενυδρείο μου και μάλιστα 2 φορές μέσα σε 3 βδομάδες αλλά δεν καταφέραμε κάτι. Έπιασαν και τις 2 φορές φούγκους. Εύχομαι να είσαι ποιό τυχερός από μένα και να δείς ουρίτσες!!!!!

Ετοιμάζεται το ζευγάρι μου και για 3 απόπειρα από ότι βλέπω (από τη μικρή μου εμπειρία) και θα κοιτάξω να τα απομακρίνω, (αν κάνει και 3 φορά) και να τα προστατέψω από το φούγκους.

Καλή επιτυχία και πάλι σε σένα και έχε το νού σου για αυτό το φούγκους .......

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορω να κάνω για το fungus ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα δικά μου κάνουν συνέχεια αυγά αλλά δεν προλάβαινουν να μεγαλώσουν γίνονται μεζές!

Link to comment
Share on other sites

Να τους έβαζα κανά πλέγμα να χώριζαν το ενυδρειο ;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορω να κάνω για το fungus ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εφόσον πέρασε ο αρσενικός και τα γονιμοποίησε θα πρέπει να τα πάρεις και να τα βάλεις κάπου μόνα τους με νερό από το ενυδρείο και να προσθέσεις μπλέ μεθανόλη(από το φαρμακείο). Εγώ πάντος αυτό θα κάνω την επόμενη φορά .

Επιδή όμως είναι η πρώτη σου γέννα, άστο να δεις πως θα πάει (γνώμη μου). Εξάλλου θα έχεις και άλλες γέννες αφού έκαναν την αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

ok σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις ... ας το αφησω ετσι και βλεπουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες,αφου πηραν μπρος,δεν θα σταματησουν...!

Σε ενυδρειο με αλλα ψαρια,πρακτικα δεν εχεις πιθανοτητες να δεις κατι.

Γενικα θα πω,οτι η σκληροτητα του νερου παιζει σημαντικο ρολο στην γονομοποιηση.Το μπλε του μεθυλενιου θα σε βοηθησει με το φουνγκους,αλλα σε καραντινα καλυτερα.

Καλη συνεχεια

:)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω να πιασουν αρκετα αυγα μυκιτες αλλα ολα μου φαινεται υπερβολικο, ασε που το ιδιο το ζευγαρι τα ψιριζει και τρωνε τα προσβεβλημενα και αφηνουν τα καλα. Εχω και εγω ενα ζευγος και εχουν κανει πολλες γεννες αλλα μετα απο 2, 3 ημερες δια μαγια εξαφανιζονται ολα και μαλλον τα τρωνε τα ιδια. Βεβαια δεν με εχει απασχοληση ποτε το θεμα παραπανω μια που δεν εχω επιδιωξει να εχω γεννητουρια. Ριξτε μια ματια και εδω περι του θεματος οσοι ενδιαφερονται.

Σκαλάρια

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω να πιασουν αρκετα αυγα μυκιτες αλλα ολα μου φαινεται υπερβολικο, ασε που το ιδιο το ζευγαρι τα ψιριζει και τρωνε τα προσβεβλημενα και αφηνουν τα καλα. Εχω και εγω ενα ζευγος και εχουν κανει πολλες γεννες αλλα μετα απο 2, 3 ημερες δια μαγια εξαφανιζονται ολα και μαλλον τα τρωνε τα ιδια. Βεβαια δεν με εχει απασχοληση ποτε το θεμα παραπανω μια που δεν εχω επιδιωξει να εχω γεννητουρια. Ριξτε μια ματια και εδω περι του θεματος οσοι ενδιαφερονται.

Σκαλάρια

Καλα το άρθρο με την γέννα των σκαλαριων τα έσπασε ... Πολυ ωραία κατάσταση ειχε κανει ο φίλος ...

Όσον αφορά τα δικα ούτε πήραν τα αυγά απο εκει που τα είχαν και τα πήγαν σε ένα φύλλο Ανουμπιας .. Τα αυγά έχουν και μια κίνηση .. Προβλέπω όμως αύριο-μεθαύριο να είναι ολα μεζΕδακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα δείξει φιλε μου, σιγουρα μια που εχεις εντοπιση το ζευγαρι, καλο θα ηταν εαν και εφοσον επιθυμης γεννες, να το απομονωσης σε καποιο ενυδρειο μονο του για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες...........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και αν ζησουν οι μπομπιρες καλο ειναι να ξεκινίσεις και εκτροφη αρτέμια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρεται ..

και δευτερη γεννα ... αφου τα πρωτα εξαφανίστηκαν τα δεύτερα πηγαν λιγο καλυτερα ....

αφου γενησσαν πανω στον θερμοστατη τα πηγαν μετα σε ενα φυλλο ανουμπιας οπως ειχαν κανει και την πρωτη φορα ...

εκοψα το φυλλο και τα εβαλα σε μια γεννηστρα απο την οποια τελικα εφυγαν ολα :(

20121111213912.jpg

καποια φαγωθηκαν και καποια τα πηγαν παλι σε ενα κορμο ..

20121111213902.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας κι εγω καινουριος στο αθλημα εχω 3 αποτυχημενες γεννες στη μια μονο αυγα για 2 μερες και τις αλλες 2 μεχρι ουριτσες.Στην 4 γεννα παω καλυτερα Τωρα βρισκομαι στη φαση που θα δοκιμασω να κανω αρτεμια,αν τα καταφερω εχει καλως αν οχι οτι μπορω να σωσω απο την baby τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία εύχομαι να σου ζήσουν τα μικρά, αλλά αν το ενυδρείο σου είναι κοινωνικό με άλλα ψάρια μέσα μόνο εκ θαύματος θα επιβιώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!!!!οχι τα εχω χωριστα αλλα ειναι πολυ μικρο χωρις αερα αντλια τιποτα.ΕΡΩΤΗΣΗ για την αρτεμια χρειαζετε θερμοκρασια συγκεκριμενη;το νερο να ειναι απο βρυση η απο το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πολύ μικρό τη εννοείς, έχεις μέσα στο ενυδρείο τους γονείς και τα μικρά, ή μόνο τα μικρά;

Κάνε μας μια περιγραφή των συνθηκών που τα φιλοξενείς

Η αρτεμια για να βγει χρειάζεται αλατάκι και θερμοκρασία, συνήθως όταν αγοράζουμε μια αρτεμια μας λένε οι οδηγίες χρίσεως τη να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...