Jump to content

Νεο Γαριδάδικο....


Recommended Posts

Απίστευτες οι φωτό και ακόμα πιο ωραία τα ενυδρεία. Το ενυδρείο ειδικά στην 17η φωτό ειναι από τα ποιο όμορφα που έχω δει τον τελευταίο καιρό.

Άντε με το καλό γέννες απ' όλα τα είδη. :love:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτογραφίες και τα ενυδρεία σου τα σπάνε!

Άντε με το καλό να γεμίσεις και αλλά μικρά.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,,,

Απίστευτες οι φωτό και ακόμα πιο ωραία τα ενυδρεία. Το ενυδρείο ειδικά στην 17η φωτό ειναι από τα ποιο όμορφα που έχω δει τον τελευταίο καιρό.

Άντε με το καλό γέννες απ' όλα τα είδη. :love:

Το περιεργο , νατο πω?

Σε αυτο το ενυδρειακι εχω μονο χαλικάκι χαλαζιακο απλο...

Λιπανση δεν ... που και που λιγο γενικο της seachem..

Εχω μεν co2 αλλα πρεπει να μενει ελαχιστο στο νερο ,γιατι εχω αεραντλια και κρεμαστο φίλτρο.

και απο φωτισμο ειναι μια 28 watt και για τα τρία μικρά ενυδρειακια.

Οποτε βγάλτε ακρη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

update...
Οι κιτρινες μου κανανε γεννα τα μικρα πάνε σφαιρα , τωρα περιμένω αλλες 2 αυγομένες που εχω .
Τα αλλα είδη συνεχιζουν να γεμίζουν τα ενυδρεία...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Crs, κάτι δεν παει καλά με τα νιτρικά , απο τροφη ριχνω οσο και στα άλλα ενυδρειάκια , αλλα σε αυτο αναιβάζει νιτρικά , 2 λογους σκεφτομαι τα φυτά δεν τραβάνε πολλά και ειχα απο παλια σκουληκάκια μεσα μηπως αρχισανε και πεθαινουν και ανεβαζει  απο αλλαγες εκανα 20 λιτρα ανα εβδομάδα, τωρα κάνω και ενδιάμεσα αλλα 20 λιτρα.



Καινουριο ειδος green shrimps
Τις εβαλα προσωρινά με τις κιτρινες μιας και ητανε λίγες.



blue


Snowball -amano



Ολα τα φυτα ειναι σε γλαστράκια εκτος απο αυτα που δεν θελουν κλάδεμα συχνα...
Στο συγκεκριμένο ενυδρειακι εχει μονο ψιλοκοκο χαλικάκι, 2 cm το gloso ομως μια χαρα εστρωσε...

 

Link to comment
Share on other sites

Πωπω μας βγαζεις τα ματια καθε φορα που ανεβαζεις νεες φωτος!Μπραβο ρε Νικο,πολυ ομορφα τα ενυδρεια σου.Οι green shrimp ποιο ειδος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Πωπω μας βγαζεις τα ματια καθε φορα που ανεβαζεις νεες φωτος!Μπραβο ρε Νικο,πολυ ομορφα τα ενυδρεια σου.Οι green shrimp ποιο ειδος ειναι?

Τις πρασινες τις πηρα για Caridina Babaulti , λες να μην ειναι αυτες?

Τα μωρά των πρασινων Babaulti κοκκινα ειναι στην αρχη ?

:jawdrop::jawdrop::jawdrop: εχω βαρεθει να λεω ποσο ωραια ειναι

χεχε τοτε θα καθυστερησω την επομενη να αναιβασω φωτος..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολα οκ με τις crs , και με τις κοκκινες που εβαλα σε αλλο ενυδρειο, οποτε κάτι ειχε το ενυδρειο δεν εξηγηται αλλιως.
2 σε ενα ενυδρειο, με κοινο φιλτράκι..
blue perl, red chery


blue pearl - crs
Με το που εφτιαξα το νερό για τις crs οι μπλέ μπλεδιασανε.

 




 

Link to comment
Share on other sites

Οι crs δεν παιζονται

ειναι πανεμορφες

και τα ενυδρεια φανταστηκα

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Νικο,τα ενυδρεια σου πανε σουπερ αλλα και οι γαριδες σου ειναι πανεμορφες.Οι blue pearl βεβαια χανουν πολυ απο το χρωμα τους στις φωτογραφιες,ειναι σιγουρος οτι ειναι πολυ πιο μπλε κανονικα.:)

Link to comment
Share on other sites

Απλα τελεια τα ενυδρεια και με πολυ δουλεια που φενετε! :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122: σκευτεσε να προσθεσεις και αλλες γαριδες ή θα μεινεις σε αυτα τα ειδη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραιος Νικο,τα ενυδρεια σου πανε σουπερ αλλα και οι γαριδες σου ειναι πανεμορφες.Οι blue pearl βεβαια χανουν πολυ απο το χρωμα τους στις φωτογραφιες,ειναι σιγουρος οτι ειναι πολυ πιο μπλε κανονικα. :)

Ναι δεν μπορω να βγάλω αυτο το μπλέ που εχουνε...

Απλα τελεια τα ενυδρεια και με πολυ δουλεια που φενετε! :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122: σκευτεσε να προσθεσεις και αλλες γαριδες ή θα μεινεις σε αυτα τα ειδη?

Νομιζω πως εχω αρκετά είδη... θα μεινω σε αυτά.

ΜΕρικες φωτος

crs- bluepearl

8n3p.jpg

6j2b.jpg

amano - snowball

94mq.jpg

wpdk.jpg

rcs- bluepearl

2w8w.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/856/kyvh.jpg/

green - yellow

ibij.jpg

v3b8.jpg

vfz1.jpg

Τελος ξαναστρωνω το 80 litro γιατις crs ...

Σε ενα εναμιση μηνα θα μπουν ...

2qre.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Απλα τελεια!!!θα προχωρισω και εγω σε γαριδαδικο και μου εχεις δωσει παραα πολλες ιδεες!!σε ολα εχεις διοξειδιο του ανθρακα??λιπασματα ριχνεις ή οχι?? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νίκο με τι ζέστη πως τα πας;

Γράψε μας εάν μπορείς... για να κλέβουμε τέχνη :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο με τι ζέστη πως τα πας;

Γράψε μας εάν μπορείς... για να κλέβουμε τέχνη :bigemo_harabe_net-82:

Με την ζέστη ε ? ειναι ενα θεματάκι...

ΕΧω βαλει σε ολα τα ενυδρεια αεραντλίες για περισσοτερη οξυγωνοση ,

Δυστηχω εχω μονο ενα controller και το εχω βάλει στις crs με ενα μεγάλο ανεμιστηρα konig , η θερμοκρασια κρατιεται ολη μερα στους 25 αλλα μου τσιμπαει που και που 26 αν εχει μεγάλη υγρασια στο χωρο .

Μαζι με τον controller εχω βάλει και αλλα 2 ενυδρεια που ειναι τα ιδια με πιο μικρους ανεμιστηρες στις κιτρινες και τις ασπρες και κραταει στους 26 .

Απώλειες μεχρι στιγμης δεν ειχα τιποτα , την φωτοπεριοδο την εχω σπασει ειναι πρωι και βράδυ , το μεσημερι ειναι κλειστά τα φωτα

Πρεπει να εχεις ενα aircodition για να το δουλευεις το μεσημέρι κυριως , αυτο που παρατηρησα με τους ανεμιστηρες ειναι οτι αν βάλω 2 konig στο 40 λιτρο ανεβαινει η θερμοκρασια στο ενυδρειο αντι να κατεβαινει , και το πιο κυριο αν πιασει υγρασια πάνω απο 65 στον δωματιο δυσκολα σου κατεβαζει την θερμ. γιατι δεν εξατμιζεται ευκολα το νερο.

Απο αναπληρωση εχω ενα δοχειο στις crs 10 λιτρο με το συστηματακι που ειχε εδω στο φορουμ , στα υπολοιπα χειροκινητα κάθε μερα 3-5 λιτρα.

ΥΠαρχει και θεμα στις αλλαγές ειδικά στις crs , το νερο στο βαρέλι ειναι 30 , εχω στην καταψυξη παγοκυστες κα στην αλλαγη ,τους χρησιμοποιω για να κατεβάσω την θερμοκρασια εκει που θέλω , αλλιως θα μας χαιρετησουν οι crs .

Link to comment
Share on other sites

Απλα τελεια!!!θα προχωρισω και εγω σε γαριδαδικο και μου εχεις δωσει παραα πολλες ιδεες!!σε ολα εχεις διοξειδιο του ανθρακα??λιπασματα ριχνεις ή οχι?? :)

Ναι σε ολα εχει συνεχομενο co2 , απο λιπάσματα μερικες φορες (ανα 2 εβδομάδες περιποθ )ριχνω λιγο γενικο οποιας ετταιριας βρω σε ολα τα ενυδρεια εκτος crs .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Νίκο!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρά τις ζέστες τα γαριδάκια μια χαρά κρατιουντε...


Στις κίτρινες η πρωτη γενία έχουν ξεκινήσει και κατεβάζουν αυγά , μέτρησα 10 αυγομένες. Οπότε θα γινει ξαφνικό μπουμ. :D



6dnt.jpg


q7x1.jpg


Οι άσπρες συνεχίζουν ακάθεκτα..


v1yr.jpg



Στις crs , εχει μικρακια και μερικά έχουν καταφέρει να μεγαλωσουν...


8bcs.jpg


3fpl.jpg


ctkm.jpg



rcs blue pearl

1m4o.jpg



και το 80λιτρο οπου θα πaνε οι crs, αφου πέσουν οι ζεστες...


mgiy.jpg


Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικές φωτογραφίες, ζούγκλα όλα τα ενυδρεία σου! Δίνεις μεγάλο αγώνα καλοκαιριάτικα για να κρατήσεις τις γαρίδες σου και αυτές φαίνεται να σε ανταμοιβουν.

Να υποθέσω ότι διακοπές πηγαίνεις τον χειμώνα ε; :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...