Jump to content

Σκέψη Για Emersed Καλλιεργεια


Recommended Posts

Λοιπον φιλοι κανω μια σκεψη για μια μικρη καλλιεργεια emersed.
Εχω ενα μικρο ενυδρειακι περιπου 10 λιτρα και λεω να το δοκιμασω εκει.
Διαβασα καποια θεματα στο φορουμ αλλα θελω να το αναπτυξουμε το θεμα.
Διαβασα οτι χρειαζεται τυρφη για υποστρωμα,αν βαλω χωμα που ειναι για φυτα εξωτερικου χωρου κανει?
Το ενυδρειακι δεν εχει λαμπα,σκεφτομαι να το σκεπασω με μια μεμβρανη και να το βγαλω εξω να παιρνει το φως του ηλιου.
Αλλη μια ερωτηση ειναι αν θελει χαλικακι απο πανω το χωμα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα Rasta!

Εγω κραταω εδω και 2-3 μηνες μια καλλιεργεια emersed και εχω βαλει Humus και ολα πανε μια χαρα!

Εχω κρατησει και με χωμα που λες!

Τωρα τελευταια με τις αποτομες διαφορες θερμοκρασιες που εχει εξω την εχουν ακουσει λιγο τα φυτα οποτε τετοια εποχη δεν θα σου προτεινα να την βαλεις εξω!

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν συστηματικά κάθε καλοκαίρι όλο και κάποια φυτά τα φυτεύω εκτός νερού και όλα τα βάζω σε κοινό φυλόχωμα που πουλούν τα σουπερ μάρκετ, έως τώρα δεν είχα πρόβλημα στην ανάπτυξη τους , και μεγάλωναν και άνθιζαν κανονικά. Τέτοια εποχή δεν το επιχείρησα ποτέ δεν ξέρω αν θα πετυχει λόγο θερμοκρασίας, ιδιαίτερα τα βράδια.

Link to comment
Share on other sites

Χχχμμμμ...αυτο με τη θερμοκρασια το βραδυ ομολογω πως δεν το ειχα σκεφτει..καλητερα να μην το δοκιμασω τωρα ε?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το με φυτοχωμα σε εσωτερικο χωρο με λαμπιτσα.. δεν εχεις να χασεις κατι.. εγω τις βαζω σε ταπερ παγωτου με μεμβρανη απο πανω..

με φυτοχωμα και καθημερινο ψεκασμο κραταγα διαφορες.. καντο δεν εχεις να χασεις κατι..

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος λαμπες και τετοια δεν εχω,θα μπορουσα ομως να το αφηνω εξω και οταν βραδιαζει να το βαζω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

εεε ναι αλλα στανταρ θα το ξεχασεις καμια μερα(κρινω λιγο και απο τον εαυτο μου εδω:) )..ενα πορτατιφακι γραφειου δεν εχεις? αν εχεις βαλτο, θα σου πηγενει λιγο αργα αλλα δεν θα εχει προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειχα το εχω στο ενυδρειο μου,δεν εχω αλλο,λεω να το δοκιμασω ετσι οπως εγραψα πανω και βλεπουμε.

Οπωτε βαζω φυτοχωμα,το βρεχω και φυτευω τα φυτα που θελω.

Χρειαζεται και χαλικακι απο πανω η σκετο χωμα?

Link to comment
Share on other sites

σκετο χωμα κηπου.. μη βρεξεις, βαλε το χωμα φυτεψε και ψεκασε μεχρι να νοτισει ελαφρως το χωμα, να μην λιμνασει το νερο..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!Εχω μερικα κλαδεματακια απο κρυπτοκορινα και εχω και λιγη μοςς για να ξεκινησω την καλλιεργεια.

Την κρυπτοκορινα την φυτευω κανονικα,την μοςς?Να την δεσω σε μια πετρουλα και να την βαλω μεσα στο ενυδρειακι που θα ειναι η καλλιεργεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Βασιλη τελικα δεν εκανα τιποτα γιατι θελω ν αρχισω σιγα σιγα το πειραμα της dry start.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας που Κωστας δεν θα ξεκινησει τωρα, ας ρωτησω εγω κατι μιας και το θεμα της μος με την μπυρα την εφαγε ο μυκητας...

Το χουμους μεσα εχει κοπρια, αυτο δεν κανει κακο στα φυτα λογο οξυτιτας;;

Με μπλε φως εχουμε θεμα; Γιατι θελω να δοκιμασω με ενα λεντ που εχω....

Αν δεν κανει το λεντ, τη λαμπα προτηνεται;;;

Αμα βαλουμε υποστρωμα ενυδρειου σκετο εχουμε καποιο προβλημα;; Η λογο τιμης προτημαμε πχ χουμους, φυλλοχωμα κτλπ;;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Για το χουμους δεν ξερω να σου απαντησω.

Το μπλε φως δεν νομιζω οτι ειναι το φασμα που φωτοσυνθετουν τα φυτα οπωτε ,μπορει να μην εχεις θεμα αλγης γιατι δεν θα υπαρχει νερο,αλλα δεν θα εχεις και αναπτυξη και σωστη μορφολογια του φυτου.

Εγω θα εβαζα ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα 6500Κ σε περιπτωση που δεν υπαρχει αρκετος ηλιος.

Δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει το υποστρωμα ενυδρειου,απο θεμα τιμης φυσικα σε βολευει να παρεις φυτοχωμα.φυλλοχωμα κτλ που σιγουρα θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...αυτο πως το ζηταμε ρε Κωστη;; Φυλλοχωμα σκετο;; Πρεπει να προσεξω κατι πανω στην συσκευασια μην μου δωσουν οτι να ναι;;

Θα βαλω λαμπα γιατι τωρα κανει κρυο για εξω, θα το βαλω στο πολυμπριζο με το ενυδρειο για να μην εχω το αναψε/σβησε...11 ωρες φωτοπεριοδος ειναι καλα ομως ή να το βαλω μονο του;;;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι με ενα φυλλοχωμα γενικης χρησης θα εισαι μια χαρα Αγγελε!

Και 12 ωρες να το βαλεις το φως δεν θα εχεις προβλημα,μη ξεχνας να το ψεκαζεις μονο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...

Ωραια τοτε...ψεκασμα εμεθα απ την μος(γιατι ορχιδεα με αφησε προσφατα λογο οτι να ναι ψεξασμων)

Ξερεις μηπως ποσο παει το φυλλπχωμα πανω/κατω γιατι ειμαι λιιιιγο στενα αυτες τις μερες;;

Αμα μπορει και καποιος αλλος να μας διαφωτησει για το χουμους θα ημουν υποχρεως....:-)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ερωτησεις!!!:-)

Διαβαζα τα πιο παλια ποστς και ειδα οτι προτηναν τυρφη και στην πορεια καμια ταμπλετα βυθου....

Συμπερασμα: αμα μπορεις να βαλεις τυρφη αρα με χουμους που εχει μεσα κοπρια δεν θα υπαρχει προβλημα στο να καουν οι ριζες...

Ερωτησει:

Τα λεω σωστα και αν οχι που κανω λαθος;;;

Ευχαριστω!!!

ΥΓ: Ραστα συγνωμη που συνεχειζω σε δικο σου θεμα, αμα υπαρχει προβλημα πες μου να ανοιξω καινουργειο(νωρις το θυμηθηκα να ρωτησω :-S )...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...