Jump to content

Πλατανόφυλλα


bbetta

Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν μπορούμε αντί να περιμένουμε να ξεραθούν να τα βάλουμε στον φούρνο ή στον φούρνο μικροκυμάτων για να είναι έτοιμα να μπουν στο ενυδρείο νωρίτερα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ναι,οπως και πολλα ακομη φυλλα απο δεντρα,τα καταπα νομιζω εχουν να κανουν με το βιοτοπο και οχι τοσο με το αποτελεσμα...καποιος πιο εμπειρος μπορει ισως να με διορθωσει...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέτε είναι , δοκίμασα με τα μικροκύματα δεν γίνεται τίποτα. Ξέρει κανένας αν θα πετύχει με το φούρνο?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέτε είναι , δοκίμασα με τα μικροκύματα δεν γίνεται τίποτα. Ξέρει κανένας αν θα πετύχει με το φούρνο?

Νομίζω πως βαζοντάς τα στο φούρνο με μέτρια θερμοκρασία θα αφυδατωθούν πράγμα επιθυμιτό στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Στο παρελθόν είχα κάνει κάτι ανάλογο αλλά τα φύλλα που είχα μαζέψει ήταν αρκετό καιρό πεσμένα.

Προσοχή να είναι καθαρό το σημείο που θα κάνεις το μάζεμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φύλλα μόλις τα έβαλα.Τα μάζεψα από σημείο πολύ μέσα στο βουνό.Μόλις τελειώσω με το ψήσιμο πρέπει να κάνω κάτι για να τα απολυμάνω ή πέθαναν τα πάντα στον φούρνο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Να ξέρεις πως για μερικές ώρες δεν θα βουλιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, αν χρειαστώ κάτι άλλο θα σε ξαναενοχλήσω :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ποδιά και γαντια και ενα καπελο σεφ ! ! ! Σπεσιαλιτε του

Μαγαζιου πλατανωντομαδες αλα χαιρετα χαιρετα!!!!!:-Ρ

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω μια ιδεα ? :)

http://www.ebay.com/itm/Amys-200-Gr-A-small-INDIAN-ALMOND-CATAPPA-LEAVES-betta-/380126991161?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5881559339

20-25 ευρω ( 200 φυλλα καταπα ) και τελειωνει εκει , βαζεις αυτο που πρεπει να μπει και δεν ψαχνεσαι :bigemo_harabe_net-64:

Υ.Γ : σε καταστημα στην Αθηνα θα βρεις τα 10 φυλλα μπορει και 10ευρω !!!! Απελπισια σκετη .....

Ebay και καθαρισες , εαν δεν τα θελεις ολα μοιρασου τα με καποιον που θελει και μοιραζεστε και τα εξοδα .

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ποδιά και γαντια και ενα καπελο σεφ ! ! ! Σπεσιαλιτε του

Μαγαζιου πλατανωντομαδες αλα χαιρετα χαιρετα!!!!!:-Ρ

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

να πω και εγω μια ιδεα ? :)

http://www.ebay.com/...=item5881559339

20-25 ευρω ( 200 φυλλα καταπα ) και τελειωνει εκει , βαζεις αυτο που πρεπει να μπει και δεν ψαχνεσαι :bigemo_harabe_net-64:

Υ.Γ : σε καταστημα στην Αθηνα θα βρεις τα 10 φυλλα μπορει και 10ευρω !!!! Απελπισια σκετη .....

Ebay και καθαρισες , εαν δεν τα θελεις ολα μοιρασου τα με καποιον που θελει και μοιραζεστε και τα εξοδα .

Φίλε Geosid ευχαριστώ που μου δίνεις ιδέες ;)

Τα φύλλα τα χρειάζομαι αρχικά για να ''βοηθήσω'' στην αναπαραγωγική διαδικασία των ψαριών μου (apistogramma) τα οποια πιστεύω θα γεννήσουν μέσα στον μήνα και δεν ξέρω αν θα μου αρέσουν τελικά τα φύλλα στη διακόσμηση για να συνεχίσω να βάζω.Έτσι και αλλιώς όμως έχω ήδη 100 πλατανόφυλλα στο μέγεθος που θέλω.Στην περίπτωση που το αλλάξω από φυτεμένο σε βιοτοπικό τότε τα πράγματα αλλάζουν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο σου ειπα να μοιραστεις με καποιον αλλο , ολα ειναι υπερβολη να τα κρατησεις

κρατα καμια 50αρια και τα αλλα δωστα

ετσι το κοστος για τα 50 φυλλα θα ειναι ελαχιστο ;)

σε μια σακουλα με zip να μην περνουν αερα και βαλτα σε ενα ντουλαπι να υπαρχουν :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δεν θέλω να κάνω το παραμικρό περιττό έξοδο , αν μου χρειαστούν όμως θα κάνω αυτό που μου είπες ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα πλατανόφυλλα δε νομίζω να παίξουν τόσο μεγάλο ρόλο στην "έναρξη" της αναπαραγωγικής διαδικασίας όσο μετά. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις κρυψώνες όπως κομμένες καρύδες ή κεραμικά γλαστράκια ώστε να σχηματίζεται σπηλιά μια και τα apisto την προτιμούν. Η αποσύνθεση των φύλλων θα βοηθήσει στο να έχουν τροφή τα μικρά όταν εκκολαφθούν.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτιμα στα πλατανόφυλλα είναι όπως και σε όλα τέτοιου είδους, ότι διασπώνται πολύ σύντομα με όχι καλά αποτέλεσμα μιάς και αυτά ενσωματόνονται στο υπόστρωμα και με την παραμικρή ανατάραξη αυτού, το νερό του ενυδρείου 'βρωμίζει' πάρα πολύ και χρειάζεται αρκετή συντήρηση

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα πλατανόφυλλα δε νομίζω να παίξουν τόσο μεγάλο ρόλο στην "έναρξη" της αναπαραγωγικής διαδικασίας όσο μετά. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις κρυψώνες όπως κομμένες καρύδες ή κεραμικά γλαστράκια ώστε να σχηματίζεται σπηλιά μια και τα apisto την προτιμούν. Η αποσύνθεση των φύλλων θα βοηθήσει στο να έχουν τροφή τα μικρά όταν εκκολαφθούν.

Στο ενυδρείο υπάρχουν 2 θηλυκά και 3 καρύδες-σπηλιές και μία μεγάλη ρίζα που δημιουργεί πολλές κρυψώνες.Ξέρω ότι τα πλατανόφυλλα δεν παίζουν μεγάλο ρόλο αλλά πιστεύω ότι καλό θα τους κάνουν λίγες τανίνες.

Το μόνο μειονέκτιμα στα πλατανόφυλλα είναι όπως και σε όλα τέτοιου είδους, ότι διασπώνται πολύ σύντομα με όχι καλά αποτέλεσμα μιάς και αυτά ενσωματόνονται στο υπόστρωμα και με την παραμικρή ανατάραξη αυτού, το νερό του ενυδρείου 'βρωμίζει' πάρα πολύ και χρειάζεται αρκετή συντήρηση

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Θα απομακρύνω τα φύλλα αμέσως μετά την αναπαραγωγή γιατί δεν θέλω άλλες σκοτούρες.Πιθανόν να στήσω ένα 20lt μόνο για τα μωρά και τη μητέρα τους το οποίο θα διακοσμήσω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Και σκάει και ο χωριάτης :bigemo_harabe_net-134: ... τα πλατανόφυλλα γενικά έχουν αρκετη υγρασία μέσα τους και για αυτό περνάν από αρκετά στάδια για να ξεραθούν...εσύ τα θες στο τελευταίο στάδιο που έιναι εντελώς ξερά και γίνονται τρίμματα αν βάλεις ελάχοστη δύναμη...αυτό που χτειάζεσαι δεν είναι ζέστη είναι φως... αν δεν πετύχει ο φούρνος κάνε το εξής....άπλωσε τα σε ένα σακί και εκθεσε τα σε φως λάμπας πολλών βατ και μόλις κλείσεις τη λάμπα κρέμασε τα αανάποδα...αυτό κάνω εγώ με τα μου ρόφυλλα για άλλη χρηση..... :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορούμε να φουρνίσουμε μαζί με τα φύλλα και τα μικρά κλαδιά στα οποία βρίσκονται για να τα χρησιμοποιήσουμε στο aquaspae ενός μικρού ενυδρείου???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με τα κλαδιά δεν θα καταφέρεις να πετύχεις τόσο άμεσα την αφυδάτωση όσο με τα φύλλα. :)

Οπότε αν δεν είναι αρκετά ετοιμα τα ξύλα, μπορεί να σου σαπίσουν βάζοντας τα μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σίγουρα δεν το θελουμε.Παντα μιλάμε για ξύλο με διάμετρο >1cm Πιστεύετε οτι δεν θα ξεραθει ;

Link to comment
Share on other sites

Μην το βάλεις στο φούρνο βραστό με 2 κουταλιες αλάτι μετά για 2 μέρες στο νερο κ μετά περνά το εποξικη ρητίνης επειδή είναι μικρο κ εισαι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνω κανά ξύλο απο πετσοπ καλύτερα... Αμα ειναι να κάνω τέτοια διαδικασία για κλαδάκι διαμέτρου 5mm ας πληρώσω κάτι σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνω κανά ξύλο απο πετσοπ καλύτερα... Αμα ειναι να κάνω τέτοια διαδικασία για κλαδάκι διαμέτρου 5mm ας πληρώσω κάτι σιγουρο

Η εποξική ριτίνη που είναι κατάληλη για τα ενυδρεία μας κοστίζει περίπου 50 euro. Οπότε θα σου κοστίσει πολύ πιο φθηνά η αγορά του. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της χρησιμοποίησης υλικών από φύση ....αν μιλάς για ένα μόνο τέτοιο και τόσο λεπτό μια ώρα βράσιμο είναι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...