Jump to content

Απορια Τροφης Για Τα Caeruleus Μου


savvaskom

Recommended Posts

καλησπερα παιδες.....εχω μια τροφη της tropical την omnivore small pellet αυτη λοιπον ειναι σε μπιλακια και την εχω χρησιμοποιησει 2 φορες....οταν την βαζω τρωνε τα μεγαλα σαν τρελα με αποτελεσμα τα πιο μικρα που εχω να μην προλαβαινουν καν...ποση πρεπει να δινω γενικα????τα φωτα σας παρακαλω ο αδερφος μου μου προτεινε να δινω 12 μπιλακια σε 6 ψαρακια αλλα νομιζω οτι μενουν νυστικα....

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου! καλο θα ηταν να δινεις ποικιλία τροφών!αν και παμφαγο ψαρι, η διατροφη του πρεπει να ειναι πλουσια, συμπεριλαμβανομένου των φυτικων τροφων και της σπιρουλινας, εκτος αυτης που δεινεις!

τωρα στο θεμα σου.. υπαρχει περιπτωση τα μπιλακια να ειναι πολυ μεγαλα για τα μικρα(το εχω παθει)! εγω οταν εχω μικρα προτιμω να δεινω φλεικς με 3-4 γευματα την ημερα! ολο και κατι θα προλαβουν τα μικρα! γενικοτερα θα πρεπει να δινεις τοση ποσοτητα τροφής ωστε μεσα σε 60-90 δευτερολεπτα να μην μεινει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το πρωι σαν βασικη δινω την malawi που ειναι flakes...και εχω και μια της ocean nutrition omni flakes....δηλαδη εχω την βασικη το πρωι και τις αλλες 2 παιζω μερα παρα μερα......γενικα ταιζω ανα 12ωρο αν κανω κατι λαθος πεσ την γνωμη σου

Link to comment
Share on other sites

οχι! μια χαρα σε βρισκω φιλε μου! απλα εγω ισως να εδινα σαν βασικη την ocean nutrition γιατι τα caerulius αποτελουν εξαιρεση απο τα περισσοτερα mbuna(χορτοφαγα) λογο της ιδιαιτεροτητας τους να ειναι παμφαγα!

σαν συμπληροματικες θα εδινα την malawi και σπιρουλινα! για τα πελλετς προσωπικα δεν τρελαίνομαι(απ'οτι εχω καταλαβει ουτε τα περισσοτερα ψαρια που ειχα, εκτος των μεγαλων αμερικανικων κιχλιδων) οποτε δεν θα τα χρησιμοποιουσα! :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου θα δω τι θα κανω.....πηγα εχθες στον ζαχαροπουλο να δω για καποια dwarf που θελω να βαλω στο μικρο 60ρι μου και μου ειπε οτι αυτες τις μπιλιτσες μπορω να τις βαζω στο βαρελακι για να πηγαινουν να τρωνε......υπαρχει κατι τετοιο???τι ειναι αυτο????

Link to comment
Share on other sites

μηπως καταλαβα εγω λαθος τοτε.....θα μαθω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω το ίδιο προβλημα είχα στην αρχή μου έτρωγαν τα μεγάλα κ τα μικρα κοιτούσαν...πάντως στο περίπου 4 μπιλακια ανά Ψαρι πρέπει κ σιγά σιγά θα τρωνε όλα μαζι....τώρα εμένα προλαβαίνουν όλα...

Έγινε επεξεργασία - Ankyv
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ειναι τα flakes για τα μικρα, τα τριβεις και λιγο και εισαι οκ !!

Παρε αυτες, πολυ καλες

http://www.oceannutrition.com/?post=spirulina-flakes

http://www.oceannutrition.com/?post=cichlid-vegi-flakes

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...