Jump to content

Ramirezi


gregory97

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων,εχει μικρο-μεσεου μεγεθους χαλικι (3-4 μμ),δυο ψευτικα φυτα,δυο μικρες anubias var. nana πανω σε ενα μικρο κοματι ξυλο,φιλτρανση απο ενα eheim 2211 με φουλ βιολογια,10 cardinal tetra,1 ancistrus sp.2.

Θα'θελα να βαλω ενα ζευγαρι microgeophagus ramirezi,δεν θελω να το κανω φυτεμενο,επειδή ειχα προσπαθησει ενα χρονο πριν αλλα μου σαπισαν ολα εκτως απο τις anubias,εχω βαλει μια αγγελια για μια ριζα,και θα παω μπορει το σαββατοκυριακο Ευβοια να μαζεψω φυλλα πλατανου. Επίσης θελω να παρω ενα κοπαδακι 4 ατομων corydoras,ποιο ειδος ειναι συμβατο με τα ramirezi;

Εχω διαβασει πως ζουν σε λιμνες και ποταμια που το φως του ηλιου δεν εμποδιζεται απο φυτα.

Τελικα μπορω να βαλω τα ψαρακια;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι θα φορτωθεί κάπως το ενυδρείο σου αν βάλεις και ζευγάρι ραμιρέζι και τα corys και κρατήσεις και τα cardinal και το ancistrus. Μία γνώμη θα ήταν να διώξεις αρχικά το ancistrus. Μετά, με τα ram συμβατά είναι τα corydoras sterbai και γενικά όλα τα corys που είναι κατάλληλα για ψηλές θερμοκρασίες (26 – 30°C). Βέβαια θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι τα ram είναι κιχλίδες και ναι μεν είναι ήρεμες αν το ζευγάρι σου γεννήσει τα corys θα έχουν δυσκολίες!!

Τώρα επειδή στα ram αρέσει να παίρνουν κομμάτια απο το βυθό στο σώμα τους και να τα φιλτράρουν για τη τροφή καλύτερη είναι η άμμος για να μη τραυματίζουν τα βράγχια τους.

Τέλος καλό θα είναι να μήν έχεις ψευτικά φυτά όχι για τα ψάρια που λές αλλά γενικότερα (άποψή μου πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Dr. House :)

Τα cories καλό είναι να μπουν σε ομαδούλα των 8 ατόμων γιατί ως γνωστόν είναι ντροπαλά. ΜΕ τα φύλλα πλατάνου θέλει προσοχή γιατί όταν σαπίσουν μέσα στο νερό θρυμματίζονται εύκολα με την παραμικρή κίνηση. Θα πρότεινα cattapa και φύλλα βελανιδιάς αν μπορείς να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

OK,αμα δεν βαλω τα corys,τα cardinal θα εχουν προβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν θα έχουν πρόβλημα τα cardinal με τα ram. Ίσως λίγο κυνηγητό αν σου γεννήσουν τα ram.

Link to comment
Share on other sites

OK,αμα δεν βαλω τα corys,τα cardinal θα εχουν προβλημα ;

Γιατί να έχουν πρόβλημα τα cardinals ;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα πως θα τα κυνηγαγαν συναιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να ξεχωρίσω ένα θηλικό από ένα αρσενικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...